Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χλωμο να εχεις ανωμαλο αστιγματισμο.υποθετω(δεν ειμαι γιατρος) πως η τελευταια λυση ειναι η τοποθετηση ενδοφακων αν δεν γινεται με λειζερ.

υποθετω οτι οσο κουραζεις τα ματια σου τοσο πιο γρηγορα θα "εξαντλουνται".υποθετω πως βλεπεις καλυτερα στην αρχη παρα στο τελος της μερας σου.οσο πιο μεγαλος σε ηλικια γινεσαι τοσο πιο γρηγορα θα κουραστουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το ειδα τυχαια αλαλ δεν γνωριζω κατι παραπανω...

 

Νεα μεθοδος INTRALASE

 

Διαβάζοντας εδω για την νέα μέθοδο γράφει

 

http://www.laservision.gr/lasik4.htm

 

Δυνατότητα προσαρμογής της διαδικασίας στο κάθε μάτι και κερατοειδή

 

Βρηκα και αυτο

 

https://www.youtube.com/watch?v=v4MMBrDp5Gs&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατι νεο-μεχρι περισυ υπηρχαν 3 στην Ελλαδα-.στην ουσια ειναι αυτο που αναφερω συχνα.

δημιουργια flap με femtosecond laser(bladless,all laser lasik...) δηλ.αντικαθιστα το ξυραφι(μικροκερατομο).ο σκοπος που βγηκε ειναι ωστε να εχει λιγοτερες επιπλοκες(π.χ.εκτασία) και περισσοτερες δυνατοτητες-τεχνικες.(wavefront,eyetracker)

οι τεχνικες για τα παραπανω λειζερ απ οσο ειχα ψαξει ειναι intralase,smile,relex(τα 2 τελευταια δεν ξερω καν αν τα κανουν στην ελλαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είμαι 21 χρονών και έχω μερικές απορίες σχετικά με την επέμβαση που θα κάνω στα 23 ή στα 25 μου.

 

Είμαι ο μόνος στην οικογένεια που έχω μυωπία και αστιγματισμό (οι άλλοι δεν έχουν τίποτα), συνεπώς εφόσον δεν είναι κληρονομικό είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να εμφανίσω μυωπία μετά από την επέμβαση;

 

Επίσης γνωρίζω περιπτώσεις (όχι σπάνιες) που η μυωπία πέφτει 0,5 - 2 βαθμούς (αναφέρομαι σε ηλικίες 20-25 από όσο ξέρω). Συνεπώς τι γίνεται στην περίπτωση που κάνω laser στα 23 μου; παίζει στα 24 το μάτι να κατέβαζε μυωπία και να μου προκύψει άκυρη πρεσβυωπία;

 

Βλέπω πως υπάρχει και στο δημόσιο αυτή η διαδικασία, είναι αξιόπιστη; Γιατί εφόσον έχει σχεδόν μισή τιμή δεν το προτιμούνε τόσο; Ποια "κέντα" που κάνουν laser θα μου προτείνατε για αθήνα;

 

Το ταμείο παίζει να καλύψει τίποτα (εαν γίνει στο δημόσιο) ή όχι;

 

Και κάτι άλλο, το flap κερατοειδή που βγαίνει και το ξαναβάζουν δεν κολλάει ποτέ; Δλδ με ένα βίαιο εσωτερικό ξύσιμο του ματιού με το χέρι ή προσπάθεια αποκόλλησή του σαν φακός επαφής παίζει να μετακινηθεί/βγει;

 

Ο λόγος που επιλέγουν οι περισσότεροι lasik είναι λόγο του ότι δεν πονάει; Χωρίς να υπάρχει κριτήριο πόνου ποια είναι η ποιο "ασφαλές" διαδικασία και μετεγχειρητικά;

 

Σόρρυ που σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου χαχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω (χωρις καμια διαθεση να το παιξω εξυπνακιας) να βρεις εναν καλο ιδιωτη γιατρο ή εστω αν ξερεις καποιον εσυ του δημοσιου, και να τον ρωτησεις ο,τι σε αφορα και οτι σε προβληματιζει. Αν ειναι σωστος ως ανθρωπος και ως γιατρος , θα σεβαστει τις αποριες σου (και τα χρηματα που θα λαβει βεβαιως-βεβαιως) και θα σου τα εξηγησει ολα αναλυτικα! Τουλαχιστον απ τη δικη μου εμπειρια αυτο καταλαβα. Εκανα και στα 17,5 κιολας δλδ λιγο μετα τη πρωτοχρονια του 2007 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να παω σε ιδιώτη τον οποίο τον συστήνουνε οι περισσότεροι συνεπώς έχει μεγαλύτερη πελατεία οπότε δεν ξέρω αν όντως θα είναι τόοοοοσο πρόθυμος όσο ένας τυχαίος γιατρός....

 

Θα πάω να ρωτήσω στα 23+ μου όμως....εδώ ρωτάω για να ακούγονται γνώμες και να γίνεται και κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να παρακολουθεις στο ιδιο μηχανημα καθε χρονο τις διακυμανσεις πριν καταληξεις σε εγχειρηση.

δεν υπαρχουν στανταρτ σε οτι αφορα στο ματι οτι μλκ και να σου πει οποιοσδηποτε χειρουργος ή οφθαλμιατρος ή οτιδηποτε αλλο!

πρεπει να κατσεις να διαβασεις ολες τις σχετικες σελιδες(και στο myphone ,adslgr forum) πριν καταληξεις οπως και να παρακολουθεις την νεα τεχνολογια.ας πουμε μεσα σε 2 χρονια βγηκε καλυτερο μηχανημα αλλα το 70% κανει ακομη με λεπιδι ή θα σου βγαλει το δικο του μηχανημα σαν το καλυτερο.

υ.γ. κανε εξεταση αιματος για γλυκοζυλιωμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείτε....εδώ δεν ψάχνω να "καταλήξω" σε μέθοδο αλλά να πάρω γνώμες και να μου λυθούν μερικές απορίες άσχετες της τεχνικής....

 

πιο μετά έχει να πέσει πολύ διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...