Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα Νοέμβρη μπαίνω φαντάρος, και σκέφτομαι γύρω στα μέσα Σεπτέμβρη να κάνω την επέμβαση (μάλλον PRK). Είναι καλή ιδέα, η είναι καλύτερα να την κάνω αφού απολυθώ? Το μετεγχιρητικό σκέφτομαι, μήπως το μάτι δεν προλάβει να επουλώσει φουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απο ποια ηλικια μπορεις να κανεις laser?Υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανιστει η μυωπια?

 

Οσο για τον αστιγματισμο,εγω ειχα πριν 3 χρονια περιπου αλλα τωρα δεν εχω καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα Νοέμβρη μπαίνω φαντάρος, και σκέφτομαι γύρω στα μέσα Σεπτέμβρη να κάνω την επέμβαση (μάλλον PRK). Είναι καλή ιδέα, η είναι καλύτερα να την κάνω αφού απολυθώ? Το μετεγχιρητικό σκέφτομαι, μήπως το μάτι δεν προλάβει να επουλώσει φουλ

Καλύτερα μετά. Δεν είναι και το καλύτερο να πρέπει να βάζεις σταγόνες στην εκπαίδευση, για να μην μιλήσω για τις συνθήκες υγιεινής. Επίσης, σκέψου να έχεις καμιά μικροεπιπλοκή και να πρέπει να ζητήσεις 3μηνη αναβολή μέχρι να στρώσει το μάτι. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ματια όσων κανουν την επεμβαση, ειναι πιο ευαισθητα σε μελλοντικες οπτικες παθησεις, πχ. καταρρακτης κλπ; Εχει ακουσει κατι σχετικό κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μια νεα μεθοδος 20χρονων...χλωμο να χουν βγει συμπερασματα.

beta testers ειμαστε

<<PRK was invented in the early 1980s. The first FDA approval of a laser for PRK was in 1995, but the procedure was practiced in other countries for years. In fact, many Americans had the surgery done in Canada before it was available in the United States.>>

Another method of creating a LASIK flap, introduced in 1999, uses a type of high-energy laser (femtosecond laser) instead of a blade.

 

The first FDA-approved bladeless flap-making system in the United States, called IntraLase, was acquired by Advanced Medical Optics (AMO) in 2007 and integrated into the company's CustomVue excimer laser platform — which now is marketed as iLASIK.

 

Besides IntraLase, other bladeless LASIK systems include zLASIK (Ziemer Ophthalmic Systems), Femtec (2010 Perfect Vision) and Visumax (Carl Zeiss Meditec).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γα τις απαντήσεις! Εχω αρκετη μυωπία (~ 5 βαθμούς και στα 2 ματια + αστιγματισμό), οπότε θα πρέπει να είμαι συνέχεια με γυαλιά (γενικά φοράω φακούς, αλλά δε θέλω να το ρισκάρω και να τους πάρω μαζί μου). Αμα βγω γιωτάς άοπλος, σε τι θα είναι καλύτερη η θητεία μου? Γιατί σκέφτομαι πως αμα π.χ. δε ρίχνω βολές, θα κάνω κάτι άλλο που μπορεί να είναι πολύ χειρότερο π.χ. τουαλέτες/μαγειρεία κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

συμφωνώ απόλυτα. Γιώτα Γιώτα ζωή και κότα. Και μην φοβάσαι για μελλοντικές επιπλοκές. Οι εγχειρήσεις laser στα μάτια πάνε από το καλό στο καλύτερο.

 

Διάβασε εδώ: http://www.eyes-surgery.gr/2011/07/17/lasikeyesimprovment/

 

Εγώ προσωπικά έχω κάνει lasik πριν από 7 χρόνια και δεν έχω κανένα, μα κανένα πρόβλημα. Αρκεί να βρεις τον κατάλληλο γιατρό και η εγχείρηση να πάει καλά.

 

Γκουντ λακ.

 

Να την κάνεις μετά, για να πάρεις τα Ι που προβλέπονται, και να την περάσεις καλύτερα.

10+ βαθμους=Ι4 σπηκηνγκ, και πλεον 0 μετά την Lasik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γα τις απαντήσεις! Εχω αρκετη μυωπία (~ 5 βαθμούς και στα 2 ματια + αστιγματισμό), οπότε θα πρέπει να είμαι συνέχεια με γυαλιά (γενικά φοράω φακούς, αλλά δε θέλω να το ρισκάρω και να τους πάρω μαζί μου). Αμα βγω γιωτάς άοπλος, σε τι θα είναι καλύτερη η θητεία μου? Γιατί σκέφτομαι πως αμα π.χ. δε ρίχνω βολές, θα κάνω κάτι άλλο που μπορεί να είναι πολύ χειρότερο π.χ. τουαλέτες/μαγειρεία κλπ..

 

Αυτοί που "ρίχνουν βολές" κάνουν ΚΑι τα υπόλοιπα. Οπότε..=ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θελω ινφο για καταρακτη.διαβαζω για φακοθρυψίας ειτε με λειζερ ειτε με χρήση μικροώσεων ύδατος ειτε με υπερηχους.η τομη για να φτασει εκει με τι γινετε ομως?παντα με νυστερι?

εχω τηλ.ηδη σε 4 ιατρεια...και ο καθενας τα παρουσιαζει οπως τον βολευει(οπως με τις διαθλαστικες)

τα 2 αναφερουν λειζερ αλλα λενε στην ουσια το λειζερ ειναι υπερηχος και ενα σιτε που αναφερει για τομη με λειζερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια απορία

 

έχω και γω μυωπία αλλά έχω επίσης και μυωψίες,

 

εσείς που θα κάνετε το λέιζερ αυτό δε φοβάστε μην τις αποκτήσετε μετά; το έχω ψάξει άπειρα το θέμα των μυωψιών και πολλοί τις απέκτησαν μετά την εγχείρηση αυτή για αυτό ρωτάω

 

προσωπικά μιλώντας πάντα, 1000 φορές να είχα 3 βαθμούς παραπάνω μυωπία παρά μυωψίες(τώρα η μυωπία μου είναι στο 3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως 2.5 χρονια μια χαρα ειμαι (φτου φτου!!).

 

εσυ ομως που εχεις ηδη μυωψιες οπως λες, μηπως με βαση το τι λενε γι αυτες (για το πως προκαλουνται και πως καποιες αντιμετωπιζονται) εδω: http://www.eyeclinic.com.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=32&catid=5 , πρεπει να το σκεφθεις αμεσα για επεμβαση; :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί τις απέκτησαν μετά την εγχείρηση αυτή για αυτό ρωτάω

 

πρώτη φορά το ακούω αυτό.

 

2,5 χρόνια μετά και εγώ, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

 

Και 3 βαθμοί είναι πταίσμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@darksizer εγω θα σου ελεγα να μην κανεις.αν κανεις τουλ.απεκλεισε τα συχνα λαθη.θα βρεις ποστ μου σχετικα με αυτα σε προηγουμενες σελιδες.

εγω δεν ειχα και απεκτησα...αλλα ειχα διαβασει τα ρισκα...μου εκατσε αυτο.υπαρχουν και χειροτερα.

η λυση ειναι υαλοδεκτομη(θελει ψαξιμο και καλο γιατρο) και υπο περιπτωσεις με yag laser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά συνηθως οι περισσότεροι που έχουν μυωπία έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να αποκτήσουν τις μυωψίες

 

προσωπικά δε ξέρω γιατί μου εμφανίστηκαν αλλά ούτως η άλλως δεν θα έκανα εγχείρηση, διότι δεν έχω μεγάλη μυωπία..

 

τώρα για vitrectomy δεν το προτείνω όπως και οι περισσότεροι γιατροί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...