Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαινεις οτι αξιζει το λεηζερ οταν ακομη και σημερα , τοσο καιρο μετα, το πρωι πριν ανοιξω τα ματια κανω ακομη κινηση να πιασω τα γυαλια καμια φορα (20 χρονια συνήθεια) και τραβαω μετα ενα χαμογελο και μου φτιαχνει η μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εχει κανει κανείς πρόσφατα επέμβαση, που να του κόστισε συνολικά λιγότερο απο 2000 ευρώ;

Νομιζα οτι ειχαν πεσει οι τιμες, λογω κρισης και πληθωρας επιλογων σε οφθαλμολογικα κεντρα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια, αλλα ακομη ακούω βαρβάτες τιμές σε διάφορες κρούσεις που κανω και θελω να ξερω αν καποιος βρηκε κατι οικονομικοτερο.

εχουν αναφερθει σε προηγουμενα ποστ(δες και αντιστοιχο ποστ στο Myphone+adslgr) μερικα κεντρα που χουν ριξει τις τιμες.ακομη και με femtosecond laser.ακομη και στο 1000ρικο.

 

--------------

απο κει και περα μιας και οποτε το παρουσιαζετε σαν τυπικη εγχειρηση συνεχιζω να ενημερωνω.

1)ειναι μια νεα μεθοδος 20χρονων...χλωμο να χουν βγει συμπερασματα για το τι επαθαν τα ματια ή τι θα παθουν στο μελλον!

2)αν βρειτε ΕΣΤΩ και εναν γιατρο που να υπογραψει ρητρα οτι δεν παθαινεις τιποτα να το γραψετε εδω να πανε ολοι εκει.μεχρι τοτε πριν καταληξετε εκει που θα γινει η εγχειρηση διαβαστε προηγουμενα μου ποστ

beta testers ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)αν βρειτε ΕΣΤΩ και εναν γιατρο που να υπογραψει ρητρα οτι δεν παθαινεις τιποτα να το γραψετε εδω να πανε ολοι εκει.μεχρι τοτε πριν καταληξετε εκει που θα γινει η εγχειρηση διαβαστε προηγουμενα μου ποστ

beta testers ειμαστε

 

κοιτα...και στα κινητα beta testers ειμαστε, στα wifi, μικροκυματα και λοιπα beta testers ειμαστε, στα διατροφικα (που πια οι περισσοτερες ουσιες ειναι τεχνητα προσθετα) beta testers ειμαστε..με λιγα λογια..ειναι τοσα τα οποια ειμαστε beta testers που..προκειμενου να αλλαξει τοσο ο τροπος ζωης μου (οπως αλλαξε), ας παει κι αυτο το παλιαμπελο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Να διαλέξω ανάμεσα σε καρκίνο στον εγκέφαλο και τύφλωση; Πες μου ότι εσύ θεωρείς ότι μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε κάτι τέτοιο και θα σου απαντησω ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα ειναι πιο αμμεσο απο τα υπολοιπα.γενικοτερα συμφωνω με την ακτινοβολια και την σαπιλα των φυτοφαρμακων κτλ.σαν τεχνολογια τα μυκροκυματα και η ακτινοβολια ειναι παλιοτερες τεχνολογιες με τα γνωστα αποτελεσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου πηρε μια μερουλα ε; :P

θα συμφωνησουμε (; ) οτι με την τυφλωση παρολα αυτα ζεις στην τελικη...τον καρκινο του εγκεφαλου ομως τον θεωρεις κι εσυ σαν πιο αμεσο ε (και να μην τον θεωρεις..ειναι παντως);

 

ολα αυτα τα ραδιο/μικρο-κυμματα ακομα δεν εχει αποφασιστει τι μας προκαλουν (για να μην μιλησω για μελετες που δειχνουν τι αποτελεσματα εχουν σε εγκεφαλικα κυτταρα)..αστο.

 

ειπαμε, beta testers ειμαστε (σε παρα πολλα πραγματα)...και οσο αντεξουμε :P

 

και βεβαια...δεν μπορει κανεις να βαζει σε ζυγαρια τετοιες καταστασεις...ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οχι, ασχετα αν εσυ ξεκινησες να μου την πεις λεγοντας ''πες μου οτι το θεωρεις το ιδιο και ειμαστε κομπλε''. αλλα αφου δειχνει τελικα να συμφωνεις μαζι μου..απλα διαλογο κανουμε..καναμε, now its over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού περάσουν κάποια χρονια από την επέμβαση(εννοω να εχει περασει καιρος απο τοτε που εγινε η επεμβαση), θα ηθελα να ξερω-αν και εδω μεσα ειμαστε ολοι πελάτες και οχι γιατροι- αν το ματι ενός που εκανε την επεμβαση, ειναι γενικα πιο ευαισθητο, σε σχεση με εναν που δεν την εκανε.

Πχ. αν φαει ενα μετριας δυναμης 'αδεσποτο' χτυπημα καποιος στην περιοχη των ματιων(πχ γροθια/ οχι να του βγαλει το ματι), αυτος που εχει κανει επεμβαση διατρεχει τον ίδιο ή μεγαλυτερο κινδυνο σε σχεση με εναν που δεν την εχει κανει?

(το flap δεν εχει πλεον κολησει εντελως? το ματι δεν ειναι πλεον 'συμπαγες'?)

 

Τελικα αυτη ειναι μαλλον μια εξειδικευμενη 'ιατρικη' ερωτηση, οποτε και δεν υπαρχει άμεση-ευκολη απαντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλαπ απ οσο ξερω δεν θεραπευετε ποτε...

απο κει και περα αν κανεις οποιαδηποτε πολεμικη τεχνη καλυτερα να κανεις prk.

http://epiplokes-lasik.blogspot.com/2010/11/to-lasik-flap.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

απλα εχει και η prk τα δικα της αρνητικα. ψαξτο και λιγο online, google τις 2 μεθοδους. ζυγισε τα υπερ και τα κατα, μιλα βεβαια και με τον οφθαλμιατρο που θα στην κανει την επεμβαση και ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω άκου τί λέει εδω!

για το lasik

Το flap, των περίπου 160 μm, που έχει περίπου το 1/3 του πάχους του μέσου κερατοειδούς χιτώνα, έχει αποδειχθεί ότι ποτέ δεν θεραπεύεται πλήρως by Seiler and Marshall (personal communication, June 26, 2000).. Περίπου 22 εκατομμύρια κερατοειδής ίνες είναι κομμένες, τα χωρισμένα άκρα τους ποτέ δεν επανενώνονται, που σημαίνει ότι το flap συγκρατείται μόνο από τις γλυκοζαμινογλυκάνες και τον περιφερειακό ιστό της πληγής. Για να το θέσουμε απλούστερα, το flap μετά από επέμβαση LASIK δεν παρέχει περισσότερη αντοχή στον κερατοειδή, από την αντοχή που παρέχει η χρήσιμοποίηση ενός φακού επαφής."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

εκανα προχτες prk. ακομη δε βλεπω καθαρα και ποναω.σημερα το πρω ειδικα ετσουζα απιστευτα.και αυτα τα κολλυρια καθε μια ωρα με εχουν πεθανει. ποτε θα σταματησει ο πονος;η lasik ποναει το ιδιο;

 

H PRK έχει όριο στους βαθμούς μυωπίας??

οχι.

ΤΣΟΥΖΩ ΤΣΟΥΖΩ ΤΣΟΥΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...