Προς το περιεχόμενο

Στο πλευρό της Ελλάδας οι Anonymous του διαδικτύου


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

αντε και τους διωξουμε......τι θα συμβει?????το αυτοννοητο φιλε μου......θα ζησουμε ελευθεροι.Αυτο δεν αρκει?πρεπει να ειμαστε δεσμιοι του κινητου,αμαξιου,ρουχου,καταναλ.αγαθων για να μην μας λενε μπανανια?θεωρεις ποιοτητα ζωης αυτο που περναμε και θα περασουμε χειροτερα αν συνεχισουμε ετσι????αυτο ειναι η ποιοτητα???Ποιοτητα ειναι το καθαρο απουλητο ελληνικο νερο στους ελληνες,τα πετρελαια του αιγαιου στους ελληνες,δυνατη γεωργια και κτηνοτροφια των ελληνων,βιομηχανια ελληνικη που καποτε υπηρχε και τα κλεισανε οι πολιτικοι μας λογο ΕΕ ,δυνατη ναυτιλια που διωξανε απο την ελλαδα,ακριβο τουρισμο στους ξενους και φθηνο για τους ελληνες(γιατι ειμαστε και η πρωτη χωρα για διακοπες σε ολακερη την Ευρωπη),και τοσα αλλα που καποτε υπηρχαν στην γεννεση τους ,αλλα οι πολιτικοι μας φροντισαν να τα ''αμβλωσουν'' στην αρχη τους.

 

Ενναλακτικη σου προτεινω την πτωχευση,,γιατι φοβασε???Ενας πλουσιος με περιουσιες και επενδυσεις ,αν πτωχευσουμε ,θα χασει τα παντα μιας και ολα θα απαξιωθουν(γη,σπιτια,χρημα,αμαξια,σουιτες,ρουχα μαρκες κλπ κλπ.),,ενας απλος φτωχος τι θα χασει???μηπως τιποτα?Για αυτο φιλε μου καποιοι παλευουν να μη πτωχευσουμε,δες παγκαλο...η μιση ελευσινα του ανοικει και τα μισα καταστηματα δικα του ειναι και εισπρατει ενοικια.....για φαντασου αμα πτωχευσουμε ,τι κακο θα παθει οταν κανεις δεν θα του πληρωσει τα ενοικια και ολη η ακινητη περιουσια του θα πεσει αναλογα την υποτιμηση σχεδον 10 φορες κατω,αφου κανεις δεν θα υπαρξει να αγορασει και μονο οι ξενοι επενδυτες θα του τα φανε για ενα κομματι ψωμι.Το ενα χερι(πολιτικοι) νυβει το αλλο(ΔΝΤ-ΕΕ) και τα δυο το προσωπο(Ελλαδα).φαντασου λοιπον ποσοι τετοιοι στην ελλαδα υπαρχουν οπου συμφωνουνν στο μνημονιο για δικα τους συμφεροντα ,αδιαφοροντας για τα υπολοιπα 10,5 εκ.ελληνες ,για το τι θα τους κανουν το ΔΝΤ και ΕΕ.

 

 

 

σε καποιους ακουγονται εξωγηινα αυτα. Σιγα μην εχουν δει χωραφι στη ζωη τους. μαζί σου ειμαι, πάμε να πείσουμε τον κόσμο ότι ειμαστε αγροτική υπερδύναμη που μαζί με τον τουρισμό τους αφήνουμε φεγγάρια πίσω σε απόλυτους αριθμούς. και ας φτιαχνουν μερσεντες και καγιεν. Δεν λεμε κουβέντα για αυτά που ακούγεται ότι υπάρχουν στο υπέδαφος...

Αυτός ο τόπος είναι ευλογημένος να παράγει από το τίποτα. Αυτό λιγουρεύονται τα κοπρόσκυλα οι φίλοι του τζέφρυ και αυτοί ειναι που μας βγάζουνε τεμπέληδες με κόλπα "αγρανάπαυσης" και πρασινης ανάπτυξης (βλ. Τα καλύτερα χωραφια τιγκα στα φωτοβολταικά).

 

Ενα ματσο προδοτες που σιγονταρονται απο τον αρχοντοχωριατισμο που μιλάει για αντιπαραγωγικότητα οπου σταθει και οπου βρεθει. Ανθρωποειδη σαν το τιμωμενο προσωπο του θρεντ. Ο τραπεζουπαλληλος παπαδημητριου και ο παναχρηστος μισθοφορος καψης σε μορφη αβαταρ για να ταιριαζει στο ινσομνια. Εντελως για τα πανηγυρια..

Όλοι αύριο στις πλατείες και αφηστε έξω το κάθε κοματόσκυλο-πρόβατο να βελάζει την κοματική γραμμή

 

όταν δεν σε πείθει η πολιτική, εμπιστέψου το ένστικτό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και οι δυο γονεις μου ειναι συνταξιουχοι απο το δημοσιο, με 19-21 χρονια υπηρεσια ο καθενας, πηραν συνταξη στα 42-45

ο γερος μου οταν πηρε συνταξη του δωσανε και τριψηφιο αριθμο σε χιλιαρικα για εφαπαξ. οταν παιρνεις συνταξη στο δημοσιο σου δινουν και λεφτα δωρο, εφαπαξ το λενε.

η μανα μου τα ιδια, τριψηφιο αριθμο σε χιλιαρικα, για εφαπαξ.

 

οι συνταξεις τους πριν να τους τις κοψει ο γιωργακης, ηταν τετραψηφιες, και οχι κοντα στον πρωτο τετραψηφιο αριθμο.

 

Αυτα τα λεφτα δε νομιζω να τα δουλεψανε ποτε, αφου οσο θυμαμαι εγω που ειμουνα και μικρος τοτε, οι γονεις μου πηγαιναν στη δουλεια(δημοσιο) 2 φορες την εβδομαδα για να πιουν καφε..

Πανω απο την μιση ελλαδα ηταν δημοσιοι υπαλληλοι σε αυτη την κατασταση που περιγραφω, και πολλοι ειναι ακομα ετσι.

 

Που βρηκε αυτα τα λεφτα το δημοσιο και τα μοιρασε στον κοσμο? Μηπως ηταν δανεικα και πρεπει να τα δωσουμε πισω τωρα?

 

Εγω προτεινω να ψαχτουμε μεταξυ μας, πριν αρχισουμε να κραζουμε τους πολιτικους. Και να δουλεψουμε και λιγο, γιατι με καφεδακι καθε απογευμα στο συνταγμα δε βγαινει τιποτα, δυστυχως

Κάτι που λέγονται εισφορές σε ταμεία ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ? αν όχι άνοιξε λιγάκι τα αυτάκια σου ή μάλλον τα ματάκια σου και διάβασε.

Κάθε μήνα στον πατέρα σου και στην μάνα σου κρατιόταν ένα ποσό (κάθε μήνα) για κάποια ταμεία και για υγεονομική περίθαλψη και για φόρο. Κάθε μήνα επί πόσα χρόνια πληρώναν κάτι που ουσιαστικά πήγαινε για να πληρωθούν οι συντάξεις του τότε συν ότι τα λεφτά αυτά είχαν τόκους γιατί δανειζόταν. Όταν ήρθε το πλήρωμα του χρόνου τα πήραν πίσω (έστω και πετσοκομένα) σαν την επένδυσή τους. Οκ τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πολύ, γιατί αυτή η φάση που συντελείται, δεν αφήνει ασυγκίνητο ούτε το απολιτίκ insomnia.

Ξαφνικά όλοι είναι πολιτικοποιημένοι!!! Αυτό φυσικά πάντα ισχύει, απλά κάποιοι νομίζουν ότι είναι λέπρα να είσαι πολιτικοποιημένος.

Δεν άντεξα να μην αδράξω την ευκαιρία να εκφράσω το μεγαλύτερο παράπονο μου για το forum.

Για το topic, να πω ότι συγκινήθηκα που είναι στο πλευρό της Ελλάδας οι anonymous.

Το clue είναι ότι μας έμαθαν οι anonymous και κάποιος ένιωσε την ανάγκη να εκφράσει τη συμπαράσταση του προς εμάς. Κάτι γίνεται!

 

Για την offtopic συζήτηση, αυτοί που θέλετε να καρυδώσετε τον killik περισσότερο και από τον μπουλούκο που είπε για το δείπνο (μας), να πω και εγώ κάτι.

 

Όταν είπε αυτό το επικό ο αγαπητός, όλοι σκέφτηκαν: Για να δω, εγώ τι έχω φάει;

Έτσι έχουμε μεγαλώσει. Και εγώ μαζί. Δεν είναι παράλογο, σε πρώτο επίπεδο.

Στο επόμενο όμως θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε σε ποιο κοινωνικό σύνολο ανήκουμε.

Να αναλάβουμε τις ευθύνες μας ως μέρος αυτού.

 

Τα "Εγώ δεν τους ψήφισα, εγώ δεν έφαγα..." όπως βλέπετε ξεκινούν με το εγώ.

Δεν ανήκουμε στο κοινωνικό σύνολο όταν βολεύει μόνο. Συγνώμη, αλλά έτσι είναι.

Έχουμε δεχθεί ένα σύστημα διακυβέρνησης και το χρησιμοποιούμε. Όταν ήμασταν χορτάτοι καμαρώναμε γι αυτό.

Τώρα που έπεσε πείνα, άλλος φταίει...

 

Πάντα στην ιστορία υπήρχαν τσοπάνηδες και πρόβατα*. Όσο ο τσοπάνης έβρισκε εύφορα λιβάδια, τα πρόβατα βέλαζαν αμέριμνα και χαρωπά.

Τώρα που έχει ξηρασία, άρχισαν να στραβοκοιτάνε τον τσοπάνη και μερικές φορές να δαγκώνουν το δίπλα πρόβατο. Το τελευταίο είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

*:Δεν το κατακρίνω αυτό. Έτσι είναι. Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω παρατηρήσει, μετά από υπόδειξη του Νίτσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πολύ, γιατί αυτή η φάση που συντελείται, δεν αφήνει ασυγκίνητο ούτε το απολιτίκ insomnia.

Ξαφνικά όλοι είναι πολιτικοποιημένοι!!! Αυτό φυσικά πάντα ισχύει, απλά κάποιοι νομίζουν ότι είναι λέπρα να είσαι πολιτικοποιημένος.

Δεν άντεξα να μην αδράξω την ευκαιρία να εκφράσω το μεγαλύτερο παράπονο μου για το forum.

Οσο ο ορος πολιτικοποιημενος ειναι ταυτησμενος με τον ορο κομματικοποιημενος θα παραμεινει λεπρα!Οταν το λιγοστο και αδρανες μυαλουδακι μας,καταφερει να τα ξεχωρισει,τοτε αργα η γρηγορα θα βρεθουν λυσεις για τα παντα!

 

Για το topic, να πω ότι συγκινήθηκα που είναι στο πλευρό της Ελλάδας οι anonymous.

Το clue είναι ότι μας έμαθαν οι anonymous και κάποιος ένιωσε την ανάγκη να εκφράσει τη συμπαράσταση του προς εμάς. Κάτι γίνεται!

 

Για την offtopic συζήτηση, αυτοί που θέλετε να καρυδώσετε τον killik περισσότερο και από τον μπουλούκο που είπε για το δείπνο (μας), να πω και εγώ κάτι.

 

Όταν είπε αυτό το επικό ο αγαπητός, όλοι σκέφτηκαν: Για να δω, εγώ τι έχω φάει;

Έτσι έχουμε μεγαλώσει. Και εγώ μαζί. Δεν είναι παράλογο, σε πρώτο επίπεδο.

Στο επόμενο όμως θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε σε ποιο κοινωνικό σύνολο ανήκουμε.

Να αναλάβουμε τις ευθύνες μας ως μέρος αυτού.

 

Τα "Εγώ δεν τους ψήφισα, εγώ δεν έφαγα..." όπως βλέπετε ξεκινούν με το εγώ.

Δεν ανήκουμε στο κοινωνικό σύνολο όταν βολεύει μόνο. Συγνώμη, αλλά έτσι είναι.

Έχουμε δεχθεί ένα σύστημα διακυβέρνησης και το χρησιμοποιούμε. Όταν ήμασταν χορτάτοι καμαρώναμε γι αυτό.

Τώρα που έπεσε πείνα, άλλος φταίει...

 

Πάντα στην ιστορία υπήρχαν τσοπάνηδες και πρόβατα*. Όσο ο τσοπάνης έβρισκε εύφορα λιβάδια, τα πρόβατα βέλαζαν αμέριμνα και χαρωπά.

Τώρα που έχει ξηρασία, άρχισαν να στραβοκοιτάνε τον τσοπάνη και μερικές φορές να δαγκώνουν το δίπλα πρόβατο. Το τελευταίο είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

*:Δεν το κατακρίνω αυτό. Έτσι είναι. Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω παρατηρήσει, μετά από υπόδειξη του Νίτσε.

Για το δευτερο μην ανησυχεις,ο τσοπανης,θα φροντισει να τα στειλει για σφαγη πριν να φαγοθουν μεταξι τους! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SilverCloak, κάποιος που είχε κάνει την επιλογή να μην ανήκει στο 80% του εκλογικού σώματος που ψήφιζαν τους 2 (από άποψη, όχι από αδιαφορία), και που όταν εξέφραζε την άποψη τον αντιμετώπιζαν σα γραφικό ή ακραίο αυτοί που σήμερα έχουν έρθει στα λόγια του, έχει την ίδια ευθύνη με τους υπόλοιπους?

 

Δε νομίζω.

 

Ο λαός γενικά φέρει κάποια ευθύνη αλλά ας μη βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

 

Ας γίνει αυτό μάθημα για τους υπόλοιπους που φάγανε το παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SilverCloak, κάποιος που είχε κάνει την επιλογή να μην ανήκει στο 80% του εκλογικού σώματος που ψήφιζαν τους 2 (από άποψη, όχι από αδιαφορία), και που όταν εξέφραζε την άποψη τον αντιμετώπιζαν σα γραφικό ή ακραίο αυτοί που σήμερα έχουν έρθει στα λόγια του, έχει την ίδια ευθύνη με τους υπόλοιπους?

 

Δε νομίζω.

 

Ο λαός γενικά φέρει κάποια ευθύνη αλλά ας μη βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

 

Ας γίνει αυτό μάθημα για τους υπόλοιπους που φάγανε το παραμύθι.

Που την στιγμης που εξακολουθεις να ζεις σ'αυτη τη χωρα,που καταρρευσε σ'ολα τα επιπεδα και τη φωνη σου δε την υπολογιζει κανεις,τοτε εισαι στο ιδιο τσουβαλι!

Μπορει να μην εισαι στο τσουβαλι του SilverCloak και αλλων απ'εδωμεσα,αλλα δυστυχος εισαι στο τσουβαλι αυτων που ΔΕ ΨΗΦΙΣΕΣ,παρεα με αυτους που τους ψηφισαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα site που υπάρχει απαγόρευση σε πολιτικές/θρησκευτικές/αθλητικές αναφορές γίνεται για να μην υπάρχουν αψιμαχίες μεταξύ των μελών και όταν λέμε πολιτικές αναφορές, συνήθως εννοούμε κομματικές ή αναφορές σε πρόσωπα συγκεκριμένου πολιτικού χώρου οπότε και στον άλλο ενεργοποιείται η ταμπέλα που φέρει και έχει αποδεχτεί και αξιωματικά υποστηρίζει τις απόψεις του ο καθένας οπότε και δεν υπάρχει μία λογική βάση πάνω στην οποία μπορεί να γίνει μία κόσμια και πολιτισμένη συζήτηση.

 

Δεν έχει σημασία πλέον αν κάποιος κάποτε άνηκε στο 80% ή στο 15% ή στο 4% ή στο 1%. Σημασία έχει η δημοκρατία και δημοκρατία στην βάση της είναι για τα θέματα που μας αφορούν εμείς οι ίδιοι να επιλέγουμε αυτό που μας εκφράζει σεβόμενοι φυσικά τις απόψεις των άλλων. Δεν χρειάζεται η πόλωση των κομμάτων, δεν χρειάζεται η καθοδήγηση και οι παρωπίδες από κανένα από όπου και αυτός αν προέρχεται.

 

Σημασία έχουν οι προτάσεις, οι απόψεις μας, η ελευθερία αυτές να διατυπώνονται ελεύθερα και η ελευθερία του κόσμου να τις επιλέγει. Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν εγώ συμφωνώ με τις απόψεις του συνόλου, αλλά αν το σύνολο δέχεται η γνώμη μου να καταμετρηθεί ως ίση με τις δικές του και αν το σύνολο δέχεται να ακούσει, να σκεφτεί και να κρίνει τις απόψεις μου και αν συμφωνεί με αυτές και αν θέλει αυτές να εφαρμοστούν, πάντα στα πλαίσια της νομιμότητας και της δικαιοσύνης όπως αυτές διαμορφώνονται διαχρονικά.

 

Και εγώ χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει ένα πολιτισμένο κλίμα και γίνεται μία πολιτισμένη συζήτηση παρά τα όσα πυροτεχνήματα και χαίρομαι ακόμα περισσότερο που ο κόσμος έχει αντιληφθεί το πως λειτουργούν αυτές οι ταμπέλες και πως και γιατί του τις φόρεσαν οπότε και εξαρχής ειπώθηκε και υποστηρίζεται σθεναρά ότι δεν θέλουμε κόμματα και κομματικές σκοπιμότητες σε αυτή την κίνηση.

 

Το τι μπορούμε να καταφέρουμε με το να πάψουμε να είμαστε πρόβατα και να μας σέρνουν από την μύτη 300 στο σύνολό τους το αντιλαμβανόμαστε τώρα οι περισσότεροι στην πράξη που βλέπουμε ότι είναι λίγα αυτά που μας χωρίζουν και σε αυτά δεν ποντάρουν τυχαία όσοι θέλουν να εκμεταλλευτούν το σύνολο. Δεν έχει λοιπόν νόημα να μένουμε στο τι έκαναν οι 280 της βουλής όταν οι υπόλοιποι 20 δεν έβγαιναν τόσα χρόνια να τους ξεσκεπάσουν. Η κοινοβουλευτική δημοκρατία λοιπόν με την διαφθορά της στο σύνολό της μας έφερε εδώ που είμαστε και το θέμα όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν δεν είναι να πάμε σε ριζικές αλλαγές που θα μας διχάσουν αλλά σε ήπιες, έξυπνες και καθόλα νόμιμες και να αρχίσουμε εκ των έσω να αλλάζουμε το σύστημα και να το φέρουμε στα μέτρα μας.

 

Η πρόταση λοιπόν που έγινε πριν αρκετούς μήνες και από εδώ και προωθείται σήμερα είναι η δημιουργία ενός νέου κόμματος το οποίο θα στηρίζει τις αποφάσεις του συνόλου που το υποστηρίζουν με τους βουλευτές του απλά να μεταφέρουν τις αποφάσεις που θα παίρνονται από αυτό το σύνολο διαδικτυακά αλλά και με κάθε άλλο πρόσφορο τρόπο (πχ κινητή τηλεφωνία, σταθερή τηλεφωνία, δίκτυο τραπεζών, κλπ).

 

Ναι, φαίνεται παράξενο και ακούγεται τρελό το πως θα γλιτώσουμε από τα κόμματα με νέο κόμμα, αλλά όσο παράδοξο και αν ακούγεται είναι η μόνη προς το παρόν αναίμακτη και νόμιμη λύση αφού εμείς θα αποφασίζουμε και δεν θα στέλνουμε κάποιον να μας εκπροσωπεί στο κοινοβούλιο και που σήμερα παίρνει αποφάσεις όχι σύμφωνα με το τι θέλει ο κόσμος αλλά τι συμφέρει τους ίδιους τους 300 και τα συμφέροντα όλων αυτών των πολύ λίγων αλλά ισχυρών, για τους οποίους δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα site που υπάρχει απαγόρευση σε πολιτικές/θρησκευτικές/αθλητικές αναφορές γίνεται για να μην υπάρχουν αψιμαχίες μεταξύ των μελών και όταν λέμε πολιτικές αναφορές, συνήθως εννοούμε κομματικές ή αναφορές σε πρόσωπα συγκεκριμένου πολιτικού χώρου οπότε και στον άλλο ενεργοποιείται η ταμπέλα που φέρει και έχει αποδεχτεί και αξιωματικά υποστηρίζει τις απόψεις του ο καθένας οπότε και δεν υπάρχει μία λογική βάση πάνω στην οποία μπορεί να γίνει μία κόσμια και πολιτισμένη συζήτηση.

 

Δεν έχει σημασία πλέον αν κάποιος κάποτε άνηκε στο 80% ή στο 15% ή στο 4% ή στο 1%. Σημασία έχει η δημοκρατία και δημοκρατία στην βάση της είναι για τα θέματα που μας αφορούν εμείς οι ίδιοι να επιλέγουμε αυτό που μας εκφράζει σεβόμενοι φυσικά τις απόψεις των άλλων. Δεν χρειάζεται η πόλωση των κομμάτων, δεν χρειάζεται η καθοδήγηση και οι παρωπίδες από κανένα από όπου και αυτός αν προέρχεται.

 

Σημασία έχουν οι προτάσεις, οι απόψεις μας, η ελευθερία αυτές να διατυπώνονται ελεύθερα και η ελευθερία του κόσμου να τις επιλέγει. Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν εγώ συμφωνώ με τις απόψεις του συνόλου, αλλά αν το σύνολο δέχεται η γνώμη μου να καταμετρηθεί ως ίση με τις δικές του και αν το σύνολο δέχεται να ακούσει, να σκεφτεί και να κρίνει τις απόψεις μου και αν συμφωνεί με αυτές και αν θέλει αυτές να εφαρμοστούν, πάντα στα πλαίσια της νομιμότητας και της δικαιοσύνης όπως αυτές διαμορφώνονται διαχρονικά.

 

Και εγώ χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει ένα πολιτισμένο κλίμα και γίνεται μία πολιτισμένη συζήτηση παρά τα όσα πυροτεχνήματα και χαίρομαι ακόμα περισσότερο που ο κόσμος έχει αντιληφθεί το πως λειτουργούν αυτές οι ταμπέλες και πως και γιατί του τις φόρεσαν οπότε και εξαρχής ειπώθηκε και υποστηρίζεται σθεναρά ότι δεν θέλουμε κόμματα και κομματικές σκοπιμότητες σε αυτή την κίνηση.

 

Το τι μπορούμε να καταφέρουμε με το να πάψουμε να είμαστε πρόβατα και να μας σέρνουν από την μύτη 300 στο σύνολό τους το αντιλαμβανόμαστε τώρα οι περισσότεροι στην πράξη που βλέπουμε ότι είναι λίγα αυτά που μας χωρίζουν και σε αυτά δεν ποντάρουν τυχαία όσοι θέλουν να εκμεταλλευτούν το σύνολο. Δεν έχει λοιπόν νόημα να μένουμε στο τι έκαναν οι 280 της βουλής όταν οι υπόλοιποι 20 δεν έβγαιναν τόσα χρόνια να τους ξεσκεπάσουν. Η κοινοβουλευτική δημοκρατία λοιπόν με την διαφθορά της στο σύνολό της μας έφερε εδώ που είμαστε και το θέμα όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν δεν είναι να πάμε σε ριζικές αλλαγές που θα μας διχάσουν αλλά σε ήπιες, έξυπνες και καθόλα νόμιμες και να αρχίσουμε εκ των έσω να αλλάζουμε το σύστημα και να το φέρουμε στα μέτρα μας.

 

Η πρόταση λοιπόν που έγινε πριν αρκετούς μήνες και από εδώ και προωθείται σήμερα είναι η δημιουργία ενός νέου κόμματος το οποίο θα στηρίζει τις αποφάσεις του συνόλου που το υποστηρίζουν με τους βουλευτές του απλά να μεταφέρουν τις αποφάσεις που θα παίρνονται από αυτό το σύνολο διαδικτυακά αλλά και με κάθε άλλο πρόσφορο τρόπο (πχ κινητή τηλεφωνία, σταθερή τηλεφωνία, δίκτυο τραπεζών, κλπ).

 

Ναι, φαίνεται παράξενο και ακούγεται τρελό το πως θα γλιτώσουμε από τα κόμματα με νέο κόμμα, αλλά όσο παράδοξο και αν ακούγεται είναι η μόνη προς το παρόν αναίμακτη και νόμιμη λύση αφού εμείς θα αποφασίζουμε και δεν θα στέλνουμε κάποιον να μας εκπροσωπεί στο κοινοβούλιο και που σήμερα παίρνει αποφάσεις όχι σύμφωνα με το τι θέλει ο κόσμος αλλά τι συμφέρει τους ίδιους τους 300 και τα συμφέροντα όλων αυτών των πολύ λίγων αλλά ισχυρών, για τους οποίους δουλεύουν.

 

δε νομίζω ότι μπορώ να δεχτώ να αποφασίζουν για το μέλλον μια χώρας άτομα (μεγάλο κομμάτι του λαού) που δυστυχώς βλέπουν μόνο το πως θα πληρώσουν έναν λογαριασμό και όχι πέρα από αυτό. αυτή είναι η αλήθεια, γιαυτό και χρειάζονται εκλεγμένοι ηγέτες που κοιτάνε πιο μπροστά από πολλούς από εμάς. παίρνουν αποφάσεις δύσκολες ή περιέργες (Ελ. Βενιζέλος) που στην εποχή τους θεωρούνται λάθος και δέχονται πυρά και φωνές (Ι.Καποδήστριας) αλλά στο τέλος η ιστορία τους δικαιώνει (Θάτσερ).

 

φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική η δική μας (αλλά και της δημοκρατίας γενικότερα) θέλει κάθε πρόταση να ακούγεται, να αξιολογείται και να ψηφίζεται από το σύνολο και εννοείται και η δική σου και αν το σύνολο συμφωνεί με αυτή τότε αυτή και θα περάσει σε αυτό τον δημοκρατικό χώρο. :-)

 

Προτάσεις και σημείο αναφοράς το http://real-democracy.gr/

 

(Γενικά για το θέμα και οι πρώτες σκέψεις είχαν διατυπωθεί και εδώ στο insomnia πριν 7 μήνες: http://www.insomnia.gr/topic/386648-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%AF%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-q/ και φυσικά όχι μόνο σε αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο γονεις μου ειναι συνταξιουχοι απο το δημοσιο, με 19-21 χρονια υπηρεσια ο καθενας, πηραν συνταξη στα 42-45

ο γερος μου οταν πηρε συνταξη του δωσανε και τριψηφιο αριθμο σε χιλιαρικα για εφαπαξ. οταν παιρνεις συνταξη στο δημοσιο σου δινουν και λεφτα δωρο, εφαπαξ το λενε.

η μανα μου τα ιδια, τριψηφιο αριθμο σε χιλιαρικα, για εφαπαξ.

 

οι συνταξεις τους πριν να τους τις κοψει ο γιωργακης, ηταν τετραψηφιες, και οχι κοντα στον πρωτο τετραψηφιο αριθμο.

 

Αυτα τα λεφτα δε νομιζω να τα δουλεψανε ποτε, αφου οσο θυμαμαι εγω που ειμουνα και μικρος τοτε, οι γονεις μου πηγαιναν στη δουλεια(δημοσιο) 2 φορες την εβδομαδα για να πιουν καφε..

Πανω απο την μιση ελλαδα ηταν δημοσιοι υπαλληλοι σε αυτη την κατασταση που περιγραφω, και πολλοι ειναι ακομα ετσι.

 

Που βρηκε αυτα τα λεφτα το δημοσιο και τα μοιρασε στον κοσμο? Μηπως ηταν δανεικα και πρεπει να τα δωσουμε πισω τωρα?

 

Εγω προτεινω να ψαχτουμε μεταξυ μας, πριν αρχισουμε να κραζουμε τους πολιτικους. Και να δουλεψουμε και λιγο, γιατι με καφεδακι καθε απογευμα στο συνταγμα δε βγαινει τιποτα, δυστυχως

 

καταρχην φιλε μου,μη μπαινεις σε ενα τρυπακι ''για ολα φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι''....αυτο εν αρχη ειπαν για να δικαιολογησουν τα χρεη,και τελικα τι βγηκε?740.000 ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι και οχι η μιση ελλαδα οπως προειπες.Οσοι δικαιουνται εφαπαξ στο δημοσιο,κανεις δεν τους τα εκανε δωρο,απλα το ταμειο τους αποφασισε να τους κανει κρατησεις απο τους μισθους για μεχρι να συνταξιοδοτηθουν,τα ποσο αυτα που κρατουνταν ηταν σε καποια τραπεζα και τοκιζονταν καθε ετος που περνουσε ,και οχι σε κανα στρωμα του εκαστοτε διευθηντη του ταμειου.Για αυτο λοιπον πηραν εφαπαξ,και οχι΄''δωρο''.υπαρχουν και δημοσιοι που δεν δικαιουνται καθολου εφαπαξ.Το ιδιο συμβαινει και με το υψος της συνταξης,αναλογα με τις κρατησεις.Δυστηχως ο δημοσιος δεν μπορουσε να κρυφτει στο ταμειο του και να μην πληρωνει εισφορες μιας και τους πληρωνε το κρατος,οπως δυστηχως πολλοι ελευθεροι επαγγελματιες δεν πληρωνουν εισφορες ακομη και σημερα(ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,ΟΓΑ,ΤΣΑκλπ κλπ),και φωνασκουν ολοι αυτοι γιατι παιρνουν χαμηλη συνταξη ,οταν ο θειος μου ως εμπορος πληρωνε στο ΤΕΒΕ τα τελευταια 9 ετη μονο και με κατι αλχημειες καταφερε να παρει συνταξη 900ευρω ....αλλα με μια περιουσια ακινητη της ταξης των 2 εκατομ. ευρω εφοσον αποδειξεις δεν εκοβε και εισφορες εχρωσταγε στο ταμειο του και παραταυτα παραπονιεται για την χαμηλη συνταξη του....

Κατι που οι γονεις σου με τα εφαπαξ τους και τις συνταξεις τους,τετοια περιουσια δεν προκειται ποτε να δουν ,ακομη και τα 200ετη να φτασουν.

Βεβαια για το θεμα του ωραριου στο δημοσιο,εκει παω πασο για να τα λεμε ολα,οπως και για την αξιοκρατεια μεταξυ των υπαλληλων του δημοσιου.Εφοριακος να καθαριζει 3.100 ευρω τον μηνα με 24 ετη υπηρεσιας και με πτυχιο τει λογιστου ,και κυβερνητης φρεγατας με τα ιδια ετη να παιρνει 1800 ευρω το μηνα με ταξιδια περι τους 6 μηνες μεσο ορο μακρια απο το σπιτι του ,ή πιλοτος μαχητικου με τα ιδια ετη υπηρεσιας μαζι με τα πτητικα του να φτανει μετα βιας τα 2.400 τον μηνα,ή υπαλληλος στην Υ.Π.Α. αποφοιτος δημοτικου σχολειου ΜΟΝΟ(ξερω συγκεκριμενο ατομο) να καθαριζει 3.200 τον μηνα με τα ιδια ετη υπηρ.

Στην αξιοκρατια του δημοσιου,ΝΑΙ εκει υπαρχει μεγαλη ψαλιδα αναλογα με το τι προσφερει ο καθενας τους.Δυστηχως τους πολιτικους τους ενδιεφερε να εκλεγονται και στους πολιτες να διοριζονται με την ψηφο τους.Η εποχη εφτασε για να μας δειξει οτι ολοι μας καναμε λαθη αδιορθωτα........αλλα δεν δεχομαι οτι εδω που φτασαμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι για να τα διορθωσουμε ολα.....απο το να καθομαστε και να τρωγομαστε για τους δημοσιους,τους ελευθερους επαγγελματιες,τους αγροτες,τους ξενοδοχους κλπ κλπ. καλυτερα θα ηταν ολοι μας να σταματησουμε να κανουμε λαθη προηγουμενων ετων.Ισως ειναι λιγο αργα,τουλαχιστο οτι διασωθει και οπως διασωθει ειναι το θεμα τωρα.

Πρεπει να σταματησει ο αλληλοσπαραγμος τωρα,αριστεροι,δεξιοι,κεντρο,ακρα, ολα τα ιδια χάλια ειναι!!!κανεις απο δαυτους δεν θα μας σωσει και ολοι θα συνεχισουν την καταστροφη....αυτο πρεπει να το καταλαβουν ολοι μας.Ο γιωργακης τιποτα δεν κανει για να σωσει την ελλαδα,την παρτυ του κοιταζει και την τσεπη του,το ιδιο και οι προηγουμενοι εκλεγμενοι και μη.

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ,αυτο πρεπει να βρουμε γιατι σε τετοια εποχη μπηκαμε με τετοιο ερωτημα να μας βασανιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΜΑΣ ΦΤΑΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΚΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ....

 

ARGENTINA 2001

 

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ

 

http://www.youtube.com/watch?v=9loPiyKm-z8&NR=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην φιλε μου,μη μπαινεις σε ενα τρυπακι ''για ολα φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι''....αυτο εν αρχη ειπαν για να δικαιολογησουν τα χρεη,και τελικα τι βγηκε?740.000 ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι και οχι η μιση ελλαδα οπως προειπες.Οσοι δικαιουνται εφαπαξ στο δημοσιο,κανεις δεν τους τα εκανε δωρο,απλα το ταμειο τους αποφασισε να τους κανει κρατησεις απο τους μισθους για μεχρι να συνταξιοδοτηθουν,τα ποσο αυτα που κρατουνταν ηταν σε καποια τραπεζα και τοκιζονταν καθε ετος που περνουσε ,και οχι σε κανα στρωμα του εκαστοτε διευθηντη του ταμειου.Για αυτο λοιπον πηραν εφαπαξ,και οχι΄''δωρο''.υπαρχουν και δημοσιοι που δεν δικαιουνται καθολου εφαπαξ.Το ιδιο συμβαινει και με το υψος της συνταξης,αναλογα με τις κρατησεις.Δυστηχως ο δημοσιος δεν μπορουσε να κρυφτει στο ταμειο του και να μην πληρωνει εισφορες μιας και τους πληρωνε το κρατος,οπως δυστηχως πολλοι ελευθεροι επαγγελματιες δεν πληρωνουν εισφορες ακομη και σημερα(ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,ΟΓΑ,ΤΣΑκλπ κλπ),και φωνασκουν ολοι αυτοι γιατι παιρνουν χαμηλη συνταξη ,οταν ο θειος μου ως εμπορος πληρωνε στο ΤΕΒΕ τα τελευταια 9 ετη μονο και με κατι αλχημειες καταφερε να παρει συνταξη 900ευρω ....αλλα με μια περιουσια ακινητη της ταξης των 2 εκατομ. ευρω εφοσον αποδειξεις δεν εκοβε και εισφορες εχρωσταγε στο ταμειο του και παραταυτα παραπονιεται για την χαμηλη συνταξη του....

Κατι που οι γονεις σου με τα εφαπαξ τους και τις συνταξεις τους,τετοια περιουσια δεν προκειται ποτε να δουν ,ακομη και τα 200ετη να φτασουν.

Βεβαια για το θεμα του ωραριου στο δημοσιο,εκει παω πασο για να τα λεμε ολα,οπως και για την αξιοκρατεια μεταξυ των υπαλληλων του δημοσιου.Εφοριακος να καθαριζει 3.100 ευρω τον μηνα με 24 ετη υπηρεσιας και με πτυχιο τει λογιστου ,και κυβερνητης φρεγατας με τα ιδια ετη να παιρνει 1800 ευρω το μηνα με ταξιδια περι τους 6 μηνες μεσο ορο μακρια απο το σπιτι του ,ή πιλοτος μαχητικου με τα ιδια ετη υπηρεσιας μαζι με τα πτητικα του να φτανει μετα βιας τα 2.400 τον μηνα,ή υπαλληλος στην Υ.Π.Α. αποφοιτος δημοτικου σχολειου ΜΟΝΟ(ξερω συγκεκριμενο ατομο) να καθαριζει 3.200 τον μηνα με τα ιδια ετη υπηρ.

Στην αξιοκρατια του δημοσιου,ΝΑΙ εκει υπαρχει μεγαλη ψαλιδα αναλογα με το τι προσφερει ο καθενας τους.Δυστηχως τους πολιτικους τους ενδιεφερε να εκλεγονται και στους πολιτες να διοριζονται με την ψηφο τους.Η εποχη εφτασε για να μας δειξει οτι ολοι μας καναμε λαθη αδιορθωτα........αλλα δεν δεχομαι οτι εδω που φτασαμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι για να τα διορθωσουμε ολα.....απο το να καθομαστε και να τρωγομαστε για τους δημοσιους,τους ελευθερους επαγγελματιες,τους αγροτες,τους ξενοδοχους κλπ κλπ. καλυτερα θα ηταν ολοι μας να σταματησουμε να κανουμε λαθη προηγουμενων ετων.Ισως ειναι λιγο αργα,τουλαχιστο οτι διασωθει και οπως διασωθει ειναι το θεμα τωρα.

Πρεπει να σταματησει ο αλληλοσπαραγμος τωρα,αριστεροι,δεξιοι,κεντρο,ακρα, ολα τα ιδια χάλια ειναι!!!κανεις απο δαυτους δεν θα μας σωσει και ολοι θα συνεχισουν την καταστροφη....αυτο πρεπει να το καταλαβουν ολοι μας.Ο γιωργακης τιποτα δεν κανει για να σωσει την ελλαδα,την παρτυ του κοιταζει και την τσεπη του,το ιδιο και οι προηγουμενοι εκλεγμενοι και μη.

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ,αυτο πρεπει να βρουμε γιατι σε τετοια εποχη μπηκαμε με τετοιο ερωτημα να μας βασανιζει.

 

740 χιλ υπαλληλοι ειναι 18 δις το χρονο, ποσο οχι ευκαταφρονητο, οταν ας πουμε σαν κρατος δεν τα βγαζεις, και βγαινεις ελλειματικος, η οταν απο το επομενο δανειο του μνημονιου τα μισα θα πανε μονο για αυτες τις πληρωμες. Βαλε μετα και ασφαλισεις, φαρμακα, συντηρησεις κτιριων (οσο γινουν), κλπ, δε φτανουν ουτε για ζητω. Οι δημοσιοι σαν μοναδες δε φταινε σε τιποτε, το συστημα ομως ειναι λαθος και θελει αμεση διορθωση.

 

Αν λοιπον γινει μια σταση πληρωμων (οπως αργεντινη που λετε αερκετοι), στην ουσια αυτους τους 740 χιλ. τους απολυεις και τους στελνεις σπιτακια τους να καλλιεργησουν ντοματουλες, η τους αναγκαζεις με επιταξη να παραμεινουν στη θεση τους. Δε νομιζω μετα απο μια σταση πληρωμων, να βρεθουν ουτε τα μισα χρηματα εστω να παρουν απο κανα χιλιαρικο μεσο ορο ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε Κώστα τα χρήματα που δανειζόμαστε τώρα τα παίρνουμε για να πληρώσουμε τα πανωτόκια των δανείων που έχουμε πάρει τα προηγούμενα χρόνια (δεκαετίες, εκατονταετίες) και που πολλά από αυτά τα δάνεια τα έχουμε ήδη πληρώσει στο πολλαπλάσιο. Το έλλειμμά μας είναι μικρό και κουτσά στραβά με προσωρινές μειώσεις μισθών και συντάξεων και σταδιακή μετατροπή της ύφεσης σε ανάπτυξη (κάτι που βέβαια δεν γίνεται με αύξηση της φορολογίας και κλείσιμο επιχειρήσεων/ανεργία κλπ) με το να υποστηριχτεί η γεωργία μας και να αρχίσουμε να ξαναπαράγουμε αγροτικά προϊόντα, πόσο μάλλον κηπευτικά με την αξία που έχουν στις διεθνείς αγορές, θα μπορούσε να ξαναπάρει η οικονομία τα πάνω της αλλά αφού έχουν βαλθεί να την ξεπουλήσουν την Ελλάδα με συνοπτικές διαδικασίες, τι το ψάχνουμε;

 

Πρέπει λοιπόν να δούμε αν αυτοί είναι μέρος του προβλήματος ή μέρος της λύσης.

 

Ποστ με video του Καζάκη έχουν γίνει παραπάνω, αν έχεις όρεξη και θέλεις να δεις 5 πράγματα παραπάνω: http://thepressproject.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι που πανε ακριβως τα χρηματα. Στο συνολο μπαινουν στο ταμειο και ξαναμοιραζονται. Μονος σου το λες οτι ΑΝ γινει το ενα, κι ΑΝ γινει το αλλο. Κι εγω σου λεω, αντε και τα χρηματα οντως πανε ολα στα πανωτοκια, αυτα τα ΑΝ γιατι δεν εγιναν ακομη, και ποιος μου εγγυαται οτι αν αυριο σταματουσαμε να πληρωνουμε τα πανωτοκια (που σημαινει οτι θα σταματουσαμε να παιρνουμε δοσεις δανειων), δε θα συνεχιζαμε να ειμαστε ελλιματικοι, με αποτελεσμα μετα απο καποια χρονια να βρισκομασταν στην ιδια κατασταση; Απο που προκυπτει οτι η σταση πληρωμων θα σημαινε και παυση του ελλειματος μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...