Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο πρωτο session ειχα βαλει ανετος 3 καρβουνα κοντα κοντα, συνηθισμενος απο Nakhla και φυσικα εκαψα τελειως τον καπνο. Τωρα κατεληξα σε 3 αρχικα, οπου τα αφηνω πανω 5 λεπτα, αφαιρω το 1 και το προσθετω αργοτερα οταν πεσει η αποδοση.

 

Το pattern στις τρυπες με προβληματιζει λιγο αλλα το ψαχνω και αυτο.

 

Για την ωρα εχω την Noir Orange Soda, πολυ καλη γευση, αλλα δεν εχω και τα μεγαλυτερα ντουμανια. Ισως επειδη με μπουκωνει και δεν μπορω να κανω μεγαλες τζουρες ακομη.

 

Το σιγουρο ειναι οτι εκανα ενα ακριβο λαθος, δεν νομιζω να υπαρχει επιστροφη σε οτιδηποτε μετα απο Tangiers.

 

Για το τελευταίο που λες έτσι έιναι!  :-D

 

*και μόλις βρεις πόσο κάρβουνα χρειάζεσαι, θα έχεις το καλύτερο session!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μιλας για το ghosting. Ουσιαστικα εχεις δικιο, μεχρι να τον πλυνεις θα σου δινει την αισθηση π.χ του μηλου, αλλα αυτο ισχυει πρακτικα στην αρχη μεχρι να "αναψει" και να σου δωσει την γευση της καινουριας και στο τελος οπου τελειωνουν τα καρβουνα και δεν υπερισχυει η τωρινη γευση την παλια.

 

Το κυριος σωμα του Ναργιλε πλενεται ευκολα και στεγνωνει ευκολα, το ghosting ομως προκαλειται κυριως απο το καλαμι, το οποιο εαν δεν ειναι πλενομενο (Νammor κλπ) δεν μπορεις να κανεις κατι, εκτος και αν εχεις πολλα καλαμια. Ακομη και πλενομενο να ειναι βεβαια, αργει να στεγνωσει και δεν θες να καπνιζεις ενω ειναι υγρο, ερχεται υγρασια μεσα στο στομα σου και το χαλαει.

 

Δεν γινεται ομως να κανεις συνεχως μια γευση μεχρι να τελειωσει, την βαριεσαι αλλα ουτε γινεται καθε φορα να πλενεις οταν την αλλαζεις. Οποτε ειναι κατι που πρεπει να αποδεχτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή είμαι σχετικά καινούριος στο αντικείμενο για πείτε λίγο τη γνώμη σας. Κάτι κάνω λάθος, έχω χαλάσει ένα κουτί καπνό σε πειραματισμούς και ακόμα δεν έχω καταφέρει να ευχαριστηθώ το ναργιλέ. Ντουμάνι κάνει σχετικά καλό αλλά δεν έχει γεύση και δεν ξέρω σαν να με χαλάει μετά από λίγο. Δεν είναι ότι μου καίγεται μπορώ να καταλάβω τη διαφορά. Στην αρχή λέω μπορεί να ναι ο ναργιλές γιατί ήταν ένας της πλάκας και λέω θα χει σκουριάσει τίποτα γι αυτό. Αλλά άλλαξα ναργιλέ και δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση. Καπνό πήρα από το shisha house στην αιόλου naklha μήλο νομίζω και κάρβουνα αυτά από καρύδα της al fakher. Γενικά ναργιλέ έκανα πάντα εξωτερικό και συνήθως al fakher που από ότι διαβάζω στο thread θεωρείται καλύτερος αλλά είναι τόσο χαώδης η διαφορά; Καμιά ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει στραβά πριν πάω να πάρω άλλο καπνό;

 

Επίσης για να σας δώσω να καταλάβαιτε η αίσθηση που μου αφήνει τώρα γευστικά φέρνει σε ένα ναργιλε που χα κάνει με κάτι βότσαλα αντί για καπνό για όποιον έχει δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπάρξει μπροστά σε άπειρα packing είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον αυτό το κάνω σωστά. Τώρα για τα κάρβουνα δεν ξέρω πρώτη φορά χρησιμοποιώ τα συγκεκριμένα. Έχω δοκιμάσει και με λιγότερα από δύο αλλά δεν έβγαζε καλό καπνό μετά μόνο περισσότερα αν θέλει. Από τη στιγμή που είμαι εντάξει από άποψη καπνού δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζουν τη γεύση εκτός αν παίζει ρόλο ότι τα ανάβω σε ένα μπρίκι της κακιάς ώρας δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Εγώ στην ουσία δεν έχω γεύση ή έχω άσχημη γεύση. Για το συγκεκριμένο καπνό έχεις άποψη; Μήπως είναι αυτός το πρόβλημα και τσάμπα παιδεύομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το κσρβουνο καρυδας αντιμετωπιζω προβλημα στην γευση,δοκιμασε φυσικο καρβουνο απο ναργιλεδαδικο,επισης αν θες να τα βαλεις τα καρυδας ,καντα σε εναν φυσικο μηλο,αναψε 4 της αλφαχερ κ θα το απολαυσεις καλυτερα,κατ εμε τα καρυδας ειναι τελεια μονο σε φυσικο μηλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gaurorakomelas τα κάρβουνα καρύδας είναι επίσης φυσικά και ανώτερα των ξυλοκάρβουνων που χρησιμοποιούν στα ναργιλεδάδικα.

 

Καταλαβαίνω πως βολεύουν λόγο σχήματος διαφορετικού και ρυθμίζεις σχεδόν ακριβώς τη θερμότητα που θες αλλά καλύτερο θα ήταν να τα αποφεύγουμε. Διότι στην πλειοψηφία τους είναι κάρβουνα που χρησιμοποιούνται στο ψήσιμο.

Εκτός αν έχεις βρει κάτι καλύτερο του στυλ μάρκας ναργιλέ όπως και να χει όμως η τεράστια διαφορά στην τιμή υποδηλώνει και την διαφορά στην ποιότητα.

 

Φίλε thodwris91 όπως τα περιγράφεις λογικά είναι καθαρά θέμα καπνού, δοκίμασε και κάποιον άλλο καπνό, έχει μια ιδιαιτερότητα το μήλο της νακχλα μπορεί να μην ταιριάζει σε εσένα και να σου βγάζει αυτή την γεύση. Αν με άλλο καπνό έχεις παρόμοιο πρόβλημα γράψε εδώ να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@santana99

 

Λοιπόν μου έφερε φίλος και δοκίμασα το διπλό μήλο της el hennawy. Προσωπικά πρώτη φορά την ακούω τη συγκεκριμένη μάρκα αλλά από reviews στο ίντερνετ λένε σαν καπνός είναι τίμιος. Προσωπική εντύπωση συνολικά σαν εμπειρία αισθητά βελτιωμένη. Γευστικά όχι τρομερά πράγματα πάντα σε σύγκριση με τον al fakher αλλά για μένα καλύτερος από τον nakhla. Τι να πω μπορώ να πεσα σε σκάρτη παρτίδα. Tουλάχιστον σε καμία φάση δεν με χάλασε και έκανε καλό κεφάλι.

 

Επίσης μου αρέσει γενικά η μέντα του al fakher αλλά επειδή γενικά μόνο nakhla βρίσκω αξίζει να δοκιμάσω ή θα είναι και αυτός νίλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...