Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για android και galaxy s2


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι τόσο τα ζητούμενα που έχω όσο το οτι θέλω να αλλάξω απο apple σε κάτι άλλο και τι καλύτερο απο android και για συσκευή το sgs2.

Απο άποψη εφαρμογών δεν βλέπω τα 2 κινητά να έχουν πλέον τόσο μεγάλη διαφορά και όπως παρατήρησα(και μου είπαν κ εδώ μέσα)το android market

αναπτύσσεται ταχύτατα ενώ παράλληλα το λογισμικό σου δίνει μεγαλύτερη ελεύθερια.

Τέλος όταν η τιμή μιας συσκευής,που είναι καλύτερη απο το Iphone4 σχεδόν(η απόλυτα) σε όλα τα σημέία,είναι χαμηλότερη απο την αντίστοιχη του

Iphone4 ε δεν θα πάω να αγοράσω αυτό.

Συν του ότι πάει καιρός απο τότε που ενθουσιαζόμουν απο apps που π.χ φυσάς και θολώνει η οθόνη κλπ.

Αν και στην μεγάλη ανάγκη είμαι σίγουρος οτι όλο και κάτι θα βγει (αν δεν έχει ήδη) για το android

So all in all έχω καταλήξει!

Ευχαριστώ σας για την βοήθεια παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μόλις το είδα το sgs II στο πλαίσιο, και έπαθα κοκομπλόκο, απίστευτη ταχύτητα και απόκριση και φοβερή οθόνη. Για εμένα προσωπικά, τεράστιο μειονέκτημα το μέγεθος του, που για τον περισσότερο κόσμο είναι απαγορευτικό για χρήση με ένα χέρι. Αν είναι τόσο εντυπωσιακό και εύχρηστο το sgs II Mini, που θα είναι σε ανθρώπινο μέγεθος (3.8") θα είναι η απόλυτη επιλογή για το φθινόπωρο, για τους περισσότερους αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που είδα ήταν προφανώς αγνό και παρθένο, μόνο εργοστασιακές εφαρμογές μέσα, καθόλου επαφές, φωτογραφίες, κλπ. Ήταν τρομερά smooth και ευαίσθητο στο άγγιγμα, τόσο που άρχισα να σκέφτομαι μήπως είναι πιο ευαίσθητο από όσο πρέπει και πατιούνται αλλ' αντί άλλων με το παραμικρό looool. Είχε κάπως καλύτερη ροή από το sgs μου (με official JS8, περίπου 50 εφαρμογές και χωρίς κανένα tweek, πχ χωρίς αλλαγή kernel), που το θεωρώ ήδη εξαιρετικά άνετο και smooth. Δεν έχω δοκιμάσει καμιά gingerbread, ούτε και έχω δει, οπότε δεν μπορώ να πω γνώμη πάνω σε αυτό. Η οθόνη του ήταν πραγματικά εκπληκτική, τι IPhone και π@π@ριές, όλες οι άλλες είναι απλά «διεκπεραιωτικές» για να μην πω κάτι χειρότερο. Και επίσης θεωρώ ήδη την οθόνη του sgs 1 καλύτερη από του IPhone, οπότε υπολόγισε τη διαφορά. Βέβαια παίζει ρόλο και το μέγεθος της, που την κάνει να φαίνεται ακόμη πιο εντυπωσιακή, και κατά πάσα πιθανότητα την είχαν και στο τέρμα.

 

Αλλά ρε παιδιά ΠΟΛΎ μεγάλο το ρημάδι, δεν θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο (και για την τιμή του). Ούτε ο Michael Jordan δεν μπορεί να το δουλέψει με ένα χέρι. Προσωπική άποψη εννοείται, και όπως βολεύεται ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί το βολευω μια χαρά με το ένα χέρι? Και δεν είμαι κανένας τεράστιος: ) Για την ευαισθησία της οθόνης τι να πω.. Αν βαλεις 2 φανέλες πάνω από την οθόνη και πατήσεις, βλέπει το πάτημα! Απίστευτο για, capasitive. Το μέγεθος είναι όντως θέμα γούστου. Στη μεταφορά είναι ένα μείον, σε όλα τα αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΟ συν. Μετα από μια εβδομάδα βλέπω το 3gs και απορώ πως δούλευα σε τόσο μικρή οθόνη! Τότε δεν μου φαινόταν μικρή βεβαία. Η κάμερα είναι απίστευτη, όπως και η οθόνη.

Οι εφαρμογές είναι πλέον σε ΠΟΛΥ καλό επίπεδο και δεν πρέπει να προβληματίζουν πολυ όσους έρχονται από iPhone, αλλά σίγουρα υπερέχει πεντακάθαρα το iphone πλην κάποιων κατηγοριών. Αυτών που στο iphone βάζαμε από cydia. Το μέλλον είναι υπέρ του android. ,Για ελάχιστες εφαρμογές δεν βρήκα υποκατάστατό.

Πρώτη φορά στη ζωή μου που έκατσα να δω ταινία σε κινητό. Στις 3.5 ίντσες είναι γέλιο και να το σκευτεσαι. Στις 4.3 είναι ανετοτατο και απολαυστικό. (Βρήκα εφαρμογή που βλέπεις ταινίες με steeming μέσω wifi, με ταινίες που πριν κανα μηνά πάιζαν οι κινηματογράφοι) . Φυσικά υπάρχουν και αρκετά μείον. Αν ασχολείσαι όμως σχεδόν τα πάντα διορθώνονται. Έχω φάει το xda. Έχω προσθέσει ποσοστό μπαταρίας, clockwork mod, rooting κλπ. Κάθε μερα που περνάει το γουστάρω και περισσότερο.

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαι εγω το ειδα live στο Πλαισιο και επαθα σοκ. Ακριβως οπως τα λεει ο oldnew και ο arxaggelos, με μονη ενσταση το μεγεθος, το οποιο για τα γουστα (και τα κουπια που εχω μετα τους καρπους των χεριων μου), ειναι ο,τι πρεπει!

Παρεμπιπτοντως το ειχα παραγγειλει, μου ηρθε την Τεταρτη, το ανοιξα, επαιξα δυο λεπτα και χαλασε (προβληματικη μητρικη) και πηρα τα χρηματα μου πισω και τωρα το περιμενω αυριο (offtopic).

Με την γρηγορη επαφη μου (αν και ηταν vanilla η συσκευη), μπορω να πω πως ειναι αισθητα πιο γρηγορη απο το S που ειχα και ειμαι σιγουρος πως και με τις απειρες εφαρμογες που θα του περασω θα παραμεινει ετσι. Περισσοτερα εν καιρω απο μενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'σεις θηρία γιατί το κάνετε αυτό;

Είπα να μην ασχοληθώ καν με το S2 αλλά απ' ό,τι φαίνεται το S δεν θα κλείσει χρόνο στα χέρια μου.

Ντροπή σας και φτου σας! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε 'σεις θηρία γιατί το κάνετε αυτό;

Είπα να μην ασχοληθώ καν με το S2 αλλά απ' ό,τι φαίνεται το S δεν θα κλείσει χρόνο στα χέρια μου.

Ντροπή σας και φτου σας! :P

Χαχα ναι. Και εγω αυτο ελεγα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ γιατί το βολευω μια χαρά με το ένα χέρι? Και δεν είμαι κανένας τεράστιος: ) Για την ευαισθησία της οθόνης τι να πω.. Αν βαλεις 2 φανέλες πάνω από την οθόνη και πατήσεις, βλέπει το πάτημα! Απίστευτο για, capasitive. Το μέγεθος είναι όντως θέμα γούστου. Στη μεταφορά είναι ένα μείον, σε όλα τα αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΟ συν. Μετα από μια εβδομάδα βλέπω το 3gs και απορώ πως δούλευα σε τόσο μικρή οθόνη! Τότε δεν μου φαινόταν μικρή βεβαία. Η κάμερα είναι απίστευτη, όπως και η οθόνη.

Οι εφαρμογές είναι πλέον σε ΠΟΛΥ καλό επίπεδο και δεν πρέπει να προβληματίζουν πολυ όσους έρχονται από iPhone, αλλά σίγουρα υπερέχει πεντακάθαρα το iphone πλην κάποιων κατηγοριών. Αυτών που στο iphone βάζαμε από cydia. Το μέλλον είναι υπέρ του android. ,Για ελάχιστες εφαρμογές δεν βρήκα υποκατάστατό.

Πρώτη φορά στη ζωή μου που έκατσα να δω ταινία σε κινητό. Στις 3.5 ίντσες είναι γέλιο και να το σκευτεσαι. Στις 4.3 είναι ανετοτατο και απολαυστικό. (Βρήκα εφαρμογή που βλέπεις ταινίες με steeming μέσω wifi, με ταινίες που πριν κανα μηνά πάιζαν οι κινηματογράφοι) . Φυσικά υπάρχουν και αρκετά μείον. Αν ασχολείσαι όμως σχεδόν τα πάντα διορθώνονται. Έχω φάει το xda. Έχω προσθέσει ποσοστό μπαταρίας, clockwork mod, rooting κλπ. Κάθε μερα που περνάει το γουστάρω και περισσότερο.

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε.

android.png

Oldnew επειδη και εγω το πηρα σημερα τελικα, για ριξε ενα how to για το ποσοστο μπαταριας. Σκεφτομουν καμια custom rom, αλλα επειδη δεν εχω ακομα jig λεω να μην ρισκαρω να ανεβασω τον counter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oldnew επειδη και εγω το πηρα σημερα τελικα, για ριξε ενα how to για το ποσοστο μπαταριας. Σκεφτομουν καμια custom rom, αλλα επειδη δεν εχω ακομα jig λεω να μην ρισκαρω να ανεβασω τον counter.

Εγώ καταρχήν έκανα αυτό το root

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

που πλην των άλλων σου προσθέτει και cwm στο bootloader.

Μονό πρόσεξε να βαλεις αυτό που είναι για την εκδοσή λειτουργικού της συσκευής σου. Εμένα ήταν KE2. Εσένα πιθανώς να είναι KE7.

Μετα πας εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1107095

και διαλέγεις ποια μπαταριά γουστάρεις. Εγώ έβαλα την 6. Πολυ όμορφη φαίνεται πάνω στο κινητό.

Την έβαλα με το cwm. Με το οποίο κράτησα και ενα backup όλο το σύστημά αν κάνω καμία πατάτα να το επαναφέρω.

Πιθανών όμως να σε ενδιαφέρει και αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1064037

που εκτός από ένδειξη μπαταρίας έχει και το πολυ ομορφο crt efect από το nexus. Είναι μπερδεμα όμως. Και θέλει k7.

 

Και κάτι άσχετο που πιθανώς να ενδιαφέρει όσους δεν είχαν android στο παρελθόν. Προτεινω το smart keyboard pro σαν εναλλακτικό του original keyboard. Πλην των άλλων έχει ορθογραφικό ελληνικό λεξικό, πολυ όμορφα θέματα, αλλά κυρίως ρυθμίζεται σε μέγεθος ξεχωριστα για portrait και landskape. Σε μια τόσο μεγάλη οθόνη, συχνά θες ένα μικρότερό πληκτρολόγιό για να εκμεταλευτεις τον χώρο. Έχει 500 ρυθμίσεις που οποίος κάτσει να πειραματιστεί δε θα το μετανειωσει.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος έχει μείνει στην k2 εκδοσή software και θέλει ταυτόχρονα μπαταριά στην taskbar με ένδειξη ποσοστού ΚΑΙ το πολυ καλο crt εφέ ταυτόχρονα ας βαλει αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14542633&postcount=30

που μου έφτιαξε φίλος στο xda κατά παραγγελιά :) (Γράφω ως sosimple εκεί. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νice :)

Να σε ρωτησω και κατι, επειδη δεν εχω προλαβει να ασχοληθω οσο θα ηθελα με τα mods tης συσκευης (αν και εβαλα ηδη καποια), η Κ2 ειναι παλαιοτερη της Κ7 ή απλως για διαφορετικη region? ΒLN εχει βγαλει κανεις, ή ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η k2 είναι η προηγούμενη της k7. Ακόμα και αν έχεις k2 δηλαδή μπορείς να την βαλεις την k7 μέσω Odin και ας μη τη δίνουν επίσημα στην Ελλάδα. Προσωπικά δεν την έβαλα γιατί αυτά που διορθώνει δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, οπότε περιμένω για κάποια επομένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαι εγω δεν καιγομαι να την περασω αμεσα, ειναι οκ ετσι η συσκευη (αν και εχω αφαιρεσει ηδη καποια crapps της σαμσουνγκ). Το μονο που με καιει προς το παρον ειναι το BLN γιατι το No Led δεν το μπορω καθολου.

Και φυσικα να αρχισουν να βγαινουν custom roms με tweaks και deodexed για themes :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω δεν καιγομαι να την περασω αμεσα, ειναι οκ ετσι η συσκευη (αν και εχω αφαιρεσει ηδη καποια crapps της σαμσουνγκ). Το μονο που με καιει προς το παρον ειναι το BLN γιατι το No Led δεν το μπορω καθολου.

Και φυσικα να αρχισουν να βγαινουν custom roms με tweaks και deodexed για themes :lol:

Και εγώ αφαίρεσα ένα σωρό απο μια λίστα στο xda. Μονό που έχω κάποια reboot πλέον κάποιες φορές, αν και η μπαταριά έχει μεγάλη διάφορα πλέον.

Παντως προτείνω την αφαίρεση του imei tracker. Είναι για να βρεις το κινητό αΤον στο κλέψουν αλλα είχε φτάσει να μου τρώει το 25% της μπαταρίας!!!

Αυτές είναι οι πατάτες του android δυστυχώς. Ή φτιάχνεις κάτι που πρακτικά δουλεύει ή δεν το φτιάχνεις. Με τέτοια κατανάλωσή θέλει ξήλωμα ασχέτως χρησιμότητάς.

Για το bln και εγω το περιμένω. Δε δουλεύει για την ώρα. Το noled έχει κατανάλωσή οπότε..

 

Και ακόμα ένα.χρήσιμο.που βρήκα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113233

κάνει μαύρο το market. Ότι πρέπει ειδικά για αυτή την οθόνη με το απόλυτο μαύρο. Άσε που μειώνει την κατανάλωσή μιας και στο μαύρο η οθόνη καιει ελάχιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...