Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για android και galaxy s2


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμαρτον με αυτή τη συνεχή κόντρα αϊφονάκηδων και γαλαξάκηδων.Τις συσκευές τις παίρνουμε για να μας διευκολύνουν τη ζωή.

Τώρα το ποια συσκευή ή ποια πλατφόρμα είναι καλύτερη είναι πολύ σχετικό και φυσικά διαφορετικό για τον καθένα.

Εγώ είμαι υπερ του Galaxy για πάρα πολλούς λόγους.Ο βασικότερος είναι οτι έχει ανοιχτό λειτουργικό, συν οτι μέσα από τις custom ROM που συνεχώς αναπτύσσονται η συσκευή κάνει κυριολεκτικά παπάδες.Όσο για τις εφαρμογές που πολλοί λένε οτι είτε είναι κακογραμμένες είτε δεν βρίσκεις την πληθώρα όπως αντίστοιχα στο iOS , έχω να πω οτι οι εφαρμογές μια χαρά παίζουν απροβλημάτιστα.Άλλωστε ότι κινητό και να έχεις, οι εφαρμογές που συνήθως χρειάζεσαι δεν είναι πάνω από 10-20 για να μπορείς να εκμεταλλευτείς κυριολεκτικά όλες τις δυνατότητες της συσκευής σου.Τώρα το πόσες χιλιάδες έχει η μια πλατφόρμα σε σχέση με μια άλλα αυτά είναι μπούρδες.Δεν καθόμαστε όλη μέρα να κατεβάζουμε εφαρμογές μην έχοντας τι άλλο να κάνουμε.

Επίσης όσον αφορά το iphone θεωρώ απαράδεκτο να με περιορίζει μια εταιρία με το έτσι θέλω να αγοράζω τα δικά της αξεσουάρ.

Πχ ακουστικά.Αν πάτε να πάρετε ένα οποιοδήποτε ακουστικό και το βάλετε στο iphone απλά δεν τα παίξει.Μόνο το μαμίσιο παίζει.Το να μου απαγορεύει η εταιρία το δικαίωμα να επεμβαίνω στη συσκευή μου όπως θέλω εγώ το θεωρώ πολύ προκλητικό.

Από την άλλη , κάποιος που έχει βολευτεί με τις δυνατότητες ενός iphone και είναι ικανοποιημένος , δεν βλέπω το λόγο να πάει σε άλλη πλατφόρμα ή άλλο κινητό.Ο καθένας πρέπει να νοιώθε άνετα με το κινητό και τις ευκολίες που του παρέχει.

 

Το galaxy SII τι λέει ? Φαίνεται πολύ τούμπανο. Από αυτονομία μπαταρίας ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το galaxy SII τι λέει ? Φαίνεται πολύ τούμπανο. Από αυτονομία μπαταρίας ? :)

Δεν ξέρω τι λέει μιας και δεν το έχω :)

Πάντως το δικό μου smartphone μια χαρά αυτονομία έχει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το galaxy SII τι λέει ? Φαίνεται πολύ τούμπανο. Από αυτονομία μπαταρίας ? :)

 

Το φορτίζεις κάθε μέρα. Αν βλέπεις sites με flash περιεχόμενο, μπορείς άνετα να φας όλη την μπαταρία μέσα σε 1-2 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπεις sites με flash περιεχόμενο, μπορείς άνετα να φας όλη την μπαταρία μέσα σε 1-2 ώρες...

 

2 ώρες;

Και πολλές έγραψες.

Σε κανά τεταρτάκι το κινητό κλείνει μόνο του από μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά και το iphone 4 το φορτίζεις κάθε μέρα... από την πρώτη ώρα

 

Το 4 τα πάει λίγο καλύτερα με την μπαταρία του σε σχέση με το S2. +20% θα έλεγα με έναν πρόχειρο υπολογισμό.

 

Πάντως να αναφέρω ξανά πως το S2 είναι από το πιο εντυπωσιακά android κινητά που είδα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτονομια ειναι σε αμεση συναρτηση με το ποσο χρησιμοποιεις το τηλεφωνο και ποσο καλο σημα εχεις.

Εχω ενα φιλο με το iphone4. Εχει ολα τα push κλειστα no mail ελαχιστη χρηση οθονη στο 0 brightness και ειναι χαρουμενος που η μπαταρια του κραταει 3ης μερες.

Προσωπικα εχω το optimus 2x αλλα δεν πιστευω οτι διαφερει πολυ απο το s2 εκτος του οτι το s2 πρεπει να εχει χαμηλοτερη καταναλωση λογο οθονης. Αν εχω το τηλεφωνο και εγω στα 2g με κλειστο συγχρονισμο chats fb fring και την οθονη θεοσκοτινη κραταει και εμενα η μπαταρια 3ης μερες. Ομως τι το πηρες το smartphone αν δεν χρησιμοποιεις το smart κομματι του? Προτιμω να το φορτιζω καθε βραδυ και να εχω smartphone. Εξαλου αν δεν μπορεσω να το φορτισω βραδυ εχω και 2 ανταλακτικες μπαταριες απο το ebay με 6.99 και οι 2 :)

@kosmas

Αν εχεις iphone4 τι να το κανεις το galaxy? καταναλωτικη μανια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίκο μου sgs2 παντως είναι ανώμαλο. Τι μια μπορεί να βγάλει 1,5 μερα, και την άλλη ούτε μίση. Με την ιδία περίπου χρήση.

 

android.png

 

Οπως εγραψα παραπανω παιζει πολυ μεγαλο ρολο το σημα. Ειναι σταθερο 4αρι? Η σε ενα μερος εχεις 2 γραμες και αλλου ισως και καμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το δίκο μου sgs2 παντως είναι ανώμαλο. Τι μια μπορεί να βγάλει 1,5 μερα, και την άλλη ούτε μίση. Με την ιδία περίπου χρήση.

 

android.png

Παιζει και αυτο που λεει ο Orlox αλλα επισης εχει αναφερθει battery drain στην 2.3 σε random περιπτωσεις. Προσωπικα με το SGS2 δεν το εχω πετυχει.

Αν παρατηρησεις να ζεσταινεται υπερβολικα στο ασχετο, κανε του επανεκινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και αυτο που λεει ο Orlox αλλα επισης εχει αναφερθει battery drain στην 2.3 σε random περιπτωσεις. Προσωπικα με το SGS2 δεν το εχω πετυχει.

Αν παρατηρησεις να ζεσταινεται υπερβολικα στο ασχετο, κανε του επανεκινηση.

Ναι, αυτό το εχω παρατηρήσεις, και όντως τοτε έκαιγε τα άντερά του..

Σημερα έβαλα την litening speed rom, και μεχρι στιγμής βλέπω πολυ μεγάλη βελτίωσή μπαταρίας. Αν δεν είναι η πρώτη εντύπωσή, θα αναθεωρήσω πληρως τα αρνητικά που εγραφα για την αυτονομία.

Βασικα την villain rom ξεκινησα να βάζω μέσω clockwork mod, αλλα κολησε στο bootloader, οπότε η μονή λύση ήταν να βάλω κάποια μέσω odin. Και έβαλα αυτή. Εχω την εντύπωσή ότι η villain rom είναι η καλύτερή σε αυτονομία. Αν την έχει βαλει κανείς ας το πει.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...