Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για android και galaxy s2


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Galaxy S2 είναι (για την ώρα) το καλύτερο Android smartphone αλλά όχι το καλύτερο γενικότερα! Επιμένω στο iphone4 μιας και η πλατφόρμα του Android θέλει αρκετή δουλειά ακόμη. Η ποιότητα των εφαρμογών δεν είναι ακόμη η καλύτερη δυνατή και πρέπει να ψάχνεις ανάμεσα σε άπειρα σκουπίδια για να βρεις κάτι ενδιαφέρον. Επίσης η Google μετά από τόσο καιρό που κυκλοφορούν Android συσκευές στη χώρα μας, ΔΕΝ έχει ανοίξει ακόμη τη δυνατότητα Navigation μέσω του Google Maps, πράγμα εξοργιστικό...

 

Σαν συσκευή το S2 είναι εντυπωσιακή κυρίως λόγω της οθόνης που ειναι ο,τι καλύτερο έχω δει τελευταία μετά το iphone 4. Το μέγεθός του όμως δεν είναι και το ιδανικότερο για κράτημα στο χέρι και εύκολα μπορεί να σου φύγει ενώ προσπαθείς να το ξεκλειδώσεις με το ένα χέρι.

Επίσης θεωρώ απαράδεκτο το πίσω του καπακι που είναι ο,τι πιο φθηνό έχω δει σε συσκευή αυτής της κατηγορίας και ο τρόπος που ξεκουμπώνει/κουμπώνει, είναι κάθε φορά μια ...τραυματική εμπειρία. Μετά από μερικά άνοιξε/κλείσε εμφανίζονται και μικροκενά γύρω γύρω όσο φθείρονται τα "ποδαράκια" που κουμπώνουν.

 

Τέλος σαν mp3 player θέλει δουλειά ακόμη τόσο ο player του android όσο και η ίδια η συσκευή μιας και τα ακουστικά είναι πολύ μέτριας ποιότητας και δεν έχεις τη δυνατότητα να αυξομοιώσεις την ένταση από το αυτά και πρέπει να ψάχνεις τη συσκευή. Η ποιότητα του ήχου πάντως είναι σχετικά καλή (με καλά ακουστικά) με την έντασή του να είναι λίγο πιο κάτω από το iphone4.

 

Αν δεν είχα δει ποτέ το iphone4 και την οθόνη του, θα έλεγα "Wow" βλεποντας το Galaxy S2. Για την ώρα όμως δηλώνω απλά πως είναι εντυπωσιακό!

 

:)

 

Διαφωνώ σε πάρα πολλά (πλέον),

 

το ξέρεις ότι είχα όλα τα iphone από το πρώτο μέχρι και το 4... μπορεί σαν κατασκευή το iphone να είναι πιο καλοφτιαγμένο αλλά μιλάμε για κινητό. Πέρσι τέτοια εποχή που μου είχε έρθει το 4άρι από το Αγγλία έτρεμα μην μου πέσει γιατί ήταν καινούριο. Και ακόμα και που το πρόσεχα σαν τα μάτια μου έκανε μερικά σημάδια στην πλάτη. Αυτά χωρίς να μου πέσει ποτέ. Επίσης είναι υπερβολικά βαρύ.

 

Γενικά για μένα παραμένει το πιο όμορφο εξωτερικά κινητό που υπάρχει αλλά δεν είναι αυτό το θέμα δυστυχώς σε μία συσκευή. Από τα πιο απλά όπως πχ να μπορείς να αλλάξεις μια μπαταρία ή το πίσω καπάκι αν έχει σημάδια, μέχρι το πιο σημαντικό του να αλλάξεις κάρτα μνήμης.

 

Για το θέμα του λειτουργικού και τα apps, σαφέστατα είναι πιο ποιοτικά τα περισσότερα apps αλλά μια εβδομάδα με android δεν μου έλειψε καμία. Οι απαραίτητες υπάρχουν και στα 2 os ενώ η σύνδεση του android με τον google λογαριασμό μου κάνει αρκετά apps μη αναγκαία (κάτι που πάει να πετύχει με το ios 5 τώρα η apple, βλέπε contacts, σημειώσεις κτλ).

 

Για το ήχο που αναφέρεις δεν μπορώ να ξέρω γιατί και από το iphone και από το android ακούω ελάχιστα. Το android όμως έχει άλλες χάρες που μέχρι χτες αγνοούσα, όπως πχ χτες με ένα doc που το έβαλα στο dropbox απευθείας από το κινητό ενώ στο iphone το έστελνα με email και πόσα άλλα intergration που σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη.

 

Δεν είναι ότι δεν υπήρχε λύση στο ios, αλλά μπροστά στις ευκολίες που ξαφνικά βλέπω ότι έχω με το android το πριν με χαλάει.

 

Οι πλειάδα των συσκευών είναι επίσης στα +. Δεν λυπήθηκα τα 600€ που έδωσα πέρσι για το iphone αλλά ποτέ δεν χρειάστηκα όλη τη δύναμη αυτής της high end συσκευής. Τώρα με το android μπορώ να πάω σε κάτι πιο αδύναμο που όμως με καλύπτει απόλυτα.

 

Φυσικά δεν είναι όλα ρόδινα στο android και σε αρκετά σημεία υστερεί του ios αλλά για μένα είναι πιο μικρής σημασίας. πχ το lagαρισμά πυο αναφέρουν πολλοί για μένα είναι αδιάφορο. Αντίθετα μου λείπει η retina.

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα είναι πάντα το συμπέρασμα αλλά καταλήγω ότι δεν είναι για όλους τα σούρτα φέρτα με apple προϊόντα... θεωρώ (και το ξέρεις) ότι έχουμε άλλη φιλοσοφία και αυτό σε κάνεις εσένα apple user και μένα όχι. Άλλες προτεραιότητες και αλλού δίνουμε σημασία, όχι άλλες ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Για το πίσω καπάκι, αν και διαβάζω από πολλούς το ίδιο σχόλιό, διαφωνώ πλήρως. Όταν θες να φτιάξεις ένα εξαιρετικά λεπτό κινητό (που ταυτόχρονα είναι και πανυσχυρο) τι επιλογές έχεις; Να βαλεις ένα χοντρό καπάκι? Μπορεί να είναι λεπτό, αλλα εφάπτεται πλήρως πανω στην μπαταριά, και αν δεν το ανοίξεις να δεις ποσο λεπτό είναι, νομίζεις ότι είναι χοντρό. Επίσης είναι πολυ ανθεκτικό, ανάγλυφο και δεν κρατάει δαχτυλιες. Για το μονό που δεν κάνει είναι για καθημερινό άνοιξε κλείσε, αλλα δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

Δεν αναφέρομαι τόσο στο πάχος αλλά στον τρόπο με τον οποίο "κουμπώνει". Επίσης μην ξεχνάς πως η SD είναι κάτω από το καπάκι οπότε αναγκαστικά πρέπει να το ανοίξεις για την αφαιρέσεις/αλλάξεις κλπ

 

Επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ξεκλειδωσεις την οθόνη λόγο μεγέθους. Στα android παραμετροποιεις τα πάντα. Φτιάχνεις μια lock screen όπως σε βολεύει. Το μέγεθος φυσικά είναι μειον στη μεταφορά και θεμα γούστου. Εννοείται δε θα το πάρει οποίος προτιμάει μικρά.

 

Εννοώ πως μιας και είναι αρκετά μεγάλο είναι πρόβλημα ο χειρισμός του με το ένα χέρι.

 

Η οθόνη του iPhone 4 είναι ότι καλύτερό στις 3,5 ίντσες κυρίως λόγω ανάλυσής, αλλα μεχρι εκεί. Η συγκεκριμένη οθόνη συνολικά, (μέγεθος, ποιότητα χρωματων, μαυρο) δεν έχει κανέναν αντίπαλο. Είμαι βέβαιος ούτε καν τις μεγάλες οθόνες με μεγαλύτερη ανάλυσή.

 

Δεν διαφωνώ για το θέμα μεγέθους, απόδοσης χρωμάτων και μαύρο που όντως είναι καλύτερη στο μάτι από αυτή του iphone4. Η ευκρίνια όμως της retina του iphone4 είναι εντυπωσιακότερη στα σημεία:

gsmarena_037.jpg

 

 

Στις εφαρμογές / παιχνίδια εννοείται ότι το ios είναι ακόμα μπροστά. Όχι σε όλες τις κατηγορίες εφαρμογών παντως. Για μουσική που αναφέρεις, μπορώ να πω πως κανείς λάθος πλέον. Αν δεις τι επιλογές από player έχεις, τι widget έχουν φτιάξει κλπ θα το διαπιστώσεις..

Για την ποιότητα των ακουστικών μπορεί να έχεις δίκιο, αλλα δεν είναι σημαντικό. Δεν υπάρχει ακόμα η οργάνωσή που υπάρχει στο ios, η απόλυτη σταθερότητα, και πανω από όλα η αυτονομία μπαταρίας. Αλλα το επίπεδο έχει ανέβει παντού. Σε 6 μήνες από τώρα δεν το βλέπω καλά το ios.

Πολυ περισσότερο που το ios5 λίγες βελτιώσεις φέρνει. Θα περίμενα widgets και θέματα.

 

android.png

 

Δεν αναφέρομαι στα widgets αλλά στις γενικότερες λειτουργίες του player και τον τρόπο οργάνωσης. Ίσως επειδή χρησιμοποιώ ipod και iphone χρόνια να έχω συνηθίσει και όλα τα άλλα μου φαίνονται ...κάπως. Προσωπικά δίνω και μεγάλη σημασία στην ποιότητα των ακουστικών και της μουσικής γενικότερα καθώς το χρησιμοποιώ συνεχώς στο δρόμο και σαν mp3 player και για την ώρα ο τρόπος χειρισμού του iphone από τα ακουστικά είναι αξεπέραστος. Προφανώς το android έχει να δώσει ακόμη πολλά αλλά για την ώρα κρίνουμε το προϊόν στη σημερινή του μορφή.

 

:)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονό σίγουρο είναι ότι το android θέλει πολυ ψαξιμο και πολλές γνώσεις για να πετύχεις πολυ καλύτερό αποτέλεσμά από το ios τελικά.

Τα ξανα άλλαξα όλα :) Αυτή τη φορά έβαλα launcher pro plus. Στην αρχή ήταν σφαίρα αλλα μόλις το διαμορφωσα όπως ήθελα με live wallpapers, και κυρίως πολλά widgets, άρχισε να σέρνεται όπως το go launcher. Μονό που το launcher pro έχει περισσότερες επιλογές. Από advanced settings έβαλα memory usage: low, και μερικά αλλα και ειδα εντυπωσιακή διάφορα. Σχεδόν ιδία ταχύτητα με tw4.

Επίσης με lcd density "κατέβασα" τα pixel από 240 σε 182 και πλέον τα εικονίδια, widget κλπ ήρθαν σε μικρο/νορμάλ μέγεθος και η μεγάλη οθόνη δείχνει την αξία της. 6x6 εικονιδια στην οθονη + 5 στο dock. Λίγα πράγματά πρέπει να φτιάξω ακομα και θα μείνει έτσι μόνιμα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Galaxy S2 είναι (για την ώρα) το καλύτερο Android smartphone αλλά όχι το καλύτερο γενικότερα! Επιμένω στο iphone4 μιας και η πλατφόρμα του Android θέλει αρκετή δουλειά ακόμη. Η ποιότητα των εφαρμογών δεν είναι ακόμη η καλύτερη δυνατή και πρέπει να ψάχνεις ανάμεσα σε άπειρα σκουπίδια για να βρεις κάτι ενδιαφέρον. Επίσης η Google μετά από τόσο καιρό που κυκλοφορούν Android συσκευές στη χώρα μας, ΔΕΝ έχει ανοίξει ακόμη τη δυνατότητα Navigation μέσω του Google Maps, πράγμα εξοργιστικό...

 

Σαν συσκευή το S2 είναι εντυπωσιακή κυρίως λόγω της οθόνης που ειναι ο,τι καλύτερο έχω δει τελευταία μετά το iphone 4. Το μέγεθός του όμως δεν είναι και το ιδανικότερο για κράτημα στο χέρι και εύκολα μπορεί να σου φύγει ενώ προσπαθείς να το ξεκλειδώσεις με το ένα χέρι.

Επίσης θεωρώ απαράδεκτο το πίσω του καπακι που είναι ο,τι πιο φθηνό έχω δει σε συσκευή αυτής της κατηγορίας και ο τρόπος που ξεκουμπώνει/κουμπώνει, είναι κάθε φορά μια ...τραυματική εμπειρία. Μετά από μερικά άνοιξε/κλείσε εμφανίζονται και μικροκενά γύρω γύρω όσο φθείρονται τα "ποδαράκια" που κουμπώνουν.

 

Τέλος σαν mp3 player θέλει δουλειά ακόμη τόσο ο player του android όσο και η ίδια η συσκευή μιας και τα ακουστικά είναι πολύ μέτριας ποιότητας και δεν έχεις τη δυνατότητα να αυξομοιώσεις την ένταση από το αυτά και πρέπει να ψάχνεις τη συσκευή. Η ποιότητα του ήχου πάντως είναι σχετικά καλή (με καλά ακουστικά) με την έντασή του να είναι λίγο πιο κάτω από το iphone4.

 

Αν δεν είχα δει ποτέ το iphone4 και την οθόνη του, θα έλεγα "Wow" βλεποντας το Galaxy S2. Για την ώρα όμως δηλώνω απλά πως είναι εντυπωσιακό!

 

:)

 

Θα σταθώ σ αυτο με τα ακουστικά και το οτι δεν έχεις την δυνατότητα να αυξομοιώσεις την ένταση.

 

Φίλε καλό είναι αμα δεν γνωρίζεις να μην πετάς τέτοιες ατάκες :)

Υπάρχουν τουλάχιστον 5 τρόποι να φτίαξεις τον ήχο και στα ακουστικά και όπου θες. Ένα search άμα κάνεις στο xda forum θα βρείς. Αν δεν βρείς πες μου να σου βρώ εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν να βάλω 2 φωτο που μπορεί να ενδιαφέρουν όσους έχουν το sgs2.

1. Tw4 pixel density 240 , 4 εικονίδια ανα γραμμή, 4 γραμμές. Όλα τεραστία, λιγος χωρος. Ανευ ουσιας η μεγάλη οθόνη.

 

sc20110611223638.jpg

 

 

2. Launch pro plus, pixel density 192, 6 (κανονικότατα, όχι μικρά) εικονιδια ανα γραμμή, 6 γραμμές. Ξαφνικά η οθόνη φαίνεται πραγματικά μεγάλη για να βαλεις ότι θες.

 

 

 

sc20110616185302.jpg

 

Μια εικόνα αξίζει 1000 λέξεις, ποσο μάλλον 2 εικόνες.

 

Α, και μια 3η. Ποσα εικονίδια έχει ένας φάκελος.

 

sc20110614181036.jpg

 

 

android.png

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν να βάλω 2 φωτο που μπορεί να ενδιαφέρουν όσους έχουν το sgs2.

1. Tw4 pixel density 240 , 4 εικονίδια ανα γραμμή, 4 γραμμές. Όλα τεραστία, λόγος χωρος. Ανευ ουσιας η μεγάλη οθόνη.

 

 

 

 

2. Launch pro plus, pixel density 192, 6 (κανονικότατα, όχι μικρά) εικονιδια ανα γραμμή, 6 γραμμές. Ξαφνικά η οθόνη φαίνεται πραγματικά μεγάλη για να βαλεις ότι θες.

 

 

 

 

 

Μια εικόνα αξίζει 1000 λέξεις, ποσο μάλλον 2 εικόνες.

 

Α, και μια 3η. Ποσα εικονίδια έχει ένας φάκελος.

 

sc20110614181036.jpg

 

 

 

 

 

Adult Movies HD... (3ο screenshot,1η γραμμή)

oldnew αγόρι μου, γιατί;! :)

 

Πάντως αν έχεις πολλά apps, τέτοια app grids με 6 εικονίδια ανά γραμμή είναι σχεδόν μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα σταθώ σ αυτο με τα ακουστικά και το οτι δεν έχεις την δυνατότητα να αυξομοιώσεις την ένταση.

 

Φίλε καλό είναι αμα δεν γνωρίζεις να μην πετάς τέτοιες ατάκες :)

Υπάρχουν τουλάχιστον 5 τρόποι να φτίαξεις τον ήχο και στα ακουστικά και όπου θες. Ένα search άμα κάνεις στο xda forum θα βρείς. Αν δεν βρείς πες μου να σου βρώ εγω.

 

Οι ατάκες είναι άλλο πράγμα, μην τα μπερδευεις!

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, αν εσύ μπορείς με τα ακουστικά που έχει η συσκευασία να αυξομοιωσεις την ένταση ...πάω πάσο και προφανώς ή εγώ δεν είδα αυτή τη δυνατότητα ή εσύ έχεις ...άλλο τηλέφωνο.

 

Και τέλος, όσο και αν πειραξεις τις ρυθμίσεις δε θα έχεις ποτέ πάνω απο 70% της έντασης που είχες σε ένα iPod / iPhone.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Adult Movies HD... (3ο screenshot,1η γραμμή)

oldnew αγόρι μου, γιατί;! :)

Έχεις δίκιο, θα το σβήσω γιατί είναι για τον φουτσο.. :) Υπάρχουν καλύτερες λύσεις. Το δοκίμαζα και το ξεχασα...

 

Οι ατάκες είναι άλλο πράγμα, μην τα μπερδευεις!

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, αν εσύ μπορείς με τα ακουστικά που έχει η συσκευασία να αυξομοιωσεις την ένταση ...πάω πάσο και προφανώς ή εγώ δεν είδα αυτή τη δυνατότητα ή εσύ έχεις ...άλλο τηλέφωνο.

 

Και τέλος, όσο και αν πειραξεις τις ρυθμίσεις δε θα έχεις ποτέ πάνω απο 70% της έντασης που είχες σε ένα iPod / iPhone.

 

:)

Bildano μην είσαι σίγουρος για τον ήχο. Το μεγάφωνο είναι πολυ δυνατότερό από το iPhone. Το ταπωνει κανονικά.

Τα ακουστικά δεν ξέρω αν είναι στο 70%, μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το εχω συγκρίνει. Αλλα ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι λογο κοφτή. Νομίζω ότι εχω δει.patch που ανεβάζει τον ήχο στο θεο..

Από τα ακουστικά έχεις δίκιο, δεν αυξομειωνεις τον ήχο. Αλλάζεις μονό τραγούδια. Ίσως να υπάρχει κατι που να το μετατρέπει και αυτό όμως. Το android παίρνει πολυ customization. Οπότε δύσκολα μπορείς να είσαι σίγουρος για οτιδήποτε. Απλα θελει περισσότερο ψάξιμο από το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ατάκες είναι άλλο πράγμα, μην τα μπερδευεις!

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, αν εσύ μπορείς με τα ακουστικά που έχει η συσκευασία να αυξομοιωσεις την ένταση ...πάω πάσο και προφανώς ή εγώ δεν είδα αυτή τη δυνατότητα ή εσύ έχεις ...άλλο τηλέφωνο.

 

Και τέλος, όσο και αν πειραξεις τις ρυθμίσεις δε θα έχεις ποτέ πάνω απο 70% της έντασης που είχες σε ένα iPod / iPhone.

 

:)

 

Άστο πήγαινε πάρε κανένα άλλο κινητό. :) φιλικά πάντα εεε! Καλό είναι αν δεν έχεις ιδέα μην πετάς ΑΤΑΚΕΣ (γιατί ατάκα για γέλια είναι) και τα ακούνε οι iphonakides και μας δουλεύουν !

ψάξε λίγο στο xda (αν ξέρεις τι είναι αυτό) και θα βρείς πάνω απο 5 λύσεις.

ΔΕΝ μπορείς να το φτιάξεις απ τις ρυθμίσεις που ΕΣΥ βλέπεις.

 

Τα ακουστικά μου ήταν για τον π@!##~@! και τα έχω κάνει να με κουφαίνουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενταση ειναι επιτηδες χαμηλα το max γιατι πλέον φροντιζουν οι εταιρειες για τα αυτάκια μας μετα απο ευρωπαϊκές "οδηγιες". Ειχα το ιδιο "προβλημα" και με ενα walkman. Το εχω σε εισαγωγικά γιατι εμενα μου γαινετε ακομα και δυνατα ορισμενες φορες ομως οσοι φιλοι μου το εχουν χρισιμοποιήσει το 80% τους φανηκε πολυ χαμηλα. Ηταν αυτοι που δεν μπορουσαν να ακουσουν πανω δεξι κουτάκι http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άστο πήγαινε πάρε κανένα άλλο κινητό. :) φιλικά πάντα εεε! Καλό είναι αν δεν έχεις ιδέα μην πετάς ΑΤΑΚΕΣ (γιατί ατάκα για γέλια είναι) και τα ακούνε οι iphonakides και μας δουλεύουν !

ψάξε λίγο στο xda (αν ξέρεις τι είναι αυτό) και θα βρείς πάνω απο 5 λύσεις.

ΔΕΝ μπορείς να το φτιάξεις απ τις ρυθμίσεις που ΕΣΥ βλέπεις.

 

Τα ακουστικά μου ήταν για τον π@!##~@! και τα έχω κάνει να με κουφαίνουν !

 

Ε άμα το λες εσύ να το πετάξω το ρημάδι! Ειδικά όταν λες πως οι ρυθμίσεις του εμφανίζονται διαφορετικά σε κάθε άνθρωπο μιας και η Samsung έφτιαξε κινητό με "κρυφά χαρίσματα" που επιλέγουν που θα εμφανιστούν! :P

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι μπακαλίστικες λύσεις, θέλω να έχω βασικές λειτουργίες από την πρώτη στιγμή με το που θα ανοίξω τη συσκευασία! Το Galaxy S2 είναι εμπορική συσκευή και όχι κάτι του στυλ Nexus S που θα το πάρεις για του αλλάξεις τα φώτα!

 

Επίσης δεν με ενδιαφέρει το να κουφαθώ με τα ακουστικά αλλά να ακούω ποιοτικό ήχο στα αγαπημένα μου κομμάτια. Όλες οι λύσεις που λες και αυξάνουν την ένταση, συνήθως καταστρέφουν την ποιότητα μιας και ακούς τσιριχτά και όχι μουσική. Προφανώς δεν έχεις ακούσει μουσική από ipod/iphone και ούτε έχεις χρησιμοποιήσει το χειριστήριο στα ακουστικά για να καταλάβεις τι σημαίνει ευκολία και πρακτικότητα!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον με αυτή τη συνεχή κόντρα αϊφονάκηδων και γαλαξάκηδων.Τις συσκευές τις παίρνουμε για να μας διευκολύνουν τη ζωή.

Τώρα το ποια συσκευή ή ποια πλατφόρμα είναι καλύτερη είναι πολύ σχετικό και φυσικά διαφορετικό για τον καθένα.

Εγώ είμαι υπερ του Galaxy για πάρα πολλούς λόγους.Ο βασικότερος είναι οτι έχει ανοιχτό λειτουργικό, συν οτι μέσα από τις custom ROM που συνεχώς αναπτύσσονται η συσκευή κάνει κυριολεκτικά παπάδες.Όσο για τις εφαρμογές που πολλοί λένε οτι είτε είναι κακογραμμένες είτε δεν βρίσκεις την πληθώρα όπως αντίστοιχα στο iOS , έχω να πω οτι οι εφαρμογές μια χαρά παίζουν απροβλημάτιστα.Άλλωστε ότι κινητό και να έχεις, οι εφαρμογές που συνήθως χρειάζεσαι δεν είναι πάνω από 10-20 για να μπορείς να εκμεταλλευτείς κυριολεκτικά όλες τις δυνατότητες της συσκευής σου.Τώρα το πόσες χιλιάδες έχει η μια πλατφόρμα σε σχέση με μια άλλα αυτά είναι μπούρδες.Δεν καθόμαστε όλη μέρα να κατεβάζουμε εφαρμογές μην έχοντας τι άλλο να κάνουμε.

Επίσης όσον αφορά το iphone θεωρώ απαράδεκτο να με περιορίζει μια εταιρία με το έτσι θέλω να αγοράζω τα δικά της αξεσουάρ.

Πχ ακουστικά.Αν πάτε να πάρετε ένα οποιοδήποτε ακουστικό και το βάλετε στο iphone απλά δεν τα παίξει.Μόνο το μαμίσιο παίζει.Το να μου απαγορεύει η εταιρία το δικαίωμα να επεμβαίνω στη συσκευή μου όπως θέλω εγώ το θεωρώ πολύ προκλητικό.

Από την άλλη , κάποιος που έχει βολευτεί με τις δυνατότητες ενός iphone και είναι ικανοποιημένος , δεν βλέπω το λόγο να πάει σε άλλη πλατφόρμα ή άλλο κινητό.Ο καθένας πρέπει να νοιώθε άνετα με το κινητό και τις ευκολίες που του παρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω το αρχιζεισ καλα, μετα Γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν.

Αυτο για τα ακουστικα δηλαδη. Ο,τι θες μπορεις να παρεις, αρκει να ναι για 3.5mm. Εγω εχω και της apple, και puro & wesc & sony...

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...