Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για android και galaxy s2


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Mια χαρα το black market thanks!

Χμμμ δεν ειδα καμια διαφορα στην καταναλωση με το imei tracker, θα το τσεκαρω και καλυτερα και θα ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθουσα να βάλω κάποιες φωτο εδω, αλλα το site δεν δέχεται φωτο από imagshack οπου τις εχω.

Θα ανέβαζα και ένα screenshot με το που καταναλωθηκε η μπαταριά οπου το imeitracker είχε 24% . Δεν αμφιβάλω ότι κανονικά δεν πρέπει να τρώει τόσο, αλλα επειδή μου το έκανε ήδη 2 φορές έφυγε.. Ας το βελτιώσουν και βλέπουμε στο μέλλον.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θεωρώ το sgs2 παντοφλα και το iPhone καλύτερο. Τι να κάνω το hardware όταν λαγκαρει το μενου; Το iPhone είναι πολυ πιο smooth απο το sgs1, για το 2 δεν έχω άποψη. Προσωπικά προτιμώ το iOS απο android αν και όσο είχα android είχα άψογη συνεργασία με το gmail μου, συγχρονιζοντουσαν τα πάντα με μια κίνηση(mail, επαφές,reader,ημερολόγιο κλπ) που τώρα δεν την έχω.

 

Έχω αλλα όμως όπως γρήγορο μενου, κορυφαία οθόνη και άπειρες εφαρμογές. Το android τώρα που έδωσε δυνατότητα για αγορά εφαρμογών σχεδων απο όλες τις χώρες τώρα θα αρχίσει να κοντραρει ουσιαστικά το app store. Γενικά είναι θέμα του τι ζητάς απο ένα τηλ, και κατα Πόσο αυτο μπορεί να στα προσφέρει. Πχ για τις δικές μου ανάγκες το iPhone είναι καλύτερο.

Καλο θα ήταν να μας πεις τι ζητούμενα έχεις.

 

 

Άμα ξέρεις να το χρησιμοποιείς δεν λαγκάρει καθόλου. Το μυαλό σου μπορεί !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ξέρεις να το χρησιμοποιείς δεν λαγκάρει καθόλου. Το μυαλό σου μπορεί !

Ειχα (και ακόμα εχω μεχρι να το πουλήσω) το 3gs, και τώρα εχω το galaxy s2. Δεν εχω δηλαδή κανένα λόγο να γραψω μεροληπτικά υπέρ της μιας ή της άλλης πλατφόρμας.

Δεν ξέρω για lag και πως το ενοει καθένας, αλλα αν εννοούμε το smoothness, ούτε καν το galaxy s2 δε φτάνει το iphone, παροτι είναι το ποιο smooth android που εχω δει. Υπάρχει και σχετικό threat στο xda, που ολοι γραφούν ποσο βαραίνει οσο εγκαθιστας πράγματα.

Ειχα το golauncher από το οποίο ειμουν σούπερ ευχαριστημένος αλλα πλέον βάρυνε τόσο πολυ που το lag είναι εκνευριστικό. Αν διαβάσεις στο xda το σχετικό threat θα δεις πως ολοι αναφέρουν τα ιδία και για τους υπόλοιπους launcher.

Ο μονός launch τελικά που προσεγγίζει το iPhone είναι ο ενσωματομενος tw4. Όμως δεν παραμετροποιηται αρκετά.

Έβαλα λοιπόν την hacked εκδοσή του που μάλιστα υπάρχει μονό στο φόρουμ για το galaxy s1.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=13435895

 

Πιστεύω ότι συνολικά είναι ότι καλύτερό και γρηγορότερο υπάρχει. (Νομίζω ότι ο tw4 χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών και αυτό κάνει τη διάφορα) .

Τα συν της hacked είναι: 5 εικονίδια στο dock, dock background αν θες. 5 αντί για 4 σειρές εικονιδίων, πολλές σελίδες και όχι 7, landskape mode κλπ.

Αν το βαλεις στο galaxy s2 δεν χάνεις τα original εικονίδια, χάνεις όμως κάποια original widget, όπως επίσης δε δουλεύουν και τόσο καλά οι φάκελοι οποτε καλύτερα να χρησιμοποιηθεί το folder organizer που είναι και καλύτερό.

Με τα ιδία ακριβώς πράγματά που εχω στο golauncher και πετάει. Ένα κλικ πίσω από iPhone, αλλα είναι λογικό. Το iphone μετακινεί μονό στατικά εικονίδια. Αν κανείς jb βαλεις live wallpaper, καιρούς κλπ και το iPhone χάνει το smoothness.

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iphone παραμενει το πιο απλο και διασκεδαστικο κινητο. Μεχρι εκει ομως.

Το sgs2 είναι πολυ δυνατη συσκευή, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο lag μέχρι τώρα

αν και έχω βάλει πολλές εφαρμογές και launchers. Αυτο που με χαλαει ειναι η μπαταρια του ,

περιπου 3 φορές κατω απο ένα iphone4. Πολλές φορές χρειαζομαι 2 φορτησεις την ημερα.

 

Επισης με ειχε προβληματισει το μέγεθος , αλλά είναι τόσο ελαφρύ και λεπτό και κάθετε

καλά στο χέρι που το ξεπερασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2 φωτο από το hackαρισμενο tw4, αλλα και το widgetlocker. Δεν εχω επηρεαστεί καθόλου από το iPhone: )

 

sc20110613160621.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

sc20110613160102.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone wannabe? Παρε ενα galaxy s βαλτου go launcher με 1 επιφανια χωρις widgets και μονο φακελακια στην μοναδικη οθινη που θα εχεις και πες μας παλι ποιο ειναι πιο smooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα το iphone 4 και πήρα το υποδεέστερο του galaxy s2, lg optimus black και δεν το μετάνιωσα... ακόμα και το mid end κινητό αυτό σου δίνει σημαντικές παραπάνω επιλογές από το iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εγώ έχω να σου πώ όπως πολύ σωστά σου είπε και ο βασίλης ότι ελάχιστες αν όχι καμία εφαρμογή του market δεν θα παίζει...απλά επειδή είχα android

σε μένα μερικές εφαρμογές δεν έπαιζαν και άλλες μου κολούσουσαν αρκετά σε σημείο που με νευρίαζε...πάντως τα android κινητά είναι ίσως καλύτερα απ τα iphone.

γνώμη μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone wannabe? Παρε ενα galaxy s βαλτου go launcher με 1 επιφανια χωρις widgets και μονο φακελακια στην μοναδικη οθινη που θα εχεις και πες μας παλι ποιο ειναι πιο smooth

Εχω και το golauncher εγκατεστημένο και καμία 50ρια θέματα γι αυτό. Μεταξύ των οποίων και 2 iPhone theme. Όχι, δε θέλω να το κάνω ίδιο με το iPhone. Αν ήταν έτσι κραταγα το iPhone. Προσωρινα είναι τα iPhone wallpaper. Οι υπόλοιπες σελίδες είναι γεμάτες Widgets. Παντως το golauncher όταν πατάω να βγει το μενού των εφαρμογών, στο εφε που κάνει κολαει σχεδόν 1 δευτερόλεπτο, άσε που στο scrolling των σελίδων είναι πολυ ποιο αργο από tw4. Στην αρχή δεν κολαγε τόσο πολυ, οπότε κάποια βελτίωσή θέλει λογικά.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω και το golauncher εγκατεστημένο και καμία 50ρια θέματα γι αυτό. Μεταξύ των οποίων και 2 iPhone theme. Όχι, δε θέλω να το κάνω ίδιο με το iPhone. Αν ήταν έτσι κραταγα το iPhone. Προσωρινα είναι τα iPhone wallpaper. Οι υπόλοιπες σελίδες είναι γεμάτες Widgets. Παντως το golauncher όταν πατάω να βγει το μενού των εφαρμογών, στο εφε που κάνει κολαει σχεδόν 1 δευτερόλεπτο, άσε που στο scrolling των σελίδων είναι πολυ ποιο αργο από tw4. Στην αρχή δεν κολαγε τόσο πολυ, οπότε κάποια βελτίωσή θέλει λογικά.

 

android.png

Xμμμ μηπως παιζει κανενα περιεργο widget ή εφαρμογη? Εγω με 200+ εφαρμογες και Go Launcher δεν εχω δει κολληματα. Και εφεδακια στο app drawer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα το iphone 4 και πήρα το υποδεέστερο του galaxy s2, lg optimus black και δεν το μετάνιωσα... ακόμα και το mid end κινητό αυτό σου δίνει σημαντικές παραπάνω επιλογές από το iphone.

 

Το Trophy μαζευει σκόνη? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Trophy μαζευει σκόνη? :P

 

όχι ΤΟ trophy... TA trophy είναι... 3 με το ένα πουλημένο, ζωή να χουν! :mrgreen:

 

είναι προς το παρών δεύτερη συσκευή αλλά πάντα μαζί μου! Μετά το mango θα διεκδικήσει την πρωτιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Galaxy S2 είναι (για την ώρα) το καλύτερο Android smartphone αλλά όχι το καλύτερο γενικότερα! Επιμένω στο iphone4 μιας και η πλατφόρμα του Android θέλει αρκετή δουλειά ακόμη. Η ποιότητα των εφαρμογών δεν είναι ακόμη η καλύτερη δυνατή και πρέπει να ψάχνεις ανάμεσα σε άπειρα σκουπίδια για να βρεις κάτι ενδιαφέρον. Επίσης η Google μετά από τόσο καιρό που κυκλοφορούν Android συσκευές στη χώρα μας, ΔΕΝ έχει ανοίξει ακόμη τη δυνατότητα Navigation μέσω του Google Maps, πράγμα εξοργιστικό...

 

Σαν συσκευή το S2 είναι εντυπωσιακή κυρίως λόγω της οθόνης που ειναι ο,τι καλύτερο έχω δει τελευταία μετά το iphone 4. Το μέγεθός του όμως δεν είναι και το ιδανικότερο για κράτημα στο χέρι και εύκολα μπορεί να σου φύγει ενώ προσπαθείς να το ξεκλειδώσεις με το ένα χέρι.

Επίσης θεωρώ απαράδεκτο το πίσω του καπακι που είναι ο,τι πιο φθηνό έχω δει σε συσκευή αυτής της κατηγορίας και ο τρόπος που ξεκουμπώνει/κουμπώνει, είναι κάθε φορά μια ...τραυματική εμπειρία. Μετά από μερικά άνοιξε/κλείσε εμφανίζονται και μικροκενά γύρω γύρω όσο φθείρονται τα "ποδαράκια" που κουμπώνουν.

 

Τέλος σαν mp3 player θέλει δουλειά ακόμη τόσο ο player του android όσο και η ίδια η συσκευή μιας και τα ακουστικά είναι πολύ μέτριας ποιότητας και δεν έχεις τη δυνατότητα να αυξομοιώσεις την ένταση από το αυτά και πρέπει να ψάχνεις τη συσκευή. Η ποιότητα του ήχου πάντως είναι σχετικά καλή (με καλά ακουστικά) με την έντασή του να είναι λίγο πιο κάτω από το iphone4.

 

Αν δεν είχα δει ποτέ το iphone4 και την οθόνη του, θα έλεγα "Wow" βλεποντας το Galaxy S2. Για την ώρα όμως δηλώνω απλά πως είναι εντυπωσιακό!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πίσω καπάκι, αν και διαβάζω από πολλούς το ίδιο σχόλιό, διαφωνώ πλήρως. Όταν θες να φτιάξεις ένα εξαιρετικά λεπτό κινητό (που ταυτόχρονα είναι και πανυσχυρο) τι επιλογές έχεις; Να βαλεις ένα χοντρό καπάκι? Μπορεί να είναι λεπτό, αλλα εφάπτεται πλήρως πανω στην μπαταριά, και αν δεν το ανοίξεις να δεις ποσο λεπτό είναι, νομίζεις ότι είναι χοντρό. Επίσης είναι πολυ ανθεκτικό, ανάγλυφο και δεν κρατάει δαχτυλιες. Για το μονό που δεν κάνει είναι για καθημερινό άνοιξε κλείσε, αλλα δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ξεκλειδωσεις την οθόνη λόγο μεγέθους. Στα android παραμετροποιεις τα πάντα. Φτιάχνεις μια lock screen όπως σε βολεύει. Το μέγεθος φυσικά είναι μειον στη μεταφορά και θεμα γούστου. Εννοείται δε θα το πάρει οποίος προτιμάει μικρά.

Η οθόνη του iPhone 4 είναι ότι καλύτερό στις 3,5 ίντσες κυρίως λόγω ανάλυσής, αλλα μεχρι εκεί. Η συγκεκριμένη οθόνη συνολικά, (μέγεθος, ποιότητα χρωματων, μαυρο) δεν έχει κανέναν αντίπαλο. Είμαι βέβαιος ούτε καν τις μεγάλες οθόνες με μεγαλύτερη ανάλυσή.

Στις εφαρμογές / παιχνίδια εννοείται ότι το ios είναι ακόμα μπροστά. Όχι σε όλες τις κατηγορίες εφαρμογών παντως. Για μουσική που αναφέρεις, μπορώ να πω πως κανείς λάθος πλέον. Αν δεις τι επιλογές από player έχεις, τι widget έχουν φτιάξει κλπ θα το διαπιστώσεις..

Για την ποιότητα των ακουστικών μπορεί να έχεις δίκιο, αλλα δεν είναι σημαντικό. Δεν υπάρχει ακόμα η οργάνωσή που υπάρχει στο ios, η απόλυτη σταθερότητα, και πανω από όλα η αυτονομία μπαταρίας. Αλλα το επίπεδο έχει ανέβει παντού. Σε 6 μήνες από τώρα δεν το βλέπω καλά το ios.

Πολυ περισσότερο που το ios5 λίγες βελτιώσεις φέρνει. Θα περίμενα widgets και θέματα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...