Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για android και galaxy s2


Stavrakas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προς το παρον δεν εχω ασχοληθει με cooked, αλλα περιμενω πως και πως την online kitchen η οποια λεει θα ανοιξει συντομα. Φανατικος των devs αυτων απο το SGS1, παντα εβγαζαν απροβληματιστες roms. Τωρα αν με ψησεις με τις εντυπωσεις σου απο την lightnening μαλλον θα κυλισω βεβαια :lol:

Aναμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Καλη ερωτηση :D

Κοιτα, οταν βγηκε η σταθερη εκδοση εγω ημουν στην φαση που ειχα σταματησει τους πειραματισμους και απλως φορτωνα την συσκευη εφαρμογες.

Bad timing βασικα :lol:

Τωρα νομιζω ειναι 100% functional ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ερωτηση

Κοιτα, οταν βγηκε η σταθερη εκδοση εγω ημουν στην φαση που ειχα σταματησει τους πειραματισμους και απλως φορτωνα την συσκευη εφαρμογες.

Bad timing βασικα

Τωρα νομιζω ειναι 100% functional ε?

 

Βασικά μόνο ραδιόφωνο και βιντεοκλήσεις λείπουν.

Το ραδιόφωνο έχει δρομολογηθεί για Ιούλιο.

Βιντεοκλήσεις ακόμα περιμένουμε...

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 1η μερα ολοκληρωμένης χρήσης Litening speed rom. Και αν και το όνομά γραφεί "speed", δηλαδή ταχύτητα, δεν εχω να σχολιάσω κάτι πανω σε αυτό. Ταχύτατο ήταν, ταχύτατο είναι. Οπότε και διάφορα να υπάρχει, εγώ δεν την βλέπω. Τη διάφορα όμως που βλέπω σίγουρα, υπεράνω πάσης αμφισβήτησης (σε σχεση πάντα με την original κ2 που ειχα πριν), είναι στην ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ. Με την χρήση που κάνω, δεν ειχα ξαναδεί πανω από 8 ώρες..

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι ηδη στις 13 ώρες και 45 λεπτα. Εκ των οποίων η οθόνη έχει κάψει το 46% . Το οποίο σημαίνει 4.5 ώρες συνολικής λειτουργίας της οθόνης. Την εχω στο αυτόματο, και δεδομένου ότι ήμουν παραλία, τη μίση μερα δουλεύε 100% η φωτεινότητά. Και εχω ακόμα 10% μπαταριά, ενώ ξεκινησα τη μέτρηση με ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΟ 80%, και όχι 100%... wifi μόνιμα ανοιχτό, κυρίως ιντερνέτ, βίντεο εγγραφή και προβολή, κλπ. Χωρίς gaming.

Επίσης δεν ζεστάθηκε καθόλου, που πρώτα κάποιες φορές ζεματαγε. Ενώ φυγανε και κάποια σπανία reboot, που μάλλον οφείλονταν στο πολυ πείραγμα που ειχα κάνει. Ενώ η villain φημίζεται για ακόμα μεγαλύτερη αυτονομια, και αν κανείς και unterclocking, untervolting πολυ μεγαλύτερη.

Παντως και έτσι όπως το εχω, πιστεύω εχω ηδη αυτονομια μεγαλύτερη του iphone 3gs. Στην κυριολεξία αλλο κινητό. Δε θα εγραφα ολο αυτό το κατεβατό, αν δεν ειχα εντυπωσιαστεί...

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν 1η μερα ολοκληρωμένης χρήσης Litening speed rom. Και αν και το όνομά γραφεί "speed", δηλαδή ταχύτητα, δεν εχω να σχολιάσω κάτι πανω σε αυτό. Ταχύτατο ήταν, ταχύτατο είναι. Οπότε και διάφορα να υπάρχει, εγώ δεν την βλέπω. Τη διάφορα όμως που βλέπω σίγουρα, υπεράνω πάσης αμφισβήτησης (σε σχεση πάντα με την original κ2 που ειχα πριν), είναι στην ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ. Με την χρήση που κάνω, δεν ειχα ξαναδεί πανω από 8 ώρες..

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι ηδη στις 13 ώρες και 45 λεπτα. Εκ των οποίων η οθόνη έχει κάψει το 46% . Το οποίο σημαίνει 4.5 ώρες συνολικής λειτουργίας της οθόνης. Την εχω στο αυτόματο, και δεδομένου ότι ήμουν παραλία, τη μίση μερα δουλεύε 100% η φωτεινότητά. Και εχω ακόμα 10% μπαταριά, ενώ ξεκινησα τη μέτρηση με ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΟ 80%, και όχι 100%... wifi μόνιμα ανοιχτό, κυρίως ιντερνέτ, βίντεο εγγραφή και προβολή, κλπ. Χωρίς gaming.

Επίσης δεν ζεστάθηκε καθόλου, που πρώτα κάποιες φορές ζεματαγε. Ενώ φυγανε και κάποια σπανία reboot, που μάλλον οφείλονταν στο πολυ πείραγμα που ειχα κάνει. Ενώ η villain φημίζεται για ακόμα μεγαλύτερη αυτονομια, και αν κανείς και unterclocking, untervolting πολυ μεγαλύτερη.

Παντως και έτσι όπως το εχω, πιστεύω εχω ηδη αυτονομια μεγαλύτερη του iphone 3gs. Στην κυριολεξία αλλο κινητό. Δε θα εγραφα ολο αυτό το κατεβατό, αν δεν ειχα εντυπωσιαστεί...

android.png

Τρεις ερωτησεις σχετικα με την ρομ πριν την βαλω.

1) Εχει call recording?

2) Το video recording λειτουργει οκ?

3) Εχει το καμερα app χωρις τους ηχους?

bonus question) Εχει πολλα samsung bloatwares που θα πρεπει να βγαλω παλι με το titanium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις ερωτησεις σχετικα με την ρομ πριν την βαλω.

1) Εχει call recording?

2) Το video recording λειτουργει οκ?

3) Εχει το καμερα app χωρις τους ηχους?

bonus question) Εχει πολλα samsung bloatwares που θα πρεπει να βγαλω παλι με το titanium?

1, δεν ξέρω που το βλέπω αυτό, αλλα η rom γραφεί:

Support PhoneCall Recording

2, δεν ειδα καποιο πρόβλημα μεχρι στιγμής. Μονό σε ένα club με τέρμα μουσική, κάποια στιγμή στην έγγραφή βίντεο δεν κατέγραψε ήχο. Δεν ξέρω αν φταίει η rom.

3, βάζοντάς το κινητό στο αθόρυβο, δεν κανείς θόρυβο η κάμερα.

Δεν ξέρω τι bloatewares έχει, σίγουρα λιγότερα. Δεν έβγαλα τίποτα μεχρι στιγμής μιας και δουλεύει καλα.

Εγώ σε αυτή τη rom κατέληξα... κατά λάθος. Για τη villain πήγαινα, αλλα αφού την έβαλα και είχε (στη δική μου συσκευή) μεγάλη διάφορα σε αυτονομια από την original ,την κράτησα για την ωρα..

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1, δεν ξέρω που το βλέπω αυτό, αλλα η rom γραφεί:

Support PhoneCall Recording

2, δεν ειδα καποιο πρόβλημα μεχρι στιγμής. Μονό σε ένα club με τέρμα μουσική, κάποια στιγμή στην έγγραφή βίντεο δεν κατέγραψε ήχο. Δεν ξέρω αν φταίει η rom.

3, βάζοντάς το κινητό στο αθόρυβο, δεν κανείς θόρυβο η κάμερα.

Δεν ξέρω τι bloatewares έχει, σίγουρα λιγότερα. Δεν έβγαλα τίποτα μεχρι στιγμής μιας και δουλεύει καλα.

Εγώ σε αυτή τη rom κατέληξα... κατά λάθος. Για τη villain πήγαινα, αλλα αφού την έβαλα και είχε (στη δική μου συσκευή) μεγάλη διάφορα σε αυτονομια από την original ,την κράτησα για την ωρα..

android.png

1) Mε καλυψες. Αν κρινω απο το sgs1 παντως, καποιες ρομ εχουν ενα εξτρα εικονιδιο οταν εισαι σε κληση (εκει που ειναι το μενου για σιγη, ηχεια κλπ, αυτο που φαινεται οταν το βγαλεις απο το αυτι σου και το δεις). Οπως και να εχει, για να το λεει θα ειναι οκ ;)

2) Σουπερ και εδω, γιατι καποιες ρομ εχουν προβλημα βιντεοσκοπησης.

3) Τελεια, αρα εχει ενσωματομενο το tweak για την καμερα.

Θενξ για τις απαντησεις.

 

 

ΕΝΤΙΤ: Δοκιμασα και το usb on the go σημερα. Λειτουργει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησα και το tegrak overclocking ultimate με το οποίο έκανα untervolting, για ακόμα μεγαλύτερη αυτονομια. Διάβασα στο νετ διάφορές τιμές, και κατέληξα στις παρακάτω. Φαίνεται να δουλεύουν καλα στη δική μου συσκευή αλλα θέλει αρκετά testing ακόμα για να ειμαι σίγουρος.

Εχω αφήσει το stability test για κανα μισαωρο χωρίς πρόβλημα, αλλα αν δεν το αφήσεις για κανα 5ωρο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Υπόψιν κάθε cpu είναι διαφορετική, και οι παρακάτω τιμές σε αλους μπορεί να δουλεύουν τέλεια και σε άλλους όχι. Μπορείτε να τις βάλετε αρχικά και από εκεί και πέρα πειραματίζεσται για το ποσο σταθερό είναι το κινητό.

Δεν χάνετε τίποτα σε επιδόσεις, κερδιζετε σίγουρα σε αυτονομια.

 

1. 1000 mhz 1050,1050

2. 800 mhz 950,950

3. 500 mhz 825,850

4. 200 mhz 775,775

 

Και αφήνω τα 1200 mhz όπως ήταν. Ή οποίος θέλει βάζει κοφτή να μην ανεβαίνει πανω από 1000 mhz οπότε έχεις ακόμα μεγαλύτερη αυτονομια αλλα με μείωσή επιδόσεων, αν και αμφιβάλω αν φαίνεται ..

Καταπληκτικό προγραμματακι...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγω δεν πιστευω πως θα εχει διαφορα με τον κοφτη. Προς το παρον δηλαδη, αφου το software δεν εκμεταλευεται τους δυο πυρηνες. Στο μελλον μαλλον θα υπαρχει μειωση στις επιδοσεις, αλλα ακομα ειναι νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η samsung βγάζει καλο hardware, το καλύτερό για την ακρίβειά κατά τη γνώμη μου, αλλα το software παραδοσιακά παίρνει χαμηλό βαθμό. Με την original rom και ειχα κάποια reboot. 3η μερα τώρα custom εντελώς stable παρα τα πειράματά.

Α ξέχασα να πω ότι εχω απενεργοποιημένο το tw4, και χρησιμοποιώντας launcher pro plus. Παρεμπιπτόντως η rom έχει το free launcher pro. Όχι τον plus. Και δεν γινόταν uninstall για να βάλω τον plus, αλλα με μερικές ταρζανιες με titanium (που ούτε θυμάμαι τι έκανα. Παντως τον απεγκατεστησα πληρως και μετα έβαλα τον plus) έγινε η δουλεία.. :)

 

android.png

 

Οποίος την βαλει, ίσως θέλει να βαλει και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1129938

Dialer σε μπλε. Μιας και η rom τα έχει όλα μπλε, αυτό έλειπε. Δουλεύει μια χαρά.

Φυσικά υπάρχουν μπλε scin για player pro, dolphin browser κλπ που επίσης ταιριάζουν μια χαρά.

android.png

 

@stormrain: τον ανταπτορα για USB on the go που τον βρήκες; το πουλάει καποιο Ελληνικό μαγαζί;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι, απο Deal Extreme.

http://www.dealextreme.com/p/micro-usb-on-the-go-host-otg-adapter-pair-50774

Παμφθηνο και λειτουργει οπως πρεπει. Επισης oldnew, καλο ειναι να παρεις και ενα jig αν δεν το εχεις ηδη κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ την έβγαλα την άκρη με την μπαταρία.

Βάζω το SetCpu , φτιαχνω ένα προφίλ το οποίο ενεργοποιειτε μονο όταν κλείνει η οθόνη και βάζω μέγιστη τιμή της CPU στα 500MHz.

 

Δυστυχώς στα 200MHz κλείνει η συσκευή όταν κλείνει η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ την έβγαλα την άκρη με την μπαταρία.

Βάζω το SetCpu , φτιαχνω ένα προφίλ το οποίο ενεργοποιειτε μονο όταν κλείνει η οθόνη και βάζω μέγιστη τιμή της CPU στα 500MHz.

 

Δυστυχώς στα 200MHz κλείνει η συσκευή όταν κλείνει η οθόνη.

Εχω την εντύπωσή ότι το tegrak overclock είναι καλύτερό. Αυτό με το προφίλ οταν κλείνει η οθόνη το εχω διαβάσει και εγώ, αλλα δεν ξέρω τι θα κερδίσεις. Έτσι και αλλιώς όταν κλείνει η οθόνη το κινητό μπαίνει σε idle στα 200mhz αν δεν κάνω λάθος. Εκτός αν τρέχει κάτι. Οπότε με αυτό που κανείς μονό τοτε κερδίζεις κάτι. Σπανία δηλαδή. Θεωρητικά τα παραπάνω βάση λογικής. Μπορεί να ειμαι λάθος.

 

Edit. Επίσης ότι κλείνει στα 200mhz η συσκευή δεν το καταλαβαίνω.

Εχω το widget temp+cpu και βλέπω τα mhz.

Με ανοιχτή την οθόνη δείχνει 200 mhz όταν δεν τρέχει κάτι. Εκτός και αν οι ενδείξεις είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...