Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Έχει τύχει σε κάποιον? Επίσης ξέρουμε καμία μεμβράνη της προκοπής? Έχει μια Hama το Public αλλά δεν ξέρω μήπως χάνεται η αίσθηση στο touch pad.

Κάτι παρόμοιο με το touch pad όχι. Εμένα τα ΔΧ☐Ο είχαν πρόβλημα, και ευτυχώς ήταν εντός εγγύησης τότε, και μου το αντικατέστησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αηδίες, και το 3ds γιατί πουλάει? Αν η Sony δεν βαριόταν να το υποστηρίξει μια χαρά θα πήγαινε...

 

Ας το έχουμε εμείς που δεν μας ικανοποιεί το να παίζουμε angry birds και candy crush στο κινητό για να περάσει η ώρα στο μετρό. Που καλά κάνουν αυτοί που το κάνουν, αλλά εμένα δεν μου φτάνει.

 

 

 

Κάτι παρόμοιο με το touch pad όχι. Εμένα τα ΔΧ☐Ο είχαν πρόβλημα, και ευτυχώς ήταν εντός εγγύησης τότε, και μου το αντικατέστησαν!

 

Όχι δεν είναι ελαττωματικό, η υγρασία μειώνει την ευαισθησία του touch pad. Όταν δεν είναι ιδρωμένα τα χέρια μου δεν έχει πρόβλημα.

Παρήγγειλα από άμαζον μεμβράνες της Sony, τις "επίσημες". 2 είχαν σε στοκ όλες κι όλες. Στην Ελλάδα ούτε λόγος να τις βρεις σε κατάστημα, ούτε καν ένα τόσο κοινό αξεσουάρ δεν μπορείς να βρεις πλέον για το vita

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3DS πουλάει περισσότερο από το Vita, αλλά λιγότερο από τον προκάτοχο του (DS). Και οι 2 εταιρίες φάγανε σφαλιάρα από την mobile επέλαση.

 

Από εκεί και πέρα η Sony έκανε κάποια λάθη, όπως οι proprietary memory cards, η έλλειψη multi-account κλπ. Ακόμα και να τα είχε αυτά όμως, ναι μεν θα είχε πουλήσει παραπάνω σε σχέση με τώρα, αλλά πάλι δεν θα έφτανε τις πωλήσεις του PSP λόγω μεταστροφής του (casual) κόσμου προς στο mobile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης της τωρινής κατάστασης με τις παλιές καλές εποχές του portable gaming, με λίγα λογια δεν είπε κανείς ότι περιμέναμε το vita να πουλήσει όσο το psp, άρα λίγο ακυρα τα επιχειρήματά σου.

 

Τα λάθη της Sony που παραθέτεις είναι αμελητέα σε σχέση με την έλλειψη υποστήριξης που χαντάκωσε το vita. Έβγαλαν μερικούς καλούς launch titles στην αρχή, και όταν βγήκε το ps4 το παρουσίαζαν ως συμπλήρωμά του για remote play. Δεν εκμεταλλεύτηκαν τις δυνατότητές του και γι'αυτό το λόγο οι developers δεν είχαν τη προοπτική για σίγουρο κέρδος. Σου λένε, το μηχάνημα είναι πολύ δυνατό, άρα για να φτιάξω παιχνίδια χρειάζονται λεφτά. Αν η Sony δεν το υποστηρίζει αξίζει να πάρω ρίσκο; Και πολλοί λίγοι το πήραν, με αποτέλεσμα να κλαιγόμαστε ότι το vita δεν έχει ΑΑΑ τίτλους. Επίσης ας αναφέρουμε ότι η Sony ως εταιρεία βγάζει και η ίδια κινητά, έτσι για να έχουμε να λέμε...

 

Δώρο να μου το καναν το καινούργιο iphone, εγώ δεν το αλλάζω το vita.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου αμελητέα (ειδικά αυτό με τις κάρτες) και καθόλου άκυρα δεν είναι. Και η Ninty και η Sony έχουν πληγεί από το mobile, λιγότερο ή περισσότερο.

 

Εσύ (κι εγώ και άλλοι) δεν είσαι ενδεικτικό παράδειγμα του τι κάνει η μάζα, γιατί στην τελική η μάζα καθορίζει τις τάσεις της αγοράς.

 

Η μάζα καλόμαθε με το mobile και τα τσαμπέ παιχνιδάκια, άσχετα αν το iPhone κοστίζει €800 (θεωρείται πολυεργαλείο όμως, οπότε στα μάτια τους δικαιολογείται το 800άρι). Καλώς ή κακώς η μάζα δεν γουστάρει να δίνει €40 για AAA παραγωγές όπως τα Killzone Mercenary ή Tearaway (αγορασμένα και τα 2 retail). Ψήφισε με το πορτοφόλι της και τις συνέπειες τις λουζόμαστε όλοι. Έτσι δουλεύει η δημοκρατία/ελεύθερη αγορά, τι να κάνουμε τώρα δηλαδή.

 

Τα exclusives από μόνα τους δεν αρκούν για να ανεβάσουν τις πωλήσεις μιας κονσόλας. Δες και την περίπτωση του Wii U που έχει πουλήσει περίπου τα ίδια με το Vita, ενώ έχει δραματικά πολλά περισσότερα exclusives. Θα πρέπει και το κόστος του hardware να είναι προσιτό. Αν κάτσεις να υπολογίσεις το συνολικό κόστος του Vita με τις κάρτες, δεν είναι και τόσο χαμηλό. Δες πόσο κάνει η 64GB και πόσο κάνει η αντίστοιχη σε microSD format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ξεκαθάρισα την άποψή μου για τη μάζα:

 

 

 

Ας το έχουμε εμείς που δεν μας ικανοποιεί το να παίζουμε angry birds και candy crush στο κινητό για να περάσει η ώρα στο μετρό. Που καλά κάνουν αυτοί που το κάνουν, αλλά εμένα δεν μου φτάνει.

 

 

 

Ξέρω πολύ καλά πόσο έχουν οι κάρτες του vita, με έκαψε που πλήρωσα τόσα για να μπορώ να παίζω, ήταν όμως επιλογή μου να δώσω τα 70€ επιπλέον για κάτι που θα το ευχαριστηθώ.

 

 

 

 

(θεωρείται πολυεργαλείο όμως, οπότε στα μάτια τους δικαιολογείται το 800άρι).

 

 

Όταν σε κάποιους "δικαιολογείται" το 800άρι, δικάιωμά μου και μένα να δικαιολογείται το 70άρι. Δεν θα σχολιάσω το κατά πόσο η μάζα μπορεί σε τέτοιες εποχές να δικαιολογήσει τέτοια ποσά για ένα κινητό το οποίο σε 1-2 χρόνια θα του μυρίσει και θα θέλει καινούργιο, επίσης δεν θα σχολιάσω το κατά πόσο η μάζα έχει ιδέα στο τι χρησιμεύει ένα τέτοιο "πολυεργαλείο" πέρα από το να πουλάνε μούρη, και επίσης δεν θα σχολιάσω το κατά πόσο η μάζα έχει στ'αλήθεια 800 ευρώ να διαθέσει για μια τέτοια αγορά.

 

Σημείωση, μιλάμε για μάζα=ο απλός κόσμος. Μερικοί μπορεί πραγματικά να αξιοποιούν τις δυνατότητές του ή στο κάτω κάτω να τους περισσεύουν τα λεφτα. Αλλά από τα νούμερα στις πωλήσεις του iphone στην Ελλάδα και από το γεγονός οτι ξεπούλησε με το που ήρθε στην αγορά, η μάζα ήταν αυτή που το αγόρασε στη τελική.

 

Θες να μου πεις ότι τα παιχνίδια του 3ds κοστίζουν λιγότερο από του vita; Όχι. Αυτά γιατί τα σηκώνει το πορτοφόλι του καταναλωτη; Γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία για τη Nintendo αφού τα κινητά έχουν πάρει τη θέση του portable gaming;

Από τις τιμές που μου λες για τα παιχνίδια του vita μου δείχνεις ότι δεν την έχεις τη κονσόλα, μπορεί να κάνω και λάθος. Επερχόμενες κυκλοφορίες για το vita σε amazon κτλ δεν κοστίζουν πάνω από 30-35 ευρώ, και παλιότερους τίτλους ΑΑΑ βρίσκεις με κάτω από 20€. Στην Ελλάδα επειδή τα παιχνίδια για το vita είναι υπό εξαφάνιση, παιχνίδια που σε όλο το κόσμο βρίσκεις με 20, στα χρεώνουν με 50 και 60€, γιατί έτσι. Αν εννοείς τιμές του τότε, στη πρώτη μέρα της κυκλοφορίας τους, μπορείς απλά το killzone να το αντικαταστήσεις πχ με το World of Final fantasy και καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα.

 

Για το Wii U δεν ξέρω πολλά, ούτε με ενδιαφέρει να μαθω. Απ'όσα βλεπω στο google πάντως, πάτωσε για διάφορους λόγους

http://nintendo.about.com/od/toppicks/tp/12-Reasons-The-Wii-U-Will-Fail.htm

και δε νομίζω να έφταναν τα exclusives για να το σώσουν. Το vita στο είδος του ήταν το καλύτερο, και ακόμα είναι. Δεν αμφιβάλλει κανείς για τις δυνατότητές του και το hardware του, σε αντίθεση με το Wii U, το οποίο δικαιολογεί το κόστος του vita. Το 3ds τα ίδια λεφτά είχε με το vita όταν πρωτοβγήκε και τώρα που πάλιωσαν και τα δύο, και είναι πολύ κατώτερο του vita ως hardware. Το επιπλέον κόστος την κάρτας μνήμης μπορώ εγώ και πολλοί να το δικαιολογήσουμε με τα δωρεάν παιχνίδια του ps plus κάθε μήνα, ή με το ότι έχω την επιλογή να παίξω 2-3 τίτλους παραπάνω που δεν είναι πόκεμον και μάριο στο κάτω-κάτω. Όχι ότι επικροτώ τη πολιτική της Sony σχετικά με τις κάρτες, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να έπαιρνα ποτέ 3ds γι αυτό το λόγο.

 

Το ξέρουμε ότι η αγορά των συγκεκριμένων συσκευών έχει πέσει και ότι φταίνε και τα κινητά, όμως δεν ήταν αυτό το θέμα της συζήτησης που ξεκίνησε.

Ξαναλέω για να μην προσπαθούμε να καταλήξουμε σε άκυρο συμπέρασμα, δεν προσπαθώ να κάνω σύγκριση μεταξύ psp/ds και vita/3ds, ούτε μεταξύ portable consoles και κινητών. Η σύγκριση αφορά ανταγωνιστικές εταιρείες που προσφέρουν όμοια είδη, δηλαδή vita και 3ds, το γιατί φέρνεις τρίτα επιχειρήματα στη κουβέντα με τα posts σου δεν το έχω καταλάβει.

 

Και για να καταλήξουμε, εάν πιστεύεις ότι τα κινητά εφαγαν το vita και όχι η Sony, που είναι η υποστήριξη που του έδειξαν τα τελευταία χρόνια στην Ε3; Στην τελευταία ούτε καν το ανέφεραν. Νομίζεις δεν θα είχε αντίκτυπο στους καταναλωτές εάν το διαφήμιζαν έστω και λίγο στο μεγαλύτερο συνέδριο gaming του κόσμου; Δεν το κάνουν, άρα μην τα ρίχνουμε όλα στα κινητά, την ίδια στιγμή που η Nintendo ετοιμάζεται να βγαλει και καινούργια φορητή κονσόλα/υβρίδιο αυτής τελος πάντων, και που τα παιχνίδια για το 3ds πλέον μονοπωλουν τα ράφια των μαγαζιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και κάνεις λάθος, γιατί την κονσόλα την έχω από day 1, με κάρτα των 64GB και τα παιχνίδια που ανέφερα τα έχω κουτάτα. Θες και τίποτα άλλο ως πιστοποιητικό gaming φρονημάτων ή αρκούν αυτά;

 

€40 είναι η RRP σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις και μάλιστα στην περίπτωση του Uncharted το πούλαγαν €45-50.

 

Όσο για το 3DS, ούτε εκεί είναι τόσοι πολλοί αυτοί που τα σκάνε για παιχνίδια. Να' ναι καλά ο «θείος» και οι φτηνές microSD (είδες που βοηθάει κι αυτό τις πωλήσεις της κονσόλας?). :)

 

Σχετικά με την τιμή και αν είναι VFM αγορά (πλέον):

https://www.skroutz.gr/c/108/game_consoles.html?keyphrase=ps+vita&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Εγώ έδωσα €250 πριν 4,5 χρόνια και έχει και OLED... σήμερα γιατί να δώσει κάποιος τόσα λεφτά; Ειδικά αν δεν έχει χτίσει PS+ backlog όπως εγώ.

 

Τα κινητά έχουν κάνει άλματα σε CPU/GPU/RAM και πλέον έχουν και low-level API (Metal). Σαν hardware το Vita είναι παρωχημένο εδώ και καιρό. Το μόνο αβαντάζ που διατηρεί σε σχέση με τα κινητά είναι ο χειρισμός, που και πάλι δεν με βολεύει για Remote Play (προτιμώ τους μοχλούς/σκανδάλες του Wii U gamepad).

 

Για κάποιον λόγο δεν εννοείς να καταλάβεις ότι η Sony πάντα ήταν 2η στα φορητά σε σχέση με την Nintendo (DS > PSP, 3DS > Vita). Είχε μια ευκαιρία με το Slim να βάλει microSD και multi-account support με κάποιο firmware update. Τίποτα δεν έκανε και φυσικά δεν φταίνε τα κινητά γι' αυτό. Και να έκανε δηλαδή, πάλι 2η θα ήταν.

 

Τα κινητά φταίνε στο πλαίσιο του big picture για την γενικότερη πτώση των portable consoles και αυτό είναι γεγονός. Αυτό λέει και ο Jack Tretton, άνθρωπος που ήταν μέσα στα πράγματα και ξέρει περισσότερα από όλους μας. Το Vita ξεκίνησε να σχεδιάζεται μια εποχή που η αγορά των smartphones (tablets δεν είχαν βγει ακόμα) ήταν στα σπάργανα.

 

TL;DR: ήταν στραβό το κλίμα (λόγω mobile domination), το έφαγε κι ο γάιδαρος (άστοχες κινήσεις της Sony).

 

Τέλος, δεν το ήξερα ότι θα πρέπει να δέχομαι υποδείξεις για το τι επιχειρήματα θα φέρω στην κουβέντα και αν θα τα δεχτείς εσύ. Την επόμενη φορά θα ζητήσω την άδεια σου.  :rolleyes:


και που τα παιχνίδια για το 3ds πλέον μονοπωλουν τα ράφια των μαγαζιών.

 

Σε ποιό σύμπαν συμβαίνει αυτό; Ακόμα και σε μεγαλομάγαζα που έχω πάει (Public, MediaMarkt), δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

 

Την περισσότερη προβολή την έχει το PS4 και τα ράφια του 3DS είναι πολύ μικρότερα και λιγότερο εμφανή...

 

Εν τέλει η Sony είναι μια εταιρία που έχει περιορισμένους πόρους και επέλεξε να επικεντρωθεί στο PS4. PS3 & Vita είναι EOL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου φέρνεις ως παράδειγμα μαγαζιά όπως το easy technology για να μου δείξεις τη τιμή του vita μου αποδεικνύεις ότι δεν σε παίρνει να μιλάς ειρωνικά, γιατί τα λεγόμενά δεν ανταπορίνονται στη πραγματικότητα. Το vita το πήρα πριν 3 μήνες στα 199€, με δώρο 8gb κάρτα και 8 παιχνίδια από μαγαζί που δεν σου κόβει τον κ**** επειδή βρήκε ευκαιρία λόγω έλλειψης στην ελληνική αγορά και χρεώνει την ίδια κονσόλα που πήρα το καλοκαίρι με 100 ευρώ καπέλο. Για να μην αναφέρω ξανά τιμές εξωτερικού.

 

Όσο τα επιχειρήματά σου συνεχίζουν να είναι άκυρα, τόσο και γω θα τα υπογραμμίζω, δεν σου υπέδειξα νομιζω τι θα πεις και τι όχι, δημοκρατία έχουμε. Για παράδειγμα για ακόμη μια φορά μου συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, που κολλάει το ότι το PS4 έχει περισσότερη προβολή σε σχέση με to 3ds? Τι είναι το ένα και τι το άλλο;

 

Δεν είπα ποτε ότι η Sony θα ξεπερνούσε τη Nintendo στα φορητά, και ουτε είχα ποτέ καμία κάψα να το κάνει.

Άλλο δεύτερη όμως, και άλλο πατωμένη. κάτι για το οποίο φταίει καθαρά η Sony.

 

Και για ακόμη μια φορά προσπαθείς να υπερασπιστείς τα κινητά και τα πλεονεκτηματά τους, κάτι το οποίο δεν ενδιαφέρει ούτε εμένα, ούτε το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκτός τόπου και χρόνου επιχειρήματα του τύπου «τα παιχνίδια για το 3ds πλέον μονοπωλουν τα ράφια των μαγαζιών» μάλλον εσένα δεν σε παίρνει να ειρωνεύεσαι αγαπητή μου. :)
 

Σου μίλησα όμορφα κι ωραία στην αρχή, αλλά δεν εννοείς να καταλάβεις με το καλό...

 

Τώρα το ότι κάθεσαι εσύ κι έρχεσαι να διδάξεις εμένα για αγορές εξωτερικού, που όταν αγόραζα εγώ απέξω, εσύ δεν ήξερες τι είναι το Zavvi, άστο καλύτερα.

 

Δεν ενδιαφέρομαι να υπερασπιστώ τίποτα (δεν έχω κινητό των €800, ούτε iPhone), παρά μόνο να σου κάνω ένα σκληρό reality check. Αυτή είναι η πραγματικότητα, δέξου την. Κι εγώ την δέχομαι, άσχετα αν δεν με βρίσκει σύμφωνο. Δεν με ενδιαφέρει το ροζ συννεφάκι σου, ούτε κανέναν άλλο. Όλοι ξέρουν πως έχουν τα πράγματα.

 

Το πρόβλημα σου εν τέλει είναι ότι το πήρες πριν 3 μήνες και τώρα είσαι salty λόγω EOL status (το οποίο το καταλαβαίνω απόλυτα από ψυχολογική σκοπιά)... τι να σου κάνω, ας το έπαιρνες όταν ήταν πιο hot, να είχε βγάλει τα λεφτά του μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηρισμοί του τύπου "τα παιχνίδια είναι σαν τις γκόμενες" και ειρωνικές προσφωνήσεις του τύπου "αγαπητη μου" δεν χωράνε ούτε στην ιδιοσυγκρασία μου ούτε σε "δημόσιο" λόγο. Λάβε και συ ένα reality check για να μάθεις πως πρέπει να φέρεσαι, και ας μην ξέρω εγώ πολλά απο Zavvi και αγορές εξωτερικού, δεν χαθηκε και ο κόσμος.


 

Fun fact (<--αφιερωμένο, επειδή βλέπω από τις αμερικανιές στο λεξιλόγιό σου ότι είσαι και κοσμογυρισμένος) Δεν αλλάζει η γνώμη του άλλου αν δεν θέλει, ακόμη και αν λέτε το ίδιο πράγμα. Όταν ο άλλος δεν προσπαθεί να κάνει συζήτηση αλλά επίδειξη γνώσεων δεν γίνεται δουλειά.

Αν νομίζεις ότι με σχόλια του τύπου "όταν εγώ έκανα το τάδε, εσύ δεν είχες βγει από το αυγό" με τάπωσες, θα σου δώσω την ευχαρίστηση να το πιστεύεις, ο καθένας όπως διαλέξει πορεύεται σε αυτή τη ζωή.

 

 

Δεν έχω κανένα παράπονο, ειμαι καταευχαριστημένη με το vita μου.

In fact (αφιερωμένο πάλι), ευθύς αμέσως πάω να παίξω Wolf among us.

 

Φιλιά πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α πες το ντε ότι έχεις απωθημένα μαζί μου από άλλο topic... :)

 

Τι να σου κάνω που η πλειοψηφία (95%) των gamers εδώ μέσα είναι άνδρες και έκανα μια παρομοίωση που πολλοί κατάλαβαν γιατί την έκανα. Εσύ θίχτηκες. Δεν είμαι fan της Anita Sarkesian, ούτε της πολιτικής ορθότητας, σόρρυ.

 

Δεν σου βγήκε και το narrative ότι δεν έχω Vita και τώρα το γυρνάς στο καλαματιανό.

 

Περαστικά... την επόμενη φορά που θα μάθεις να μιλάς καλύτερα όταν κάποιος καταθέτει τα επιχειρήματά του (τα οποία μετά μανίας προσπαθείς να απαξιώσεις), τότε ίσως λάβεις καλύτερη αντιμετώπιση. Ό,τι δίνεις παίρνεις.

 

ΥΓ: Επίσης να ζητήσω ταπεινά συγνώμη από την πριγκιπισσούλα που τόλμησα να χρησιμοποιήσω αγγλικές λέξεις σε τεχνολογική συζήτηση (άκουσον-άκουσον)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο άκυρα όσο το παρακάτω μαργαριτάρι: «τα παιχνίδια για το 3ds πλέον μονοπωλουν τα ράφια των μαγαζιών».

 

Γελάνε και τα τσιμέντα λέμε! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool down boyz and girlz!

 

Εχω Vita (οποτε απο κοινωνικα φρονηματα ειμαι οκ :) ), το οποιο και εβαλα αγγελια εδω μεσα.

 

Αν δεν πουληθει θα το ανταλλαξω με ενα PSP Go σε αριστη κατασταση (δεν κανω πλακα).

 

Αυτη η γενια περασε και δεν ακουμπησε δυστυχως παιδια. Οπως το απλο PS4 φευγει σχεδον ανεκμεταλευτο, ετσι και το Vita ενω ειναι φοβερο μηχανημα περασε και δεν ακουμπησε.

 

Ναι γνωριζω για τα εκπληκτικα indie hard core παιχνιδια που βγαινουν ακομα. Εχω αρκετα απο αυτα λογο PS+. Αλλα ουσιαστικα περαν τουτου το χαος.

 

Απο την στιγμη που η Sony εβγαλε το Remote play σε tablets και windows παει και ενα μεγαλο κομματι της χρηστικοτητας του.

 

Τιποτα αλλο δεν φταιει, εκτος της Sony. Θα μπορουσαμε να ειχαμε ενα φορτηο PS3. :(

 

ΥΓ1: Και προς οποιον αμφισβητησει το εαν ειμαι gamer με αυτα που γραφω θα τον ρωτησω αν εχει τελειωσει το Armalyte σε C64. :P

 

ΥΓ2: Σοβαρα το PSP Go με CFW ειναι σαφως καλυτερη φορητη κονσολα. Αν και με το PSPP και το Nvidia shield που ειχα καποια φεγγαρια εκανε εξαιρετικη δουλεια.

Α πες το ντε ότι έχεις απωθημένα μαζί μου από άλλο topic... :)

 

Τι να σου κάνω που η πλειοψηφία (95%) των gamers εδώ μέσα είναι άνδρες και έκανα μια παρομοίωση που πολλοί κατάλαβαν γιατί την έκανα. Εσύ θίχτηκες. Δεν είμαι fan της Anita Sarkesian, ούτε της πολιτικής ορθότητας, σόρρυ.

 

Δεν σου βγήκε και το narrative ότι δεν έχω Vita και τώρα το γυρνάς στο καλαματιανό.

 

Περαστικά... την επόμενη φορά που θα μάθεις να μιλάς καλύτερα όταν κάποιος καταθέτει τα επιχειρήματά του (τα οποία μετά μανίας προσπαθείς να απαξιώσεις), τότε ίσως λάβεις καλύτερη αντιμετώπιση. Ό,τι δίνεις παίρνεις.

 

ΥΓ: Επίσης να ζητήσω ταπεινά συγνώμη από την πριγκιπισσούλα που τόλμησα να χρησιμοποιήσω αγγλικές λέξεις σε τεχνολογική συζήτηση (άκουσον-άκουσον)!!!

Αφου εχεις επιχειρηματα βρε καρντασι γιατι δεν αφηνεις απεξω το φυλο;

 

Δεν ειμαι white knight (duke nukem rulez) αλλα σε θεματα οπως gaming πιστευω οτι δεν θα επρεπε να αναφερεται καν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις επιχειρηματα βρε καρντασι γιατι δεν αφηνεις απεξω το φυλο;

 

Δεν ειμαι white knight (duke nukem rulez) αλλα σε θεματα οπως gaming πιστευω οτι δεν θα επρεπε να αναφερεται καν αυτο.

 

Όταν ξεκινάει επίθεση στο δικό μου φύλο*, τι πρέπει να κάνω δηλαδή; Να υποκλιθώ ταπεινά;

 

* «Χαρακτηρισμοί του τύπου "τα παιχνίδια είναι σαν τις γκόμενες"»

 

Έγραψα ότι πολλοί ενδιαφέρονται μόνο για eye candy (είτε στα γκομενικά, είτε στα του gaming)... για αυτή μου την παρομοίωση με σταύρωσε και το έκανε cross-post σε άσχετο thread. Στο gaming υπάρχει και ο όρος graphics whore. Μήπως λέω κάτι που δεν υφίσταται στην πραγματικότητα;

 

Και ναι, υπάρχουν και γυναίκες που ενδιαφέρονται μόνο για eye candy.

 

Όλη η μανούρα ξεκίνησε επειδή έλεγα πράγματα που δεν της άρεσαν, ενώ ισχύουν στην πραγματικότητα... ε δεν μπορώ να κάνω κάτι όταν κάποιος είναι τσακωμένος με την πραγματικότητα. Και τι πάει να πει «δεν ενδιαφέρει το topic»; Έχει και βούληση το άψυχο topic; Ή την έχρισε κανείς moderator να μου λέει ποιά επιχειρήματα είναι δεκτά και ποιά δεν είναι;

 

Τελοσπάντων, ούτε εμένα μου αρέσει που η Sony τα φόρτωσε στον κόκορα των 3rd parties και μάλιστα από Ιαπωνία μεριά (JRPGs και άγιος ο θεός), αλλά τι να κάνω. Όσο και να οδύρομαι, δεν θα αλλάξει κάτι. Άλλοι την βρίσκουν και με τα JRPGs, σεβαστό. Εγώ το κρατάω μόνο και μόνο λόγω PS+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...