Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Jobs αποκάλυψε το μελλοντικό campus της Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ιδέα που μου ήρθε εντελώς πρόχειρα...

http://www.flixxy.co...rchitecture.htm

 

και γενικά ψάξε για dynamic architecture

 

Οκ, πάω πάσο, αν μπορεί να χτιστεί κάτι τέτοιο τότε όντως ΑΥΤΟ είναι θαύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχήν το γυαλί δεν φέρει το φορτίο της κατασκευής. Δεύτερον, το πως καμπυλώνουν το γυαλί μου είναι αδιάφορο γιατί έχω στο ψυγείο μου αρκετά γυάλινα μπουκάλια με καμπύλες (!!!). Από εκεί και πέρα το ότι δημιουργούν έναν δαχτύλιο και απλά καλύπτουν τα ανοίγματα με γυαλί όπως στα περισσότερα κτίρια? Εγώ δεν θέλω να κρίνω τα αρχιτεκτόνικό αποτέλεσμα, γιατί δεν έχουμε το αποτέλεσμα μπροστά μας αλλά μία πρόταση. Απλά απάντησα στην υπερβολή του "κατασκευαστικού θαύματος".

Το γυαλί προφανώς δεν φέρει το φορτίο της κατασκευής αλλά φέρει φορτίο κατασκευής (και για πιο λιανά ΄φερει φορτίο που οφείλεται σε καταπονήσεις επειδή βρίσκεται σε ένα κτήριο, όπως το μπουκάλι φέρει το φορτίο του περιεχόμενού του). Δεν είναι φέρων οργανισμός του κτιρίου αλλά ελάχιστα επίπεδα αντοχής υπάρχουν.

Και απατώντας και στο ίδιο ύφος: Το να είσαι μηχανικός που ασχολείται με κατασσκευές και να μου λες ότι δεν σε ενδιαφέρει το πως γίνεται η παραγωγή του υλικού που σε ενδιαφέρει είναι κάπως περίεργο και κυρίως για τα κίνητρα του να γίνεις μηχανικός και να θες να χρησιμοποιείς αυτό το υλικό στις μελέτες σου. Εκτός αν εννοείς ότι είναι τόσο υποδέεστερη γνώση που δεν είναι του επιπέδου της αρχιτεκτονικής. Με την ίδια λογικη ΄δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει το πως κατασκευάζεται μια πολυκατοικία γιατί έχεις πολλές και στη γειτονιά σου.

Anyway αρκετά με το offtopic και μη το παίρνεις προσωπικά μαν, δεν ΄σου την είπα πριν. Απλά εξήγησα στον φίλο μας Technology fan ότι το να παρχθεί γυαλί με καμπυλότητα ικανό να μπει σε κατασκευές δεν είναι θαύμα. Τώρα γτ εσύ τσαντίστηκες dunno, but peace! :mrgreen: :mrgreen:

 

p.s. technology fan ωραία φωτό έκλειψης σελήνης σto avatar σου, δική σου η googlarιστή?

 

edit:να προσθέσω ότι το μπουκάλι στο ψυγείο σου είναι φυστητό η καλουπωτό, Δεν ειναι μεγάλη επιφάνεια, Δεν απαιτεί συγκεκριμένες ιδιότητες, Και η καμπυλότητα του είναι συγκερκιμένη αφού είναι κυλινδρικό ή σφαιρικό αν έχεις καμια ντιζαινάτη κρασοκανάτα, ενώ στο τσαρδί του jobs όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

remalis δεν το πήρα προσωπικά και δεν είχα πρόθεση να στην πω αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο έκανα. Στη σχολή έχουμε και μάθημα για τα υλικά και το ξέρω για το γυαλί. Απλά το κυρτό γυαλί δεν είναι και κάποια πρωτοπορία όπως ήταν τα υλικά του Gehry στο Guggenheim τα οποία είχαν όλα διαφορετική καμπυλότητα και έχει ενδιαφέρον πως παράγονται. Υπό αυτή την έννοια το είπα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

googlarιστή ναι, αλλα δε πρόκειται για έκλειψη σελήνης, fake είναι , πάτα planet στο google και θα καταλάβεις...

 

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι και το μέγεθος της κατασκευής ωστε να υπολογιστεί και πόσο θα καμπυλωθεί το κάθε κομμάτι γυαλιού όπως και το πόσο μικρό περιθώριο λάθους (που πιστεύω) θα χει. Προφανώς να φτιάξεις ένα μπουκάλι δεν είναι και τόσο δύσκολο απο γυαλί, αλλα (πιστεύω πάλι) το να φτιάξεις ένα μπουκάλι γυάλινο σε μέγεθος πολυκατοικίας το θεωρώ εντυπωσιακό...

 

Το συμπέρασμα είναι, οτι είναι ένας πολύ όμορφος χώρος να δουλέψει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

remalis δεν το πήρα προσωπικά και δεν είχα πρόθεση να στην πω αν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο έκανα. Στη σχολή έχουμε και μάθημα για τα υλικά και το ξέρω για το γυαλί. Απλά το κυρτό γυαλί δεν είναι και κάποια πρωτοπορία όπως ήταν τα υλικά του Gehry στο Guggenheim τα οποία είχαν όλα διαφορετική καμπυλότητα και έχει ενδιαφέρον πως παράγονται. Υπό αυτή την έννοια το είπα :D

Ακριβώς μαν. Συμφωνώ απόλυτα XD

 

googlarιστή ναι, αλλα δε πρόκειται για έκλειψη σελήνης, fake είναι , πάτα planet στο google και θα καταλάβεις...

laaame :P

 

 

Το συμπέρασμα είναι, οτι είναι ένας πολύ όμορφος χώρος να δουλέψει κανείς.

πάλι ακριβώς, μόνο και μόνο όλον αυτόν τον εσωτερικό κήπο να βάλεις, θα βγαίνεις και θα ανοίγει το μάτι σου. Με 15 λεπτά διάλειμα θα ξεκουράζεται ο εγκέφαλος σου και θα είσαι πολυ πιο αποδοτικός στη δουλειά σου imo.

 

Το μόνο κακό είναι ότι θα πρέπει να δουλεύεις σε mac :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πηγή εμπνευσης ήταν αυτή

830px-Senethall.jpg

 

απλός έκαναν μερικές αλλαγές , χαμίλοσαν το κτήριο και το κυλινδρο τον αντικατέστησαν με κήπο

 

Από που είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα όλη την παρουσίαση.

 

Δεν Άκουσα κανένα σύμβουλο να λέει "Θα κάνεις κάτι τόσο μεγάλο ρε Steve, προσέλαβε και καμιά 500αρια ντόπιους (νυχτοφύλακες, επιστάτες κτλ) να δούμε και διαφορά στην ανεργία πχ.", όπως κάλιστα 8α λέγαν εδώ.

 

Κανένα εμπόδιο στην επιχειρηματικότητα (και καλό κ κακό)..

 

Μόνο π!π3@#$ς δεν του κάναν για να μείνει στο Cupertino.

 

Δεν το είπε γιατί οι αμερικανοι αν και δεν κατάγονται από μια πατρίδα είναι πατριώτες.. θα το κάνει ο jobs αυτοβούλως αυτό που λες.. εντυπωσιασμούς και λαϊκισμούς δεν θα κάνει, όπως θα έκανε ένας δικός μας για να κλείσει τα στόματα και να του βγει φτηνότερα...

 

-πχ να ανοίξει το μαγαζί που του ζητήσανε μιας και δεν θα έχει κέρδος- αλλα και φόρους στην εντέλεια θα πληρώνει και όπως αλλιώς μπορεί θα βοηθήσει τον τόπο.. (προσλαμβάνοντας ντόπιους για τις δουλειές που ανέφερες )

 

αλλα και όπως άκουσες προσλαμβάνοντας φρέσκους αποφοιτους!! πoια """σοβαρή""" επιχείρηση εδώ θα έκανε κάτι τέτοιο??

 

εδώ η καραμήτρος A.E που παράγει τυρόγαλα B διαλογής και αν βάλει αγγελία για ζήτηση εργασίας θα ανακοινώσει στα απαραίτητα προσόντα 5 με 10 χρονια προϋπηρεσία σε ανάλογη θέση μεταπτυχιακό τίτλο και εγώ δεν ξέρω τι άλλο... φοιτητές και αποφοιτους παίρνουν μονο για θέσεις της πλακας και όταν δεν θέλουν να δώσουν μισθό πάνω από 650 euro...

 

Καταρχήν το γυαλί δεν φέρει το φορτίο της κατασκευής. Δεύτερον, το πως καμπυλώνουν το γυαλί μου είναι αδιάφορο γιατί έχω στο ψυγείο μου αρκετά γυάλινα μπουκάλια με καμπύλες (!!!). Από εκεί και πέρα το ότι δημιουργούν έναν δαχτύλιο και απλά καλύπτουν τα ανοίγματα με γυαλί όπως στα περισσότερα κτίρια? Εγώ δεν θέλω να κρίνω τα αρχιτεκτόνικό αποτέλεσμα, γιατί δεν έχουμε το αποτέλεσμα μπροστά μας αλλά μία πρόταση. Απλά απάντησα στην υπερβολή του "κατασκευαστικού θαύματος".

 

και δεν μου λες ποσα τετραγωνικά είναι η επιφάνεια του μπουκαλιού στο ψυγείο σου ? γιατί αυτά θα είναι τεράστιες φέτες όχι χιλιάδες μικρά γυαλάκια ενωμένα...και το που θα στηρίζεται η κατασκευή δεν το ξέρουμε.. σίγουρα όχι σε χιλιάδες μικρούς πυλώνες κάθε 3 τμ ...

 

Αυτό που αγνοούν οι περισσότεροι (μεταξύ άλλων και κάποιοι που δηλωσαν αρχιτέκτονες) είναι ότι μιλάμε για ένα κτίριο ΤΕΡΑΣΤΙΟ μιας και θα φιλοξενει 13.000 κόσμο.. (όχι τον ένα διπλα στον άλλο στριμωχτά... και με extra χωρους όπως καφετερια που θα χωράει 3000 κόσμο) μιλάμε λοιπόν για τεραστια κατασκευή όχι ένα κολοσσαίο... οποτε δεν είναι απλά ένα κυκλικό κτίριο είναι ένα ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ κυκλικό κτίριο και η κάθε φέτα γυαλιού που θα έχει θα είναι και αυτή γιγαντιαία.. άρα μιλάμε συνολικά για μια τεραστια έκταση που αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι θα είναι και 4 ορόφους κάτω από την γη (χωρης τα θεμέλια) + το ότι δεν θα πρέπει να "σπάσει"ένα τόσο γιγαντιαίο σχήμα με τον χρόνο (πχ λόγο μικρής τοπικής καθίζησης) τα πράγματα αλλάζουν...

 

και ύστερα πως θα ενώσεις τις τεράστιες μακρόστενες καμπυλωτές φέτες σε μια τόσο γιγαντιαία περιφέρεια? 0,5 χιλιοστά απόκλιση να έχεις έτσι όπως τις τοποθετείς οι ενώσεις τις τελευταίας φέτας με την πρώτη φέτα θα έχουν απόσταση χαλαρά μερικές δεκάδες μετρα...

 

Στις φωτό τα κτίρια που δείξατε μπορεί να ήταν λίγο ψηλότερα (από το έδαφος) σε καμια περίπτωση δεν ήταν όμως μεγαλύτερα (και οι καμπιλες τους ηταν απο τσιμεντο.. 1,2 ειχαν σκεπες απο κοματακια που μοιαζαν με γυαλι αλλα δεν ειναι το ιδιο!) ... επίσης άλλο είναι να κατασκευάζεις δίσκο και άλλο δακτύλιο ο δίσκος θέλει λιγότερη μελέτη για να αντέξει στον χρόνο ο δακτύλιος έχει περισσότερα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...