Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Jobs αποκάλυψε το μελλοντικό campus της Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όντως ένα υπερθέαμα θα είναι αυτό το δημιούργημα...τώρα θα έχει να ζηλέψει ακόμη περισσότερα η microsoft:)

 

σου έβαλα +1 γιατί είσαι αλάνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να πω κι εγώ μια γνώμη...λοιπόν, πρώτον το ότι χρησιμοποιεί ένα πανάκριβο υλικό χωρίς συγκεκριμένο για μένα λόγο, δεν το κάνει μεγαλειώδες. Αρχιτεκτονική έπαρση και οικονομική σπατάλη ίσως. (και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα πολλών αρχιτεκτονημάτων). Επίσης ένα από τα πρώτα πράγματα που μας μάθανε στη σχολή είναι ότι η προσπάθεια εντυπωσιασμού με τέτοια μέσα(όπου πολλές καμπύλες δε ψυλλιάζεσαι) δεν είναι απόρροια αρχιτεκτονικού συλλογισμού σε καμία περίπτωση, και αλήθεια προσωπικά το καμπύλο γυαλί δεν μου λέει τίποτα όπως ξαναείπα, έχουν υπάρξει τόσα και τόσα κυκλικά, ελλειψοειδή κλπ κτίρια με θόλους και λοιπά, που ο μηχανικός υλοποίησε τη σκέψη του χωρίς να χρειαστεί να παράγει τόνους καμπύλου γυαλιού...

δεύτερο, το γεγονός ότι χωράει τόσο κόσμο δεν το κάνει αξιοπρόσεκτο.(όχι ότι δεν είναι, θα φτάσω και σ αυτό, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος). Ζούμε στο 2011, έχουν φτιαχτεί τόσα και τόσα γιγαντιαία αρχιτεκτονήματα.Δεν είναι το πρώτο, ούτε το τελευταίο, ούτε το εντυπωσιακότερο.

τρίτο, ο κύκλος είναι ο ευκολότερος τρόπος και ο πρώτος που έρχεται στο μυαλό για να εντάξουμε την περιοχή μας...και φυσικά όταν θες να στεγάσεις τόσο κόσμο και γραφεία κλπ, είναι η προφανής λύση. Και δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με ουρανοξύστες και λοιπά τέτοια αρχιτεκτονήματα. θα ήταν βλάκας όποιος πήγαινε να φτιάξει κτίριο προορισμένο γι αυτή τη χρήση σε ουρανοξύστη(εκεί να δεις καθίζηση του εδάφους). ειδικά δε σε τόσο μεγάλο οικόπεδο.

και τέλος έχουν κτιστεί-προταθεί σε διαγωνισμούς πολλά κτίρια ή συμπλέγματα κτιρίων για κάλυψη αναγκών χιλιάδων ατόμων, που με εξέπληξαν για την φιλοσοφία που έκρυβαν πίσω τους, και πως αυτή μετατράπηκε σε αρχιτεκτονική σκέψη και πράξη. Και αυτός είναι και ο μεγαλύτερος ενδοιασμός μου προς το κτίριο αυτό αν θέλετε...

Παρόλα αυτά, είναι μια εταιρία με συγκεκριμένο αντικείμενο που στο οποίο ταιριάζει ένα κτίριο 'διαστημόπλοιο'(ίσως της ταίριαζαν κι αλλά πολλά αλλά τα είπαμε αυτά), και φαντάζομαι ότι ο Steve Jobs θα πρεπε να ναι ιδιαιτέρως χαρούμενος γι αυτο(γιατι για να ναι εκεί που είναι σίγουρα μικρός ήθελε να τον απαγάγουν οι εξωγήινου)..Αλλά δεν τον αδικώ και πολύ που βαριέται που μιλάει-αν και θα λεγα ότι φοβάται να μιλήσει άνετα-, τον βάλανε τον άνθρωπο να κάνει παρουσίαση αρχιτέκτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αγνοούν οι περισσότεροι (μεταξύ άλλων και κάποιοι που δηλωσαν αρχιτέκτονες)

Νομίζω ότι αυτοί που είναι αρχιτέκτονες ή σπουδάζουν αρχιτεκτονική έχουν τις γνώσεις να κρίνουν αν κάτι είναι "θαύμα" ή όχι, και αν η κατασκευή είναι πρωτοποριακή και δύσκολη ή όχι. Οι υπόλοιποι (μαζί και εγώ) απλά κρίνουμε με τις "γνώσεις" που έχουμε από τις εκπομπές του ΣΚΑΙ για τις "Μεγάλες Κατασκευές". Δεν είναι καλό να το παίζουμε ειδικοί σε πράγματα που ξέρουμε ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ο Φαραώ έφτιαξε τις πυραμίδες και τον θαψανε όπως προοριζόταν στην τότε εποχή. Τώρα αυτός φτιάχνει αυτό το κατασκεύασμα για να τον θάψουν όπως προοριζόταν στην τότε εποχή.... The mummy returns!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...