Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ: παντως θεωρω χαζο ( χωρις να το αποκλειω γιατι δεν μου εχει τυχει αρα δεν μπορω να ξερω σιγουρα)

το να εχει αλλο μεγεθος πριν και αλλο μετα.

 

Έχει άλλο κουτί μέσα γιατί η Ryanair δεν είναι η μόνη Low cost εταιρία που πετάει. Έχει και άλλες, easy jet, wizzair, κτλ δεν θυμάμαι ονόματα, και σε πολλά αεροδρόμια πετάνε αρκετές από αυτές. Οι διαστάσεις που επιτρέπει η ryanair είναι μικρότερες από τις διαστάσεις που επιτρέπουν οι άλλες εταιρίες, και μέσα βγάζουν δεύτερο κουτί.

 

 

Εσύ φίλε δεν μας είπες πόσες φορές έχεις πετάξει με ryanair? και πόσες φορές σου μέτρησαν την τσαντα και πόσες στην ζύγισαν, για να δούμε..

Έχω πετάξει τουλάχιστον 100 φορές με Ryanair, και ξέρω τουλάχιστον 30 άτομα που έχουν πετάξει ο καθένας τουλάχιστον από 20 φορές. Τον τελευταίο χρόνο ξέρω και Έλληνες που πετάν Ελλάδα. Ικανοποιημένος; Σε αεροδρόμια στην Αγγλία και Ισπανία τους έχω πετύχει αυστηρότατους, να σου σπάνε τα νεύρα, να φωνάζει ο πελάτης και να μην βρίσκει το δίκιο του.

Μου έχει τύχει να μου ζυγίσουν την βαλίτσα καμπίνας όταν πήγα να κάνω check in την δεύτερη βαλίτσα που είχα. Με ανάγκασαν να ζυγίσω και την πρώτη. Φχαριστημένος; Ζυγαριά μέσα δεν έχω πετύχει, αυτό να το πω. Στην Ισπανία που είχα πάει πριν 2-3 χρόνια μετρούσαν τις βαλίτσες με δικά τους κουτιά, δεν είχα πρόβλημα γιατί είχα έξτρα βαλίτσα και ένα μικρό σάκο στον ώμο.

 

Το μόνο που θέλω είναι να σου τύχει και να το φυσάς και να μην κρυώνει. Συνέχισε έτσι, μία βαλίτσα καμπίνας 12-13 κιλά πάντα, με μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές που θέλουν. Keep on, και να δεις πώς θα σου τύχει η στραβή (που αμφιβάλλω ότι έχεις πετάξει 20 φορές στο εξωτερικό με την Ryanair σε διάφορες πόλεις).

 

*edit Διάβασα και τις κριτικές που απο το site που έβαλες. Πρόβλημα αντιμετώπισαν όσοι ήταν άσχετοι με την εταιρεία και πήγαιναν χωρίς να έχουν εκτυπώσει εισητήρια ή γέμιζαν τις βαλίτσες με πράματα απο το αεροδρόμιο.

Αλήθεια; την πρώτη σελίδα;

Για συνέχισε το διάβασμα, έχει και άλλες πολλές σελίδες.

 

Παντως μια χαρα με εχουν ζυγισει απειρες φορες, και στις διαστασεις οχι μονο πρεπει να μπαινει αλλα και να βγαινει με ανεση. Και αν δουν οτι δυσκολευεσαι να την βγαλεις παλι θα στην πουν. Αν ταξιδευεις συχνα εννοειται οτι πρεπει να αγορασεις μια βαλιτσα ακριβως στις διαστασεις να τελειωνεις.

Επίσης πρέπει να κλείνει το φερμουάρ. Έτσι και είναι ανοιχτό, ή κλείνει μέχρι σ'ένα σημείο, έχεις πρόβλημα και δεν το δέχονται. Το έχω δει σε αεροδρόμιο της Αγγλίας με τα μάτια μου. Έβγαλε ρούχα και τα φόρεσε η γυναίκα για να κλείσει τον σάκο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο,τι πεις.....

Πρώτον περιμένω τα στοιχεία σου να πληρώσεις τα έξτρα που πλήρωσε η φίλη μου όταν τις βρήκαν τη βαλίτσα μεγαλύτερη (που η ίδια βαλίτσα χωρούσε στα μεταλλικά καλάθια που βρίσκεις έξω) και δεύτερον δες πάλι εδώ

 

http://www.tripadvis...de_England.html

 

που λένε ότι στην Αγγλία ζυγίζουν τις βαλίτσες καμπίνας.

Όλοι εμείς λέμε ψέματα, μόνο εσύ γνωρίζεις την αλήθεια.

 

Κανά link θα μου δώσεις που να ισχυρίζεται και κάποιος άλλος σαν εσένα ότι δεν γίνονται αυτά στην Ryanair?

Υπάλληλός τους είσαι, ή σε έχουν πληρώσει να διαδίδεις ψέμματα, να ξεθαρρέσουμε και να την πατήσουμε ομαδικώς; Δεν εξηγείται αλλιώς η επιμονή σου να ψεύδεσαι για κάτι που έχεις ΑΓΝΟΙΑ.

 

EDIT

 

Πάρε και άλλα λινκς να τα έχεις πρόχειρα, αν και ειλικρινά αμφιβάλλω αν ξέρεις αγγλικά να τα διαβάσεις

 

http://www.kirstymal...r-hand-luggage/

 

They have procured scales at the gates to weigh your hand luggage! They don’t even have a table or anywhere to sort your bags out, so when you find that your bag is over 10Kg you have to scrabble about on the floor trying to find a way to make it weigh less!! You’re also being rushed by the personnel because the flight is boarding! If you’re lucky your friend has space in their bag but otherwise you have to pay excess or check it!!

 

Έβγαλαν ζυγαριά στην πύλη μπροστά

 

Krakow (Poland) - DID have scales at gate

-Prestwick-Glasgow (Scotland)- DID have scales

-Fuertaventura (Spain) - DID have scales (according to Bella N)

And according to Bernard Beige on About.com “carry-on luggage was not weighed at all at Dublin Airport, while the return flight from Frankfurt-Hahn had electronic scales

Μέχρι και ηλεκτρονική ζυγαριά έχουν.

 

Πάρε και άλλο

http://www.theanswer...ion1134140.html

και άλλο

http://ryanair.site-...ng-hand-luggage

και άλλο

http://www.lonelypla...hreadID=1881372

και άλλο

http://www.toytownge...hp/t220797.html

και άλλο

http://pub23.bravene...826796&cmd=show

 

και κάνε μία αναζήτηση στο google και θα βρεις εκατομμύρια ποσταρίσματα σχετικά.

Όλοι εμείς ψευδόμαστε, μόνο εσύ με την πείρα των 20 πτήσεων (πολύ αμφιβάλλω) λες την αλήθεια.

 

Και με μία αναζήτηση που έκανα, ορίστε να μιλάνε και για το ειδικό κουτί που βγάζουν σε αεροδρόμιο της Ισπανίας, συγκεκριμένα στην Βαρκελώνη

 

http://kerryleary.wordpress.com/2011/02/13/trains-planes-and-automobiles/

 

Once Kelsey and I got to the gate to board the plane, we were just sitting there casually when all at once everyone got up and formed a huge group around the desk. Two angry flight attendants then went through and individually slipped a cardboard sleeve that was regulation size over each bag to make sure it wasn’t a centimeter too big. They were persistent about the one bag policy as well, they kept telling me my purse had to be stuffed inside of my bag every time I took it out to get my ticket.

 

Πάρε και άλλο που λένε ότι τα κουτιά τους είναι μικρότερα από τα μεταλλικά

 

http://www.askaboutmoney.com/showthread.php?p=1243608

there has been a few problems over the past year or so i understand from a relation who works in the airport business , as in a few airports some people found boxes and placed comfortably in the steel frame , which meant that the cardboard boxes were too small or the steel was too big

 

διάβασέ το καλά το τελευταίο λινκ, που μιλάει για τα κουτιά τους τα ειδικά, τα οποία επειδή ΔΕΝ είναι σιδερένια δεν μπορείς να ζουλήξεις τη βαλίτσα σου μέσα, γιατί θα σκιστούν.

 

Άντε γιατί πολλά μας τα είπες.....

Επεξ/σία από gigisoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τζιτζισόνι, κάνεις λες και δουλεύεις κατά της ryanair...Βλεπω το μελετάς πολύ το θέμα.

 

Εχω να προσθέσω τα εξής και ΟΛΑ τα υπολοιπα 1.000.000 ποστς λινκς του γκουγκλ με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

 

Λοιπόν:

 

Πετάς με μια φθηνή εταιρία. Επιλογή σου.

Δε διαβάζεις με λεπτομέρεια το "συμφωνητικό" ; πρόβλημα σου.

Είναι η βαλίτσα 10 γραμάρια βαρύτερη; Πρόβλημα σου.

Δε χωράει η βαλίτσα στο "κουτί"; Πρόβλημα σου.

Ξεχασες να τυπώσεις το εισητήριο; Πρόβλημα σου.

Είναι ακριβό το νερό στο αεροπλάνο; Πρόβλημα σου.

Εκατσες μακριά απο τον κολλητό σου/κοπέλα σου; Πρόβλημα σου.

Εχασες τη βαλίτσα σου και δεν εχει ασφάλεια; Πρόβλημα σου.

 

Οπως βλέπεις, ολα τα παραπάνω ειναι παράπονα γνωστών μου και μή. ΟΤΑΝ τα θελει καποιος ΟΛΑ στο πιάτο, να πετάει με λουφτχάνσα (τυχαιο το παράδειγμα).

Αλλιως, πας τυπικοτατος κα φτάνεις κύριος.

 

Συμφωνείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τζιτζισόνι, κάνεις λες και δουλεύεις κατά της ryanair...Βλεπω το μελετάς πολύ το θέμα.

 

Εχω να προσθέσω τα εξής και ΟΛΑ τα υπολοιπα 1.000.000 ποστς λινκς του γκουγκλ με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

 

Λοιπόν:

 

Πετάς με μια φθηνή εταιρία. Επιλογή σου.

Δε διαβάζεις με λεπτομέρεια το "συμφωνητικό" ; πρόβλημα σου.

Είναι η βαλίτσα 10 γραμάρια βαρύτερη; Πρόβλημα σου.

Δε χωράει η βαλίτσα στο "κουτί"; Πρόβλημα σου.

Ξεχασες να τυπώσεις το εισητήριο; Πρόβλημα σου.

Είναι ακριβό το νερό στο αεροπλάνο; Πρόβλημα σου.

Εκατσες μακριά απο τον κολλητό σου/κοπέλα σου; Πρόβλημα σου.

Εχασες τη βαλίτσα σου και δεν εχει ασφάλεια; Πρόβλημα σου.

 

Οπως βλέπεις, ολα τα παραπάνω ειναι παράπονα γνωστών μου και μή. ΟΤΑΝ τα θελει καποιος ΟΛΑ στο πιάτο, να πετάει με λουφτχάνσα (τυχαιο το παράδειγμα).

Αλλιως, πας τυπικοτατος κα φτάνεις κύριος.

 

Συμφωνείς;;;

 

Φυσικά και συμφωνώ, δεν είπα το αντίθετο.

Και δεν κατάλαβες κάτι, δεν είμαι εναντίον της Ryanair, διάβασε προηγούμενά μου ποσταρίσματα εδώ να δεις.

Απλά ενημερώνω. Όπως έχω ήδη γράψει, αν πας με τα νερά τους και τηρήσεις τους κανόνες, τυπώνεις το εισιτήριο, δεν είσαι υπέρβαρος, δεν έχεις πρόβλημα στις διαστάσεις, δεν περιμένεις την πτήση για να φας να ντερλικώσεις και να πιεις, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με Ryanair και θα ξαναταξιδέψω. Έχω πάει σε μέρη που αν δεν πετούσαν οι low cost εταιρίες ούτε στον ύπνο μου δεν θα τα έβλεπα, είμαι ο τελευταίος που θα τους κατηγορήσει.

 

Απλά λέω τι ισχύει, γιατί αν δεν μιλήσω και αφήσω τον τύπο που ισχυρίζεται ότι δεν ζυγίζουν και δεν θα έχεις πρόβλημα με 2-3 κιλά παραπάνω ή με μεγαλύτερες διαστάσεις, κάποιος θα τον ακούσει και θα την πατήσει και αντί για φθηνό εισιτήριο θα του βγει ο κούκος αηδόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Δε γίνεται να κάνουμε ομως τον ρομπέν των δασών διαρκώς. Ο καθείς ΟΦΕΙΛΕΙ να διαβάσει με προσοχή τους ορους της καθε low cost εταιρίας και να πράξει αναλόγως.

Εγω τη 1η φορά που πεταξα τα χα κάνει πανω μου, μήπως εκανα κατι λαθος, μη δε ζυγισα σωστά τη βαλίτσα και λοιπες χαζομάρες. Α και το κορυφαίο ειναι, πως η βαλιτσα των διαστάσεων αυτών, δεν υπαρχει στο εμπόριο. Ολες οι αντίστοιχες, εχουν 1-2 εκ διαφορά σε κάποια απ'τις 3 διαστάσεις, απ'οτι θυμάμαι. (αλλα οπως προείπα δεν ειχα ποτε προβλημα).

Απλά το κάνουν, για να αγορασεις προς 70-80ε τη δικιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά το κάνουν, για να αγορασεις προς 70-80ε τη δικιά τους.

Ακριβώς. Σκέψου πόσα εκατομμύρια πελάτες έχουν και πόσα εκατομμύρια μπορούν να βγάλουν αν καταφέρουν να πουλήσουν την δικιά τους βαλίτσα.

Σε χώρες που η Ryanair πετάει χρόνια και υπήρξαν προβλήματα, έχουν βγάλει βαλίτσες στο μέγεθος που ζητάνε. Πχ στην Αγγλία θα βρεις και πιο φθηνή, από εκεί είχα αγοράσει εγώ την βαλίτσα μου. Αν θυμάμαι καλά 30 pounds είχα πληρώσει. Για Ελλάδα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις από κάποιον που φτιάχνει βαλίτσες/τσάντες, να του παραγγείλεις μία στις διαστάσεις.

 

Αν πετάς συχνά με Ryanair, πρέπει ν'αγοράσεις βαλίτσα για να είσαι σίγουρος ότι ποτέ δεν θα έχεις πρόβλημα, ή σάκο που να μην τον έχεις παραφουσκωμένο και να χωράει, να είναι στα εκατοστά τους. Αλλιώς θα την πατήσεις σε αεροδρόμιο του εξωτερικού, ή αν κάποτε πέσει σύρμα στην Ελλάδα σε κάποιο αεροδρόμιο για έλεγχο.

 

Άλλη συμβουλή για Ryanair, και γενικά για τις low cost εταιρίες. Αν κλείσεις εισιτήριο να πετάξεις με ανταπόκριση, πχ θέλεις να πας Βρυξέλλες αλλά το βρίσκεις ακριβό, αλλά ο συνδυασμός Θεσσαλονίκη-Μιλάνο και Μιλάνο-Βρυξέλλες σου βγαίνει κατά πολύ φθηνότερος, φρόντισε οι 2 πτήσεις να έχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ώρες διαφορά η μία από την άλλη. Σε περίπτωση μικρότερη των 5 ωρών, διακινδυνεύεις να χάσεις το δεύτερο αεροπλάνο και να πάει τζάμπα το εισιτήριο.

 

Επίσης, για να είσαι σίγουρος ότι το κάθισμα μέσα στο αεροπλάνο δεν θα είναι βρώμικο, ή αν είσαι παρέα και θέλεις να καθίσεις μαζί τους και όχι αλλού ο ένας αλλού οι υπόλοιποι, φρόντισε να είσαι έξω από την πύλη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ώρες πριν την πτήση, για να είσαι από τους πρώτους στη σειρά. Στην Ελλάδα ίσως η σειρά να μην είναι και τόσο μεγάλη, στο εξωτερικό θα είναι. Αν είσαι πρώτος στη σειρά, θα μπεις από τους πρώτους στο αεροπλάνο και θα διαλέξεις θέση/θέσεις. Αν είσαι στη μέση, το πιθανότερο είναι να μην μπορέσεις να κάτσεις μαζί με την παρέα σου, και αν είσαι από τους τελευταίους δυστυχώς μπορεί να βρεις βρώμικη θέση και να μην υπάρχει άλλη να κάτσεις. Δεν καθαρίζουν το αεροπλάνο ανάμεσα στις πτήσεις, και αν ο προηγούμενος έκανε την θέση του χάλια θα την αφήσουν έτσι και δεν τους νοιάζει. Το να πληρώσεις έξτρα για να έχεις προτεραιότητα δεν αξίζει στην ryanair γιατί δεν το τηρούν πάντα, σε αντίθεση με άλλες low cost εταιρίες που το τηρούν.

 

 

 

 

EDIT

 

Ορίστε και βιντεάκι που δείχνει το κουτί που λέω, γιατί κάποιοι με έχουν βγάλει ψεύτη και φαντασιόπληκτο εδώ πέρα.

Μπροστά από την πύλη επιβίβασης, βγαίνει η υπάλληλος με το κουτί και ελέγχει τις βαλίτσες.

Υπενθυμίζω ότι αυτό το κουτί ΧΩΡΑΕΙ ΜΕΣΑ στο γνωστό μεταλλικό που υπάρχει, οπότε είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ από το μεταλλικό.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=lmZbdv8fiQ8&feature=related

 

 

 

 

Φίλε αν σου ζητήσουν λεφτά θα σου τα δώσω εγώ. Δεν υπάρχει αυτό που λέει για 2ο μεταλικό κουτί.

 

Ischgl_Solden_-_Apr_2012_317.jpg

 

 

350393798.jpg?key=479640&Expires=1344276271&Key-Pair-Id=APKAIYVGSUJFNRFZBBTA&Signature=0ZpComY1KZcVR-V9iTh44b-IJARAzzxJs2cFQAQKiRMHOIdYcQ3Ty9G9u-NucA~EikUpSIiYmu0Kz~~wPuGbcrbS376wFnD7KR1JTpg1yaDQ1bbj1Y31H9EhKhE4YkEAQzv90GMRXzAfo2O2YNL7T5~GAfKhKop1hzvpcfnsjjw_

 

http://web7.twitpic.com/5sm5l2

#Ryanair now have a cardboard box to slide over baggage to see if it fits b4 u board, or back u go to checkin FFS

 

Αν μπεί μέσα όπως και να μπέι είσαι εντάξει λέμε.

 

http://www.expatriatecafe.com/forums/index.php?topic=3304.0

 

I don't know if you've traveled with RyanAir or not, but they have a dinky little cardboard box that is the "max size". My carry on fit IN the metal box but the very bottom was too wide for the cardboard box so I was charged 35 euro. The suitcases here are all one inch (or even half an inch) too big...

 

 

 

 

Είναι να γελάς το πόσο σχετικοί και μέσα στα πράγματα το παίζουν κάποιοι ενώ έχουν πλήρη μεσάνυχτα.................

Επεξ/σία από gigisoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα ολα οκ καο κυριως τζαμπα .. Ειχα μια γειτονισσα αγγλοκυπρια και τους πηρε αυτη .. Τους εξηγησε τη συνεβει τους ειπαμε ξανα τα ονοματα και μας ειπαν να κανουμε check in ξανα σε 2 ωρες .. Και ολα ααυτα δωρεαν.. Το μονο προβλημα οτι εγραψαν λαθος τα ονοματα και να σκεφτειτε οτι τους τα συλλαβοσαμε! Αλλα αυτο λυνετα θα ξαναπαρουμε αυριο να ξεμπερδευπυμε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το χάρτινο κουτί χωράει μια βαλίτσα 50χ40χ20. Σωστά;

Ναι, φίλε, την χωράει. Εκτός και αν είναι υφασμάτινη η βαλίτσα σου και μπορείς να την φουσκώσεις στο πλάτος και κάνει "κοιλιά". Θα μπει στο σιδερένιο, αλλά στο χάρτινο κουτί θα έχει πρόβλημα, δεν το ζορίζουν, πρέπει να μπαίνει άνετα.

Μην κάνετε την βλακεία όμως και αγοράσετε από το site της Ryanair, με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ βρίσκεις βαλίτσες πιο φθηνές στα εκατοστά που θέλουν. Εκτός και αν θέλετε samsonite, τότε νομίζω καλύτερα μέσω του site της ryanair, γιατί και λίγο πιο φθηνές τις δίνουν (νομίζω) αλλά και είναι συγκεκριμένες αυτές που πουλάει η samsonite μέσω του site της Ryanair, για να μπορούν οι υπάλληλοι να ξεχωρίζουν τις βαλίτσες που έχεις αγοράσει από την εταιρία "με το μάτι" και να μην σε ελέγχουν.

 

Παιδια τελικα ολα οκ καο κυριως τζαμπα .. Ειχα μια γειτονισσα αγγλοκυπρια και τους πηρε αυτη .. Τους εξηγησε τη συνεβει τους ειπαμε ξανα τα ονοματα και μας ειπαν να κανουμε check in ξανα σε 2 ωρες .. Και ολα ααυτα δωρεαν.. Το μονο προβλημα οτι εγραψαν λαθος τα ονοματα και να σκεφτειτε οτι τους τα συλλαβοσαμε! Αλλα αυτο λυνετα θα ξαναπαρουμε αυριο να ξεμπερδευπυμε!

 

Άντε μπράβο, χάρηκα, γιατί είχες κάνει το check in και φοβόμουν μην σου κάνουν μανούρα σ'αυτό και έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks gigisoni. Οπότε θα φροντίσω να μην την φουσκώσω γιατί είναι μαλακή.

 

Σε ποιο αεροδρόμιο πετάς; Δεν το βγάζουν παντού αυτό το κουτί. Προς το παρόν εγώ προσωπικά το έχω δει σε Αγγλια και Ισπανία, δεν θυμάμαι να το έχω δει αλλού.

Βασικά φρόντισε ρούχα που πιάνουν όγκο να τα φοράς για να μην σου φουσκώνουν την βαλίτσα.

Ένα άλλο κόλπο που εφαρμόζω, και στα κιλά αλλά και στον όγκο, είναι κάποιες ειδικές σακούλες που τις βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ, βάζεις μέσα τα ρούχα ή οτιδήποτε, κλείνεις τη σακούλα και με την ηλεκτρική σκούπα από μία ειδική τρύπα που έχει ρουφάς τον αέρα. Κερδίζει πάρα πολύ σε όγκο ακόμα και σε βάρος.

Θυμάμαι πριν δύο χρόνια είχα βρει στην Ελλάδα στο Carrefour, λογικά υπάρχουν σε κάθε μεγάλο σούπερ μάρκετ. Και δεν είναι ακριβές πολύ.

 

 

EDIT

Βιντεάκι για να καταλάβεις τι εννοώ

 

http://www.youtube.com/watch?v=FWB1izm3Dxg

 

Μία αναζήτηση στο ίντερνετ να κάνεις σαν αεροστεγείς σακούλες, ή σακούλες κενού αέρος θα βρεις πολλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο αεροδρόμιο πετάς; Δεν το βγάζουν παντού αυτό το κουτί. Προς το παρόν εγώ προσωπικά το έχω δει σε Αγγλια και Ισπανία, δεν θυμάμαι να το έχω δει αλλού.

Βασικά φρόντισε ρούχα που πιάνουν όγκο να τα φοράς για να μην σου φουσκώνουν την βαλίτσα.

Ένα άλλο κόλπο που εφαρμόζω, και στα κιλά αλλά και στον όγκο, είναι κάποιες ειδικές σακούλες που τις βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ, βάζεις μέσα τα ρούχα ή οτιδήποτε, κλείνεις τη σακούλα και με την ηλεκτρική σκούπα από μία ειδική τρύπα που έχει ρουφάς τον αέρα. Κερδίζει πάρα πολύ σε όγκο ακόμα και σε βάρος.

Θυμάμαι πριν δύο χρόνια είχα βρει στην Ελλάδα στο Carrefour, λογικά υπάρχουν σε κάθε μεγάλο σούπερ μάρκετ. Και δεν είναι ακριβές πολύ.

 

Θεσσαλονίκη και Ciampino (Ρώμη). Καλή ιδεά αυτό με τις σακούλες. Κατάλαβα ποιές λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη και Ciampino (Ρώμη). Καλή ιδεά αυτό με τις σακούλες. Κατάλαβα ποιές λες.

Ναι, έχω πετάξει, δεν είχα προβλήματα εκεί, και δεν είναι μακρυά από την Ρώμη το αεροδρόμιό τους, γύρω στα 20 χλμ νομίζω. Κλείνεις εισιτήριο από την terravision και δεν είναι πολύ ακριβό (σε σχέση με άλλες πόλεις, πχ Βρυξέλλες που θα σου βγει 22 ευρώ πήγαινε-έλα) και σε αφήνει στο κέντρο.

 

Αυτό με τις σακούλες υπόψιν ότι πρέπει να γίνει και στην επιστροφή, οπότε πρέπει να συννενοηθείς με το ξενοδοχείο. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις την σκούπα της καμαριέρας για ένα λεπτό, αλλά θα πρέπει να τους ρωτήσεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο αεροδρόμιο πετάς; Δεν το βγάζουν παντού αυτό το κουτί. Προς το παρόν εγώ προσωπικά το έχω δει σε Αγγλια και Ισπανία, δεν θυμάμαι να το έχω δει αλλού.

Βασικά φρόντισε ρούχα που πιάνουν όγκο να τα φοράς για να μην σου φουσκώνουν την βαλίτσα.

Ένα άλλο κόλπο που εφαρμόζω, και στα κιλά αλλά και στον όγκο, είναι κάποιες ειδικές σακούλες που τις βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ, βάζεις μέσα τα ρούχα ή οτιδήποτε, κλείνεις τη σακούλα και με την ηλεκτρική σκούπα από μία ειδική τρύπα που έχει ρουφάς τον αέρα. Κερδίζει πάρα πολύ σε όγκο ακόμα και σε βάρος.

Θυμάμαι πριν δύο χρόνια είχα βρει στην Ελλάδα στο Carrefour, λογικά υπάρχουν σε κάθε μεγάλο σούπερ μάρκετ. Και δεν είναι ακριβές πολύ.

 

 

EDIT

Βιντεάκι για να καταλάβεις τι εννοώ

 

http://www.youtube.com/watch?v=FWB1izm3Dxg

 

Μία αναζήτηση στο ίντερνετ να κάνεις σαν αεροστεγείς σακούλες, ή σακούλες κενού αέρος θα βρεις πολλά αποτελέσματα.

Καλά βάρος πώς γλιτώνεις; Το βάρος του αέρα... Αλλά όγκο που συνήθως αυτός είναι ο περιοριστικός παράγοντας ναι.

 

Θεσσαλονίκη και Ciampino (Ρώμη). Καλή ιδεά αυτό με τις σακούλες. Κατάλαβα ποιές λες.

Αυτή τη διαδρομή έκανα, και μόνο σε μεταλλικό κουτί ζητούσαν να βάλεις τη βαλίτσα, αν είναι μεγάλη με το μάτι, και δεν τη ζύγισαν καν. Αέρα περνούσες ειδικά απο Ciampino προς Θεσσαλονίκη.

Εν τω μεταξύ το Ciampino γεμάτο με ryanair. Γεμάτο γεμάτο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...