Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι οκ, αλλα ειναι low cost.

Adam air μια αλλη...αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ισχυει αυτο που λες... ολα πεφτουν στην κακια ωρα...

Adam air την ξέχασα..

Όνομα και αυτό για αεροπορική, φαντάσου

 

Kostas air, nikos air, panayiota air, pelopidas air!

 

Σαν καφετέρια της γειτονιάς ακούγεται...:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ολοι αυτοι που λενε για τις low cost εταιριες διαφορα, χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα, απλα επειδη καπου το διαβασαν/ακουσαν….. 

 

πιστευουν οτι και τα καυσιμα που ειναι εφοδιασμενα τα αεροπλανα ειναι λιγοτερα, ή ακομα οτι και σβηνουν τους κινητηρες on air για εξοικονομηση καυσιμων…..

 

αφου πεταει με τον αερα μονο…… :P 

 

Urban Legend εχει καταντησει πλεον αυτο με τις low cost.

 

 

mj-laughing.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adam air την ξέχασα..

Όνομα και αυτό για αεροπορική, φαντάσου

 

Kostas air, nikos air, panayiota air, pelopidas air!

 

Σαν καφετέρια της γειτονιάς ακούγεται... :P

Ενω Ryanair διαφερει πολυ ε;

 

Σιγουρα ειναι μισητη εταιρεια, δεν υπαρχει αμφιβολια, το ιντερνετ εχει βουλιαξει με παραπονα...

 

Απο την αλλη ομως , σου προσφερουν φτηνο εισιτηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω Ryanair διαφερει πολυ ε;

 

Σιγουρα ειναι μισητη εταιρεια, δεν υπαρχει αμφιβολια, το ιντερνετ εχει βουλιαξει με παραπονα...

 

Απο την αλλη ομως , σου προσφερουν φτηνο εισιτηριο...

Όταν την πρωτοάκουσα, καμιά 10-12 χρόνια πριν, μου φάνηκε περίεργο το όνομα και όλο το ξεχνούσα. Και αν το θυμόμουν, το έγραφα λάθος. Για να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά το συνδυάζω με το όνομα Ράιαν, γράφεται και το ίδιο τρομάρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, για να ειμαστε και λιγο on topic

 

Η Ryan λειτουργει απο το 1985 (30 χρονια) και εχει περιπου στολο 300 αεροσκαφων.

 

 

Αυτο, επειδη μερικοι την εχουν μαθει τα τελευταια 5 χρονια και θελουν ντε και καλα να την βγαλουν αχρηστη αεροπορικη.

 

 

υγ. η EasyJet λειτουργει απο το 1995 με 200 αεροπλανα περιπου…… 

 

:-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο "κυριλλέ" ωστόσο η EasyJet . Πιο όμορφα (εσωτερικά) είναι .

 

Όντως πάντως,τι έπαιξε και αίφνης κατα το 2010 έγινε το μπάμ και έγινε γνωστη η Ryan ;

 

In 2014, EasyJet carried more than 65 million passengers[14] and is the second-largest low-cost carrier in Europe, behind Ryanair

 

 

Γνωστη στην Ελλαδα εννοεις, γιατι εξω ειναι αρκετα χρονια γνωστη οπως ειπα παραπανω…...

 

Εγινε γνωστη, απλα επειδη προσπαθει να σπασει το μονοπωλιο της Aigean στην Ελλαδα και οι Ελληνες ειδαν τιμες που ουτε τις φανταζονταν για αεροπλανα….. (χαμηλες εννοω)

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο "κυριλλέ" ωστόσο η EasyJet . Πιο όμορφα (εσωτερικά) είναι .

 

Όντως πάντως,τι έπαιξε και αίφνης κατα το 2010 έγινε το μπάμ και έγινε γνωστη η Ryan ;

Άρχισε να πετά στην Ελλάδα γι'αυτό.

Κι εγώ δεν την ήξερα πριν το 2004, όταν έφυγα από την Ελλάδα και πήγα σε χώρα που πετούσε, την έμαθα.

 

Για τον ίδιο λόγο που δεν γνωρίζω ούτε τις αεροπορικές της ασίας,ούτε της αφρικής, ούτε της αμερικής.

Αν μετακομίσω, θα τις μάθω αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι , για Ελλάδα εννοάω.

 

Πάντως , από τότε που βγήκαν τα δρομολόγια Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τα ~15€ (αν τα κλείσεις νωρίς) , αλλά και με τα 20€ της Ryan , έχω την εντυπωση πως τα κλασσικά βραδινά δρομολόγια του ΟΣΕ , η κλασσική φθηνή λύση του φοιτητή δηλαδή , έχει πέσει σε δευτεροτρίη μοίρα.

Και μεταξύ μας , προτιμότερο το να κατέβω με αντε και 30€ Αθήνα σε ~1 ώρα , παρά να φάω την ταλαιπωρία του 6ωρου με το τρένο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι , για Ελλάδα εννοάω.

 

Πάντως , από τότε που βγήκαν τα δρομολόγια Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τα ~15€ (αν τα κλείσεις νωρίς) , αλλά και με τα 20€ της Ryan , έχω την εντυπωση πως τα κλασσικά βραδινά δρομολόγια του ΟΣΕ , η κλασσική φθηνή λύση του φοιτητή δηλαδή , έχει πέσει σε δευτεροτρίη μοίρα.

Και μεταξύ μας , προτιμότερο το να κατέβω με αντε και 30€ Αθήνα σε ~1 ώρα , παρά να φάω την ταλαιπωρία του 6ωρου με το τρένο .

 

Ειδικά μεσοβδόμαδα βρίσκεις με 7-10 ευρώ εισιτήριο...τις προαλες εκανα με 14 ευρώ πηγαινε ελλα σαλονικη-αθηνα. Το να πας στα σπατα με το μετρό ειναι 8 ευρώ..και απτα Σπάτα στην Σαλονίκη με το αεροπλάνο 7!!!

 

Βαρκελώνη-Παρίσι με 5 ευρώ έχω κανει...και Ρώμη-Χανιά με 10!

Δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές..παίζουν μονοι τους...οσοι έχουν παραπονα κατα συντριπτικη πλειοψηφία ειναι από δικο τους λαθος που δεν διαβασαν καλα τους όρους.

 

Οι άνθρωποι έχουν κάνει πιο φθηνό το ταξίδι απτο να πας μέχρι στο αεροδρόμιο για να ταξιδέψεις!!!

Όταν ξεκινήσουν τα υπερατλαντικά που έχουν σχέδιο μέχρι το 2020 θα πηγαίνουμε αμερική για ψωνια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε...Στα Σπάτα έχει αεροδρόμιο ; Και ποια εταιρία κάνει αποκεί --> εδω , πτήσεις με 7€ ;

 

Το ελ βενιζελος ειναι στα σπατα...αθηνα-σαλονικη η ryanair κανει με 7 ευρω οταν εχει προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά μεσοβδόμαδα βρίσκεις με 7-10 ευρώ εισιτήριο...τις προαλες εκανα με 14 ευρώ πηγαινε ελλα σαλονικη-αθηνα. Το να πας στα σπατα με το μετρό ειναι 8 ευρώ..και απτα Σπάτα στην Σαλονίκη με το αεροπλάνο 7!!!

 

Βαρκελώνη-Παρίσι με 5 ευρώ έχω κανει...και Ρώμη-Χανιά με 10!

Δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές..παίζουν μονοι τους...οσοι έχουν παραπονα κατα συντριπτικη πλειοψηφία ειναι από δικο τους λαθος που δεν διαβασαν καλα τους όρους.

 

Οι άνθρωποι έχουν κάνει πιο φθηνό το ταξίδι απτο να πας μέχρι στο αεροδρόμιο για να ταξιδέψεις!!!

Όταν ξεκινήσουν τα υπερατλαντικά που έχουν σχέδιο μέχρι το 2020 θα πηγαίνουμε αμερική για ψωνια!

 

 

Το πρώτο μου low cost ταξίδι, Σαντορίνη-Βρυξέλλες με Jetairfly. Δεν την λες low cost air, τσάρτερ καλοκαιρινό είναι, τεσπα. 50 ευρώ να πάω, επιστροφή με virgin air (έκλεισε τώρα, την πήρε/μετονομάστηκε brussels airlines και έγινε πανάκριβη) στην Αθήνα με 45 ευρώ. Σύνολο 95 με φαγητά μέσα. Έκλαιγα από την χαρά μου που είχα βρει τόσο φθηνό εισιτήριο, με οποιαδήποτε άλλη εταιρία θα ήθελα πάνω από 500 ευρώ. Επιστροφή από Αθήνα στη Σαντορίνη, κωλοaegean, 250 ευρώ παρακαλώ. Βιαζόμουν, το πλοίο δεν ήταν επιλογή.

 

Αν σήμερα πάω να κλείσω εισιτήριο και πρέπει να δώσω 100άρι, μπορεί να έχω νεύρα για καμιά βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πούμε κι εμείς ρε grey που έχουμε μονοπώλειο την ετζίαν και για μία πτήση των 20 λεπτών κυριολεκτικά με ένα σάπιο ελικοφόρο 40 θέσιο δίνουμε 150 ευρώ πήγαινε έλα ... γι αυτό άσε μην έχεις νεύρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελ βενιζελος ειναι στα σπατα...αθηνα-σαλονικη η ryanair κανει με 7 ευρω οταν εχει προσφορα.

Ισως παιζουν τοτε τιποτα προσφορες ωρων , ή τουλαχιστον γινοταν πιο παλια,γιατι μεχρι τον Φλεβαρη του 16' τα φθηνοτερα της Ρυαν ειναι αυτα των 15€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...