Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.Αγόρασα σαν καλό παιδί και γω το εν λόγω μοντεμ. :P Έχω ένα πρόβλημα όμως,ενώ το σύνδεσα και συγχρόνισε κανονικά προσπαθώ να μπω στην management page (για να δω τι παίζει και να κάνω update)και δεν δέχεται το username(admin).Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει?? :mad:

 

 

Ζητώ συγγνώμη αν είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα και έχει απαντηθεί.Με μια μικρή αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.Ελπίζω να μην σηκώσω θύελλα αντιδράσεων. :P Ευχαριστώ πολύ και καλό απόγευμα.

 

 

Εάν έχει το fw της Altec (θεός σχωρέστην!) και η Mac δεν τελειώνει σε 81 αλλά σε 80, υπάρχει τρόπος να τ' αλλάξεις το fw..Αν η mac τελειώνει σε 81, ξέχνα το..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγραψα στο cmd ipcpnfig/all και είδα ότι η mac adress δεν τελειώνει σε 81 άρα θα προσωρήσω στο update.Πρέπει πρώτα όμως να μάθω γιατί δεν μπορώ να κάνω login. :-(

 

 

EDIT:τελικά η mac μου έχει το 81.Μα καλά σε μένα βρήκαν να το στείλουν :mellow: :P

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα στο cmd ipcpnfig/all και είδα ότι η mac adress δεν τελειώνει σε 81 άρα θα προσωρήσω στο update.Πρέπει πρώτα όμως να μάθω γιατί δεν μπορώ να κάνω login. :-(

 

 

EDIT:τελικά η mac μου έχει το 81.Μα καλά σε μένα βρήκαν να το στείλουν :mellow: :P

 

 

Τον ήπιες, μείνε με το fw της Altec, καλούλη είναι.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήπιες, μείνε με το fw της Altec, καλούλη είναι.;ρ

Τον ήπια δεν λες τίποτα :ph34r: Τι χάνω τώρα που ήρθαν έτσι τα πράγματα?Κάτι σημαντικό ή απλά λειτουργίες του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήπια δεν λες τίποτα :ph34r: Τι χάνω τώρα που ήρθαν έτσι τα πράγματα?Κάτι σημαντικό ή απλά λειτουργίες του?

 

 

Τα dial plans νομίζω δεν έχει. κατά τα άλλα, το ίδιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.Αγόρασα σαν καλό παιδί και γω το εν λόγω μοντεμ. :P Έχω ένα πρόβλημα όμως,ενώ το σύνδεσα και συγχρόνισε κανονικά προσπαθώ να μπω στην management page (για να δω τι παίζει και να κάνω update)και δεν δέχεται το username(admin).Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει?? :mad:

 

 

Ζητώ συγγνώμη αν είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα και έχει απαντηθεί.Με μια μικρή αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.Ελπίζω να μην σηκώσω θύελλα αντιδράσεων. :P Ευχαριστώ πολύ και καλό απόγευμα.

 

αν διαβασεις απο την αρχη το θεμα αναφερει και τις mac address που δεν μπορουν να flasharistoun οπως πως να βρεις και το admin password οσο θυμαμαι :P

μεχρι και εδω εχει οδηγιες.

http://www.ebw.gr/el/Product/7631/DrayTek-Router-Annex-A-Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem-ensyrmato-kai-asyrmato-router-firewall-VoIP-Ga

το update δεν γινεται απο την σελιδα τουλαχιστον με αυτο το firmware της altec πανω.ολοι το κανουν με το utility που αναφερεται στην αρχη.αν και παραξενο να μην φαινεται το update οταν μπαινεις σαν admin(αυτην την απορια δεν την ελυσα ακομα).

Μαλλον το εχουν κοψει και απο εκει ισως??

Αν και οταν κανεις την διαδικασια με το utility δεν θες admin password οσο ξερω επειδη το ανεβαζεις απo tftp απευθειας πριν bootarei το firmware.κατι παρομοιο με thomson.δεν σηκωνεις θυελλα no worries.

Ναι το firmware ειναι της altec.αυριο που θα κατσω στο PC θα δω και τη Mac.γνωριζεις κατι πανω στο θεμα με το login;

δεν χρειαζεται να κατσεις Pc.αφου κατω απο το ρουτερ ειναι η Mac σε πολλα ρουτερ ενω σε αλλα μεσα στο Web interface.

Έγραψα στο cmd ipcpnfig/all και είδα ότι η mac adress δεν τελειώνει σε 81 άρα θα προσωρήσω στο update.Πρέπει πρώτα όμως να μάθω γιατί δεν μπορώ να κάνω login. :-(

EDIT:τελικά η mac μου έχει το 81.Μα καλά σε μένα βρήκαν να το στείλουν :mellow: :P

με ipconfig /all βλεπεις την Mac address της καρτας δικτυου σου οχι του ρουτερ.β.αν εκανες update δεν θα χρειαζοταν να κανεις login σαν admin.μετα το update θα ησουν admin.δεν εισαι ο μονος που πηρε με την 81.πολλοι τα πηγαν πισω ενω αλλοι ειχαν πει απο πριν να του δωσουν με αλλη mac .και οταν πηγαν να το παραλαβουν το τσεκαραν να μην ειναι πραγματι με την 81.αλλα και αυτοι που πηραν την 81 και το brickaran το πηγαν πισω και δεν τους ειπαν τιποτα οτι το χαλασατε εσεις λογω firmware update Κτλ.τους το αλλαξαν.απλα εκει ναι ζητας με αλλη mac .πολλοι ναι το ειπαν χυμα οτι ναι αλλαξαμε firmware και game over

 

Τον ήπια δεν λες τίποτα :ph34r: Τι χάνω τώρα που ήρθαν έτσι τα πράγματα?Κάτι σημαντικό ή απλά λειτουργίες του?

 

καλο θα ηταν καποιος να μιλαγε καποια στιγμη με την draytek να τους πουμε το case μηπως με καποιο τροπο μπορει να φυγει αυτο το firmware και να μπει αλλο στην θεση του χωρις να brickaristei το ρουτερ.δεν νομιζω οτι μια εταιρεια σαν αυτους δεν θα εχουν καποια λυση ή καποιο αλλο firmware ή οτι δεν θα απαντησουν.παντως απορω το ebw που βρισκει ακομα τετοια ρουτερ.σιγα μην τα κατασκευαζει ακομα η draytek.γενικξα ειναι αρκετα παλιο το Firmware συν οτι λειπουν καποιες καρτελλες που λογικα καποιες απο αυτες θα εμφανιστουν αμα μπεις σαν admin βεβαια.ειναι λιγο custom to firmware για altec.κατα τα αλλα  σιγουρα θα εχει παραπανω bugs απο το πιο νεο Firmware.σε θεμα συγχρονισμου δεν ξερω αν χανεις κατι.αυτο θα πρεπει να μας το πει καποιος που το δοκιμασε πριν και μετα το firmware αν κερδισε κατι.αλλα καλο θα ηταν να το ειχες up to date.μονο αλλαγη τωρα αν στο κανουν.και ελπιζω να εχουν με αλλη mac.

Πάλι καλά δεν τον ήπια πολύ. :P Ευχαριστώ status για τον χρόνο σου!

θα το δεις στην πραξη.σιγουρα ειναι αρκετα παλιο δυστυχως το firmware της altec με σχεση το πιο νεο αλλα αμα δεν μπορεις να το αλλαξεις δεν μπορει να γινει κατι.τωρα τι bugs και τι αλλα θεματα μπορει να εχει το παλιο firmware θα το δεις.ενα απο τα βασικα ειναι μην χανεις σε συγχρονισμο και να μην εχεις θεματα με το wireless.γιατι απο firmware σε firmware μπορει να φτιαχνονται τετοια θεματα.

 

Τα dial plans νομίζω δεν έχει. κατά τα άλλα, το ίδιο είναι.

μηπως τα dial plans δεν φαινονται οταν καποιος μπαινει σαν User οπως και γενικοτερα οι επιλογες του voip?αν και το voip ειναι αχρηστο να το δει καποιος αν δεν το χρησιμοποιει.σιγουρα παντως θα υπαρχουν και αλλες διαφορες.αμα βρει τo change log απο firmware σε firmware θα δεις τι διαφορες.σιγουρα θα ειναι καμποσες που οκ απλα μπορει να μην εχουν σημασια.αλλα ιδια ιδια δεν θα ειναι σιγουρα.σιγουρα θα εχουν διορθωθει bugs και θα εχουν γινει και Updates διαφορα για καλυτερη λειτουργεια.

 

Εάν έχει το fw της Altec (θεός σχωρέστην!) και η Mac δεν τελειώνει σε 81 αλλά σε 80, υπάρχει τρόπος να τ' αλλάξεις το fw..Αν η mac τελειώνει σε 81, ξέχνα το..;ρ

μπορει μονο να το παει πισω και να ζητησει να του το αλλαξουν με αλλο που να μην εχει την 81 mac address.γενικα ακομα και brick που τα πηγαν μερικοι πισω δεν τους ειπαν κατι.καποιοι αλλοι τους ζητησαν απο την αρχη αυτο που θα τους δωσουν να μην εχει την προβληματικη Mac.και τους ειχαν πει οτι θα το παραγγειλουν θα το φερουν στο καταστημα και αμα δεν τους κανει να μην το παρουν.

νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει και αλλη mac Περα απο 80 και 81.επισης οσο θυμαμαι συμφωνα με το Post 119 το 80 ,81 ή δεν ξερω τι στην mac address δεν ειναι στο τελος..παραθετω το κειμενο

 

"Συγκεκριμένα, η MAC των Vigor έχει τη μορφή 00:50:7F:AA:BB:BB, όπου ΑΑ είναι μάλλον ο αριθμός παρτίδας και ΒΒ κάποιος σειριακός αριθμός. Στους "προβληματικούς" λοιπόν το ΑΑ είναι 81, πράγμα που σημαίνει ότι, αν προσπαθήσουμε να τους κάνουμε αναβάθμιση, θα μας μείνουν στα χέρια.

 

Υ.Γ.: Η MAC στο αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος των Vigor αναγράφεται ως εξής: 07700507FAABBBB.

 

 

 

 

Τον ήπιες, μείνε με το fw της Altec, καλούλη είναι.;ρ

 

πολυ παλιο firmware δυστυχως και ποιος ξερει ποσα πραγματα εχουν κοπει και ποσα bugs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι Κάλα, το φουγου της αλτεκ δεν υποστηρίζει auto prefix, άντι να σηκώσει voip να σηκωσει pstn, χρησιμο δεν νομίζεις;

Και, κυργιε Πουλινε, το σαββατοκύριακο παιζει να διορθωσω την πατατα που εκανα στο δικο μου, we just have to go deeper!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι Κάλα, το φουγου της αλτεκ δεν υποστηρίζει auto prefix, άντι να σηκώσει voip να σηκωσει pstn, χρησιμο δεν νομίζεις;

Και, κυργιε Πουλινε, το σαββατοκύριακο παιζει να διορθωσω την πατατα που εκανα στο δικο μου, we just have to go deeper!

εννοεις να κανει failover κατα καποιο τροπο στην Pstn αμα δεν παιζει το voip?δεν νομιζω να το χρησιμοποιουν και πολλα ατομα .ποσοι εχουν σεταρει voip πανω και θελουν αυτο?εκτος αν εννοεις να εχεις το ρουτερ και αντι να βαλεις το τηλεφωνο στο splitter να βαλεις το Pstn στο splitter και το τηλεφωνο στο router.δεν πολυ βρισκω νοημα.

πως θα διορθωσεις την πατατα?με κανα Jtag?αν βρεις τροπο γραψτον εστω και αμα ειναι με jtag που λιγοι θα το κανουν.αλλιως αν δεν τα καταφερεις ειλικρινα θα στειλω κανα email στην draytek να δουμε τι γινεται.βεβαια λιγος κοσμος το αγοραζει πλεον αυτο αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει.

κατεγραψε τι θα κανεις με το δικο σου ειτε πετυχε ειτε οχι.σαν ιδεα χαμενο δεν παει.απλα ακομα με παραξενευει πως χαλαει τον boot loader που εχει εφοσον ειναι firmware.εκτος και αν περναει αλλον boot loader και για αυτο δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εγω σκεφτομαι να παρω ενα ρουτερ για να αντικαταστησω το zte h108ns που μου δωσε ο ΟΤΕ.. ενω κλειδωνει 17 μονο του και 20 με πειραγμα snr σε ολα τα αλλα δε δεχεται ρυθμισεις αυτο το draytek κανει ή να βρω τιποτα πιο καινουργιο γιατι ειναι και 10 χρονων μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το draytek εχει πολλα καλουδια πανω οπως κατι bandwidth management κτλ αλλα.

α.πρεπει να ΜΗΝ πετυχεις την mac address Που δεν flasharete.πιο πανω γραφουν οτι η 81 mac address δεν flasharete.βεβαια μπορει να ζητησεις στο καταστημα να μην σου δωσουν κομματι με την 81 mac address.

β.δεν εχει 801.11n.ειναι 802.11g .απλα το λεω για το θεμα wireless.

γ.δεν μπορεις ναπειραξεις snr.στο netgear dgn2200 οσο ξερω μπορεις που ειναι και 802.11n και ειναι πιο καινουριο μοντελο.

δ.καλως η κακως ειναι αρκετα παλιο ρουτερ οποτε δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι θα συγχρονισει καλυτερα απο τα 17 που συγχρονιζει το zte.σιγουρα σε ολα ειναι καλυτερο απο το zte αλλα δεν παυει να ειναι  αρκετα παλιο μοντελο.βεβαια ειναι πολυ φτηνο.αν ειχες τα λεφτα για draytek 2760που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση θα σου λεγα go for it.αν δεν εχεις τοσα λεφτα τοτε παρε κανα tp link 8968 ,8970,8980 ή το 9980 που ειναι και vdsl.και εχουν και gigabit και dual band και διαφορα τετοια.draytek θα πηγαινα με κλειστα τα ματια αλλα πολλα τα λεφτα.αν δεν εχεις τα tp link ειναι μια χαρα.σιγουρα ολα ειναι πολυ καλυτερα απο το zte.απλα δεν μπορω να σου εγγυηθω ποσο θα συγχρονισει το καθε μοντελο.επισης δεν ξερω αν τα  tp link εχουν δυνατοτητα να πειραξεις snr αλλα νομιζω οτι δεν γινεται.τωρα εσυ αποφασιζεις πως θα κινηθεις.οτι και να παρεις παντως θα ειναι πιο καλο απο το zte το οποιο κανει αποσυνδεσεις εχει χαλια wireless που κολλαει/πεφτει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής θέμα.

Χρησιμοποιώ το Vigor και θέλω να πέτυχω την παρακάτω λειτουργία σχετικά με το κομμάτι της τηλεφωνίας. Έχω έναν αριθμό voip viva που θέλω μόνο για εισερχόμενες και τον pstn αριθμό που θέλω μόνο για εξερχόμενες. Μέχρι εδώ όλα καλά αφού έχω συνδέσει το σταθερό στην pstn in, και έχω φτιάξει το dialplan ώστε όλες οι κλήσεις να βγαίνουν από την pstn. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν δέχομαι κλήσεις στην pstn δεν θέλω να «χτυπά» η συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο vigor, αλλά μόνο μια άλλη συσκευή που είναι συνδεδεμένη κατευθείαν στην τηλ πρίζα σε άλλο δωμάτιο. Υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση που να "κόβει" τις εισερχόμενες από την pstn; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν θα πετυχει οπως το σκεφτομαι να φτιαξεις μια black list που να μπουν ολα τα νουμερα(δεν ξερω αν μπορει με καποιο wildcard να μπουν ολα τα νουμερα) ωστε να μην χτυπαει η συσκευη.και τα θεματα ειναι δυο.α.αν θα πιασει στην Pstn και β.αναλογα πως λειτουργει το black list.απλα δεν χτυπαει την συσκευη?την σηκωνει και δεν απανταει?δες εδω μηπως βοηθησει

http://www.insomnia.gr/topic/544387-fritzbox-7140-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF/?do=findComment&comment=53535290

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...