Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω οτι το vigor εχει μονο wds. Βλεπω καλα?

Πως το συνδεω με repeater που εχει wps? Μετα το ξεκλειδωμα αποκτα επιλογη wps?!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλεπω οτι το vigor εχει μονο wds. Βλεπω καλα?

Πως το συνδεω με repeater που εχει wps? Μετα το ξεκλειδωμα αποκτα επιλογη wps?!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :-)

αλλο πραγμα το wds αλλο το wps.το wds ειναι κατι σαν repeater.το wps ειναι για να συνδεθει μια συσκευη στο ασυρματο δικτυο χωρις password.πατας το κουμπι wps στο ρουτερ το πατας και στην συσκευη και συνδεονται αυτοματα μεταξυ τους.

το wds ειναι αυτο που λες για μια λειτουργεια σαν Repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα το pass γραφει οτι ειναι λαθος οταν προσπαθω με TFTP , μου βγαζει οτι το modem μου ειναι σε λαθος mode, ενα αλλα προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι το interface μου δεν εινια οπως θα επρεπε / παρουσιαζεται  εδω περα , http://prntscr.com/77wi50  , καποια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα το pass γραφει οτι ειναι λαθος οταν προσπαθω με TFTP , μου βγαζει οτι το modem μου ειναι σε λαθος mode, ενα αλλα προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι το interface μου δεν εινια οπως θα επρεπε / παρουσιαζεται  εδω περα , http://prntscr.com/77wi50  , καποια ιδεα?

σιγουρα εχει altec firmware Πανω?β.μηπως ειναι η mac address η παραξενη νομιζω η 81 που δεν flasharete.αν και εκει θα σου εμπαινε σε tftp κανονικα.το βαζεις σε tftp mode με πατημενο το reset και το ξεκινας?λογικα δεν θα χρειαστει το admin password.αν δεν εχει altec firmware τοτε μπορεις να περασεις το τελευταιο firmware απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://prntscr.com/784r8w

 

δεν μπορω να ειμαι σιγουρος,

 

Σε Tftp mode Δεν το εβαλα,απλα δοκιμασα εκεινον τον τροπο , δεν μπαινει με το admin password sto interface to modem ωστε να το αλλαξω , και σαν user δεν γινεται η mac μου εχει 81 μεσα, 00-50-7F-81-CA-F1

 

Firmware Version : 3.1.1.1_AT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, το δικό σου δεν φλασάρεται. Αντιγράφω από προηγούμενο post:

 

"Συγκεκριμένα, η MAC των Vigor έχει τη μορφή 00:50:7F:AA:BB:BB, όπου ΑΑ είναι μάλλον ο αριθμός παρτίδας και ΒΒ κάποιος σειριακός αριθμός. Στους "προβληματικούς" λοιπόν το ΑΑ είναι 81, πράγμα που σημαίνει ότι, αν προσπαθήσουμε να τους κάνουμε αναβάθμιση, θα μας μείνουν στα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το παρέλαβα πριν από 2 εβδομάδες περίπου από EBW, μια και δεν είχε βγει η προσφορα από το play247 όταν παράγγειλα.

Το ρούτερ είχε firmware της Altec, εξωτερικά γράφει "AltecTelecoms I-Call" και η mac address αρχίζει από 00-50-7F-BF. Φλασαρίστηκε κανονικά και παίζει άψογα με δύο sip providers που δοκίμασα.

 

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι το "firmware upgrade utility" μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες σε Windows 7 64bit, μόλις το έτρεξα σε 32bit λειτουργικό (σε VirtualBox) αναβάθμισε το firmware με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://prntscr.com/784r8w

 

δεν μπορω να ειμαι σιγουρος,

 

Σε Tftp mode Δεν το εβαλα,απλα δοκιμασα εκεινον τον τροπο , δεν μπαινει με το admin password sto interface to modem ωστε να το αλλαξω , και σαν user δεν γινεται η mac μου εχει 81 μεσα, 00-50-7F-81-CA-F1

 

Firmware Version : 3.1.1.1_AT

 

Ναι σε tftp το βαζεις για να περασει το firmware και οσο θυμαμαι δεν χρειαζεται το admin password.

ευχαριστω για την απαντηση , πιο πολυ γιατι ημουν ντεμπελης να ψαξω μονος ^^

το πολυ να το brickares:P

 

Παρέλαβα και εγώ ένα και με μια πρόχειρη ματιά πρέπει να έχω mac address 80. Το interface έχει το λογότυπο της altec...

για αυτο και σου εγραψα προσεχε με την Mac.βεβαια και να το χαλασεις στο αλλαζουν απλα εκει ειναι καλο να το αλλαζες με καποιο με καποια αλλη mac.δεν ξερω αν μπει καποιος με admin αν εμφανιζεται το firmware update απο εκει μεσα μπας και πετυχει.η εναλλακτικα να γινει επικοινωνια με την draytek οτι με αυτην την Mac εχουμε αυτο το θεμα και αν υπαρχει καποιο αλλο firmware.

 

Αν θυμάμαι καλά το 80 και το 82 παίζουν κομπλέ. Μόνο το 81 έχει πρόβλημα.

σωστος

 

 

Εγώ πάντως το παρέλαβα πριν από 2 εβδομάδες περίπου από EBW, μια και δεν είχε βγει η προσφορα από το play247 όταν παράγγειλα.
Το ρούτερ είχε firmware της Altec, εξωτερικά γράφει "AltecTelecoms I-Call" και η mac address αρχίζει από 00-50-7F-BF. Φλασαρίστηκε κανονικά και παίζει άψογα με δύο sip providers που δοκίμασα.
 
Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι το "firmware upgrade utility" μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες σε Windows 7 64bit, μόλις το έτρεξα σε 32bit λειτουργικό (σε VirtualBox) αναβάθμισε το firmware με την πρώτη.

 

ισως να μπορει να παιξει με οποιονδηποτε tftp server.τωρα για την δικιασου mac address δεν ξερω.ισως μονο η 81 να εχει θεμα και καμια αλλη.λογικα θελει καποιο αλλο Loader το 81.ναι utility μπορει να μην εχει βγει για 7αρια ειδικα 64 bit.εκτος αν εχει βγει για αλλο μοντελο και κανει και για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...