Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιους 10 ορόφους; Εδώ με κεραία μισού μέτρου +9dBi (της πλάκας μεν, αλλά σίγουρα μεγαλύτερη/καλύτερη από του Pirelli) ίσα που πιάνει μέσα στην κρεβατοκάμαρα, σε απόσταση ούτε 5 μέτρων από το router (σε γάμμα όμως, όχι σε ευθεία). Και χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες παρεμβολές από DECT τηλέφωνα ή άλλα wifi στο ίδιο κανάλι. Όμως ακόμα και τα τελευταία να ίσχυαν, στις ίδιες ακριβώς συνθήκες δούλευε και το (άθλιο κατά τ' άλλα) Pirelli και στο θέμα του wifi έκανε τη δουλειά του μια χαρά. Όπως έχω ξαναγράψει, το πρόβλημα με το Vigor δεν είναι μόνο η εμβέλειά του αλλά και το bug με την απόδοση IP (που με αναγκάζει να κάνω restart το wifi service τουλάχιστον 3-4 φορές τη βδομάδα).

Σωστά, δυστυχώς όμως στο μέρος που θέλω να το βάλω δεν θέλω να μπλέκω με καλώδια/κεραίες κλπ. Airlive έχω ήδη καναδύο και τα χρησιμοποιώ σαν repeaters σε εξοχικά και σία, μπορώ να πω με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αλλά στην παρούσα φάση θέλω απλώς μια συσκευή ελαχίστων διαστάσεων για να την κουμπώσω πάνω στο Vigor και να μην ξανασχοληθώ με το wifi.

 

απλα ελεγα μπας και κουμπωνες ενα αλλο ρουτερ η ap πανω στο vigor για το κομματι του wifi.ολα τα αλλα τα εχεις δοκμασει.

τωρα για την τηλεφωνια και ολα αυτα εφοσον εβαλες beta firmware.......

δεν σε ειχα ρωτησει γιατι σε αλλους παροχους γινεται αν η τηλεφωνια μπορει ναπαιξει απο το 8/35.σε αλλο παροχο το εχω κανει για αυτο στο λεω.

 

1.θα γυρνατε το μοντεμ αναποδα για να μην ζεσταινετε.θα φτιαξει το wifi.

μιαλαμε για ρουτερ 5χρονων+.οποιος θελει wifi και καλες αποστασεις παιρνει mode N wifi.

θα πρεπει να εχει και αντιστοιχο δεκτη mode n.Και βαζεις στο μοντεμ στο πιο αδειο καναλι wifi!!!υπαρχουν προγραμματα μεχρι και σε κινητο που σκαναρουν τα καναλια...

2.ποιο ειναι το bug me τις ip?

3.τι παραπανω εχει περα απο το voip phone?

για μενα το μοντεμ δεν αξιζει πλεον.οποιος εχει λεφτα και δεν θελει να ταλαιπωρειτε δεινει ενα 100ε και παιρνει κανα cisco ή linksys ωστε να μην νομιζει οτι φταιει τα μοντεμ που δοκιμαζει...

απλα οτι θα παρεις N δεν σημαινει οτι θα παιξει και πιο μακρυα παντα.μπορεις να βρεις και ρουτερ που παιζουν με g Πιο μακρια απο n.

Linksys Με 100 ναι.cisco δεν θα βρεις κατι σοβαρο με 100 ευρω.γιατι πολλοι λενε cisco και εννοουν Linksys Που γραφουν division of cisco.

 

1α. Το Vigor δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα σε σχέση με αρκετά άλλα μοντεμορούτερ που έχω δοκιμάσει. Λόγω... ντιζαϊνάτης κατασκευής έχει το μειονέκτημα ότι ούτε ανάποδα γίνεται να κάτσει, ούτε φυσικά και με το πλάι.

1β. Το μοντέλο που συζητάμε σε όλο το νήμα είναι το 2700vg, που δυστυχώς δεν έχει 802.11n. Το Vigor που όντως υποστηρίζει N mode είναι το μεταγενέστερο 2710vn, που όπως και να το κάνουμε είναι λίγο πιο ακριβό.

1γ. Χωρητικότητες καναλιών κλπ. προφανώς τις έχω ελέγξει, αφού έσπαγα τα wifi της γειτονιάς μου επί 2-3 χρόνια, μέχρι που βαρέθηκα και το παράτησα το άθλημα. Πλέον έχω μάθει απ' έξω ποιος γείτονας εκπέμπει σε ποιο κανάλι, σε ποια σημεία του σπιτιού έχει μεγαλύτερη ισχύ κλπ

 

2. Για το bug με τις ΙΡ έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, οπότε να μην πλατειάζω. Απλώς να πω ότι μάλλον οφείλεται στο beta firmware που χρησιμοποιώ (είναι τόσο beta που δεν κυκλοφορεί καν στο Internet) και είναι ο μοναδικός τρόπος για να συνεργαστεί το router με το Internet και το VoIP της Cyta. Το μαμήσιο f/w του Vigor δεν επιτρέπει σε πολλαπλά PVC να λειτουργούν ταυτόχρονα, άρα στη Cyta μπορείς να έχεις είτε μόνο Internet, είτε μόνο VoIP. Το beta f/w επιτρέπει τη παράλληλη λειτουργία πολλών PVC.

 

Το πρόβλημα είναι πως ορισμένες φορές μία (οποιαδήποτε) συσκευή προσπαθεί να συνδεθεί ασύρματα πάνω στο router και ενώ περνάει το 4-way handshake, δεν παίρνει IP με τίποτα. Δεν είναι θέμα του DHCP service του Vigor, γιατί ακόμα κι αν καρφώσεις ΙΡ στη συσκευή, αυτή πάλι δεν συνδέεται στο μηχάνημα. Η μόνη λύση είναι το restart του wifi module μέσω telnet (για να μην επανεκκινώ όλο το Vigor). Το περίεργο είναι πως ούτε στα logs φαίνεται τίποτα. Γενικά πάντως έχουν αναφερθεί κι άλλα προβλήματα με το wifi, ακόμα και με το τελευταίο μαμήσιo firmware.

 

3. Δεν ξέρω "τι παραπάνω έχει από το VoIP phone", πάντως είναι μακράν ο καλύτερος συνδυασμός τιμής/ποιότητας για όσους χρειάζονται οπωσδήποτε VoIP modem/router. Το αμέσως επόμενο πρέπει να κοστίζει τουλάχιστον τετραπλάσια ευρώπουλα. Τέλος να πω ότι, κατά τη γνώμη μου, ακόμα και τα 100 ευρώ είναι λίγα σαν όριο για "καλό" μηχάνημα. Στο παρελθόν έχω δουλέψει με D-Link, Netgear κλπ των 200+ ευρώ που κι αυτά ώρες-ώρες μου ερχόταν να τα σουτάρω από το παράθυρο. Φθηνό Cisco δεν υπάρχει (μιλάμε για πραγματικό Cisco, όχι για τα retail της κακιάς ώρας που πουλάνε με 60-80 ευρώ) :P

γενικοτερα παντως σε εταιρειες πλεον περα απο cisco μονο draytek βλεπω.καποτε εβλεπα zyxel πλεον μονο κανα zywall.και πραγματιι 100 ευρω για adsl router για καποιον που θελει παρα πολλα πραγματα ειναι λιγα.αλλα οκ οτι εχει ο καθενας δυνατοτητα παιρνει.τωρα το 2700vg ειναι παλιο αλλα πργματι για 22 ευρω που εχει περιπου ενταξει απλα δεν υπαρχει.μετα voip υπαρχει κανα thomson 784 που οκ τα μισα πρεπει να γινουν απο cli οποτε αστα να πανε.

 

Ποιο προτεινεται σαν το πιο stable firmware σε annex a?

η draytek βγαζει firmwares και βγαζει για καθε firmware και Modem code.εγω θα περναγα το τελευταιο firmware με το νορμαλ Modem code.αν ειχα θεμα θα δοκιμαζα ολα τα αλλα Modem codes πριν παω σε πιο παλιο firmware.δεν υπαρχει πιο σωστο η πιο λαθος πιο stable η οχι.εχει να κανει με την γραμμη του καθενος,τι dslam υπαρχει απο την αλλη πλευρα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/m/479/Cisco.html

voip phone που χρησιμοποιειται με αυτο το μοντεμ περα απο την cyta(μονο αυτη εμεινει με voip phone?)?

εσυ με την beta που την εχεις μονο εσυ που την βρηκες?(χωρις να ψαξω νομιζω οτι εχουν σταματησει το support εδω και καιρο στο 2700.πες μου οτι ειναι δικο σου mod)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα,όχι, δεν είναι δικό μου. Το είχε βρει κάποιος στο adslgr.com, αφού είχε μιλήσει με το support της Draytek. Δεν γνωρίζω περισσότερα, μόνο πως ήταν το μοναδικό f/w που έκανε δουλειά :P Αυτό το πράγμα με το VoIP είναι όντως μεγάλη πληγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/m/479/Cisco.html

voip phone που χρησιμοποιειται με αυτο το μοντεμ περα απο την cyta(μονο αυτη εμεινει με voip phone?)?

εσυ με την beta που την εχεις μονο εσυ που την βρηκες?(χωρις να ψαξω νομιζω οτι εχουν σταματησει το support εδω και καιρο στο 2700.πες μου οτι ειναι δικο σου mod)

αυτα ειναι τα φτηνα cisco που μονο cisco δεν τα λες αλλα οκ.ειναι τα πολυ απλα της cisco.σιγουρα ειναι καλα βεβαια αλλα ειναι απλα.

voip αποκλειστικα δινει η cyta.η forthnet.hol δινουν και tdm και voip αναλογα τι θα παρεις.

Χαχα,όχι, δεν είναι δικό μου. Το είχε βρει κάποιος στο adslgr.com, αφού είχε μιλήσει με το support της Draytek. Δεν γνωρίζω περισσότερα, μόνο πως ήταν το μοναδικό f/w που έκανε δουλειά :P Αυτό το πράγμα με το VoIP είναι όντως μεγάλη πληγή.

μαλλον θα το ζητησε για την δουλεια αυτη που το θες και εσυ και λογικα θα ειναι καποιο beta που δεν θα το δινουν Public.απλα το θεωρω βλακεια σε official firmware Να μην σε αφηνει να το βαλεις σε αλλο Pvc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως έτσι έγινε. Είχαμε μαζευτεί κάμποσοι που είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ευτυχώς κατάφερε κάποιος να βγάλει άκρη. Νομίζω πως αρχικά το Vigor υποστήριζε πολλαπλά PVC αλλά από κάποιο f/w και μετά αφαίρεσαν αυτή τη δυνατότητα. Τελοσπάντων, ήρθε το κουτί, το κούμπωσα πάνω στο Draytek και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως έτσι έγινε. Είχαμε μαζευτεί κάμποσοι που είχαμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ευτυχώς κατάφερε κάποιος να βγάλει άκρη. Νομίζω πως αρχικά το Vigor υποστήριζε πολλαπλά PVC αλλά από κάποιο f/w και μετά αφαίρεσαν αυτή τη δυνατότητα. Τελοσπάντων, ήρθε το κουτί, το κούμπωσα πάνω στο Draytek και όλα καλά.

 

ριξτου firmware update πρωτα αν εχει πιο νεο.σαν ap δεν θα το σεταρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το f/w update ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, είδα πως διόρθωνε κάμποσα πράγματα. Κλασικά μετά το reboot έπαθε... κοκομπλόκο, γιατί δεν δούλευε ούτε με την default IP, ούτε με αυτή που του είχα βάλει εγώ και χρειάστηκε full reset απ' το κουμπί. Τη μεγάλη ήττα την έφαγα όταν θυμήθηκα πως το Vigor δεν έχει USB πάνω, αφού είχα σκοπό να τραβήξω τροφοδοσία από εκεί. Δεν ξέρω πως μου είχε σκαλώσει και ήμουν 100% βέβαιος ότι είχε USB!

 

Σκέτο AP το έβαλα, αν και έχει αρκετές δυνατότητες (ίσως η καλύτερη είναι αυτή του client mode, όπου τραβάει δίκτυο ασύρματα από άλλο AP και κουμπώνεις πάνω του ένα switch με συσκευές). Ίσως πάρω κι ένα δεύτερο για το χωριό μου, να το βάλω σαν extender ενός Airlive (που ήδη κάνει repeat άλλο δίκτυο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το f/w update ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, είδα πως διόρθωνε κάμποσα πράγματα. Κλασικά μετά το reboot έπαθε... κοκομπλόκο, γιατί δεν δούλευε ούτε με την default IP, ούτε με αυτή που του είχα βάλει εγώ και χρειάστηκε full reset απ' το κουμπί. Τη μεγάλη ήττα την έφαγα όταν θυμήθηκα πως το Vigor δεν έχει USB πάνω, αφού είχα σκοπό να τραβήξω τροφοδοσία από εκεί. Δεν ξέρω πως μου είχε σκαλώσει και ήμουν 100% βέβαιος ότι είχε USB!

 

Σκέτο AP το έβαλα, αν και έχει αρκετές δυνατότητες (ίσως η καλύτερη είναι αυτή του client mode, όπου τραβάει δίκτυο ασύρματα από άλλο AP και κουμπώνεις πάνω του ένα switch με συσκευές). Ίσως πάρω κι ένα δεύτερο για το χωριό μου, να το βάλω σαν extender ενός Airlive (που ήδη κάνει repeat άλλο δίκτυο :P)

στο χωριο θα χασεις σε ταχυτητα απο repeat σε repeat αν και το ξερεις ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όμως όσο απομακρύνομαι από την Αθήνα, τόσο λιγότερο με ενδιαφέρει η ταχύτητα και οι επιδόσεις :P. Εδώ ακόμα και η γραμμή του χωριού θεωρητικά πάει μέχρι 2Mbps, εμείς κλειδώνουμε στα 1 (και αν), αλλά και πάλι δεν χρειάζεται παραπάνω. Οπότε το wifi αρκεί να πιάνει κι ας είναι στα 5Mbps με μεγάλο latency. Btw το dsl του χωριού πρέπει να είναι η μοναδική γραμμή που έχω δει να παραμένει εδώ και χρόνια σταθερή στα 50-55dB attenuation αλλά να μην κάνει αποσυνδέσεις. Εσύ φαντάζομαι θα έχεις δει κι άλλες πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όμως όσο απομακρύνομαι από την Αθήνα, τόσο λιγότερο με ενδιαφέρει η ταχύτητα και οι επιδόσεις :P. Εδώ ακόμα και η γραμμή του χωριού θεωρητικά πάει μέχρι 2Mbps, εμείς κλειδώνουμε στα 1 (και αν), αλλά και πάλι δεν χρειάζεται παραπάνω. Οπότε το wifi αρκεί να πιάνει κι ας είναι στα 5Mbps με μεγάλο latency. Btw το dsl του χωριού πρέπει να είναι η μοναδική γραμμή που έχω δει να παραμένει εδώ και χρόνια σταθερή στα 50-55dB attenuation αλλά να μην κάνει αποσυνδέσεις. Εσύ φαντάζομαι θα έχεις δει κι άλλες πολλές.

 

στην αθηνα αν εχεις 50με 55 λογω κοψε ραψε 100 φορες στα καλωδια λογω isdn λογω vdsl μισθωμενα κοινως λογω crosstalk θα ειναι δυσκολακι να δεις να παιζει τετοια γραμμη σωστα.οπως εχω δε γραμμες που δεν επαιζαν με τιποτα.μια που θυμαμαι παλαια πεντελη στις ταβερνες συγχρονισε 300 kbit down με 400 Up attenuation δεν θυμαμαι .συγχρονισε μονο με thomson .επεφτε βεβαια και στο τελος απλα δεν ξανασυγχρονισε ποτε.αποσταση πανω απο 4,5 km

και προποδες παρνηθας.ο πελατης νομιζε οτι θα παιξει 24 αρι επειδη διπλα εχει ο οτε τα logistics Και νομιζε οτι παιρνει απο εκει.εφαγε μεγαλη ηττα οταν καταλαβεοτι παιρνει απο αχαρνες και επαιξε 1 Mbit:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγνώμη που θα χώσω και γω τη μύτη μου στο θέμα, αλλά βλέπω ότι το νήμα είναι αρκετά ευρύ ώστε η ερώτησή μου να μην είναι πολύ εκτός θέματος:

 

Μετά από -πιστεύω- επιτυχημένο ξεκλείδωμα (απ' την παρτίδα BF), το μηχάνημα δεν καταδέχεται να πάρει IP.  :(   Συγχρονισμό κάνει μια χαρά.  Τι χειροκίνητα βάζω τις ρυθμίσεις, τι τον wizard χρησιμοποιώ, τίποτα.  Βγάζει συνεχώς PPP shutdown  (σύμφωνα με το manual, αποτυγχάνει το authentication των στοιχείων).  Έβαλα τις ρυθμίσεις που πήρα απ' τον πάροχο (οτε) αλλά δοκίμασα και κάθε εύλογο συνδυασμό PPPoE/PPPoA με multimode/g.dmt με LLC/VC-MUX, DNS servers δωστούς ή κενούς, διαφορετικούς κωδικούς (μήπως και κάποιος περίεργος χαρακτήρας δημιουργούσε πρόβλημα), να ξαναπεράσω firmware, soft/hard reset, να του δώσω λουκουμάκι, δε συνδέεται. 

 

Αυτά που δεν έχω δοκιμάσει είναι να κάνω downgrade και να το δοκιμάσω σε άλλη γραμμή και σύνδεση.  Πάντως δύο μηχανήματα που 'χα απ' τον οτε συνδέονται μια χαρά εδώ.

 

Όποια σχετική συμβουλή διάβασα στο νήμα, τη δοκίμασα.  Αν υποθέσουμε ότι το μηχάνημα δεν έχει βλάβη, τι μου ξεφεύγει;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βγάζει συνεχώς PPP shutdown  (σύμφωνα με το manual, αποτυγχάνει το authentication των στοιχείων).

Λιγο αστεια η ερωτηση μου (μην με βρισεις... :D ), αλλα το μυαλο μου πηγε κατευθειαν εκει...

Βαζεις το @otenet.gr μετα το username?

 

VCI 35

VPI 8

PPPoE/LLC

 

Δεν θελει κατι αλλο.

Ειναι σωστα αυτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα χώσω και γω τη μύτη μου στο θέμα, αλλά βλέπω ότι το νήμα είναι αρκετά ευρύ ώστε η ερώτησή μου να μην είναι πολύ εκτός θέματος:

 

Μετά από -πιστεύω- επιτυχημένο ξεκλείδωμα (απ' την παρτίδα BF), το μηχάνημα δεν καταδέχεται να πάρει IP.  :(   Συγχρονισμό κάνει μια χαρά.  Τι χειροκίνητα βάζω τις ρυθμίσεις, τι τον wizard χρησιμοποιώ, τίποτα.  Βγάζει συνεχώς PPP shutdown  (σύμφωνα με το manual, αποτυγχάνει το authentication των στοιχείων).  Έβαλα τις ρυθμίσεις που πήρα απ' τον πάροχο (οτε) αλλά δοκίμασα και κάθε εύλογο συνδυασμό PPPoE/PPPoA με multimode/g.dmt με LLC/VC-MUX, DNS servers δωστούς ή κενούς, διαφορετικούς κωδικούς (μήπως και κάποιος περίεργος χαρακτήρας δημιουργούσε πρόβλημα), να ξαναπεράσω firmware, soft/hard reset, να του δώσω λουκουμάκι, δε συνδέεται. 

 

Αυτά που δεν έχω δοκιμάσει είναι να κάνω downgrade και να το δοκιμάσω σε άλλη γραμμή και σύνδεση.  Πάντως δύο μηχανήματα που 'χα απ' τον οτε συνδέονται μια χαρά εδώ.

 

Όποια σχετική συμβουλή διάβασα στο νήμα, τη δοκίμασα.  Αν υποθέσουμε ότι το μηχάνημα δεν έχει βλάβη, τι μου ξεφεύγει;

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

στην καρτελλα που περνας τα στοιχεια πανω πανω αριστερα που εχει ενα enable/disable το εχεις enable?νομιζω λεει ειτε dial pppoe ειτε pppoe/pppoa.β.δοκιμασε με στοιχεια [email protected] και password otenet και δες αν παιρνει ip.δεν θα ανοιξει σελιδα απλα δες αν παιρνει Ip.κατα τα αλλα ναι 8/35 pppoe llc Πρεπει να παιξει η εναλλακτικα Pppoa/vcmux>ελπιζω πραγματι το password να μην εχει κανα παραξενο χαρακτηρα του στυλ / η # κτλ.

 

?

για multiple pvc λεει οτι το 2130 σηκωνει multiple pvc's.αυτο που εκανες εσυ με το beta.τωρα στο 2130 ειναι ρουτερ οποτε δεν ξερω κατα ποσο κολλαει το Multiple pvc εκει .εκτος αν εννοει κατι αλλο ο φιλος μας οτι πχ μπορει να στειλει διαφορετικα Username/password στα διαφορετικα pvc Που εχουν φτιαχτει σε ενα adsl router,.γιατι τα Multiple pvc εμεις τα θελουμε στο adsl router στο κομματι του Modem που αυτο θα συγχρονισει με το dslam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...