Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαζεις το @otenet.gr μετα το username?

 

VCI 35

VPI 8

PPPoE/LLC

 

Είναι δυνατόν να βρίσω όταν αφιερώνεις μέρος του χρόνου σου για να με βοηθήσεις;!  :D  Ίσα-ίσα, σε ευχαριστώ!

 

Και ναι, βάζω το @otenet.gr μετά το username (αν και δε σου κρύβω ότι το δοκίμασα ΚΑΙ χωρίς, για παν ενδεχόμενο).  Τα VCI/VPI είναι πράγματι αυτά.  Όλοι οι τεχνικοί με τους οποίους μίλησα μου είπαν να χρησιμοποιήσω PPPoA/VC-MUX, αλλά δοκίμασα και PPPoE/LLC. :(

 

στην καρτελλα που περνας τα στοιχεια πανω πανω αριστερα που εχει ενα enable/disable το εχεις enable?

 

.β.δοκιμασε με στοιχεια [email protected] και password otenet και δες αν παιρνει ip.

 

ελπιζω πραγματι το password να μην εχει κανα παραξενο χαρακτηρα του στυλ / η # κτλ.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, Poulinos! 

 

Ναι, αμέ, Enabled είναι στο PPPoA/PPPoE. 

Τόσο PPPoA/VC-MUX όσο και PPPoE/LLC -> τζίφος. 

Το password πράγματι είχε αρχικά περίεργους χαρακτήρες αλλά το άλλαξα σε κάτι πιο εύπεπτο. :)  Μάλιστα αυτό το έκανα έχοντας διαβάσει μια παλιότερη συζήτησή σου! (ίσως κιόλας σ' αυτό εδώ το νήμα)

 

Είχα διαβάσει και τη συμβουλή σου με τη δοκιμή του [email protected]!  Το είχα δοκιμάσει κι αυτό και μάλιστα το ξαναπροσπάθησα σήμερα.  PPP shutdown κάθε φορά.  Κάνω ping στους dvs servers του οτε και δεν παίρνω απάντηση. Υποθέτω ότι ούτε καν φτάνει στο στάδιο του authentication. Κάνω λάθος;  Το firewall είναι απενεργοποιημένο, τι εμποδίζει την επικοινωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι δυνατόν να βρίσω όταν αφιερώνεις μέρος του χρόνου σου για να με βοηθήσεις;!  :D  Ίσα-ίσα, σε ευχαριστώ!

 

Και ναι, βάζω το @otenet.gr μετά το username (αν και δε σου κρύβω ότι το δοκίμασα ΚΑΙ χωρίς, για παν ενδεχόμενο).  Τα VCI/VPI είναι πράγματι αυτά.  Όλοι οι τεχνικοί με τους οποίους μίλησα μου είπαν να χρησιμοποιήσω PPPoA/VC-MUX, αλλά δοκίμασα και PPPoE/LLC. :(

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, Poulinos! 

 

Ναι, αμέ, Enabled είναι στο PPPoA/PPPoE. 

Τόσο PPPoA/VC-MUX όσο και PPPoE/LLC -> τζίφος. 

Το password πράγματι είχε αρχικά περίεργους χαρακτήρες αλλά το άλλαξα σε κάτι πιο εύπεπτο. :)  Μάλιστα αυτό το έκανα έχοντας διαβάσει μια παλιότερη συζήτησή σου! (ίσως κιόλας σ' αυτό εδώ το νήμα)

 

Είχα διαβάσει και τη συμβουλή σου με τη δοκιμή του [email protected]!  Το είχα δοκιμάσει κι αυτό και μάλιστα το ξαναπροσπάθησα σήμερα.  PPP shutdown κάθε φορά.  Κάνω ping στους dvs servers του οτε και δεν παίρνω απάντηση. Υποθέτω ότι ούτε καν φτάνει στο στάδιο του authentication. Κάνω λάθος;  Το firewall είναι απενεργοποιημένο, τι εμποδίζει την επικοινωνία;

κανονικα ολα τα dslam ειναι πλεον Pppoe/llc σε ολους τους παροχους.πιστευω οτι ισως ειναι καποια ασυμβατοτητα.δοκιμασε με αλλο firmware οπως δοκιμασε και με αλλο Modem code του ιδιου firmware μπας και λυσεις το προβλημα.οχι το firewall δεν σε κοβει στο να σηκωσει ppp.αλλιως ξανακανε ενα hard reset και ξανασεταρε το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις διευκρινίσεις, Poulinos! Μετά από ανεξάρτητες-με-το-πρόβλημα ιντερνετικές περιπέτειες, αισίως τώρα έχω δοκιμάσει όλα τα modem code για το συγκεκριμένο fw και annex, επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία από την αρχή (ξαναπερνώντας και το fw του annex).  Θα δοκιμάσω και με άλλο fw λοιπόν.

 

Αυτό το λαμπάκι που αναβοσβήνει κοντεύει να μου γίνει εφιάλτης. Αν υποθέσουμε ότι δεν κάνω άθελά μου κάτι εκτός σειράς ή/και δε μου διαφεύγει κάτι, είναι εύλογο ν' αρχίσει κανείς ν' αναρωτιέται μήπως υπάρχει βλάβη στο ίδιο το μηχάνημα; Είναι πιθανό να γίνονται όλα (φαινομενικά) εντάξει μέχρι σ' αυτό το σημείο, κι η διαδικασία να σταματάει εδώ λόγω βλάβης;

 

Αφού δοκιμάσω άλλο fw, θέλω να δοκιμάσω και σε άλλη γραμμή και με άλλον πάροχο. Ως ύστατη λύση ένας φίλος πρότεινε να περάσω dd-wrt, με ό,τι αυτό ίσως συνεπάγεται για την εγγύηση. Αν κάποιος έχει εμπειρία απ' αυτό, ξέρει αν ένα τέτοιο fw διαχειρίζεται διαφορετικά την επικοινωνία με τους dns servers (όπου υποτίθεται βρίσκεται το πρόβλημα) ή τουλάχιστον δίνει περισσότερες πληροφορίες για τη φύση του προβλήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ασχολουμαι με dd-wrt/openwrt, σου λεω πως δεν εχω ακουσει ποτέ και κανέναν να εχει περασει dd-wrt ή openwrt σε καποιο απο τα Vigor. Δεν ειναι τοσο "GPL κατεύθυνσης" η εταιρια? Κανεις δεν ασχολειται με τα Vigor? Τι να σου πω, δεν ξερω. Ειναι σαν τα LevelOne προιοντα (routers). Ουτε με αυτα ασχολειται κανενας developer. Παντως και dd-wrt να μπορουσες να του βαλεις, δεν θα δουλευε το modem του κατα πασα πιθανοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Xinetd για τις πληροφορίες!  Η φράση-κλειδί είναι η τελευταία σου πρόταση. Αν τα *wrt υλοποιούν με παρόμοιο τρόπο τη διαδικασία (που φαντάζομαι είναι πρωτοτυποποιημένη σε μεγάλο βαθμό), δεν υπάρχει λόγος να ελπίζω σε επίλυση. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικο που τρεχουν τα Vigor ειναι proprietary απ'οσο γνωριζω, αυτο σημαινει πως η εταιρια δεν ειναι υποχρεωμενη να δινει source access στον κωδικα που χρησιμοποιει και γενικα να μην παρεχει τεχνικες λεπτομερειες. Οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε ποια ακριβως standards ακολουθουνται για την Point-To-Point επικοινωνια και ποιος κωδικας χρησιμοποιειται.

 

Η ταση παντως ειναι να πηγαινουμε προς GPL υλοποιησεις στα routers, ολο και περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις διευκρινίσεις, Poulinos! Μετά από ανεξάρτητες-με-το-πρόβλημα ιντερνετικές περιπέτειες, αισίως τώρα έχω δοκιμάσει όλα τα modem code για το συγκεκριμένο fw και annex, επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία από την αρχή (ξαναπερνώντας και το fw του annex).  Θα δοκιμάσω και με άλλο fw λοιπόν.

 

Αυτό το λαμπάκι που αναβοσβήνει κοντεύει να μου γίνει εφιάλτης. Αν υποθέσουμε ότι δεν κάνω άθελά μου κάτι εκτός σειράς ή/και δε μου διαφεύγει κάτι, είναι εύλογο ν' αρχίσει κανείς ν' αναρωτιέται μήπως υπάρχει βλάβη στο ίδιο το μηχάνημα; Είναι πιθανό να γίνονται όλα (φαινομενικά) εντάξει μέχρι σ' αυτό το σημείο, κι η διαδικασία να σταματάει εδώ λόγω βλάβης;

 

Αφού δοκιμάσω άλλο fw, θέλω να δοκιμάσω και σε άλλη γραμμή και με άλλον πάροχο. Ως ύστατη λύση ένας φίλος πρότεινε να περάσω dd-wrt, με ό,τι αυτό ίσως συνεπάγεται για την εγγύηση. Αν κάποιος έχει εμπειρία απ' αυτό, ξέρει αν ένα τέτοιο fw διαχειρίζεται διαφορετικά την επικοινωνία με τους dns servers (όπου υποτίθεται βρίσκεται το πρόβλημα) ή τουλάχιστον δίνει περισσότερες πληροφορίες για τη φύση του προβλήματος;

να φταιει το ρουτερ σαν hardware δεν το νομιζω.να τρεχει κατι αλλο μπορει.δοκιμασε αν μπορεις το ρουτερ σε κανα φιλο αν και το κοβω εκει να παιζει οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, Poulinos, είναι η επόμενή μου κίνηση. Μακάρι να μην έχει πρόβλημα αλλού, τουλάχιστον να αποκλειστεί η βλάβη και να επικεντρωθώ στις ρυθμίσεις. Είναι τόσες, που ίσως κάτι που μένει default να δημιουργεί το πρόβλημα. :( 

 

Το ότι η γραμμή εδώ είναι παλαιολιθική μπορεί να παίζει ρόλο...; Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία σ' αυτό, με τη σκέψη ότι, αν το υλικό είναι τόσο προβληματικό, το πρώτο που θα παρατηρούσα είναι προβλήματα με τον συγχρονισμό. Εδώ όμως το πρόβλημα είναι η μη επικοινωνία με ο,τιδήποτε έξω από το lan.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα επανέλθω μετά από τη δοκιμή σε άλλη γραμμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, Poulinos, είναι η επόμενή μου κίνηση. Μακάρι να μην έχει πρόβλημα αλλού, τουλάχιστον να αποκλειστεί η βλάβη και να επικεντρωθώ στις ρυθμίσεις. Είναι τόσες, που ίσως κάτι που μένει default να δημιουργεί το πρόβλημα. :(

 

Το ότι η γραμμή εδώ είναι παλαιολιθική μπορεί να παίζει ρόλο...; Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία σ' αυτό, με τη σκέψη ότι, αν το υλικό είναι τόσο προβληματικό, το πρώτο που θα παρατηρούσα είναι προβλήματα με τον συγχρονισμό. Εδώ όμως το πρόβλημα είναι η μη επικοινωνία με ο,τιδήποτε έξω από το lan.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα επανέλθω μετά από τη δοκιμή σε άλλη γραμμή!

κανονικα με τις default ρυθμισεις θα πρεπε να παιξει.οσα ειχα σεταρει απλα επαιξαν με τις default.αλλα πραγματι μπορει οτιδηποτε να το πειραζει η καποια ασυμβατοτητα.δεν νομιζω να φταιει η γραμμη.αφου συγχρονιζεις δυσκολο να φταιει η γραμμη.βεβαια εχω πετυχει περιπτωση που μια καρτα ειχε προβλημα στο dslam οπως ειχε πει τοτε ο οτε που ενω ολα τα ρουτερ εχαναν sync στο λεπτοπ το speedtouch επαιζε μια χαρα.εγινε αλλαγη οριου και μετα επαιξαν και τα υπολοιπα.αλλα πραγματι μπροει να ειναι και το ρουτερ αλλα αυτο θα το δουμε αφου το κανεις δοκιμη αλλου.ναι δυσκολο να φταιει το ρουτερ αλλα ας κανεις δοκιμη αλλου.επισης τραβα του κανα δυο hard reset μπας και ερθει στα ισα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα με τις default ρυθμισεις θα πρεπε να παιξει.οσα ειχα σεταρει απλα επαιξαν με τις default.αλλα πραγματι μπορει οτιδηποτε να το πειραζει η καποια ασυμβατοτητα.δεν νομιζω να φταιει η γραμμη.αφου συγχρονιζεις δυσκολο να φταιει η γραμμη.βεβαια εχω πετυχει περιπτωση που μια καρτα ειχε προβλημα στο dslam οπως ειχε πει τοτε ο οτε που ενω ολα τα ρουτερ εχαναν sync στο λεπτοπ το speedtouch επαιζε μια χαρα.εγινε αλλαγη οριου και μετα επαιξαν και τα υπολοιπα.αλλα πραγματι μπροει να ειναι και το ρουτερ αλλα αυτο θα το δουμε αφου το κανεις δοκιμη αλλου.ναι δυσκολο να φταιει το ρουτερ αλλα ας κανεις δοκιμη αλλου.επισης τραβα του κανα δυο hard reset μπας και ερθει στα ισα του

 

Τα νεότερα είναι ότι στην άλλη γραμμή, με τις default ρυθμίσεις και το standard fw, το μηχάνημα μια χαρά παίρνει ip κτλ...

 

Μετά απ' αυτό είπα να δω αν αλλάξει κάτι αν συνδεθεί κατευθείαν στην κεντρική πρίζα, αλλά μπα.

 

Έχει νόημα να πειραματιστώ με άλλες ρυθμίσεις, ή βλέπετε πρόβλημα γραμμής; Αν το δεύτερο, θα μπορούσε να είναι κάτι για το οποίο είναι υπεύθυνος (και μπορεί/θέλει να διορθώσει) ο ΟΤΕ, ή κάτι το οποίο πρέπει εγώ να αναλάβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Vigor δεν παιζει στη γραμμη σου, αλλα παιζει σε αλλη γραμμη.

Αλλο router στη γραμμη σου υπαρχει για να δοκιμαστει?

 

Τι αλλο να κανεις βρε t3moof, ολες τις θυθμισεις τις εχεις κανει.

 

Αν δεν παιζει και καποιο αλλο modem router στην γραμμη σου...

Εγω θα το δηλωνα σαν βλαβη στο ΟΤΕ αφου εξηγουσα σε καποιον τεχνικο τι ακριβως γινεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα είναι ότι στην άλλη γραμμή, με τις default ρυθμίσεις και το standard fw, το μηχάνημα μια χαρά παίρνει ip κτλ...

 

Μετά απ' αυτό είπα να δω αν αλλάξει κάτι αν συνδεθεί κατευθείαν στην κεντρική πρίζα, αλλά μπα.

 

Έχει νόημα να πειραματιστώ με άλλες ρυθμίσεις, ή βλέπετε πρόβλημα γραμμής; Αν το δεύτερο, θα μπορούσε να είναι κάτι για το οποίο είναι υπεύθυνος (και μπορεί/θέλει να διορθώσει) ο ΟΤΕ, ή κάτι το οποίο πρέπει εγώ να αναλάβω;

 

δεν ξερω τι εχει μεινει να δοκιμασεις πανω στο draytek και αν θα καταφερεις να βγαλεις καποια ακρη.κανονικα δεν πρεπει να θελει τιποτε αλλο .αν τωρα θες να δοκιμασεις adsl2 αντι για ads2+ η να δοκιμασεις g.dmt και τετοια οκ μπορεις.

αρα σαν hardware το ρουτερ δεν φταιει.απο εκει και περα αν  δυο  τρια ρουτερ παιζουν κανονικα στην γραμμη σου (αν εχεις τροπο να το δοκιμασεις τοτε το κοβω για καμια ασυμβατοτητα).αν δεν παιζει και αλλο ρουτερ στην γραμμη σου τοτε ισως να θελει η καρτα κανα reset κτλ απο πλευρας dslam.αλλη μια δοκιμη θα ηταν να κανεις το draytek bridge και να φτιαξεις εικονιδιο pppoe απο τα windows να δουμε αν ετσι θα μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Xinetd και Poulinos για τον χρόνο σας και συγνώμη που σας έχω ζαλίσει τ' αυτιά!  Δύο ρούτερ του ΟΤΕ δουλεύουν απροβλημάτιστα σ' αυτήν εδώ τη γραμμή, ευτυχώς.

 

Xinetd, μίλησα αρκετές φορές με τους τεχνικούς και τα παιδιά μου έδωσαν διάφορα τεχνικά στοιχεία προκειμένου να δοκιμάσω στις ρυθμίσεις. Όταν είδαν ότι δε βγάζαμε άκρη, μου έστειλαν ένα δικό τους ρούτερ, για να κάνω τη δουλειά μου τουλάχιστον. :)  Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. :)

 

Poulinos, θα παίξω λίγο ακόμα με περισσότερο απίθανους συνδυασμούς ρυθμίσεων και βλέπουμε. Για το bridge, χμ, δεν το κατέχω πολύ το πράγμα αλλά θα το ψάξω, ευχαριστώ!

 

Τουλάχιστον ξέρω ότι δε χρειάζεται να τρέχω για επιστροφές! Αν δε γίνει κάτι με τις τελευταίες αυτές προσπάθειες, θα το βάλω στο κουτί του και θα δοκιμάζω από καιρό σε καιρό, μήπως αλλάξει κάτι στη γραμμή.

 

Εξαντλήσαμε τα πάντα, αλλά πέσαμε προφανώς σε περίπτωση. Δεν πειράζει, μια χαρά!  Σας ευχαριστώ το ίδιο για τον χρόνο και τις συμβουλές σας!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα εισαι ο πρωτοςπου επεσες στην περιπτωση.μπορει να εκαναν πχ καπιο update στο firmware tou dslam και να εγινε αυτη η ασυμβατοτητα.

κατα τα αλλα bridge ethernet το κανεις απο εκει που οριζεις Pppoe/llc.καπου συνηθως εχει bridged ethernet rfc 1483.το κανεις αυτο και μετα μεσα απο τα windows φτιαχνεις εικονιδιο συνδεσης οπως εφτιαχνες παλια στην dial up απλα με την διαφορα οτι  βαζεις οτι θα κανεις κληση pppoe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβαλα ξανα το vigor και παρατηρω

οτι αν εχω ανοιχτο μτορ ρεντ με 10 τορ ρεντς χωρις καν να seedarei/dl σερνονται τα παντα.

οτι σε s4 galaxy μου βγαζει χρονικο οριο στο google play + σερνεται απιστευτα το fb app!με 3g λειτουργουν κανονικα!!!

 

@t3 τι attenuation/margin εχεις στα μοντεμ του οτε?αν ειναι υψηλα νουμερα και το vigor ειναι ευαισθητο τοτε ειναι ακομη ενα μειον...

αρκετα vigor ξαναγυρισαν στο ebw επειδη brickaran.παρολ αυτα ακομη ανακυκλωνονται...

<<υπάρχουν κάποιοι Vigor που "δεν επιδέχονται" αναβάθμισης.

Μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε αν ο Vigor που έχουμε ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, γιατί απλούστατα οι "προβληματικοί" έχουν έναν κοινό αριθμό στη MAC address τους.

Συγκεκριμένα, η MAC των Vigor έχει τη μορφή 00:50:7F:AA:BB:BB, όπου ΑΑ είναι μάλλον ο αριθμός παρτίδας και ΒΒ κάποιος σειριακός αριθμός. Στους "προβληματικούς" λοιπόν το ΑΑ είναι 81, πράγμα που σημαίνει ότι, αν προσπαθήσουμε να τους κάνουμε αναβάθμιση, θα μας μείνουν στα χέρια.

>>

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...