Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω κάτι που μάλλον μου διαφεύγει(θέλω να μετατρέψω ένα vigor 2700 απο annex B σε annex A)..

Έχω κάνει το firmware upgrade σε annex A(v. 2.8.5.2 standard), αλλα αυτο που δεν πιάνω είναι τι κάνω με το βύσμα της γραμμής, αφού η υποδοχή που έχει πίσω το router για ADSL2+ είναι RJ45(δικτύου) σε αντίθεση με το τηλεφωνικό βύσμα(RJ11) που έχω ώς τώρα με το pstn modem/router που χρησιμοποιώ.(??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να ρωτήσω κάτι που μάλλον μου διαφεύγει(θέλω να μετατρέψω ένα vigor 2700 απο annex B σε annex A)..

Έχω κάνει το firmware upgrade σε annex A(v. 2.8.5.2 standard), αλλα αυτο που δεν πιάνω είναι τι κάνω με το βύσμα της γραμμής, αφού η υποδοχή που έχει πίσω το router για ADSL2+ είναι RJ45(δικτύου) σε αντίθεση με το τηλεφωνικό βύσμα(RJ11) που έχω ώς τώρα με το pstn modem/router που χρησιμοποιώ.(??)

 

αν μιλαμε για την adsl2+ και οχι για ενδεχομενη Isdn που εχει Πανω και που γραφει isdn και που ειναι σιγουρα rj45 τοτε δεν κανεις κατι διαφορετικο.βαζεις κανονικα τηλεφωνικο καλωδιο και ας ειναι rj11.στην ουσια ειτε εχεις adsl over isdn ειτε adsl over pstn με ενα ζευγαρι 2 καλωδια παιζεις.και στο linksys wag200 ετσι ειναι με rj45 το isdn.αν θες να παταει καλυτερα μπορεις να βαλεις rj45 και απλα θα εχεις παλι τα 2 καλωδιακια ή τα 4 μεσα αναλογως τι καλωδιο εχεις.στην πραξη παλι τα 2 μεσαια παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν μιλαμε για την adsl2+ και οχι για ενδεχομενη Isdn που εχει Πανω και που γραφει isdn και που ειναι σιγουρα rj45 τοτε δεν κανεις κατι διαφορετικο.βαζεις κανονικα τηλεφωνικο καλωδιο και ας ειναι rj11.στην ουσια ειτε εχεις adsl over isdn ειτε adsl over pstn με ενα ζευγαρι 2 καλωδια παιζεις.και στο linksys wag200 ετσι ειναι με rj45 το isdn.αν θες να παταει καλυτερα μπορεις να βαλεις rj45 και απλα θα εχεις παλι τα 2 καλωδιακια ή τα 4 μεσα αναλογως τι καλωδιο εχεις.στην πραξη παλι τα 2 μεσαια παιζουν

Αυτό δεν είχε περάσει κάν απτο μυαλό μου, το δοκίμασα και ακούστηκε να κουμπώνει καλά ,αλλα δυστυχώς πάλι δεν συνδέεται..

Μετά το Handshaking πάει στο Full initial, Reset κλπ..

Οι ρυθμίσεις που έχω βάλει για 24άρα ADSL PSTN fothnet είναι:

PPPoE, VPI: 8, VCI: 35, το username στην μορφή [email protected], και modulation ADSL2+(G992.5).

Καμιά άλλη ιδέα μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vigor 2700 δεν μπορεί να αλλάξει annex από Β σε Α μην το παλεύεις άδικα.

συμφωνα με με αυτο http://www.adslgr.com/forum/threads/151346-VIGOR-2700vg-annex-b-to-annex-a

το εχουν κανει και παιζει μια χαρα.οπως λογικα παιζει και το αναποδο.

Αυτό δεν είχε περάσει κάν απτο μυαλό μου, το δοκίμασα και ακούστηκε να κουμπώνει καλά ,αλλα δυστυχώς πάλι δεν συνδέεται..

Μετά το Handshaking πάει στο Full initial, Reset κλπ..

Οι ρυθμίσεις που έχω βάλει για 24άρα ADSL PSTN fothnet είναι:

PPPoE, VPI: 8, VCI: 35, το username στην μορφή [email protected], και modulation ADSL2+(G992.5).

Καμιά άλλη ιδέα μήπως;

αν χωρις το καλωδιο πανω δεν κανει καν handshake που λογικα δεν θα κανει και οταν βαζεις πανω το καλωδιο τοτε κανει σημαινει οτι ειμαστε στην σωστη υποδοχη και λογικα και το Rj11 παιζει.Aν βεβαια παταει το ενα Pin απο τα 2 για καποιο λογο που δυσκολο να το βαλεις λαθος τοτε παλι μπορει να κανει training και να μην συγχρονιζει.Αλλα δυσκολο να μπει λαθος  γιατι οπως ειπες κανει κλικ οποτε το καλωδιο ειναι οκ.

Οι ρυθμισεις ειναι ασχετες.δηλαδη και Username να μην βαλειςκαι τα vpi vci να μην φτιαξεις σωστα πρεπει να συγχρονισει. Το modulation ναι πρεπει να ειναι σωστο αλλιως μπορει να μην παιξει, οπως  μπορει να επηρεασει τον συγχρονισμο. Αλλα  το εχεις βαλει σωστα οπως βλεπω.Αν θες τυπικα δοκιμασε και Multimode ή adsl2 για δοκιμη για να δουμε μηπως παιζει καμια ασυμβατοτητα για καποιο λογο στο adsl2+.

α.Η γραμμη με αλλο ρουτερ παιζει?

β.Το εκανες ενα Hard reset μετα το firmware update?

Tου περασες το αρχειο rst ή το αρχειο all?Το all  το κανει και Reset ενω το rst εχει μονο το Firmware. Eπισης του περασες το τελευταιο firmware μεσα απο το site της draytek?Το εχεις περασει τωρα το ηδα οποτε παιξε με Modem codes περα απο τα hard reset.Eχει πολλα Modem codes για το ιδιο firmware οποτε μπορεις να τα δοκιμασεις μηπως παιξει με καποιο αλλο. Πρωτα δοκιμαζεις το κανονικο το standard. Αλλα δες μηπως απλα θελει ενα Hard reset λογω αλλαγης annex. Επισης καπου μεσα στο ρουτερ γραφει τι annex ειναι? ΓΙα να δουμε αν εχει αλλαξει σιγουρα. νομιζω οτι καπου το αναφερει.

http://www.draytek.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=2426:vigor2700g&Itemid=3789&lang=en#downloads

  1. What is the difference between firmware 'RST' and 'ALL' files?

    The firmware with the .all suffix is the normal firmware file for upgrading. The file with the .rst suffix is exactly the same firmware but with factory default settings for the router too. Installing the RST file will both upgrade/reflash the firmware and reset the router back to its factory default settings. See the text file in the firmware zip for more information.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις ιδέες..

Λοιπόν, η γραμμή παίζει κανονικά με το H108L modemάκι της forthnet οποτε απο γραμμή είμαι ΟΚ.

Δοκίμασα όλα σχεδόν τα modulation και πάλι τζίφος..

Hard reset θα το κάνω αλλα απότι βλέπω τα αρχεία .all που έχω περάσει το κάνουν αυτόματα.

Απο codes τα εχω δοκιμάσει όλα τα "_A_" ξεκινώντας φυσικά απο το STD και πάλι τίποτα..

Στην σελίδα Online Status λέει στο firmware version: 121201_A (Hardware: Annex B) (σαν να σου λέει οτι κατι δεν κάνεις καλα!)

Δεν θα ασχολιόμουν κιεγώ αν δεν είχα δει τα post σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:  Με multimode modulation και το 1401201_Α καταφερα μετα αποι αρκετή ώρα να συγχρονίσω με ADSL2(pic 1) αλλα απο ip τιποτα.

Σε επόμενη προσπάθεια, πάλι μετα απο πολύ ώρα συγχρόνισε και σε ADSL2+ αλλα χαμηλότερη ταχύτητα(!)(pic 2), και πάλι χωρίς κάποια ip, και αφού το άφησα να προσπαθεί πολύ ώρα κατάφερε να πάρει και ip(pic 3) αλλα χωρίς να έχω Internet.

Δεν ξέρω γιατί αλλα μάλλον μου φαίνεται ότι δεν γίνεται αυτό που προσπαθώ..?

 

post-349943-0-43393200-1458982950_thumb.jpg

post-349943-0-85572600-1458982951_thumb.jpg

post-349943-0-88158500-1458982952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις ιδέες..

Λοιπόν, η γραμμή παίζει κανονικά με το H108L modemάκι της forthnet οποτε απο γραμμή είμαι ΟΚ.

Δοκίμασα όλα σχεδόν τα modulation και πάλι τζίφος..

Hard reset θα το κάνω αλλα απότι βλέπω τα αρχεία .all που έχω περάσει το κάνουν αυτόματα.

Απο codes τα εχω δοκιμάσει όλα τα "_A_" ξεκινώντας φυσικά απο το STD και πάλι τίποτα..

Στην σελίδα Online Status λέει στο firmware version: 121201_A (Hardware: Annex B) (σαν να σου λέει οτι κατι δεν κάνεις καλα!)

Δεν θα ασχολιόμουν κιεγώ αν δεν είχα δει τα post σχετικά με το θέμα.

αυτο δεν το ξερω αν αυτα που τα γυρνας Firmware δειχνουν annex a ή annex b μετα.παντως επειδη ειναι σχετικα παλιο adsl router μπορεις να παρεις κανα πιο νεο .δεν λεω για Draytek υποχρεωτικα διοτι ειναι αρκετα ακριβα αλλα και αλλες μαρκες πχ tp link.netgear.αν εχεις λεφτα για κανα 2710n ή για κανα 2760n draytek αξιζει.

UPDATE:  Με multimode modulation και το 1401201_Α καταφερα μετα αποι αρκετή ώρα να συγχρονίσω με ADSL2(pic 1) αλλα απο ip τιποτα.

Σε επόμενη προσπάθεια, πάλι μετα απο πολύ ώρα συγχρόνισε και σε ADSL2+ αλλα χαμηλότερη ταχύτητα(!)(pic 2), και πάλι χωρίς κάποια ip, και αφού το άφησα να προσπαθεί πολύ ώρα κατάφερε να πάρει και ip(pic 3) αλλα χωρίς να έχω Internet.

Δεν ξέρω γιατί αλλα μάλλον μου φαίνεται ότι δεν γίνεται αυτό που προσπαθώ..?

ενα Linksys Που ειχα και ηταν annex b και το εκανα με crossflash annex a μου επαιζε κανονικα αλλα σε annex m ειχα χαμηλοτερο Upload.δηλαδη σαν περα απο το firmware και κατι στο Hardware να υπαρχει που δεν το αφηνει να παιξει σωστα.αν δεν επαιρνες καθολου Ip θα ελεγα τσεκαρε αν τα εχεις vpi 8 vci 35.απο εκει και περα προσεχε κατι.σε forthnet αν εχεις βαλει λαθος τα στοιχεια τοτε δεν θα παιρνει ip στην αρχη αλλα μετα απο χ ωρα θα παρει ip αλλα θα παρει μια του στυλ 10.χ.χ.χ που δεν μπορεις να εχεις ιντερνετ.και αμα ανοιξεις σελιδα θα σου βγει μυνημα οτι εχεις βαλει λαθος το username/password.σε συνδεει με 10αρα ip σε ενα να το πω dummy server για διαφορους λογους ενας να δεις οτι εχεις βαλει κατι λαθος και β.να μην γεμιζουν απειρα τα Logs με incorrect username/password.οποτε θα δεις Ip αλλα δεν θα ειναι πχ 193.χ.χ.χ ή 194.χ.χ.χ ή δεν ξερω τι αλλα θα ειναι 10.χ.χ.χ.

και ναι εχει γινει αυτο που σου ειπα .εχεις παρει 10.99 αρα σαν κατι να ειναι λαθος στα στοιχεια σου,.

τα στοιχεια σου πρεπει να ειναι της μορφης [email protected] και Passowrd Πχ mpla mpla.σιγουρεψου για τα στοιχεια σου απο την σελιδα του email webmail.forthnet.gr . αν εχεις καποιο παραξενο συμβολο κανε αλλαγη του Password Με αλλο και βαλε ενα νορμαλ Password με θαυμαστικα ή πακακι  μονο μεσα.πχ 123456!! or 123456@@.επισης dns ασε να παρει μονο του .το 7.7.7.7 τι ειναι?τις google ειναι 8.8.8.8 και .8.8.4.4. .το 7.7.7.7 δεν μου βγαζει τιποτα.δεν γινεται Resolved Καν.βεβαια στην τελευταια εικονα βλεπω οτι εχει παρει τους σωστους της forthnet.στο Log  αν εχεις βαλει λαθος τα στοιχεια θα σου βγαλει authentication failed οπως και στην forthnet θα φτανουν προσπαθειες για authentication failed.τωρα για το οτι αργει να συγχρονισει δεν ξερω.επισης αν αλλαξεις ρουτερ θα περιμενεις 5-6 λεπτα πριν βαλεις το draytek γιατι αλλιως δεν θα παιξει αν το βαλεις κατευθειαν.πρεπει να πεσει και η Mac address και θελει καποια λεπτα απο την στιγμη που θα βγει το παλιο ρουτερ απο πανω.σε κεινο το διαστημα δεν θα συνδεθει το Draytek ετσι και αλλιως.

Επισης ο συγχρονισμος ειναι τρελλα χαμηλος.770 down Με 440 UP/?????me to zte ποσο παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αυτό που πρότεινες με το password και όντως ή κάτι είχα ξεχάσει να γράψω ή ήθελε πιο απλό.

Αλλα παρόλαυτά η σύνδεση εξακολουθεί να είναι χάλι, αν το αφήσω multimode συνδέεται ADSL2(G992.3) στα 920 down και 356 up, και στο speedtest τερματίζει γύρω στα 0.60- 0.70Mbps.. :eek:(δοκίμασα και πάλι το STD firmware)

Οπότε μάλλον θα καταλήξω κιεγώ σε αυτό που λές με το hardware, αφού ξεπεράστηκε το πρόβλημα με το username/pass και συνδέεται επανηλλημένα τόσο χαμηλά σημαίνει οτι ναι μεν μπαινω στο net αλλα καλύτερα να ξαναβάλω το ZTE που έπεζα στα 10-11Mbps μέσο ώρο down.

Ευχαριστώ για την προσπάθεια και την βοήθεια πάντος, όποιος θέλει κανένα vigor 2700 annex b ή vigor 2710 annex b επίσης σε τιμή ευκαιρίας να μου στείλει μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτο αγγελια μπορει να φυγει.β.δεν ξερω αν εχει γινει κατι λαθος ή αν θελει πρωτα καποιο αλλο αρχειο για να γινει annex a και δεν ξερω αν το εμφανιζει μεσα στο μενου.απο την αλλη αμα δεν ηταν annex a δεν θα πρεπε να συγχρονιζει.

επισης το zte αλλαξε το.δεν αξιζει μια σαν ρουτερ.παρε καποιο tp link και θα ειναι πολυ καλυτερα.αλλο τοσο αν σπρωξεις for sale και τα 2 draytek που εχεις. το speedtest λογικο ειναι να τερματιζει εκει.το λογικο δεν ειναι που συγχρονιζεις εκει.


Έκανα αυτό που πρότεινες με το password και όντως ή κάτι είχα ξεχάσει να γράψω ή ήθελε πιο απλό.

Αλλα παρόλαυτά η σύνδεση εξακολουθεί να είναι χάλι, αν το αφήσω multimode συνδέεται ADSL2(G992.3) στα 920 down και 356 up, και στο speedtest τερματίζει γύρω στα 0.60- 0.70Mbps.. :eek:(δοκίμασα και πάλι το STD firmware)

Οπότε μάλλον θα καταλήξω κιεγώ σε αυτό που λές με το hardware, αφού ξεπεράστηκε το πρόβλημα με το username/pass και συνδέεται επανηλλημένα τόσο χαμηλά σημαίνει οτι ναι μεν μπαινω στο net αλλα καλύτερα να ξαναβάλω το ZTE που έπεζα στα 10-11Mbps μέσο ώρο down.

Ευχαριστώ για την προσπάθεια και την βοήθεια πάντος, όποιος θέλει κανένα vigor 2700 annex b ή vigor 2710 annex b επίσης σε τιμή ευκαιρίας να μου στείλει μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Χρησιμοποιώ το vigor 2700VG σαν ρουτερ συνδεδεμένο πάνω στο υπαρχων modem router μου για να χρησιμοποιώ το wifi του.

 

Τώρα θέλω να φτιάξω ενα guest wifi και το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να χρησιμοποιήσω διαφορετικο ΙΡ range από το τοπικό μου δίκτυο.

πχ. το δίκτυο μου εχει 192.168.1.χ και θα ήθελα το guest wifi να δίνει πχ. 192.168.2.χ.

 

Δοκιμασα βέβαια και τις επιλογες "isolated" που έχει στο menu του wireless lan αλλα όταν ενεργοποιώ κάποια από αυτές δεν μπορεί να συνδεθεί κανείς στο wifi.

 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που θέλω? (στο νετ δεν βρηκα κατι για το 2700 παρα μόνο για το vigor 2820)

 

Το ρουτερκαι μου είναι το.....

 

Model Name  : Vigor2700 series

Firmware Version  : 2.8.3_142402

Build Date/Time  : Jun 29 2009 14:48:37

ADSL Firmware Version  : 142402_B Annex A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ap isolation αν ειναι αυτο που λες απλα δεν αφηνει να υπαρχει κινηση αναμεσα στους clients του wifi.επισης dhcp κανει το αρχικο σου ρουτερ οποτε  το Draytek παιζει μονο σαν access point.αρα πως θα δωσεις αλλο ευρος dhcp?εκτος αν μπορει να παιξει σαν wan το draytek δηλαδη σαν ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ap isolation αν ειναι αυτο που λες απλα δεν αφηνει να υπαρχει κινηση αναμεσα στους clients του wifi.επισης dhcp κανει το αρχικο σου ρουτερ οποτε το Draytek παιζει μονο σαν access point.αρα πως θα δωσεις αλλο ευρος dhcp?εκτος αν μπορει να παιξει σαν wan το draytek δηλαδη σαν ρουτερ.

Το ap isolation είναι το οποίο μόλις το ενεργοποιησω δεν μπορεί να συνδεθεί κανένα τηλέφωνο στο wifi μου.

 

Για το άλλο έχεις απόλυτο δίκιο, το ξέρω, αλλά έλεγα μήπως μου διαφεύγει κάτι μιας και γίνεται με το 2820 εάν θυμάμαι καλά.

Πάντως διαφορετικη ip μπορώ να δώσω ενετγοποιοντας τον dhcp του vigor, αλλα είναι άχρηστη μιας και η gateway ειναι σε άλλο range.

Αν μπορούσα τουλάχιστον να ενεργοποιησω το lan isolation......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το εχεις σε lan και οχι σε wan τοτε δεν θα βαλεις αλλο range αλλα θα εχει ip στο ιδιο δικτυο με το adsl router σου.αν εχει wan εκει ναι παμε σε αλλο range με αλλον Dhcp.επισης σαν lan αν δεν σε αφηνει να αλλαξεις την gateway και δινει τον ευατο του παλι δεν θα παιξει.αν και θελω να πιστευω οτι θα μπορεις να οριζεις ποια Ip να δωσει σαν gateway


to isolation μηπως παιζει και στο Lan οποτε επειδη το Internet Ερχεται απο αλλη Lan ip που ειναι το adsl router σου το κοβει απο τους clients και για αυτο δεν παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...