Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν το πειραξει το attenuation που μπορει να ειναι μεγαλο ομως δεν θα πρεπε να σουρνετε αλλα θα πρεπει να του κανει disconnect.αν σηκωνει τρελλα errors τοτε θα πρεπε να σουρνετε σε οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Μόλις παρέλαβα ένα, είχε το 81, δεν το πρόσεξα, και τώρα το act, is acting like nothing happened και τα lan έχουνε πορτοκαλήσει από το κακό τους.:\

 

Καμιά ενημέρωση για το debricking έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπαμε και με Pm το γραφω και εδω απο την στιγμη που δεν μπαινει καν σε Tftp mode Πλεον και δεν βλεπει την ethernet τοτε ατυχησες.

και δυστυχως no Jtag pins οπως γραφουσε ενα γρηγορo google.εκτος αν ειναι κομμενα αλλα και παλι η διαδικασια ειναι λιγο ζορικη συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς να μου πει τί ρυθμίσεις ακριβώς πρέπει να γίνουν στο Vigor μας για να κλείσω το modem του και να δουλεύει μόνο ως router; Έχω στήσει ένα Speedtouch 585v6 ως modem σε Bridged mode (συγχρονίζει κανονικά στη γραμμή με πολύ καλύτερο downstream rate από το Vigor) και το έχω συνδέσει με UTP καλώδιο στην LAN1 θύρα του Vigor. Μετά...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι το vigor μπορει να κανει κληση pppoe σε καποιο ρουτερ που δουλευει σαν modem.δεν εχω δει να εχει υποδοχη wan το 2700.να γινει access point ναι να γινει router ... :(

κοιταξα και στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι παραπανω.καποια αλλα vigor εχουν wan αυτο δεν βλεπω να εχει wan


Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς να μου πει τί ρυθμίσεις ακριβώς πρέπει να γίνουν στο Vigor μας για να κλείσω το modem του και να δουλεύει μόνο ως router; Έχω στήσει ένα Speedtouch 585v6 ως modem σε Bridged mode (συγχρονίζει κανονικά στη γραμμή με πολύ καλύτερο downstream rate από το Vigor) και το έχω συνδέσει με UTP καλώδιο στην LAN1 θύρα του Vigor. Μετά...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αρκετα εως Παρα πολυ παλιο μοντελο.στα πιο καινουρια υπαρχει και wan port πλεον.παντως με κανα πιο νεο thomson παιζει να εχεις καλυτερο συγχρονισμο απο οτι με το speedtouch που εχεις.δηλαδη κανα v8 585 παιζει να συγχρονισει καλυτερα.αλλιως μετα κανεις το vigor σαν access point αν εχει καλυτερο wireless απλα χανεις ολα τa feautures που εχει δηλαδη bandwidth management. και οτι αλλο μπορει να σου δινει παραπαναω απο το thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε offtopic:

 

Ήθελα το 585v6 ως modem γιατί του έχω firmware 6.1.0.5 και μπορώ να πειράξω το SNR. Γύρισα πρόσφατα τη γραμμή σε WIND, το DSLAM έχει Broadcom chipset, η γραμμή έχει 34dB attenuation και το προφίλ της WIND είναι με target SNR 9dB. Το Vigor κλειδώνει στα 7.1-7.2Mbps down, ενώ το 585v6 με target SNR 6dB κλειδώνει στα 8.9-9Mbps.

 

Έχω κι ένα 585v7 αλλά για αυτά δεν βγήκαν ποτέ firmwares με ξεκλείδωτο το SNR tweaking... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε offtopic:

 

Ήθελα το 585v6 ως modem γιατί του έχω firmware 6.1.0.5 και μπορώ να πειράξω το SNR. Γύρισα πρόσφατα τη γραμμή σε WIND, το DSLAM έχει Broadcom chipset, η γραμμή έχει 34dB attenuation και το προφίλ της WIND είναι με target SNR 9dB. Το Vigor κλειδώνει στα 7.1-7.2Mbps down, ενώ το 585v6 με target SNR 6dB κλειδώνει στα 8.9-9Mbps.

 

Έχω κι ένα 585v7 αλλά για αυτά δεν βγήκαν ποτέ firmwares με ξεκλείδωτο το SNR tweaking... :-\

λιγο παιζεις παντως για 34 attenuation αλλα οκ.ελπιζω να το εχεις τσεκαρει κατανεμητη.παντως θεωρητικα και πιο κατω μπορεις να πεσεις σε snr χωρις θεματα.4-5 δηλαδη.

ειχα ακουσει οτι το 585 v7 με το αρχικο firmware 7.χ.χ.χ και οχι το 8.χ.χ.χ μπορει με dmt να ριξεις το snr.

εκτος αν εννοεις οτι στο speedtouch το ριχνεις απο cli interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζει SNR tweaking το 585v7, με καμία έκδοση firmware:

http://www.adslgr.com/forum/threads/279710-SNR-Tweak-THOMSON-TG585-v7

 

Θέλεις έκδοση firmware < 6.1.4.6, δεν υπάρχει τόσο παλιά για τα 585 v7, μόνο για τα 585 v6:

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-585/, βλ. σημείωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζει SNR tweaking το 585v7, με καμία έκδοση firmware:

http://www.adslgr.com/forum/threads/279710-SNR-Tweak-THOMSON-TG585-v7

 

Θέλεις έκδοση firmware < 6.1.4.6, δεν υπάρχει τόσο παλιά για τα 585 v7, μόνο για τα 585 v6:

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-585/, βλ. σημείωση...

σωστα.ναι το πιο παλιο για το v7 ειναι 7.χ.χ.χ οπωςκαι το v8 ξεκιναει απο το 8.χ.χ.χ.

κοινως απο τοτε που εγιναν thomson χαθηκε και το snr tweaking φαινεται.

ισως να το μπερδεψα με το v7 firmware που στο v7 οταν το εχεις και πατησεις το μπροστινο κουμπι για 10 secs περιπου κλεινει το wireless και ξανανοιγει αντιστοιχα αν το ξαναπατησεις .Ενωστο v8 firmware το μπροστινο κουμπι απο default ειναι wps .αν βεβαια απο cli κλεισεις το wps τοτε λειτουργει ως on /off switch.το ιδιο νομιζω ισχυει και στα technicolor πλεον οσο το ειχα δει λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.Αγόρασα σαν καλό παιδί και γω το εν λόγω μοντεμ. :P Έχω ένα πρόβλημα όμως,ενώ το σύνδεσα και συγχρόνισε κανονικά προσπαθώ να μπω στην management page (για να δω τι παίζει και να κάνω update)και δεν δέχεται το username(admin).Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει?? :mad:

 

 

Ζητώ συγγνώμη αν είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα και έχει απαντηθεί.Με μια μικρή αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.Ελπίζω να μην σηκώσω θύελλα αντιδράσεων. :P Ευχαριστώ πολύ και καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...