Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν πηρα ποτε την 23 γιατι δεν εχει hdmi.τωρα περιμενα τοσο καιρο αυτη τη φουρνια λεω του ποστη θα βαλουν ενα ριμαδοhdmi ,παλι τιποτα.τι να πω.(επειδη θα ορμηξετε ολοι:ειναι καθαρα δικο μου θεμα το hdmi,ειμαι φοιτητης και εχω παρει ψηφιακο δεκτη που τον εχω συνδεσει στην οθονη με hdmi,και ειμαι ωραιος και με τα ενσωματωμενα ηχεια,pc συνδεω με dvi +τα καλα ηχεια) ενα hdmi ρεεεεεεεεεεεεεεεεε,2011 ειναι,λιγο που ειδα reviews πρεπει να ειναι τρομερη.αυτη εδω γιατι λεει 1080 αναλυση και 2 ετη εγγυηση http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=22140&catid=730?

Επεξ/σία από skatopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά στην U2412M θα μπορώ να συνδέσω ps3 το έχει δοκιμάσει κανείς ή θα έχω πρόβλημα?

καλώδιο hdmi σε display port πάντως έχω δικό μου(το καλώδιο το είχε η κάρτα γραφικών amd 6870 μέσα στο κουτί)

επίσης κάτι άλλο με την ανάλυση 1920χ1200 που έχει η οθόνη τι παίζει θα πρέπει να έχω αναγκαστικά μαύρες μπάρες πάνω και κάτω στην οθόνη κάθε

φορά που θα θέλω να παίξω ps3? γιατί κάτι τέτοια είδα στο wwww.

να αγόραζα το κατώτερο μοντέλο της Dell U2311H? αλλά και πάλι δεν θα έχει ούτε καν display port.

Γενικά αυτό που έχω παρατηρήσει στις περισσότερες οθόνες βάζουνε λίγες θύρες-εισόδους δηλαδή όλα με το τσιγκέλι. Ποιός ο λόγος? το κόστος? :blink:

πχ αν θέλει κάποιος να συνδέσει το ps2 του στο monitor τι θα κάνει? να πρέπει να βάλει πατέντα στην πατέντα μπας και δει κάτι?

και κάτι τελευταίο εγώ θα προτιμούσα την οθόνη να έχει κάι κάποια audio έξοδο να συνδέσουμε τα ηχεία μας τα ακουστικά μας κάτι τέλος πάντων ανθρώπινα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα έχεις μαύρες μπάρες με το PS3. Μόνο γι' αυτό τη θέλεις όμως;

2. Και η U2311H και η U2312HM έχουν DisplayPort.

3. Αν θες περισσότερες συνδέσεις πας σε τηλεόραση ή πληρώνεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα έχεις μαύρες μπάρες με το PS3. Μόνο γι' αυτό τη θέλεις όμως;

2. Και η U2311H και η U2312HM έχουν DisplayPort.

3. Αν θες περισσότερες συνδέσεις πας σε τηλεόραση ή πληρώνεις παραπάνω.

 

 

αφού έχουνε display port μου αρκεί προς το παρών

επάνω θα συνδέσω pc με dvi και ps3 με display port

το ps3 με καλώδιο hdmi σε display port θα μου παίζει σίγουρα εγγυημένα?

θα έχω κατώτερη ποιότητα εικόνας με αυτό το καλώδιο?

θα εκτιμούσα πολύ αν μου έλεγες ποιά είναι η διαφορά μεταξύ τους U2311H U2312HM.

Καθώς ότι όλες οι lcd led είναι πολύ πιο αργές από ips οθόνη ακόμα και αν έχουνε 2ms χρόνο απόκρισης (σωστά δεν τα λέω μέχρι τώρα?),

έχω καταλήξει να πάρω ips οθόνη για gaming όπως ανάφερα και προηγουμένως και διαθέτω έως και 250€

Ποιά από τις 2 να πάρω?

παίζει καμία άλλη οθόνη με ips τεχνολογία που είναι καλύτερη από αυτές τις 2 αν λάβεις υπόψη σου και τα λεφτά που διαθέτω δηλαδή 250€?

thanks! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2312hm.htm

 

Κάτω-κάτω συγκρίνει και τις δύο σε όλους τους τομείς. Ρίξε μια ματιά.

 

Σχετικά με το αν θα σου παίξει ο αντάπτορας, δε μπορώ να εγγυηθώ τίποτα, απλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις. Η λογική λέει ότι θα είσαι ΟΚ.

 

Στα 250€ εγώ θα πήγαινα για τη U2412M, τα 120 πρόσθετα pixels κάνουν τη διαφορά στο browsing, σε εργασίες κ.λπ..

Εκτός κι αν ήθελα να κόψω μερικά χρήματα, οπότε στη θέση σου μάλλον θα πήγαινα στη U2312HM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μου έλυσες πολλές απορίες.

Θα δω και τις διαφορές και θα αποφασίσω.

24' δεν είναι πολλές για gaming επάνω στο γραφείο? δεν θα είναι λίγο μεγάλα τα πρόσωπα γενικά οι χαρακτήρες?

αν λάβεις βέβαια πάντα υπόψη σου ότι θα είμαι σε απόσταση 60 εκατοστά από την οθόνη έτσι?

Ευχαριστώ και πάλι phanispal. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια έχεις τώρα;

 

Πάντως όχι, δεν είναι πολλές οι 24", ίσα-ίσα που μετά από μερικές ώρες χρήσης θα σου φαίνεται τουλάχιστον φυσιολογική.

 

Προσωπικά ξεκίνησα από 14άρα κι έφτασα σε 27άρα (75-100εκ. απόσταση) στην οποία έχω κατευχαριστηθεί gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 6870 σου (αυτή φαντάζομαι έχεις τώρα στο PC) έχει display-port σύνδεση. Με αυτήν θα συνδέσεις το PC με την οθόνη σου (η οθόνη πρέπει να έχει τέτοιο στην συσκευασία), και το PS3 σου με ένα HDMI-to-DVI καλώδιο. Ή με HDMI καλώδιο και έναν adapter HDMI2DVI. Έτσι θα παίξει σίγουρα. Γιατί φαντάζομαι το DP2DVI που είχε η συσκευασία είναι Passive και δεν πιστεύω ότι θα κάνει.

 

Για τα υπόλοιπα σου απάντησαν τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια έχεις τώρα;

 

Πάντως όχι, δεν είναι πολλές οι 24", ίσα-ίσα που μετά από μερικές ώρες χρήσης θα σου φαίνεται τουλάχιστον φυσιολογική.

 

Προσωπικά ξεκίνησα από 14άρα κι έφτασα σε 27άρα (75-100εκ. απόσταση) στην οποία έχω κατευχαριστηθεί gaming.

 

το ξέρω ότι είναι ωραία φάση οι πολλές ίντσες έχω 40 Samsung lcd στο σαλόνι και έχω ευχαριστηθεί πολύ τρελό gaming με το ps3 μου,

αλλά για το γραφείο που θα κάθεσαι 40 ή 50 εκατοστά απόσταση άπό την οθόνη θα φαίνεται ωραία το gaming σε 24' η θα τα βλέπεις όλα αφύσικα μεγάλα?

λογικά πιστεύω ότι θα είναι πολλές οι 24' ίσως να κοιτάξω κάτι σε 22'?

Ας μας πει και κάποιος άλλος, πόσες ίντσες έχει ο καθένας για το pc του? να έχουμε και όλοι μία γενική άποψη.

 

Η 6870 σου (αυτή φαντάζομαι έχεις τώρα στο PC) έχει display-port σύνδεση. Με αυτήν θα συνδέσεις το PC με την οθόνη σου (η οθόνη πρέπει να έχει τέτοιο στην συσκευασία), και το PS3 σου με ένα HDMI-to-DVI καλώδιο. Ή με HDMI καλώδιο και έναν adapter HDMI2DVI. Έτσι θα παίξει σίγουρα. Γιατί φαντάζομαι το DP2DVI που είχε η συσκευασία είναι Passive και δεν πιστεύω ότι θα κάνει.

 

Για τα υπόλοιπα σου απάντησαν τα παιδιά.

 

 

και για να μην ξεφεύγω και από το topic ;)

υποθέτω ότι με αυτό το καλώδιο hdmi σε dvi δεν παίρνω ήχο άρα και θα πρέπει να πάρω ήχο από ps3 με οπτική ίνα καλώδιο και να το ρίξω σε ενισχυτή έτσι? τα γνωστά δηλαδή.

Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να αποφύγω ενισχυτή? καθότι έχω μόνο έναν (στο σαλόνι).

Δεν έχω πολύ χώρο στο δωμάτιό μου για τέτοιες ιστορίες ενισχυτές κτλπ. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι με αυτό το καλώδιο hdmi σε dvi δεν παίρνω ήχο άρα και θα πρέπει να πάρω ήχο από ps3 με οπτική ίνα καλώδιο και να το ρίξω σε ενισχυτή έτσι? τα γνωστά δηλαδή.

Χωρίς να έχω PS3, ξέρω ότι έχει και analogue multi-AV. Από εκεί μπορείς να βγάλεις το audio, και να το βάλεις στο audio-in στην κάρτα ήχου του PC σου με ένα Jack.

 

EDIT:

Σου βρήκα και video Youtube Link. Αυτό είναι μόνο για το HDMI->DVI. Στα σχόλια κάτω θα δεις πως το audio το βγάζει από το multiAV όπως σου είπα και παραπάνω με ένα Jack.

EDIT2:

Αυτό δείχνει όλη την διαδικασία, μόνο που ο τύπος βάζει το jack απ'υθείας στα ηχεία του (έχει τέτοια υποδοχή το set των ηζείων που χρησιμοποιεί. Εσύ θα το βάλεις στο audio-in. Youtube Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...