Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις ενα δικιο.. το σκεφτομαι και αυτο..δεν ξερω ποσο καλα θα βλεπω με μικροτερες ιντσες.. εχω και λιγη μυωπια (γυρω στο 1) και εχω συνηθισει να φοραω γυαλια στον υπολογιστη.

αλλα ολα θα φαινονται μικροτερα.

δεν θες μεγαλυτερη οθονη αλλα μικροτερη αναλυση ή μεγαλυτερα dpi!

το να κανεις browsing σε μια τοσο μεγαλη αναλυση 1920χ1200 δεν ειναι λογικο!οποιος το κανει πραγματικα απορω για ποιο λογο να γ*** τα ματια του να δει ψειρες

-------------

Τωρα σχετικα με την οθονη δεν μ αρεσει το non-glare panel.μου θυμιζει σαν να εχεις βαλει screenprotector

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα εχει αναφερθει ηδη, την 2412 μην την παρει οποιος εχει σκοπο να την δουλεψει μεσω VGA. Κανει σκιες σε καθε σκουρο χρωμα, αρα και στα γραμματα. Ειδικα στα bold ειναι μια τραγωδια.

 

Κατα τ'αλλα αρκετα καλη οθονη, σαφως καλυτερη απο το ακριβοτερο TN Panel που θα βρειτε στην αγορα, ωστοσο υπο γωνια θεασης παρουσιαζει εντονο tinting. ΠΧ το κρεβατι μου ειναι λοξα απο το γραφειο και ειναι απογοητευτικη η παρακολουθηση μιας ταινιας/ενος stream απο τη γωνια του κρεβατιου.

 

Αντιθετως ειναι μια χαρα σε ευθεια θεση. Με λιγα λογια καταληγω στο οτι προκειται περι καθαροαιμης "office" οθονης. Καθαρα για pc use μεσω dvi η display port. Aλλα απο εκει και επειτα οχι για πολλα πολλα. Πχ ως tv/movies υπο γωνια θεασης.

 

Δεν ξερω αν ειναι εντυπωση μου η οχι, αλλα η 2311 ενος φιλου παρουσιαζει πολυ λιγοτερο tinting (αρκετα παραπανω bleeding ομως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kage: Το να μη σε βολεύει αυτή η ανάλυση είναι δεκτό αφού το χεις δοκιμάσει για κάποιες ώρες κι είδες ότι σε κουράζει, το «δεν είναι λογικό» δε στέκει. Φαντάζομαι πως την ίδια γνώμη έχεις και για browsing σε κινητά, tablets, netbooks και laptops με HD/full HD αναλύσεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις την παρελαβα!!δεν μπορω να πω πως τρελαθηκα απο τα χρωματα της αλλα λογικα θελει calibration!!εχουμε κανενα προγραματακι να τρεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν και θα εχει αναφερθει ηδη, την 2412 μην την παρει οποιος εχει σκοπο να την δουλεψει μεσω VGA.

 

αυτό παίζει να ισχύει για την πλειοψηφία των monitors πλέον :P

 

παιδια μολις την παρελαβα!!δεν μπορω να πω πως τρελαθηκα απο τα χρωματα της αλλα λογικα θελει calibration!!εχουμε κανενα προγραματακι να τρεξω?

 

τι περίμενες? να είναι saturated? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θες μεγαλυτερη οθονη αλλα μικροτερη αναλυση ή μεγαλυτερα dpi!

το να κανεις browsing σε μια τοσο μεγαλη αναλυση 1920χ1200 δεν ειναι λογικο!οποιος το κανει πραγματικα απορω για ποιο λογο να γ*** τα ματια του να δει ψειρες

-------------

Τωρα σχετικα με την οθονη δεν μ αρεσει το non-glare panel.μου θυμιζει σαν να εχεις βαλει screenprotector

 

μια χαρα ειναι η αναλυση και πολυ βολικη μαλιστα για browsing καθως με τις 120 γραμμες παραπανω βλεπεις μεγαλυτερο μερος μια σελιδας αρα θα σκρολαρεις λιγοτερο..

Μαλιστα στην 26αρα που εχω τα πραγματα ειναι ακομα καλυτερα καθως δεν βλεπεις τα παντα μικρα.. ειναι καλυτερα φανταζομαι απο το να εχεις αναλυση 1920x1080 σε 22αρι μονιτορ.. εκει θα φαινονται ολα πιο μικρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ...όχι ρε συ απλα περίμενα να είναι καλύτερα απο την προηγούμενη μου...πλέον είναι όμως γιατι έκανα calibration με ένα προφίλ που βρήκα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να κανεις browsing σε μια τοσο μεγαλη αναλυση 1920χ1200 δεν ειναι λογικο!οποιος το κανει πραγματικα απορω για ποιο λογο να γ*** τα ματια του να δει ψειρες

 

 

ειναι καλυτερα φανταζομαι απο το να εχεις αναλυση 1920x1080 σε 22αρι μονιτορ.. εκει θα φαινονται ολα πιο μικρα

 

Ξεχνάτε/αγνοείτε το γεγονός ότι μεγάλη ανάλυση σε λίγες ίντσες συνεπάγεται πιο sharp image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε/αγνοείτε το γεγονός ότι μεγάλη ανάλυση σε λίγες ίντσες συνεπάγεται πιο sharp image.

 

ναι αλλα οταν ταυτοχρονα μικραινουν και τα εικονιδια και οτιδηποτε αλλο στο desktop σου, στραβωνεσαι για αν δεις..

στα smartphone πχ που οσο και μεγαλη αναλυση να βαλουν, τα εικονιδια/κουμπια θα εχουν ενα συγκεκριμενο μεγεθος (για να μπορεις και να τα πατας πανω απ'ολα) δεν ειναι προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που τη θες είναι πολύ καλή. Για ταινίες υπό γωνία θα σε παιδεψει λίγο το μαύρο το οποίο γίνεται γκρι.

 

Δες δύο φωτογραφίες όπου παίζει σε dual-view με μια Samsung 2693HM. Στην πρώτη υπό γωνία, στη δεύτερη στην ευθεία.

 

a2f8e6178020599.jpg aba935178020613.jpg

 

και στις δύο το brightness είναι στο 35%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα οταν ταυτοχρονα μικραινουν και τα εικονιδια και οτιδηποτε αλλο στο desktop σου, στραβωνεσαι για αν δεις..

 

Όπως έχουν αναφέρει και σε μερικά review για τη U2711, και αναφέρομαι στην ανάλυση σε συνδυασμό με τις ίντσες, άρα για το μέγεθος της κουκίδας, όποιος έχει θέμα με την όρασή του, καλύτερα να αποφύγει τέτοιες λύσεις.

Και φυσικά με το να αυξήσει το DPI στην ουσία θα κάνει μια τρύπα στο νερό.

 

 

 

γιατι φαινεται τοσο ξασπρισμενη η 2693HM ;;;

ειδικα στα προσωπα...

 

Μάλλον το gamma βαράει στ' αμπέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που τη θες είναι πολύ καλή. Για ταινίες υπό γωνία θα σε παιδεψει λίγο το μαύρο το οποίο γίνεται γκρι.

 

Δες δύο φωτογραφίες όπου παίζει σε dual-view με μια Samsung 2693HM. Στην πρώτη υπό γωνία, στη δεύτερη στην ευθεία.

 

a2f8e6178020599.jpg aba935178020613.jpg

 

και στις δύο το brightness είναι στο 35%

 

Σε ευχαριστώ.

Αν είσαι στο ίδιο ύψος το φαινομενο είναι τόσο έντονο υπό γωνία ?

 

Να ρωτήσω και τους άλλους κατόχους αν ενοχλεί αυτό το φαινομενο της θεάσεις υπό γωνιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...