Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι φαινεται τοσο ξασπρισμενη η 2693HM ;;;

ειδικα στα προσωπα...

 

Δεν ήταν τόσο ξασπρισμένα στην πραγματικότητα όντως. Ίσως φταίει που είναι και με κινητό τραβηγμένη η φώτογραφία.

 

friendgr δεν είναι τόσο έντονο αλλά είναι αρκετό ώστε να σε ενοχλεί.

Ανέβασα και ένα βιντεάκι που είχα τραβήξει όταν τις είχα μαζί, τώρα είναι σε άλλο χώρο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=HMlIAT3-750

 

Να πω πάντως επειδή από τις φωτογραφίες και το βίντεο η Dell φαίνεται να αδικείται, ότι είναι πραγματικά εντυπωσιακή η γκάμα χρωμάτων και οι φωτογραφίες φαίνονται πολύ διαφορετικές και όμορφες σε σχέση με τα TN panel. Για καθαρά office use είναι ότι καλύτερο στα χρήματα αυτά. Για ταινίες ειδικά αν είναι σε μέρος που αναγκαστικά θα έχει μια γωνία, έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 662
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακομα ισχυει η προσφορα απο msystems με ανακοινωση στο fb ειπε το εξης:Απλά τοποθετείτε παραγγελία στο www.msystems.gr , και στα σχόλια της παραγγελίας σας , απλά αναγράφετε : FBU2412M . Η νέα τιμή που θα την αποκτήσετε θα είναι : 175€ +φπα ! 300 τεμάχια ακόμα σε στοκ - no stress !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εγώ πρέπει να αναφέρω ότι είχα αγοράσει τον Ιανουάριο revision a02 και σήμερα μου την αντικατέστησαν με α00, επειδή είχα καμμένο πιξελ. δεν ξέρω κατα πόσο το παλιότερο revision είναι χειρότερο αλλά δεν ήθελα με τιποτα να βλέπω το πιξελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To revision θαρρω οτι δηλωνει την "παρτιδα". Εχοντας εμπειρια και με τελευταιο revision μιας dell οθονης αλλα και με το πρωτο revision της, δεν εχω παρατηρησει καμια απολυτως διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi guys.

Μετά από ψάξιμο τελικά πήρα την οθόνη u2412m από e-gate με 235ευρώ.

Τώρα αναμονή! Απλά επειδή θέλω να τη χρησιμοποιήσω κυρίως ως tv-out σε laptopaki με VGA θύρα, θα ήθελα να μου προτείνετε μια φθηνή βάση οθόνης στην οποία θα υπάρχει ένας χώρος από κάτω για να βάχω το laptop, ώστε να μην πιάνει χώρο μπροστά από την οθόνη.

thanks!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To revision θαρρω οτι δηλωνει την "παρτιδα". Εχοντας εμπειρια και με τελευταιο revision μιας dell οθονης αλλα και με το πρωτο revision της, δεν εχω παρατηρησει καμια απολυτως διαφορα.

 

 

αναφέρεσαι σε u2412m; σε ρωτάω γιατί είχα ao2, παρουσιάστηκε καμμένο πιξελ και μου την αντικατέστησαν με a00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρεσαι σε u2412m; σε ρωτάω γιατί είχα ao2, παρουσιάστηκε καμμένο πιξελ και μου την αντικατέστησαν με a00.

Aναφερομαι σε dell μεν την u2311h δε. Εχω rev01 και rev02, καμια απολυτως διαφορα, μη σου πω οτι το rev02 εχει παραπανω bleeding:P

 

Hi guys.

Μετά από ψάξιμο τελικά πήρα την οθόνη u2412m από e-gate με 235ευρώ.

Τώρα αναμονή! Απλά επειδή θέλω να τη χρησιμοποιήσω κυρίως ως tv-out σε laptopaki με VGA θύρα, θα ήθελα να μου προτείνετε μια φθηνή βάση οθόνης στην οποία θα υπάρχει ένας χώρος από κάτω για να βάχω το laptop, ώστε να μην πιάνει χώρο μπροστά από την οθόνη.

thanks!!!!

Xωρις να θελω να σε απογοητευσω, η συγκεκριμενη οθονη αν προκειται να δουλεψει με vga ειναι ΚΑΚΗ επιλογη. Eχουν αναφερθει τα προβληματα της στο παρον φορουμ παλαιοτερα, αλλα θα τα συνοψισω στο οτι Α. παρουσιαζει σκιες στα σκουρα χρωματα (πχ γραμματα) Β. Στα λευκα χρωματα τραβαει οριζοντια γραμμη ως την ακρη της οθονης. Σαν ειδωλο, δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως.

 

Θα απογοητευτεις. Δεν ξερω αν προλαβαινεις να ακυρωσεις την παραγελια και να πας σε κατι αλλο ή αν το λαπτοπ σου εχει εστω dvi/hdmi out οποτε εισαι και οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφερομαι σε dell μεν την u2311h δε. Εχω rev01 και rev02, καμια απολυτως διαφορα, μη σου πω οτι το rev02 εχει παραπανω bleeding:P

 

 

Xωρις να θελω να σε απογοητευσω, η συγκεκριμενη οθονη αν προκειται να δουλεψει με vga ειναι ΚΑΚΗ επιλογη. Eχουν αναφερθει τα προβληματα της στο παρον φορουμ παλαιοτερα, αλλα θα τα συνοψισω στο οτι Α. παρουσιαζει σκιες στα σκουρα χρωματα (πχ γραμματα) Β. Στα λευκα χρωματα τραβαει οριζοντια γραμμη ως την ακρη της οθονης. Σαν ειδωλο, δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως.

 

Θα απογοητευτεις. Δεν ξερω αν προλαβαινεις να ακυρωσεις την παραγελια και να πας σε κατι αλλο ή αν το λαπτοπ σου εχει εστω dvi/hdmi out οποτε εισαι και οκ.

Έχω και HDMI αλλά θα χρειαστώ adaptora γισ αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε εισαι οκ. Με εναν ανταπτορα hdmi Male to dvi female εισαι ενταξει. Και μετα ενα καλωδιο dvi-d.

 

Με vga μη δοκιμασεις καν, το εχει για να λεει οτι το εχει απλως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε εισαι οκ. Με εναν ανταπτορα hdmi Male to dvi female εισαι ενταξει. Και μετα ενα καλωδιο dvi-d.

 

Με vga μη δοκιμασεις καν, το εχει για να λεει οτι το εχει απλως...

Παρήγγειλα από ebay ένα hdmi>dvi καλώδιο με 6€.

Ωστόσο όταν πιο παλιά είχα συνδέσει το laptop μου με hdmi καλώδιο σε μια LG 21" τηλεόραση δεν είδα διαφορά συγκριτικά με τη vga σύνδεση. Μη σου πω πως με τη vga δε χρειάστηκε καν ρύθμιση ενώ με την hdmi έπρεπε να την κεντράρω κ.τ.λ.

Πάντως τώρα που παίζω τη Dell u2412m με VGA δείχνει μια χαρά, απλά δεν έχω υλικό 1080p για να την τεστάρω. Επίσης ξέρεις που μπορώ να βρω τις σωστές ρυθμίσεις για να μην κουράζει τα μάτια και παράλληλα να μη χάνω σε χρώμα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για ρυθμίσεις ότι βρεις από tftcentral ή flatpanelshd, κανονικα όμως δεν γίνεται δουλειά έτσι γιατί οι ρυθμίζεις είναι "μοναδικές" ανά οθόνη ακόμα κι αν είναι ίδιο μοντέλο...

 

χρειάζεται hardware calibrator για πραγματικά σωστή δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα από ebay ένα hdmi>dvi καλώδιο με 6€.

Ωστόσο όταν πιο παλιά είχα συνδέσει το laptop μου με hdmi καλώδιο σε μια LG 21" τηλεόραση δεν είδα διαφορά συγκριτικά με τη vga σύνδεση. Μη σου πω πως με τη vga δε χρειάστηκε καν ρύθμιση ενώ με την hdmi έπρεπε να την κεντράρω κ.τ.λ.

Πάντως τώρα που παίζω τη Dell u2412m με VGA δείχνει μια χαρά, απλά δεν έχω υλικό 1080p για να την τεστάρω. Επίσης ξέρεις που μπορώ να βρω τις σωστές ρυθμίσεις για να μην κουράζει τα μάτια και παράλληλα να μη χάνω σε χρώμα?

Ευχαριστώ

Πάντως αν κι εγώ μέχρι πρότινος έλεγα πως οι διαφορές σύνδεσης vga και dvi/hdmi δεν είναι εύκολα ορατές, με την U2412M άλλαξα γνώμη. Φαίνεται άνετα πότε τη δουλεύω με dvi και πότε με vga. Λογικά έχει να κάνει και με την οθόνη, γιατί στην παλιά Eizo δεν έβλεπα εύκολα τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κι εγώ μέχρι πρότινος έλεγα πως οι διαφορές σύνδεσης vga και dvi/hdmi δεν είναι εύκολα ορατές, με την U2412M άλλαξα γνώμη. Φαίνεται άνετα πότε τη δουλεύω με dvi και πότε με vga. Λογικά έχει να κάνει και με την οθόνη, γιατί στην παλιά Eizo δεν έβλεπα εύκολα τη διαφορά.

Τι ρυθμίσεις εχεις βάλει;

 

για ρυθμίσεις ότι βρεις από tftcentral ή flatpanelshd, κανονικα όμως δεν γίνεται δουλειά έτσι γιατί οι ρυθμίζεις είναι "μοναδικές" ανά οθόνη ακόμα κι αν είναι ίδιο μοντέλο...

 

χρειάζεται hardware calibrator για πραγματικά σωστή δουλειά...

Υπάρχει κάποιος δωρεάν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...