Προς το περιεχόμενο

Dell U2412M


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα παραγγελια απο msystems την τριτη με τεταρτη λογικα θα την εχω...θα ποσταρω εντυπωσεις

Όταν την πάρεις postare εντυπώσεις. Δεν νομίζω να αξίζει η μετάβαση σε αυτήν απο την 23αρα αλλά σίγουρα θα ενδιαφέρονται πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις, σα μετάβαση από τη U2311H δηλαδή, όντως φαίνεται άκυρη αγορά, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Μπορεί π.χ. κάποιος να χρειάζεται δεύτερο monitor ή να βρει ευκαιρία να πουλήσει/χαρίσει την 23άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τόσο λίγα όσο φαίνονται τα 120 επιπλέον pixels κάθετα.

 

Λίγα? Άλλο monitor είναι. Το θέμα είναι ότι ελάχιστες οθόνες έχουν πλέον x1200 ανάλυση...

Επεξ/σία από JIMBOAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις, σα μετάβαση από τη U2311H δηλαδή, όντως φαίνεται άκυρη αγορά, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Μπορεί π.χ. κάποιος να χρειάζεται δεύτερο monitor ή να βρει ευκαιρία να πουλήσει/χαρίσει την 23άρα.

Σίγουρα είναι διαφορετική αλλά δεν νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που θα δώσουν την 23αρα για να πάνε σ' αυτή. Καλή αναβάθμιση είναι να πας στην 27αρα :wub: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις την παρέλαβα και την έβαλα δίπλα στην παλιά μου samsung Τ240HD.

 

Το αποτέλεσμα ήταν να πάθω ΣΟΚ με την διαφορά!

 

Την δουλεύω 30 λεπτά και ήδη απορώ το πώς άντεχα τόσο καιρό με την παλιά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα πρέπει να ξαναεπεξεργαστώ όλες τις φωτογραφίες μου για να διορθώσω τα χρώματα τους τα οποία πλέον μου φαίνονται αρκετά διαφορετικά.

 

Αλήθεια από ρυθμίσεις τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις την συνδεσα...τα αποτελεσματα μετρια εως χαλια προς το παρον..τα λευκα ειναι πολυ εντονα οπως επισης κ τα μαυρα

δοκιμασα να παιξω λιγο με τα κοντραστ κ την φωτεινοτητα αλλα το μαυρο παραμενει πισσα ενω το ασπρο τυφλωνει,

καπως ετσι εδειχνε κ η αλλη σε dvi...λετε να χω προβλημα στο dvi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις την συνδεσα...τα αποτελεσματα μετρια εως χαλια προς το παρον..τα λευκα ειναι πολυ εντονα οπως επισης κ τα μαυρα

δοκιμασα να παιξω λιγο με τα κοντραστ κ την φωτεινοτητα αλλα το μαυρο παραμενει πισσα ενω το ασπρο τυφλωνει,

καπως ετσι εδειχνε κ η αλλη σε dvi...λετε να χω προβλημα στο dvi?

 

Η αλήθεια είναι ότι η φωτεινότητα της στα default είναι αρκετά υψηλή αλλά το μαύρο γιατί σε πειράζει που είναι... μαύρο;

 

Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος στα διάφορα τεστ για να καλιμπράρεις οθόνη βλέπω όλους μα όλους τους τόνους του γκρι καθαρά.

 

Και ναι δεν έχει τόσα χρώματα όσο άλλες Dell αλλά... 1920x1200 !

 

ΥΓ το design εμένα μου φαίνεται σούπερ, όπως ακριβώς θα το ήθελα.διακριτική βάση και περίβλημα με ένα ωραιότατο μαύρο χρώμα που τα κάνει "αόρατα" (δεν ανακλούν καθόλου φως) και οι κινήσεις της οθόνης (pivot) γίνονται εύκολα και σου εμπνέουν εμπιστοσύνη καλής κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καταφερα να την "φερω" καπως με προγραμμα calibration το black point κ το γαμμα ηταν τοσο κατω που δεν εβλεπα τπτ

κατα τα αλλα μια χαρα η οθονη ωραια χρωματα κ λεπτομερεια πολυ καλη ..παρολα αυτα δεν με αφησε κ αφωνο οπως θα περιμενα μετα απο τοσα που ειχα ακουσει για τα ΙΡS...ισως επειδη την καλιμπραρισα προχειρα κ δεν μου εχει δειξει ακομα τι μπορει να "δωσει"...παντως δεν μετανιωσα κ για τα 280 ευρω που εδωσα μιας κ ειναι αρκετα πιο καλη απο την ΤΝ samsung p2370hd που ειχα μεχρι σημερα...ειναι μια πολυ καλη αγορα μαγκες αξιζει κ την τελευταια δεκαρα...ορματε αφοβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα,

το σαββατο την πηρα και εγω απο το Mysytem 254 Ε

ολα καλα αν και δεν ειδα και κατι τι WOW,εκτος απο την μεγαλη επιφανεις εργασιας,ειχα πριν μια LG 19, παλιο tn παννελ.

Ασε που δεν μπορω να αποφασισω αν το DPI στα FOnts να το κανω 125 η 150......

Εχει κανεις καμια ρυθμιση για το calibration, γιατι βρηκα κατι sites αλλα δεν μπορω να πω οτι βγαζω ακρη.

καθε βοηθεια calibration δεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πειράξεις το DPI, είναι απλά θέμα συνήθειας (εκτός κι αν έχεις σοβαρό θέμα με την όρασή σου).

 

Τώρα σχετικά με καλιμπράρισμα, κάθε monitor είναι διαφορετικό και δεν είναι σίγουρο ότι οι σωστές για το monitor κάποιου άλλου ρυθμίσεις θα είναι σωστές και για το δικό σου.

 

Δοκίμασε με αυτές που θα βρεις εδώ πάντως: http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1312883832

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...