Προς το περιεχόμενο

Apple: Νέα MacBook Air, Mac Mini και οθόνη 27'


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω το άρθρο αυτό και γελάω διότι!

 

1ο Στα apple μηχανήματα ακόμα δεν έχει μπεί BLU RAY! (Θα το βάλουν μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία!)

2ο Λανσάρουν το παραμύθι του app store σε εποχές που ο κόσμος ενδιαφέρεται για δωρεάν λογισμικό για να κάνει την δουλειά του και όχι να βάζει το χέρι στην τσέπη δειαρκώς!!

3ο Το Thunderbolt είναι υποδοχή δεσμευτική ανάμεσα σε συσκευές apple! (Στην καλύτερη δίνεις κι άλλα λεφτά να πάρεις αντάπτορες κλπ...)

4ο Μας παρουσιάζουν το backlit keyboard ως καινοτομία ενώ στην ουσία το έχει η DELL η SONY VAIO & άλλες εταιρίες εισάγει στα μηχανήματά της εδώ κι 1,5 χρόνο!!!

5ο Στην εποχή των 3D oθονών η apple αγνοεί αυτή την αναβάθμιση (ΕΣΚΕΜΕΝΑ) στα μηχανήματά της για να μας την παρουσιάσει μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία ενώ ήδη πολλά λάπτοπ της αγοράς έχουν εισάγει την τεχνολογία αυτή!

6ο Οι apple υπολογιστές δεν είναι ιδανικοί για hacking.

7o To service τους είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και σε πολλές περιπτώσεις αργεί υπερβολικά μέχρι να έρθουν ανταλλακτικά από αμερική!

8ο Δεν μου αρέσει η φιλοσοφία να πληρώνω την μουσική mp3 -mp4 που εισάγει η apple με το music store (i "looney" tunes)

9o Πολλά format ήχου και εικόνας (flac, divx ) δεν υποστηρίζονται (Ιδίως από παλαιότερες συσκευές)

10ο Η αναβάθμισή τους σε hardware είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ οικονομικά αλλά και αδύνατη σε πολλές περιπτώσεις!

11ο Η apple υποχρεώνει τον κόσμο να πάρει 1 μηχάνημα με λογισμικό της! Δώσε την ελευθερία να επιλέγω εγώ το OS μου στο μηχάνημά σου!

 

Θα μπορούσα να παραθέσω πολλές ακόμα αιτίες!

 

Κύριε Steve Jobs και Κύριε Ballmer πρέπει να καταλάβετε ότι η αυτοκρατορία των πολυεθνικών στην πληροφορικη και την τεχνολογία ΤΕΛΕΙΩΣΕ! Το linux το android to chrome os και πολλά άλλα Οpen Source OS σαρώνουν και σε ιδέες και σε καινοτομίες και είναι ΔΩΡΕΑΝ για όλους!

 

P.S Διόρθωση : Εννούσα η "ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ"

 

1. Όχι, δεν θα το βάλουν καθόλου - μετά από 3 χρόνια θα υπάρχει μόνο στα win-laptops ως καινοτομία τη στιγμή που οι περισσότεροι βλέπουν HD on demand από την TV τους, το Internet, το media player τους.

 

2. Ο κόσμος θέλει ΦΘΗΝΟ λογισμικό. Δυστυχώς δεν είναι εκπαιδευμένος ή ενημερωμένος να ζητά ανοιχτό λογισμικό.

 

3. Στην καλύτερη μένεις με το μύθο ότι το USB2 είναι καλύτερο από το Firewire ή προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι το USB3 είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας για γρήγορη επικοινωνία μεταξύ συσκευών.

 

4. Υπήρχε στα MacBook Pro ακόμα νωρίτερα. Και επίσης υπάρχει και στο TurboX πληκτρολόγιο και σε ένα σωρό κινέζικα των <40 ευρω άσχετα που η τελική αίσθηση του backlight σε αυτά είναι κάτι ανάμεσα σε ινδικό παζάρι και γύφτικο τσαντίρι.

 

5. Θα την βάλει όταν είναι το timing σωστό και θα τη βάλει με τη σωστό τρόπο. Και πριν το iPod υπήρχαν ένα κάρο USB1 mp3 players των 32MB (είχαν και ραδιόφωνο).

 

6. Says who ?

 

7. Στην Ελλάδα ναι, και λίγα λες. Apple + Ελλάδα = FAIL, και σε αυτό το θέμα φταίνε πολλοί - είναι πονεμένη ιστορία. Σε προηγμένες χώρες όπως Αμερική, Αγγλία, Γερμανία είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

8. Στείλε email sτο Ρέμο, την Παπαρίζου, τους Guns N'Roses να φύγουν από την "κακιά" Apple και να τα βγάλουν δωρεάν στο Internet, ιδανικά σε Ogg Vorbis.

 

9. Ειδικά αυτά που έγιναν encoding από άσχετους που νομίζουν ότι μόνο Windows και Windows Media Encoder υπάρχουν.

 

10. Ναι, εφόσον το αντίστοιχο ανάλογο του να αναβαθμίζεις ή να φτιάχνεις μόνος σου PC δεν υπάρχει (νομίμως) στην πλατφόρμα αυτή. Ούτε και στα περισσότερα έτοιμα συστήματα (ναι, αυτά που αγοράζει πλέον η πλειοψηφία των αγοραστών ΚΑΙ στην Ελλάδα) τύπου Dell, HP, ... υπάρχει συνήθως η δυνατότητα αυτή.

 

11. Που να δεις όταν ζήτησα - τηλεφωνικώς - laptop από τη Hewlett-Packard με linux αντί των Windows - γελούσε μισή ώρα το παλικάρι. Στο τέλος μου είπε ότι δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα και ότι αν το φέρω από έξω δεν καλύπτεται στην εγγύηση. Ή όταν προσπαθούσα να καταλάβω γιατί στα περισσότερα manuals των μητρικών αναφέρεται συμβατότητα μόνο με Windows ή γιατί το ACPI/DSDT είναι broken σε πολλές μητρικές και διαβάζεται σωστά μόνο όταν τρέχεις Windows.

 

Μακάρι να κυριαρχήσει το Linux ΚΑΙ στο desktop computing αλλά έχει ΠΟΛΥ δρόμο ακόμη και αν δεν μπουν εταιρείες και δημιουργικά μυαλά μέσα (τεχνολογικά σε επίπεδο υλικού/λογισμικού, οικονομικά σε επίπεδο marketing, επικοινωνιακά σε επίπεδο ενημέρωσης και εκπαίδευσης, κτλ) θα μείνει ως server OS ή θα περνάει αόρατα στις embedded συσκευές. Πιστεύω ότι η εκδίκηση του Linux θα είναι όταν πεθάνει το desktop και θα μείνουμε όλοι με χαζά/φθηνά terminals να τρέχουμε RIAs σε έναν Web browser και να σώζουμε τα δεδομένα μας στο Cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

3. Στην καλύτερη μένεις με το μύθο ότι το USB2 είναι καλύτερο από το Firewire ή προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι το USB3 είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας για γρήγορη επικοινωνία μεταξύ συσκευών.

 

http://www.youtube.com/watch?v=PqlqCoQMLsQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11. Που να δεις όταν ζήτησα - τηλεφωνικώς - laptop από τη Hewlett-Packard με linux αντί των Windows - γελούσε μισή ώρα το παλικάρι. Στο τέλος μου είπε ότι δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα και ότι αν το φέρω από έξω δεν καλύπτεται στην εγγύηση.

offtopic:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι, δεν θα το βάλουν καθόλου - μετά από 3 χρόνια θα υπάρχει μόνο στα win-laptops ως καινοτομία τη στιγμή που οι περισσότεροι βλέπουν HD on demand από την TV τους, το Internet, το media player τους.

 

2. Ο κόσμος θέλει ΦΘΗΝΟ λογισμικό. Δυστυχώς δεν είναι εκπαιδευμένος ή ενημερωμένος να ζητά ανοιχτό λογισμικό.

 

3. Στην καλύτερη μένεις με το μύθο ότι το USB2 είναι καλύτερο από το Firewire ή προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι το USB3 είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας για γρήγορη επικοινωνία μεταξύ συσκευών.

 

4. Υπήρχε στα MacBook Pro ακόμα νωρίτερα. Και επίσης υπάρχει και στο TurboX πληκτρολόγιο και σε ένα σωρό κινέζικα των <40 ευρω άσχετα που η τελική αίσθηση του backlight σε αυτά είναι κάτι ανάμεσα σε ινδικό παζάρι και γύφτικο τσαντίρι.

 

5. Θα την βάλει όταν είναι το timing σωστό και θα τη βάλει με τη σωστό τρόπο. Και πριν το iPod υπήρχαν ένα κάρο USB1 mp3 players των 32MB (είχαν και ραδιόφωνο).

 

6. Says who ?

 

7. Στην Ελλάδα ναι, και λίγα λες. Apple + Ελλάδα = FAIL, και σε αυτό το θέμα φταίνε πολλοί - είναι πονεμένη ιστορία. Σε προηγμένες χώρες όπως Αμερική, Αγγλία, Γερμανία είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

8. Στείλε email sτο Ρέμο, την Παπαρίζου, τους Guns N'Roses να φύγουν από την "κακιά" Apple και να τα βγάλουν δωρεάν στο Internet, ιδανικά σε Ogg Vorbis.

 

9. Ειδικά αυτά που έγιναν encoding από άσχετους που νομίζουν ότι μόνο Windows και Windows Media Encoder υπάρχουν.

 

10. Ναι, εφόσον το αντίστοιχο ανάλογο του να αναβαθμίζεις ή να φτιάχνεις μόνος σου PC δεν υπάρχει (νομίμως) στην πλατφόρμα αυτή. Ούτε και στα περισσότερα έτοιμα συστήματα (ναι, αυτά που αγοράζει πλέον η πλειοψηφία των αγοραστών ΚΑΙ στην Ελλάδα) τύπου Dell, HP, ... υπάρχει συνήθως η δυνατότητα αυτή.

 

11. Που να δεις όταν ζήτησα - τηλεφωνικώς - laptop από τη Hewlett-Packard με linux αντί των Windows - γελούσε μισή ώρα το παλικάρι. Στο τέλος μου είπε ότι δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα και ότι αν το φέρω από έξω δεν καλύπτεται στην εγγύηση. Ή όταν προσπαθούσα να καταλάβω γιατί στα περισσότερα manuals των μητρικών αναφέρεται συμβατότητα μόνο με Windows ή γιατί το ACPI/DSDT είναι broken σε πολλές μητρικές και διαβάζεται σωστά μόνο όταν τρέχεις Windows.

 

Μακάρι να κυριαρχήσει το Linux ΚΑΙ στο desktop computing αλλά έχει ΠΟΛΥ δρόμο ακόμη και αν δεν μπουν εταιρείες και δημιουργικά μυαλά μέσα (τεχνολογικά σε επίπεδο υλικού/λογισμικού, οικονομικά σε επίπεδο marketing, επικοινωνιακά σε επίπεδο ενημέρωσης και εκπαίδευσης, κτλ) θα μείνει ως server OS ή θα περνάει αόρατα στις embedded συσκευές. Πιστεύω ότι η εκδίκηση του Linux θα είναι όταν πεθάνει το desktop και θα μείνουμε όλοι με χαζά/φθηνά terminals να τρέχουμε RIAs σε έναν Web browser και να σώζουμε τα δεδομένα μας στο Cloud.

 

1.οτι πιο αχρηστο το blu ray και ειδικα σε λαπτοπ.

 

2.ο κοσμος θελει να επιλεγει,αν τα mac υποστηριζαν windows Η Linux θα ειχανε μεγαλυτερες πωλησεις.

 

3.ε να βγαλει τα usb η apple Και να βαλει μονο firewire και να μας αφησει εμας μονους με το usb 3 Και το e-sata.

 

5.επισης παναχρηστο και ειδικα για λαπτοπ.

 

6.απο τη στιγμη που δε δεχονται οποιοδηποτε λειτουργικο ,και ειδικα λινουξ...ασε που ο χακερ δε γουσταρει fancy τυποποιημενα προιοντα.

 

7.λαθος,δες ποσο πανε τα "γνησια" ανταλλακτικα και εξαρτηματα.

 

8.δε χρειαζεται μαιλ,αρκει να μπεις σε τορρενταδικο η σε καποιο αλλο P2p

 

9.flac Και divx αχρηστα?να υποθεσω οτι και το .mkv ειναι του σατανα.

 

10.γενικα οι τιμες τους ειναι απαγορευτικες.

 

11.στο ΗΡ ομως αμα μου τη βαρεσει το φορμαρω και βαζω και msdos.στο Mac γινεται?

ασε που αμα θες επιστρεφεις τα Windows και παιρνεις πισω τα λεφτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.οτι πιο αχρηστο το blu ray και ειδικα σε λαπτοπ.

 

2.ο κοσμος θελει να επιλεγει,αν τα mac υποστηριζαν windows Η Linux θα ειχανε μεγαλυτερες πωλησεις.

 

3.ε να βγαλει τα usb η apple Και να βαλει μονο firewire και να μας αφησει εμας μονους με το usb 3 Και το e-sata.

 

5.επισης παναχρηστο και ειδικα για λαπτοπ.

 

6.απο τη στιγμη που δε δεχονται οποιοδηποτε λειτουργικο ,και ειδικα λινουξ...ασε που ο χακερ δε γουσταρει fancy τυποποιημενα προιοντα.

 

7.λαθος,δες ποσο πανε τα "γνησια" ανταλλακτικα και εξαρτηματα.

 

8.δε χρειαζεται μαιλ,αρκει να μπεις σε τορρενταδικο η σε καποιο αλλο P2p

 

9.flac Και divx αχρηστα?να υποθεσω οτι και το .mkv ειναι του σατανα.

 

10.γενικα οι τιμες τους ειναι απαγορευτικες.

 

11.στο ΗΡ ομως αμα μου τη βαρεσει το φορμαρω και βαζω και msdos.στο Mac γινεται?

ασε που αμα θες επιστρεφεις τα Windows και παιρνεις πισω τα λεφτα σου.

http://www.apple.com/science/whymac/myths.html

Το linux έτρεχε και τρέχει(ορισμένες εκδόσεις)ακόμα και σε powerpc επεξεργαστές......όσο για το τι θέλει ο κόσμος δεν μπορω να ξέρω,αλλα σίγουρα δεν θέλει μόνο HP.....

Επίσης ,όπως έχω ξαναπεί, σε κάθε παρουσίαση καινούργιου mac εμφανίζονται κάποιοι που ανακαλύπτουν την Apple μετά από 30 χρόνια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί μου ήρθε το καινούριο air, το 13άρι. Απλά φανταστική συσκευή για την χρήση που κάνω σε ένα laptop (μέχρι σήμερα για laptop είχα ένα vaio core 2 duo και έφτανε και με το παραπάνω). Δεν ξέρω αν θα το κρατήσω τελικά αλλά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι σαν αίσθηση;

 

Θέλω να πω, είναι οι 13" λίγες, είναι και το MBA από μόνο πολύ μικρό και λεπτό σαν κατασκευή, ... τι αίσθηση σου δίνει στη χρήση;

 

Εγώ πιστεύω ότι θα το έβλεπα σαν παιχνιδάκι παρά σαν laptop. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι σαν αίσθηση;

 

Θέλω να πω, είναι οι 13" λίγες, είναι και το MBA από μόνο πολύ μικρό και λεπτό σαν κατασκευή, ... τι αίσθηση σου δίνει στη χρήση;

 

Εγώ πιστεύω ότι θα το έβλεπα σαν παιχνιδάκι παρά σαν laptop. :P

 

Στο μάτι είναι μικρό αλλά στην χρήση είναι πολύ ικανοποιητικό το μέγεθος του. Εντάξει οι 13'' οθόνη είναι όπως θα περίμενε κανείς λίγες αλλά για μένα που θέλω τον φορητό σαν συνοδευτικό και όχι σαν κύριο μηχάνημα, είναι πολύ πιο καλό από ότι περίμενα.

Είναι λίγο πιο βαρύ από ότι το φανταζόμουν και επίσης το περίμενα πιο γρήγορο στο boot του, μαθημένος από τον vaio μου που είχα βάλει έναν intel ssd και πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι σαν αίσθηση;

 

Θέλω να πω, είναι οι 13" λίγες, είναι και το MBA από μόνο πολύ μικρό και λεπτό σαν κατασκευή, ... τι αίσθηση σου δίνει στη χρήση;

 

Εγώ πιστεύω ότι θα το έβλεπα σαν παιχνιδάκι παρά σαν laptop. :P

 

μην κοιτας τις ιντσες, την αναλυση κοιτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 2 ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος για το Air 13'.

 

1.Τι SATA controller έχει? 2 η 3?

 

2.Αν αλλάζεται ο SSD

 

 

 

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/OCZ-Vertex-3-Series-120GB-SSD-2-5-Sata-6Gb-s-VTX3-25SAT3-120G.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...