Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μαν πριν καταλειξω να μιλησω με το καταστημα, που προφανως το σκεφτηκα πριν το προτεινεις και εσυ, και να τους πω "μα πως χαλασε τοσο γρηγορα το καπελο πειτε μου τωρα τι κανουμε" θελω να το παλεψω λιγο. Και ας μην βγει κατι τελικα απλα να κανω οτι μπορω. Απλα με πλυσιμο περα απο καποια πολυ βασικα, που μαλλον τα αντιστοιχα ξερεις και εσυ, ρωταω εδω μεσα που παιζουν πολλες νοικοκυρες και ατομα που το κατεχουν ζορικα το θεμα να πουν καποια πραματα μηπως βρεθει λυση

Εσυ με στασεις τυπου, δεν ειναι επιστημη το θεμα βαλε ενα πλυντηριο πολυ το ζοριζεις (προηγουμενες σελιδες), εγω δε θα τα σκαγα σα κουβαρντας για ενα καπελο, και ωχ αδερφακι ολα χαλανε και ας χαλασουν την επομενη μερα, απλα εμενα δε με βοηθας και λες γενικοτητες σε πραματα που δε ρωτησα

Αυτο εννοω. Το ειδικο σημαινει απαντηση ειδικα σε αυτο που ρωταω, αν καποιος ξερει βεβαια, γιατι ειναι ειδικο λεμε το θεμα και το γενικο ειναι να ξεφευγει η φαση και να δινουν απαντησεις σε ερωτησεις που δε γιναν. Ειναι πχ τωρα σαν να σε ρωτησα ρε φιλε πως με κοβεις καλα τα σκασα η εσυ ας πουμε ουτε καν για ενα καπελο. Δε ρωτησα τετοια πραματα

Το νοημα με τα χρηματα εν προκειμενω ηταν οτι δε ρωταω για ενα καπελο των 5 ευρω που πηρα απο περιπτερο και τωρα κλαιγομαι η κανα 10 ρικο απο πακιστανο που να λεει Mike, Abbibas, Gicci, και να μου κανει εντυπωσει που διαλυσε μες στη βδομαδα

Οποτε κατσε να δουμε μηπως πλυθει τωρα, και μετα τους του πεταω στο κεφαλι και τους λεω φορεστε το με τη σταμπες απο τον ιδρωτα μου. Αντε γιατι τετοια ακριβα καπελα αλλοι δε τα δινουν ουτε σε μπλουζακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειτε φτηνο ειτε ακριβο αν το αφηνεις με τους ιδρωτες μετα που το φορας οπως ειπες οτι εκανες, αυτα συμβαινουν.

Το οτι το ενα επαθε την ζημια και οχι το αλλο μπορει να ειναι και θεμα τυχης.

Αποτι βλεπω χει αλλοιωθει το χρωμα οποτε δεν  νομιζω οτι επανερχεται.

Επισης ακολουθεις οτι λεει το ταμπελακι για το πλυσιμο, κατι που δεν εκανες.

Αν πας για αλλαγη και τους πει οτι ακριβως εκανες, σορι κιολας, μαλλον θα στο πεταξουν στα μουτρα.

 

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, therock είπε

Γαμωτο εβαλα τα 2 καπελα στη λειτουργιανπλυσικο στο χερι διαρκειας 34 λεπτων στους 30 βαθμους και χωρις στυψιμο για να μη κανω καμμια ζημια στο υλικο

Εχεις δικιο μονο που απλα δε διαβασες το αρχικο ποστ μου. Το καρτελακι λεει οχι χλωρινη, οχι στυψιμο, οχι πλυσιμο στον ατμο, οχι καυτο και αχνιστο σιδερο, μονο πλυσιμο στο χερι. Η λειτουργια πλυντηριου με πλυσιμο στο χερι κανει ακριβως αυτο. 30 βαθμους οσο και το χλιαρο νερο που θα ριχνες στη σκαφη, χωρις περιστροφες για στυψιμο για να το χαλασει, και απλα γυρναει ελαχιστα αριστερα δεξια ο καδος για να φρεσκαρει το νερο και να διωξει σαπουναδες και μικροβια για 34 λεπτα οσο ειναι και το ελαχιστο που θα το μουλιαζες στο χερι. Και αυτο σε ενα πλυντηριο με 2 καπελα και 4 σωβρακα συν χρωμοπαγιδα που βγηκε πιο ασπρη παο οσο την εβαλα. Δεν ειχα κατι αλλο μεσα να ταλαιπωρηθελουν η να αλλαξει /χασει χρωματα. Για αυτο σας λεω μη κολλατε στο οτι διαβασατε οως εγινε χρηση πλυντηριου γιατι βαριεμαι να εξηγω, δεν εγινε εκει η ζημια. Ισα ισα που βγηκε και πιο καθαρο

Οποτε ξαναλεω η τα καπελα δεν ειναι για να ιδρωνουν, μονι τα φορας αν θες να πουλας μουρη η δε θες να φτιαξεις μαλλι η πληρωσα ονομα και οχι ποιοτητα αν εγινε ετσι με λιγες χρησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκληρός ιδρώτας που σου λένε σημαίνει ιδρώτας με πολλά άλατα. Και αυτά που βλέπεις δεν είναι το χρώμα που χάλασε, είναι άλατα που επικάθισαν από τον ιδρώτα σου και δεν φεύγουν στο πλύσιμο διότι τα απορρυπαντικά δεν βγάζουν άλατα! παράξενο που το άλλο καπέλο σου δεν έχει ίδια σημάδια, ίσως αυτό το φορούσες πιο πολύ ή ίδρωσες πιο πολύ με αυτό.

Πάντως τέτοια "ξεβάμματα" είναι πολύ συνήθη το καλοκαίρι που ιδρώνουμε, δεν έχει να κάνει με ποιότητα ή είδος υφάσματος, ίσως με το πόσο γρήγορα το πλένεις, αν δλδ δεν προλάβει να στεγνώσει ο ιδρώτας και να κρυσταλλωθούν τα άλατα και το πλύνεις, ίσως να φύγουν και να μην αφήσουν σημάδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες υπάρχει πλυντήριο που να είναι ταυτόχρονα και στεγνωτήριο και μάλιστα να σιδερώνει κιόλας? έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.

Μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Απο όλα τα οικιακά το άπλωμα στην απλώστρα είναι μακράν το χειρότερο όλων και όχι μόνο από άποψη ταλαιπωρίας αλλά όταν απλώνεις στο μπαλκόνι υπάρχουν 48294829339393 κίνδυνοι. Έφερα μία οικιακή βοηθό η οποία τα άπλωσε στο μπαλκόνι και τα έκανε όλα σκατά, ανεβήκανε μυρμήγκια πάνω και μπορεί και κοριοί. Είμαι απίστευτα τσαντισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Παίδες υπάρχει πλυντήριο που να είναι ταυτόχρονα και στεγνωτήριο και μάλιστα να σιδερώνει κιόλας? έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.

Μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Απο όλα τα οικιακά το άπλωμα στην απλώστρα είναι μακράν το χειρότερο όλων και όχι μόνο από άποψη ταλαιπωρίας αλλά όταν απλώνεις στο μπαλκόνι υπάρχουν 48294829339393 κίνδυνοι. Έφερα μία οικιακή βοηθό η οποία τα άπλωσε στο μπαλκόνι και τα έκανε όλα σκατά, ανεβήκανε μυρμήγκια πάνω και μπορεί και κοριοί. Είμαι απίστευτα τσαντισμένος.

Και τα κρεμάει και στην ντουλάπα το delux μοντέλο.

Τι φταίει η γυναίκα που είχε μυρμήγκια;Και κοριοί που βρέθηκαν; Τι κίνδυνοι υπάρχουν στο μπαλκόνι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και τα κρεμάει και στην ντουλάπα το delux μοντέλο.

Τι φταίει η γυναίκα που είχε μυρμήγκια;Και κοριοί που βρέθηκαν; Τι κίνδυνοι υπάρχουν στο μπαλκόνι;

Και όμως κάπου διάβασα ότι υπάρχει πρόγραμμα σιδερώματος, δε ξέρω πως. 

Ναι μάλλον φταίω εγώ που το υποτίμησα. Οι κίνδυνοι συμπεριλαμβάνουν βροχές, έντομα, χώματα, κίνδυνος να πέσει κάτι από πάνω. Βέβαια αυτό είναι επειδή το μπαλκόνι μου είναι μικρό. Ισχύει και για αυτούς που τα απλώνουν στις άκρες με σκοινιά. Αν έχεις μεγάλο μπαλκόνι που προστατεύεται επαρκώς η απλώστρα τότε δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. 

Τώρα δε ξέρω τι να κάνω αν δεν πάρω το στεγνωτήριο. Με έχει σκοτώσει η έλειψη εμπειρίας σε αυτά τα θέματα. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Και όμως κάπου διάβασα ότι υπάρχει πρόγραμμα σιδερώματος, δε ξέρω πως. 

Ναι μάλλον φταίω εγώ που το υποτίμησα. Οι κίνδυνοι συμπεριλαμβάνουν βροχές, έντομα, χώματα, κίνδυνος να πέσει κάτι από πάνω. Βέβαια αυτό είναι επειδή το μπαλκόνι μου είναι μικρό. Ισχύει και για αυτούς που τα απλώνουν στις άκρες με σκοινιά. Αν έχεις μεγάλο μπαλκόνι που προστατεύεται επαρκώς η απλώστρα τότε δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. 

Τώρα δε ξέρω τι να κάνω αν δεν πάρω το στεγνωτήριο. Με έχει σκοτώσει η έλειψη εμπειρίας σε αυτά τα θέματα. 

Τον μετεωρίτη ξέχασες!!!!!!!Πάρε απλώστρα και βάλε την στο σαλόνι.

Προγραμμα για να μην χρειάζονται σιδέρωμα μαλλον εννοείς που δεν κάνει και πολλά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τον μετεωρίτη ξέχασες!!!!!!!Πάρε απλώστρα και βάλε την στο σαλόνι.

Προγραμμα για να μην χρειάζονται σιδέρωμα μαλλον εννοείς που δεν κάνει και πολλά πάντως.

Έχω διαβάσει ότι γεμίζει με υγρασία το σπίτι και είναι επικύνδυνο τόσο για την μούχλα όσο και το αναπνευστηκό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Έχω διαβάσει ότι γεμίζει με υγρασία το σπίτι και είναι επικύνδυνο τόσο για την μούχλα όσο και το αναπνευστηκό.

Ασε ανοιχτό το παράθυρο/μπαλκονόπορτα.Ή βαλε την απλώστρα στο μπαλκόνι μεν αλλά κοντά στην μπαλκονόπορτα.

Τον χειμώνα θα έχεις θερμανση.Αγοράζεις και ένα αφυγραντήρα.

Το ότι θεωρώ ότι πάλι υπερβάλλεις δεν χρειάζεται να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 hours ago, aizensama24 said:

Παίδες υπάρχει πλυντήριο που να είναι ταυτόχρονα και στεγνωτήριο και μάλιστα να σιδερώνει κιόλας? έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.

Μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Απο όλα τα οικιακά το άπλωμα στην απλώστρα είναι μακράν το χειρότερο όλων και όχι μόνο από άποψη ταλαιπωρίας αλλά όταν απλώνεις στο μπαλκόνι υπάρχουν 48294829339393 κίνδυνοι. Έφερα μία οικιακή βοηθό η οποία τα άπλωσε στο μπαλκόνι και τα έκανε όλα σκατά, ανεβήκανε μυρμήγκια πάνω και μπορεί και κοριοί. Είμαι απίστευτα τσαντισμένος.

Φώναξε συνεργείο να σου καθαρίσει το μπαλκόνι... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθαριστήριο ρούχών αξίζει τίποτα? πόσο οικονομικό είναι?

Για να πω την αλήθεια δε χρειάζομαι και τόσο οικιακή βοηθό εκτός αν είμαι πτώμα και έχω κάνει πολλά πράγματα και έμεινα πολύ πίσω. Κυρίως καθάρισμα σεντονιών/ρούχων με ενδιαφέρει και αυτό όχι τακτικά οπότε καλύτερα να έδινα εκεί τα λεφτά παρά σε οικιακή βοηθό ή να μειώσω δραστικά τις ώρες εκείνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Το καθαριστήριο ρούχών αξίζει τίποτα? πόσο οικονομικό είναι?

Για να πω την αλήθεια δε χρειάζομαι και τόσο οικιακή βοηθό εκτός αν είμαι πτώμα και έχω κάνει πολλά πράγματα και έμεινα πολύ πίσω. Κυρίως καθάρισμα σεντονιών/ρούχων με ενδιαφέρει και αυτό όχι τακτικά οπότε καλύτερα να έδινα εκεί τα λεφτά παρά σε οικιακή βοηθό ή να μειώσω δραστικά τις ώρες εκείνης.

Ναι ,δεν είναι κακή λύση.Απλά θα πρέπει ,υποθέτω,να τα έχεις ξεχωριστά τα χρωματιστά απο τα λευκά κλπ.Πάρε τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς γιατί μετά το πλύσιμο μένουν λεκέδες πάνω στα παπλώματα/σεντόνια? ¨Οταν λέω λεκέδες εννοώ προφανώς έχουν ξεβαφτεί και μοιάζουν σαν να έχουν λεκέ. Φταίει το απορυπαντικό (βάζω neomat) η μήπως είναι απλά κακό το πλυντήριο?

Άμα πέσουν σάλτσες σε παπλώματα/σεντόνια δε σώζεται μετά?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...