Προς το περιεχόμενο

lenovo u350 13" laptop €349 - Saturn σταθμος Λαρισης


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το lenovo U350 είναι εντελώς αθόρυβο. Mου έκανε εντύπωση κιόλας. Τώρα κάποια στιγμή ο cooler θα λειτουργήσει. Αγόρασε laptop υδρόψυκτο αν θες τελείως αθόρυβο. Μην υπερβάλλουμε. Ο θόρυβος του είναι στα θετικά και όχι αρνητικά

 

μην παίρνεις τα ακρα. Ο karasardelis πολυ καλα ανεφερε θεματακι με το θορυβο απο το ανεμιστηρακι.

Συμβαινει το εξης με το lenovo: το ανεμιστηρακι φαινεται να δουλευει σε δυο σκαλες μονο, δλδ εντελως κλειστο και συνεπως αθορυβο και μολις φτασει τους 60βαθμους παιρνει μπρος κάνοντας τρελο θορυβο. Δεν δουλευει κλιμακωτά οπως θα επρεπε.

 

Υπαρχει οντως modified bios που διορθωνει το προβλημα. Προσωπικα δεν με ενοχλει τοσο ο θορυβος, απλα στη πρωτη μου δοκιμη στο υπνοδωματιο με το ετερον ήμισυ να κοιμαται και εγω να παιζω με το lenovo, ξαφνικα πηρε μπρος το ανεμιστηρακι και νομιζω πως θα ξυπνησει η κοπελα μου και θα με πλακωσει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλό είναι αλλά το δίλλημα είναι ότι με +€50 πας σε i3...

 

Το laptop αυτό το αγόρασα περυσι 409 Euro σε προσφορά απο το e-shop και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος (τέλεια κατασκευή απο αλουμίνιο, αρκετά καλή οθόνη, μεγάλη αυτονομία, πολύ ελαφρύ, ανελπιστα γρήγορο)...

Πρίν λίγες μέρες αγόρασα πάλι στα ίδια λευτά σε προσφορά από το e-shop και το 14άρι της Lenovo το U460S με i3 και με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν είναι καλύτερο από το U350 ούτε σαν κατασκευή, ούτε σαν οθόνη, ούτε σαν ταχύτητα, μόνο σε αυτονομία υπερτερεί ίσως (λίγο όμως)...

Αγοράστε το και δεν θα χάσετε...Με 349 Euro (τιμή ενός καλού Νetbook Atom 10") αγοράζεις κανονικό Laptop άριστης ποιότητας με διαστάσεις, βάρος και αυτονομία Νetbook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 349 Euro (τιμή ενός καλού Νetbook Atom 10") αγοράζεις κανονικό Laptop άριστης ποιότητας με διαστάσεις, βάρος και αυτονομία Νetbook...

 

Δεν υπάρχει κανονικό όπως λες laptop χωρίς να διαθέτει μονάδα οπτικού δίσκου. Πρόκειται για ένα πολύ καλό netbook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανονικό όπως λες laptop χωρίς να διαθέτει μονάδα οπτικού δίσκου. Πρόκειται για ένα πολύ καλό netbook...

Μην το πεις και παραέξω αυτό, χωρίς παρεξήγηση... Τα netbook έχουν συγκεκριμένα specifications που ορίζονται από την Intel (CPU, Screen Size, Resolution κλπ). Το συγκεκριμένο είναι ένα άριστο Core 2 ULV λαπτοπ και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ένα ασθενικό netbook χαμηλής ανάλυσης και προδιαγραφών.

 

 

Και φυσικά δεν είναι το DVD Drive που ορίζει την διαφορά ένος netbook από ένα laptop - το SONY Vaio Z που έχω (Core i5) δεν έχει DVD... μήπως είναι και αυτό netbook?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ξεκίνησαν τα netbook. Στην πορεία όμως είδαμε δυνατότερους επεξεργαστές μεγαλύτερους δίσκους και μεγαλύτερες οθόνες με μεγαλύτερες αναλύσεις. Απλά η εξέλιξη. Το DVD-RW drive ήταν ανέκαθεν η βασική διαφορά τους από τα laptop (πέραν φυσικά του βάρους και της μικρότερης οθόνης)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ξεκίνησαν τα netbook. Στην πορεία όμως είδαμε δυνατότερους επεξεργαστές μεγαλύτερους δίσκους και μεγαλύτερες οθόνες με μεγαλύτερες αναλύσεις. Απλά η εξέλιξη. Το DVD-RW drive ήταν ανέκαθεν η βασική διαφορά τους από τα laptop (πέραν φυσικά του βάρους και της μικρότερης οθόνης)...

 

Ξεφτιλίζεις εντελώς το συγκεκριμένο λαπτοπ αποκαλώντας το netbook μόνο και μόνο επειδή δεν έχει DVD... Όπως σου είπα και πριν, πολλά ακριβά μοντέλα δεν έχουν DVD και ο λόγος είναι το βάρος και οι διαστάσεις. Εγώ προσωπικά προτιμώ το λαπτοπ μου να μην έχει DVD αφού μου είναι εντελώς άχρηστό. Το συγκεκριμένο lenovo προφανώς δεν το έχεις πιάσει στα χέρια σου - εγώ που το είχα μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ΔΕΝ είναι netbook.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτιλίζεις εντελώς το συγκεκριμένο λαπτοπ αποκαλώντας το netbook μόνο και μόνο επειδή δεν έχει DVD...

 

Tόνισα όχι μία αλλά 2 φορές ότι το μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλό για αυτά που προσφέρει. Δεν ξεφτίλισα τίποτα. Πρόσεχε λίγο με τους χαρακτηρισμούς σου. Από εκεί και πέρα αν θέλεις το αποκαλούμε "φορητό υπολογιστή" και τελειώνει η ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα το ελεγα netbook παντως. Τεσπα, το αποκαλουμε και deskop αμα θελετε ^_^

Σημερα εβαλα και το modified bios και εγινε διαφορετικο μηχανημα, ο cpu fan ουτε καν που ακουγεται!!

 

απλα τελειο πια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα το ελεγα netbook παντως. Τεσπα, το αποκαλουμε και deskop αμα θελετε ^_^

Σημερα εβαλα και το modified bios και εγινε διαφορετικο μηχανημα, ο cpu fan ουτε καν που ακουγεται!!

 

απλα τελειο πια :-D

 

Χαίρομαι που σε βοήθησα... κι εγώ σώθηκα με αυτό το BIOS...

 

Tόνισα όχι μία αλλά 2 φορές ότι το μηχάνημα είναι πάρα πολύ καλό για αυτά που προσφέρει. Δεν ξεφτίλισα τίποτα. Πρόσεχε λίγο με τους χαρακτηρισμούς σου. Από εκεί και πέρα αν θέλεις το αποκαλούμε "φορητό υπολογιστή" και τελειώνει η ιστορία...

Πολύ ευέξαπτος είσαι... σχολίασα την αναφορά σου και επισήμανα το λάθος σου για να μην έχουν λανθασμένη άποψη οι αναγνώστες του thread, δεν χαρακτήρισα εσένα τον ίδιο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ευέξαπτος είσαι... σχολίασα την αναφορά σου και επισήμανα το λάθος σου για να μην έχουν λανθασμένη άποψη οι αναγνώστες του thread, δεν χαρακτήρισα εσένα τον ίδιο...

 

Aρχή Offtopic

 

Δεν είμαι ευέξαπτος. Απλά πρόσεχε τις λέξεις που χρησιμοποιείς. Ο χαρακτηρισμός "ξεφτίλισα" ήταν εντελώς άστοχος για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω.

 

Τέλος Offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα 12" τουλαχιστον, λεγονταν sub notebook. Δε 8υμαμαι αν ελεγαν & τα 14" ετσι, αλλα & τα δυο ειχαν βγει για business χρησεις κυριως.

 

Edit: Tωρα που το σκεφτομαι υπηρχαν & τα ultra portable , ισως ετσι ελεγαν τα 8" - 12" & sub τα 14αρια.

 

Με τα mod bios νομιζω παντως χανεις την εγγυηση, (αν το κοιταξουν Η΄αν δε μπορεις να το βγαλεις)

 

Εγω δε μπορω να αποφασισω αν αξιζει να σκασω 350 για cpu του 2009...

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν πολλά ρόλο. Η φωτεινότητα της οθόνης, το cpu/hard disk activity κ.α

 

Το 3ωρο το έχεις άνετα. Ένα 3,5 ωρο θα έλεγα με μέτρια "ζόρια". Μια χαρα είναι. Το μόνο που ζηλεύω απο τα νέα dual core netbook είναι αυτονομίες 5-6 ώρες. Αν βάλουμε και εμείς 6 cell battery (απο 4 που έχει) θα ανέβουμε. Αλλα δεν θέλω να χρεωθώ

 

Όσο για την ανούσια διαφωνία για το αν είναι netbook ή laptop, ψηφίζω netbook λόγο μεγέθους, βάρους και έλλειψη οπτικού drive. Όποιος το λέει laptop μαλλον έχει παρεξηγήσει τα πράγματα

 

Όσο για το cooler, το δικό μου U350 δεν έχει τα προβλήματα που λέτε. Και έχουν περάσει πολλά netbook/laptop απο τα χέρια μου. Αυτό είναι από τα πιο αθόρυβα. Δεν θέλω να σταματήσει να λειτουργεί ο cooler, και ίσα ίσα που ακούγεται. Official bios βάζω μόνο

 

@ipal

Αν δεν χρειάζεσαι netbook τώρα, μην το παίρνεις. Σε netbook είναι ότι καλύτερο υπάρχει, τα ισοπεδώνει όλα. Αν πεις οτι είναι λαπτοπ παίρνεις ελαφρώς καλύτερο με αυτά τα λεφτά(στην καλυτερη προσφορά απο eshop). Πολλά laptop amd με 300-350 ευρό είναι χειρότερα απο αυτό. Και γενικά αν δεν σου κάνει κλικ άστο. Για μένα όπως είπα παραπάνω, θα το χαρακτήριζα netbook πολυτελείας, έχοντας τα προτερήματα του netbook με δύναμη laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλουμε και εμείς 6 cell battery (απο 4 που έχει) θα ανέβουμε.

 

Απ'ότι είδα υπάρχει 8άρα με ονομαστική αυτονομία στις 10 ώρες. Αν θα το χρησιμοποιείς συνεχώς οn the go πιστεύω ότι αξίζει να την αγοράσεις. Βέβαια θα βγαίνει λίγο ακριβούτσικα γι'αυτό πρέπει να είσαι σίγουρος ότι την χρειάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...