Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με internet και τηλεφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν φτανουν τοσο για να τα βαλεις σε δικια σου ρεγκλετα.ειναι πολυ μικρα αυτα που πανε πανω στην ρεγκλετα του οτε.μετα βιας 2 ποντους.πιο πριν ειναι πιασμενα πανω στα υπολοιπα καλωδια οπως ειναι το πολυζευγο που θελει ο οτε και θελει προσοχη διοτι ευκολα μπορει να γινει ζημια.

 

Σωστά είναι τσίμα τσίμα.Οπότε τα αφήνω όπως είναι.

 

τα χαρακτηριστικα πολυ μια χαρα.απλα γιατι δεν πας σε μεγαλυτερο πακετο απο 8 mbit?εχεις παρα πολυ καλη γραμμη

 

Είναι πακέτο από την on telecom στα 23 ευρώ (περίπου) το μήνα.θα το συζητήσω με τους γονείς μου και θα δούμε.Αφού έχω 8 mbit γιατί στον μ-torrent κατεβάζω τέρμα με 800 kb/s.O τεχνικός της on telecom μου είπε ότι έχω μια ελάχιστη οξείδωση στα καλώδια οπότε αν γίνει αλλαγή στα καλώδια θα παίζει ακόμα πιο καλά ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αφου μπηκε καλαι δεν εχεις θεμα.και θερμοσυστελομενο μονο να ειχες βαλει οκ εισαι.ενταξει αμα τα εξισε τ ακαλωδια η οξειδωση φευγει και δεν επηρεαζει σε κατι. το εχω πετυχει σε καλωδια που εχουν γινει μαυρα και συνηθως αμα το ξυσεις ελαφρα να φανει ο χαλκος εισαι οκ.ε ναι μπορεις να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα εκτος αν δεν σε νοιαζει οποτε και τα 8 μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου μπηκε καλαι δεν εχεις θεμα.και θερμοσυστελομενο μονο να ειχες βαλει οκ εισαι.ενταξει αμα τα εξισε τ ακαλωδια η οξειδωση φευγει και δεν επηρεαζει σε κατι. το εχω πετυχει σε καλωδια που εχουν γινει μαυρα και συνηθως αμα το ξυσεις ελαφρα να φανει ο χαλκος εισαι οκ.ε ναι μπορεις να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα εκτος αν δεν σε νοιαζει οποτε και τα 8 μια χαρα ειναι

 

 

Οκ και αυτό για το κατέβασμα που ανέφερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σας θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια σας τους τελευταιους 3 μηνες εχω συχνες διακοπες και αποσυγχρονισμους στο ιντερνετ, το τηλεφωνο δουλευει κανονικα. Ηρθε δυο φορες τεχνικος του παροχου και μαλιστα στο δευτερο ραντεβου χρεωθηκα κιολας με την δικαιολογια οτι η βλαβη ειναι η ιδια: επαφη στην καθετη και σας ρωτω λοιπον τι να κανω και τι ακριβως ειναι αυτο που μου ειπαν.
Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθετη καλωδιωση λεγεται το καλωδιο που ερχεται απο την εισαγωγη της οικοδομης στο διαμερισμα σου.Ειτε σε χωνευτη ειτε στην α κεντρικη τηλ πριζα. Οριζοντια καλωδιωση λεγονται τα καλωδια που ενωνονται με την καθετη και διαμοιραζονται στα δωματια. Πιθανον το ζευγαρι της καθετης καπου να βραχυκυκλωνει η να ακουμπαει και αλλο καλωδιο σε καποια χωνευτη. Θα το δεις με ηλεκτρολογο. Σε ποιον οροφο εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια σας τους τελευταιους 3 μηνες εχω συχνες διακοπες και αποσυγχρονισμους στο ιντερνετ, το τηλεφωνο δουλευει κανονικα. Ηρθε δυο φορες τεχνικος του παροχου και μαλιστα στο δευτερο ραντεβου χρεωθηκα κιολας με την δικαιολογια οτι η βλαβη ειναι η ιδια: επαφη στην καθετη και σας ρωτω λοιπον τι να κανω και τι ακριβως ειναι αυτο που μου ειπαν.

Σας ευχαριστω πολυ.

συνηθως υπαρχει και αναπληρωματικο καλωδιο για την καθετη καλωδιωση.επισης αν το τεχνικος δεν τσεκαρε στην κεντρικη πριζα αποσυνδεοντας τις υπολοιπες τοτε υπαρχει περιπτωση το προβλημα να ειναι και/ή στην οριζοντια.εκει θελει ηλεκτρολογο να βρεις αλλη καθετη ή να περασει νεο καλωδιο αν το προβλημα ειναι εκει.το πρωτο τεστ συνηθως ειναι να συγχρονισεις στον κατανεμητη και μετα στην κεντρικη πριζα εχοντας αφαιρεσει ολα τα υπολοιπα καλωδια με σκοπο να δεις αν υπαρχουν διαφορες στο συγχρονισμο .επισης καποιους που ξερει κανει και μετρησεις copper για να δει αν υπαρχει κατι παραξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

φιλε mitsus στον δευτερο μενω αλλα το τηλεφωνο δουλευει κανονικα ενω το ιντερνετ εχει συνεχεια διακοπες αν ειχα οντως επαφη στην καθετη δεν θα επρεπε να εχω προβλημα και στο τηλεφωνο; Τα εκενα ολα αυτα φιλε poulinos αλλα ο συγχρονισμος στον κατανεμητη ειναι ο ιδιος με λιγο μεγαλυτερο snr στον κατανεμητη απο οτι στην κεντρικη πριζα του σπιτιου. τωρα τι ειναι οι μετρησεις copper δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε mitsus στον δευτερο μενω αλλα το τηλεφωνο δουλευει κανονικα ενω το ιντερνετ εχει συνεχεια διακοπες αν ειχα οντως επαφη στην καθετη δεν θα επρεπε να εχω προβλημα και στο τηλεφωνο; Τα εκενα ολα αυτα φιλε poulinos αλλα ο συγχρονισμος στον κατανεμητη ειναι ο ιδιος με λιγο μεγαλυτερο snr στον κατανεμητη απο οτι στην κεντρικη πριζα του σπιτιου. τωρα τι ειναι οι μετρησεις copper δεν ξερω.

το τηλεφωνο παιζει κανονικα γιατι απλα θελει σαν θετικο αρνητικο για να παιξει δηλαδη να κανει κυκλωμα και να σηκωσει ταση.το adsl δεν παιζει ετσι.το adsl θελει να ειναι και ο χαλκος σε καλη κατασταση.το επαφη ειναι σχετικο οπως το αναφερει ο τεχνικος.αν ειναι επαφη μεταξυ των 2 καλωδιων ετσι χυμα ναι δεν θα επαιζε ουτε το τηλεφωνο.αν ομως ειναι απλα επαφη με γη ή με αλλο ζευγαρι ή δεν ξερω τι εκει ναι το τηλεφωνο θα παιξει γιατι η ταση μπορει να μην πεσει καθολου σχεδον.μετρησεις copper ειναι να αφησει καποιος το ζευγαρι στον αερα απο κατανεμητη και απο το σπιτι και να μετρησει αντιστασεις σε tip ring/tip ground/ring ground και να δει τι μπορει να φταιει.μπορει και ο τεχνικος να τα γραψε στο χαρτι.εψαξες για αναπληρωματικο ζευγαρι?οτι ο συγχρονισμος ειναι ο ιδιος δειχνει οτι δεν υπαρχει καποιο μεγαλο θεμα εκ πρωτης οψεως.ελπιζω οταν μετρησες κατω να εβγαλες στον αερα το καλωδιο που παει στο σπιτι και να αφησες μονο το ζευγαρι που ερχεται απο τον οτε.

αν δεν το εκανες ετσι λογικο που πηρες πανω κατω τα ιδια νουμερα συγχρονισμου αφου το προβλημα πανω στο σπιτι μεταφερετε εστω και ελαφρως μειωμενο και στον κατανεμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε poulinos ειλικρινα σε ευχαριστω το μονο μπορω να σου πω ειναι οτι πανω στην ρεγκλετα την ωρα της μετρησης ητανε μονο τα καλωδια του οτε. ο τεχνικος που ηρθε ειπε οτι καπου ακουμπανε τα δυο καλωδια συνεπως δημιουργειται ενα βραχυκυκλωμα αρα δεν θα επρεπε λογικα να παιζει και το τηλεφωνο. τωρα οσον αφορα τις αντιστασεις φιλος μου ηλεκτρολογος τις μετρησε και το πολυμετρο εδειξε ενα που σημαινει οτι η αντισταση ειναι αρκετα μεγαλη στα καλωδια του σπιτιου μου αρα οι μικρες αντιστασεις που ειπε ο τεχνικος προφανως είναι πάνω στα καλώδια του οτέ και όχι στα δικά μου. όσον αφορά τα αναπληρωματικά ζεύγη είναι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω οτι είσαι WIND ? επειδη σε χρέωσαν στο λέω... Ο τεχνικός εχει ενα μαραθέτι π εχει ΧΧΧΧ€ εκοψε στην εισγαγωγή της πολ/κια σου αφησε το μηχανημα να συγχρονίσει κανα 4λεπτο ειδε αν μαζευει λάθη κτλ.. Δε νομιζω οτι του στοιχίζει κάτι να σου δήλωνε βΛάβη οτε. Αρα σημαίνει πως εισαι οκ μεχρι την εισαγωγή.. απο κει και πέρα θα μπορούσε να σε βοηθουσε και λιγο στο σπιτι να ανοιγε καμια πριζα μπας κ εχει καμια μουχλα ή γενικα αν είναι μαπα οι πρίζες σου  , πχ οι φτηνές οι legrand είναι μάπα, η με το μηχανημα να βλεπε στα ποσα μέτρα βρισκει επαφή κτλ

Το ευκολότερο ειναι να πετάξεις ενα UTP απο την εισαγωγή σου στην πρίζα σου και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μετρωντας πανω στο σπιτι με ολες τις συσκευες εκτος πριζας δεν βρηκε τιποτα οι πριζες ειναι ολες καινουργιες και μαρκας τι ακριβως μαρκα ειναι δεν θυμαμαι τωρα αλλα ο συγκεκριμενος τεχνικος που ηρθε ειναι και ηλεκτρολογος και οταν τηλεφωνησε στην wind του ειπαν οτι προκειται για επαφη στην καθετη. την δευτερη φορα που ηρθε το μηχανημα του δεν συγχρονισε πανω στο σπιτι και με τηλεφωνικη συνενοηση με τη wind και μετρηση απευθειας απο τα κεντρικα της εταιρειας του ειπανε οτι συγχρονιζω στο 1mbit οταν ομως μετρησε στην εισαγωγη το μηχανημα του συγχρονισε κανονικα και εδειξε 14mbit. δεν ξερω τι εγινε αλλα εμενα καποια λαμογια μου μυριζει εδω περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει τα μεγιστα της γραμμης να ταν 14mbit και να σουν κλειδωμένος 1mbit λογω προφιλ ,Εικασίες παντα κάνουμε , μου κάνει καπως παραξενο οτι για τους συγχορνισμους επικοινωνουσε με τα κεντρικα  και οτι το πορισμα για επαφη στην καθετη του το παν απο πανω και δε στο πε αυτος.. μπορει να ταν ασχετος πχ και να μην μπορούσε να κανει διαγνωση αλλα το συγχρονισμο τουλαχιστον θα πρεπε να ξερε να τον δει .. δε ξερω μπερδεμενα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...