Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με internet και τηλεφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι εχεις δικιο αλλα 1mbit ειχα εκεινη την στιγμη στην κεντρικη πριζα του σπιτιου καταλαβες για αυτο μου φαινεται περιεργο και πιστευω οτι για να μου χρεωσει την βλαβη δεν ανοιξε καν το μηχανημα και πηρε την wind τωρα το θεμα ειναι εγω τι κανω δεν ξερω πως θα τους αποδειξω οτι φταινε αυτοι και πρεπει να δωθει επιτελους η βλαβη στο οτε.επισης την πρωτη φορα που ηρθε ο τεχνικος το μηχανημα ανιχνευσης καλωδιων οταν εστελνε σημα απο την κεντρικη πριζα του σπιτιου στην εισαγωγη δεν εκανε μπιπ και εβαλε τηλέφωνο επανω στην ρεγκλετα για να το δει και οταν τραβηξε τα καλωδια του σπιτιου και περασε ξανα απο πανω τους τον ανιχνευτη τοτε εκανε κανονικα μπιπ και μου ειπε για επαφη στην καθετη. την δευτερη φορα απλα τραβηξε τα καλωδια ξερωντας πλεον ποια ειναι η ρεγκλετα μου. αληθεια μηπως υπαρχει και καποιο θεμα ή προβλημα στην ρεγκλετα εισαγωγης στην πολυ κατοικια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι και πολλα αλλα ας γραψω μερικα.

μερικες γεννητριες δεν χτυπανε αν εχουν καποια επαφη.αλλα πρεπει να ειναι μεγαλη επαφη να μην χτυπανε.

β.ο τεχνικος ξερει το οριο πανω στην ρεκγλετα του οτε οποτε καποιες φορες δεν χρειαζεται καν να βαλει γεννητρια πανω.

γ.οι σωστες δοκιμες ειναι οι παρακατω με την παρακατω σειρα.

γ1.βγαζουμε το διαμερισμα στον αερα και βλεπουμε ποσο συγχρονιζουμε.

γ2.αν εχεις πχ 14 ανεβαινεις πανω στο σπιτι λυνεις την κεντρικη πριζα κρατας το ζευγαρι που ερχεται απο τον κατανεμητη και δοκιμαζεις εκει.αν εχεις 14 σημαινει οτι φταιει κατι στην οριζοντια οποτε αποσυνδεεις τα παντα και ενωνεις κομματι κομματι μεχρι να δεις που χανειθς.αν δεν παιξεις 14 ψαχνεις το αναπληρωματικο ζευγαρι απο κατω μεχρι πανω και βλεπεις αν με αυτο εισαι ενταξει.

η ρεγκλετα του οτε αν ειναι πλαστικη και φοβασε μην εχει προβλημα αφου εχεις κανει ολα τα αλλα τοτε πατας τα καλωδια σου στην πλευρα που ειναι ο οτε και οχι στην απεναντι με σκοπο να δεις μηπως εχει θεμα η κατω πλευρα πχ της ρεγκλετας.επισης δοκιμη με γυμνωμενο το καλωδιο μηπως και εχει χαλασει η ρεγκλετα και δεν μπορει να το γδυσει.

θελει δοκιμες κομματι κομματι. αν ειναι σιδερενια μπορει να ειναι σκουρια μπορει και εκει να εχει χαλασει η μια πλευρα της ρεγκλετας και να θελει να ενωθει απο την αλλη.διαφορα σεναρια και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οπου κολλησεις ή αν χρειαστεις κατι να σου εξηγησουμε/πουμε πες μας.


ελπιζω να βγει ακρη.


φιλε poulinos ειλικρινα σε ευχαριστω το μονο μπορω να σου πω ειναι οτι πανω στην ρεγκλετα την ωρα της μετρησης ητανε μονο τα καλωδια του οτε. ο τεχνικος που ηρθε ειπε οτι καπου ακουμπανε τα δυο καλωδια συνεπως δημιουργειται ενα βραχυκυκλωμα αρα δεν θα επρεπε λογικα να παιζει και το τηλεφωνο. τωρα οσον αφορα τις αντιστασεις φιλος μου ηλεκτρολογος τις μετρησε και το πολυμετρο εδειξε ενα που σημαινει οτι η αντισταση ειναι αρκετα μεγαλη στα καλωδια του σπιτιου μου αρα οι μικρες αντιστασεις που ειπε ο τεχνικος προφανως είναι πάνω στα καλώδια του οτέ και όχι στα δικά μου. όσον αφορά τα αναπληρωματικά ζεύγη είναι δύο.

καποιος κατι μετραει λαθος ή δεν εχουν κανει εκτενης δοκιμες να δουν μηπως ειναι κατι στην ρεκγλετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καλησπερα σε ολους εβαλα τελικα και το εξωτερικο καλωδιο ρε παιδια αλλα η κατασταση ητανε φυσικα η ιδια τακτικες αποσυνδεσεις αρα νομιζω οτι πλεον τωρα πια ειναι θεμα του παροχου να βρει τι φταιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καλησπερα σε ολους εβαλα τελικα και το εξωτερικο καλωδιο ρε παιδια αλλα η κατασταση ητανε φυσικα η ιδια τακτικες αποσυνδεσεις αρα νομιζω οτι πλεον τωρα πια ειναι θεμα του παροχου να βρει τι φταιει

αν και δεν καταλαβα τι εκανες ακριβως εν τουτοις αν περασες αλλο καλωδιο και εχεις παλι τα ιδια μετα ειτε φταιει κατι στο ρουτερ ειτε φταιει κατι μεσα στην καλωδιωση του σπιτιου δηλαδη στην οριζοντια ή μετα θεμα παροχου κατι στο dslam ειτε κατι στον χαλκο του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φιλε poulinos σε υπερευχαριστω για τις απαντησεις σου ο ηλεκτρολογος που εφερα μου εχει αποκλεισει το παραμικρο προβλημα στην οριζοντια και στην καθετη καλωδιωση του σπιτιου μου καθως οπως ειπα και πιο πριν εριξε και εξωτερικο καλωδιο στον κατανεμητη και παλι τα ιδια, δοκιμασα και με αλλο ρουτερ και παλι τα ιδια οταν συνδεσα απευθειας το ρουτερ στον κατανεμητη πηρα τα ιδια αποτελεσματα με αυτα που πηρα και μεσα στο σπιτι μου αρα λογικα υποθετω πως θα ειναι θεμα παροχου δεν εξηγειται αλλιως εσυ τι γνωμη εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις και πανω και κατω τα ιδια νουμερα στο περιπου τοτε ναι δεν ειναι το καλωδιο.οποτε μετα μενει

α.προβλημα στον εξοπλισμο.

β,καποια συσκευη πχ τηλεφωνου που κανει προβλημα εκτος αν δοκιμασες και χωρις αυτες.

γ.καποια συσκευξ χωρις φιλτρο.

δ.προβλημα στο καλωδιο του οτε.

ε.προβλημα στο dslam.

απο ολα αυτα συνηθως παμε στο δ.

τωρα θα πρεπει να πεις στον παροχο τι εκανες μπας και το δωσει βλαβη.και μετα υπομονη με τον οτε αν θα το δεχτει σαν βλαβη ή θα πει οτι οι μετρησεις ειναι μια χαρα.

αν εχεις αλλο ρουτερ για δοκιμη ή μπορεις να βρεις κανα δανεικο κανε δοκιμη.δεν θυμαμαι τι ρουτερ ειχες πει οτι εχεις.αν εχεις zte τοτε παιζει τα προβληματα να ειναι και απο αυτο.


επισης αυτο με την γεννητρια.εφοσον δεν εκανε μπιμ κατω με τον οτε πανω και εκανε μπιπ χωρις τον οτε τοτε δεν φταιει η καθετη πες του τεχνικου. αλλα το κομματι του οτε.θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.


επισης παντα οι μετρησεις γινονται μεσα απο τον ρουτερ για την ταχυτητα συγχρονισμου.δεν τρεχουμε speedtest.Μας νοιαζει στην παρουσα φαση ποσο συγχρονιζει οχι ποσο κατεβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε poulinos σε ευχαριστω παρα πολυ για την συντομη απαντηση σου θελω να σου πω οτι οσον αφορα τον εξοπλισμο εχω κανει ολες τις δοκιμες που πρεπει να γινουν και ολες μου οι συσκευες εχουνε φιλτρο αλλα δυστιχως το προβλημα παραμενει. το θεμα ειναι οτι ο τεχνικος αυτος που μου εστειλε η wind  δεν ειναι τεχνικος δικτυων αλλα ηλεκτρολογος που σημαινει οτι πιθανων να μην εχει τις απαιραιτητες γνωσεις για να κρινει. τωρα απο εκει περα εγω τι μπορω να κανω ετσι ωστε να επιλυθει η βλαβη μπορεις καπως να με βοηθησεις; το ρουτερ μου ειναι το gennet oxygen της wind αλλα εχω δοκιμασει και με αλλο ρουτερ και δεν επιλυθηκε ετσι το προβλημα.

καθε απαντηση ευπροσδεκτη ευχαριστω εκ των πρωταιρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε poulinos σε ευχαριστω παρα πολυ για την συντομη απαντηση σου θελω να σου πω οτι οσον αφορα τον εξοπλισμο εχω κανει ολες τις δοκιμες που πρεπει να γινουν και ολες μου οι συσκευες εχουνε φιλτρο αλλα δυστιχως το προβλημα παραμενει. το θεμα ειναι οτι ο τεχνικος αυτος που μου εστειλε η wind  δεν ειναι τεχνικος δικτυων αλλα ηλεκτρολογος που σημαινει οτι πιθανων να μην εχει τις απαιραιτητες γνωσεις για να κρινει. τωρα απο εκει περα εγω τι μπορω να κανω ετσι ωστε να επιλυθει η βλαβη μπορεις καπως να με βοηθησεις; το ρουτερ μου ειναι το gennet oxygen της wind αλλα εχω δοκιμασει και με αλλο ρουτερ και δεν επιλυθηκε ετσι το προβλημα.

καθε απαντηση ευπροσδεκτη ευχαριστω εκ των πρωταιρων.

Φιλε μου επειδη το gennet oxygen το δουλεψα χρονια με wind & hol θα σου προτεινω να το βγαλεις και να βαλεις καποιο αλλο. Ειναι μακραν το γρηγοροτερο ρουτερ απο οσα εχω δοκιμασει (το μοναδικο που με αποσβεση γραμμης 59db μου εβγαζε 6.1 mbit ταχυτητα), αλλα και πολυ ευαισθητο στις προβληματικες γραμμες, με πολλες αποσυνδεσεις ειδικα στο dsl (οχι τοσο στο internet).  

 

 

Ακομα κι αν δεν ειναι θεμα ρουτερ το προβλημα σου, να εισαι σιγουρος οτι το gennet oxygen το επιδεινωνει πανω απο 50%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη το gennet oxygen το δουλεψα χρονια με wind & hol θα σου προτεινω να το βγαλεις και να βαλεις καποιο αλλο. Ειναι μακραν το γρηγοροτερο ρουτερ απο οσα εχω δοκιμασει (το μοναδικο που με αποσβεση γραμμης 59db μου εβγαζε 6.1 mbit ταχυτητα), αλλα και πολυ ευαισθητο στις προβληματικες γραμμες, με πολλες αποσυνδεσεις ειδικα στο dsl (οχι τοσο στο internet).  

 

 

Ακομα κι αν δεν ειναι θεμα ρουτερ το προβλημα σου, να εισαι σιγουρος οτι το gennet oxygen το επιδεινωνει πανω απο 50%...

oxygen sucks στην κυριολεξια.σε αλλα μοντελα δεν ειχα καν παραπανω ταχυτητα απο technicolor και ουτε καν την σταθεροτητα του technicolor.

φιλε poulinos σε ευχαριστω παρα πολυ για την συντομη απαντηση σου θελω να σου πω οτι οσον αφορα τον εξοπλισμο εχω κανει ολες τις δοκιμες που πρεπει να γινουν και ολες μου οι συσκευες εχουνε φιλτρο αλλα δυστιχως το προβλημα παραμενει. το θεμα ειναι οτι ο τεχνικος αυτος που μου εστειλε η wind  δεν ειναι τεχνικος δικτυων αλλα ηλεκτρολογος που σημαινει οτι πιθανων να μην εχει τις απαιραιτητες γνωσεις για να κρινει. τωρα απο εκει περα εγω τι μπορω να κανω ετσι ωστε να επιλυθει η βλαβη μπορεις καπως να με βοηθησεις; το ρουτερ μου ειναι το gennet oxygen της wind αλλα εχω δοκιμασει και με αλλο ρουτερ και δεν επιλυθηκε ετσι το προβλημα.

καθε απαντηση ευπροσδεκτη ευχαριστω εκ των πρωταιρων.

εφοσον οπως λες εχεις δοκιμασει με αλλο καλωδιο εξωτερικα περασμενο και με αλλο ρουτερ και παλι εχεις αποσυνδεσεις τοτε δεν φταις εσυ οποτε  ο παροχος πρεπει ειτε να δωσει βλαβη σε οτε είτε να δει την καρτα στο dslam.

απλα ελπιζω να εχεις αποσυνδεσειςκαι οχι επανεκκινησεις του εξοπλισμου που εκει παμε σε αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη λυση θα ειναι να σου μειωσουν ταχυτητα.αν δεν πιασει ισως ισως τοτε παει βλαβη.ολα αυτα αν υποθεσουμε οτι το ρουτερ ειναι οκ διοτι θα σου πουν και για αλλαγη ρουτερ που την εχεις κανει ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...