Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο harvard είναι εφικτό


alx_ff.c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος στο site.Θέλω να ρωτήσω τι χρειάζεται κάποιος για να σπουδάσει στο Harvard στις ΗΠΑ εννοώ τι βαθμό, τι prof ποσά είναι τα δίδακτρα και αν έχει μέλλον το αντικείμενο που θέλω να σπουδάσω δηλαδή ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών δεν γνωρίζω τώρα το αντίστοιχο στις ΗΠΑ λογικά λέγετε απλά πληροφορική η κατι τετοιο και αν δεν έχει μέλλον τι πιστεύετε θα ήταν καλύτερο να σπουδάσω εκεί??? Ευχάριστο πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος στο site.Θέλω να ρωτήσω τι χρειάζεται κάποιος για να σπουδάσει στο Harvard στις ΗΠΑ εννοώ τι βαθμό, τι prof ποσά είναι τα δίδακτρα και αν έχει μέλλον το αντικείμενο που θέλω να σπουδάσω δηλαδή ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών δεν γνωρίζω τώρα το αντίστοιχο στις ΗΠΑ λογικά λέγετε απλά πληροφορική η κατι τετοιο και αν δεν έχει μέλλον τι πιστεύετε θα ήταν καλύτερο να σπουδάσω εκεί??? Ευχάριστο πολύ για τον χρόνο σας.

 

12 χιλιαδες ευρω το χρονο μονο διδακτρα...

ε δεν θες να φας, βολτα, γκομενακια....

 

βασικα, ο πατερας σου να δουλευει για σενα , ... αυτα που βγαζει σε 1 χρονο δεν φτανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας το harvard το ξεχνας! ενα το κρατουμενο. τωρα για διαφορα αλλα πανεπιστημια στις ηπα δεν ξερω... καλυτερα σπουδασε εδω οτι θελεις και αν εισαι καλος φυγε καπου στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο και τοτε ψαξε αν σου αρεσει τοσο πολυ η αμερικη (φοβερη ηπειρος! πολυ ομορφη και με ωραιες περιοχες...) ψαξε για κανα πανεπιστημιο να εξειδικευτείς περισσότερο!

 

12 χιλιαδες ευρω το χρονο μονο διδακτρα...

ε δεν θες να φας, βολτα, γκομενακια....

 

βασικα, ο πατερας σου να δουλευει για σενα , ... αυτα που βγαζει σε 1 χρονο δεν φτανουν...

μονο ρε! οπα! βαλε αλλα τοσα περιπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://colleges.usne...university-2155

Tuition and fees $38,416 (2010-11)

Room and board $12,308 (2010-11)

 

$50,724 x 4 χρόνια = $202,896

 

Μόνο το 7.5% των αιτήσεων (από όλο τον κόσμο έτσι?) γίνεται δεκτό επομένως καταλαβαίνεις ότι και τα χρήματα να έχεις πάλι δύσκολα μπαίνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Μάλλον τι μάλλον δηλαδή το ξεχνάω το harvard θα κοιτάξω για κάτι πιο ρεαλιστικό και πάλι thanks. Μήπως έχετε τίποτα άλλο στην Αμερική λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το harvard πρωτα απολα νομιζω οτι δεν εχει electrical & computer engineering. μετα έχουμε και λεμε mit, upenn, maryland,NYU αλλα και αυτα δεν ειναι τοσο κοντα στην "πραγματικότητα" όπως τη δει κανεις παντα. την 50άρα την θες το χρόνο χαλαρα.

 

+ επειδη γυρίσαμε αρκετά αμερικανικα πανεπιστημια σε εκδρομή που κάναμε με τη σχολή μας (ηλεκτρολόγων) συναντήσαμε ααρκετους έλληνες φοιτητές εκεί. οι περισσότεροι, μεταπτυχιακοί, (αν όχι όλοι) ήταν εκει με καποια υποτροφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα πτυχίο από δω και κάνε μεταπτυχιακό έξω ή ακόμα καλύτερα όταν τελειώσεις και έχεις κατασταλάξει στο τι θες να κάνεις ακριβώς και έχεις όρεξη κάνε αίτηση για διδακτορικό κατευθείαν, θα γλυτώσεις και τα έξοδα του μεταπτυχιακού και θα πέρνεις ένα ποσό που θα σου καλύπτει τα έξοδά σου. Τη γνώση δε στη δίνει το πανεπιστήμιο, μόνος σου την αποκτάς διαβάζοντας, αυτό που πληρώνεις έξω είναι το networking και κατά συνέπεια μια ευκαιρία για δουλειά, τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προπτυχιακές σπουδές, το harvard και τα άλλα μεγάλα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ ζητάν φορολογικές δηλώσεις των γονέων και καλύπτουν με υποτροφία μέχρι και ολόκληρο το ποσό, εφόσον οι γονείς σου δεν βγάζουν αρκετά για να σε καλύψουν. Επίσης η διαδικασία για να σε δεχτεί το πανεπιστήμιο είναι need-blind - που σημαίνει ότι δεν κοιτάζει τα οικονομικά σου για να αποφασίσει αν θα σε δεχτεί ή όχι.

 

Αν κάνεις διδακτορικό στις ΗΠΑ, όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια σε πληρώνουν κατά τη διάρκεια των σπουδών σου περίπου 25,000 δολάρια το χρόνο. Και εγώ διδακτορικό στις ΗΠΑ έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προπτυχιακές σπουδές, το harvard και τα άλλα μεγάλα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ ζητάν φορολογικές δηλώσεις των γονέων και καλύπτουν με υποτροφία μέχρι και ολόκληρο το ποσό, εφόσον οι γονείς σου δεν βγάζουν αρκετά για να σε καλύψουν. Επίσης η διαδικασία για να σε δεχτεί το πανεπιστήμιο είναι need-blind - που σημαίνει ότι δεν κοιτάζει τα οικονομικά σου για να αποφασίσει αν θα σε δεχτεί ή όχι.

 

Αν κάνεις διδακτορικό στις ΗΠΑ, όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια σε πληρώνουν κατά τη διάρκεια των σπουδών σου περίπου 25,000 δολάρια το χρόνο. Και εγώ διδακτορικό στις ΗΠΑ έκανα.

 

Όντως δίνει υποτροφίες το Harvard. Το λες όμως λες και είναι κάτι εύκολο, κάτι που μπορεί να κερδίσει ο οποιοσδήποτε...

Πάντως γενικά μπορείς να κερδίσεις υποτροφία για μεταπτυχιακό πιο εύκολα. Ένας γνωστός μου πήγε στο ΜΙΤ έτσι και τον κράτησαν κιόλας μετά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα για να εξασφαλισεις υποτροφια σε προπτυχιακο επιπεδο γοα χαρβαρντ, πρεπει νξα εισαι ο μικρος αινσταιν.

 

Δεν είναι καθόλου έτσι. Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Οι υποτροφίες στα μεγάλα πανεπιστήμια των ΗΠΑ για πρώτες σπουδές δεν έχουν σχέση με την ικανότητα, παρά μόνο με την οικονομική ανάγκη. Δηλαδή κάνεις πρώτα αίτηση στο πανεπιστήμιο, και αν σε δεχτεί, κοιτάν τα εισοδήματα των γονέων σου και σου κάνουν μια προσφορά που να είσαι σε θέση να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου έτσι. Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Οι υποτροφίες στα μεγάλα πανεπιστήμια των ΗΠΑ για πρώτες σπουδές δεν έχουν σχέση με την ικανότητα, παρά μόνο με την οικονομική ανάγκη. Δηλαδή κάνεις πρώτα αίτηση στο πανεπιστήμιο, και αν σε δεχτεί, κοιτάν τα εισοδήματα των γονέων σου και σου κάνουν μια προσφορά που να είσαι σε θέση να πληρώσεις.

 

Ναι αλλά για να σε δεχτεί... :rolleyes:

Μια λίστα για το νομικό τμήμα του χάρβαρντ (ο τσ θέλει για μηχανικός) από την Βίκι με αγάπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά για να σε δεχτεί... :rolleyes:

Μια λίστα για το νομικό τμήμα του χάρβαρντ (ο τσ θέλει για μηχανικός) από την Βίκι με αγάπη

 

Όλα γίνονται αν το θέλεις πολύ και προσπαθήσεις σκληρά. Ο αδερφός μου στο νομικό τμήμα του χάρβαρντ είναι.

Αλλά υπάρχουν πάρα πολλά καλά αμερικανικά πανεπιστήμια, δεν χρειάζεται να κολάμε σε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...