Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο harvard είναι εφικτό


alx_ff.c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πανεπιστήμιο όχι απο τα top αλλά πιο μεσαίας κατηγορίας το οποίο παρέχει full(financial)need έχει πιο high requirements για να μπεις με αυτό τον τρόπο απο το να έμπαινες κανονικά; (με το να τα σκάσεις δηλαδή) η είναι τα ίδια;

 

(μιλάω για μεταπτυχιακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος στο site.Θέλω να ρωτήσω τι χρειάζεται κάποιος για να σπουδάσει στο Harvard στις ΗΠΑ εννοώ τι βαθμό, τι prof ποσά είναι τα δίδακτρα και αν έχει μέλλον το αντικείμενο που θέλω να σπουδάσω δηλαδή ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών δεν γνωρίζω τώρα το αντίστοιχο στις ΗΠΑ λογικά λέγετε απλά πληροφορική η κατι τετοιο και αν δεν έχει μέλλον τι πιστεύετε θα ήταν καλύτερο να σπουδάσω εκεί??? Ευχάριστο πολύ για τον χρόνο σας.

 

 

Το Harvard το ξεχνάς γιατί δεν ενδείκνυται για το είδος σπουδών που σε ενδιαφέρει μην ψωνίζεσαι επειδή ακούγεται στις ταινίες του hollywood...

 

 

από εκεί και πέρα τα δίδακτρα είναι ένα σορό πάνω από 12.000 βεβαια μπορείς να δουλέψεις έναντι διδάκτρων η να πάρεις μερική υποτροφία.

 

 

Συνταγή επιτυχίας δεν υπάρχει (εκτος αν είσαι ιδιοφυΐα και άριστος σε όλα και πλουσιος)

 

 

Από εκεί και πέρα παίζει ιδιαίτερο ρολο ο χαρακτήρας σου οι δραστηριότητες σου και οι σκοποί που έχεις στην ζωή καθώς και πως θα τα μεταφέρεις αυτά στον υπεύθυνο σπουδών και η προσωπική του κρίση.

 

 

πρέπει να έχεις δηλαδή extracurricular activities όπως τα λένε αυτοί.. αυτό για να αποδείξεις ότι είσαι δραστήριο και χρήσιμο άτομο στην κοινωνία και γενικά ότι είσαι πολύτροπος και έχεις όραμα ιδανικά και τέτοια.. τέτοιες δραστηριότητες έχουν διαφορες φύσεις από οργανωτής συναυλιών μέχρι γραμματέας στην μαθηματική εταιρία, αθλητής επιδόσεων, έφεδρος αξιωματικός στον στρατό κτλ :P ότι μπορείς να σκεφτείς σε δραστηριότητα-εμπειρίες καλο είναι βεβαια πρέπει κάπως να αποδεικνύεται ότι τις ασκούσες.

 

 

μετά πρέπει να τους γράψεις μια πολύ καλή έκθεση (δικη σου και όχι να βάλεις κάποιον καθηγητή να στην γράψει γιατί θα το καταλάβουν όταν σε παραλάβουν και θα σε διώξουν) στην οποια θα τους εξηγήσεις γιατί θέλεις να μπεις στην συγκεκριμένη σχολη (εδώ ήδη έχασες μιας και δεν έχεις κανένα λόγο που την διάλεξες πέρα από το πρεστίζ που νομίζεις ότι έχει)

 

την ιστορία της ζωής σου και πως αυτή σε έφερε στο να θέλεις να σπουδάσεις αυτό που διάλεξες και ποια τα όνειρα σου για τις σπουδές και μετά από αυτές.

 

 

πρέπει να δείξεις δηλαδή ζωντάνια ενδιαφέρον αυτοπεποίθηση πρωτοβουλία ιδεολογία και ότι θέλεις να δημιουργήσεις και να προσφέρεις στην κοινωνία και στον εαυτό σου.

 

 

τέλος από αγγλικά πρέπει να έχεις TOEFL

 

και καλύτερα να δόσεις τις αμερικανικες εξετάσεις SAT κτλ (εξετάζονται και στην ελλάδα)

 

 

βοηθάνε και οι συστάσεις αλλα όχι από τον δάσκαλο του σχολειου σου (καλά όχι ότι θα το παραβλέψουν αλλα απέχει από το να θεωρηθεί ισχυρό χαρτί) πρέπει η σύσταση να είναι από άτομο με εδραιωμένο όνομα στην κοινωνία.. πχ από τον εργοδότη σου που έχει μια μεγάλη επιχείρηση -όχι μπακάλικο η συνοικιακό μαγαζί- η από κάποιον γνωστό καθηγητή πανεπιστημιακό κτλ

 

 

επίσης να ξέρεις πως εκεί δεν είναι τα τμήματα σαν εμάς.. δηλαδή δεν ξεκινάς ηλεκτρολόγος μηχανικός κτλ...

 

εκεί διαλέγεις μαθήματα που θέλεις να παρακολουθήσεις (θετικές επιστήμες θεωρητικές κτλ) μετά από κάποιο σημείο διαλέγεις ροή και μετά υπάρχουν ειδικεύσεις που για να τις παρακολουθήσεις θα πρέπει να είχες διαλέξεις συγκεκριμένα μαθήματα..

 

οποτε κάπως ουσιαστικά εξ αρχής χτίζεις την αλυσίδα των μαθημάτων που θα παρακολουθήσεις σύμφωνα με τον τελικό σου στόχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σταμάτα να βλέπεις Teen Movies και οτι αν πας για σπουδές στο Αμέρικα θα είσαι φάση American Pie κι έτσι

Harvard , Yale, MIT , Princeton, Stanford κτλ είναι όνειρα θερινής νυκτός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα γενικό σχόλιο για όποιον τύχει και διαβάσει το παρόν thread. Οι απόψεις όλων για ένα θέμα δεν έχουν την ίδια βαρύτητα. Κάποιος που πάλευε για να βγάλει 12 στο σχολείο θα σου πει ότι είναι εντελώς αδύνατο να σπουδάσεις στο Χάρβαρντ. Κάποιος που έχει κερδίσει την Ολυμπιάδα μαθηματικών, μπορεί να σου πει ότι τον παρακαλούσαν να πάει. Οπότε, πριν ενθουσιαστείς ή απογοητευθείς, φρόντισε να μάθεις ποιος είναι αυτός που σου δίνει την πληροφορία και λέει την άποψή του.

 

Έχω ακούσει κατά καιρούς για πολλά πράγματα ότι "δεν γίνονται", "ξέχασέ το", "είναι όνειρα θερινής νυκτός" κτλ. Κάποια από αυτά τα "αδύνατα" τα κατάφερα εγώ ο ίδιος, άλλα είδα να τα καταφέρνουν φίλοι και γνωστοί. Αντιστοίχως, άλλα πράγματα για τα οποία μου έλεγαν ότι είναι παιχνιδάκι, εμένα μου φάνηκαν παλούκια. Υποθέτω το ίδιο ισχύει για όλους τους ανθρώπους. Οπότε, το μόνο που έχει αξία σε τέτοια θέματα είναι να γράψει κάποιος που τα κατάφερε ή ασχολήθηκε σοβαρά και να πει αντικειμενικά τι προσόντα και τι χρήματα χρειάστηκε. Αν αυτά τα προσόντα και τα λεφτά είναι ρεαλιστικό μέγεθος για τον καθένα, το κρίνει μόνος του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρίσκω σχετικά threads στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο θέμα,οπότε ξαναγράφω εδώ θέλοντας να μοιραστώ μαζί σας την περίπτωσή μου και το κατά πόσο θα μπορούσε κάποιος με τις δικές μου προδιαγραφές να βρει χρηματοδοτούμενο διδακτορικό (με σκέτο πτυχίο και παράλληλη παρακολούθηση μεταπτυχιακού ή με μεταπτυχιακό) στις Η.Π.Α.!

 

Σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός σε Τ.Ε.Ι. και το Μάρτιο ξεκινώ πτυχιακή εργασία σε συνεργασία με γνωστό ερευνητικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη πάνω σε μια καινοτόμο μέθοδο παραγωγής υδρογόνου μέσω ΑΠΕ...μήνες τώρα συζητώ τέτοια θέματα με τους καθηγητές εκεί και μου έκανε εντύπωση ότι τους φαινόταν φυσιολογικό μετά από αυτό να αναζητήσω κάτι τέτοιο!

Γενικά υπάρχει η εντύπωση ότι η Αμερική σ'αυτό το θέμα είναι κάτι το "άπιαστο" και το δυσπρόσιτο,πόσο μάλλον στους κόλπους του δικού μου ιδρύματος όπου ο Μ.Ο. του φοιτητικού δυναμικού είναι να τον κλαίνε οι ρέγγες και η μέση φιλοδοξία του μέσου φοιτητή είναι ένας μισθός να'χει να τη βγάζει...

 

Απ'όσα έχω ακούσει και καταλάβει,οι graduate με τις post-graduate σπουδές στην Αμερική δεν έχουν καμία σχέση,τόσο από άποψη εκλογής υποψηφίων όσο και από οικονομικής!

Δίνετε έμφαση σε σχετική ερευνητική δραστηριότητα και εργασιακή εμπειρία και στην περίπτωσή μου υπάρχει έντονο το 2ο στοιχείο καθ'ότι παρά τα 23 μου χρόνια μετρώ ήδη 4 χρόνια part-time προϋπηρεσίας δίπλα σε μηχανικούς σε γνωστή Βορειοελλαδίτικη Α.Ε. μηχανολογικών έργων και συμμετοχή από πολύ νεαρή ηλικία στην οικογενειακή επιχείρηση (τεχνική και εμπορική Ο.Ε.),όχι αντίστοιχου βεληνεκούς της 1ης αλλά αρκετά decent για τα Ελληνικά δεδομένα και με σχετικότατο με τις σπουδές μου αντικείμενο...

Με την πιο πάνω πτυχιακή που θα ξεκινήσει το Μάρτιο και θα ολοκληρωθεί σε 12-18 μήνες,φιλοδοξώ να "φτιαχτώ" και στο 1ο σκέλος και να κατασταλάξω στους μελλοντικούς ερευνητικούς μου στόχους...

 

Από εκεί και πέρα,πάμε στα "ακαδημαϊκά"...μεταπτυχιακό ΔΕΝ απαιτείται,κάτι που μου κίνησε ακόμη περισσότερο το ενδιαφέρον καθώς έβγαζα σπυριά στην ιδέα να τα σκάσω για άλλα 2 χρόνια σπουδών σε ένα βαρετό πρόγραμμα με τα μισά μαθήματα εκτός ενδιαφέροντός μου μόνο και μόνο "για το χαρτί"!

Αυτό που δεν μπορεί κανείς απ'όσους το έχω συζητήσει να μου το ξεκαθαρίσει,είναι ο Μ.Ο. του πτυχίου!

Όλοι έχουμε σπουδάσει Ελλάδα και λίγο πολύ γνωρίζουμε πως βαθμολογούνται τα μαθήματα στα Ελληνικά Α.Ε.Ι.!Σε πολλά τμήματα του 5ου π.χ. πεδίου ή παιδαγωγικά κ.α. οι βαθμοί μπαίνουν χαλαρά και το να αποφοιτήσει κανείς με Μ.Ο. 7,5-8 φαντάζει ως κάτι σύνηθες!

Τα Πολυτεχνεία και οι σχολές Σ.Τ.ΕΦ. (όπως η δική μου) δυστυχώς δεν ανήκουν σ'αυτή την κατηγορία...υπάρχουν οι λιγοστοί καθηγητές που βοηθάνε,υπάρχουν οι "τσιγκούνηδες" που τους πηδάνε όλους ούτως ή άλλως (κάνοντας έτσι κι ένα "control" στους βαθμούς των αποφοίτων) και υπάρχουν και αυτοί που για να σε βαθμολογήσουν με καλό βαθμό πρέπει να αποκτήσεις προσωπικές σχέσεις μαζί τους,να τους γλύφεις απ'το πρωί ως το βράδυ,να πας και για καμιά τζάμπα πρακτική στο γραφείο τους κ.λπ.!

Εγώ προσωπικά με αξιοπρέπεια και χωρίς γλυψίματα και λοιπές βαθμοθυρικές τακτικές (κάτι το οποίο μου κόστισε φυσικά με κάποια 5άρια) είμαι αυτή τη στιγμή στο 7,2 περίπου,με προοπτική αυτό να γίνει 7,4-7,5 το ΠΟΛΥ,αν πετύχω υψηλούς βαθμούς στα εναπομείναντα μαθήματά μου...

Ναι μεν είναι ένας πολύ καλός Μ.Ο. για Ελληνικό τμήμα τεχνολογικής κατεύθυνσης,ναι μεν πολύ πιθανό να είμαι και πρώτος στην ορκωμοσία,δε γνωρίζω όμως κατά πόσο θα ήταν αυτός ο Μ.Ο. αρκετός!

Αλλά για να είμαι ειλικρινής,δε γνωρίζω καν αν στο φινάλε έχει τόσο σημασία!Αυτό είναι το σημαντικότερο που θα ήθελα να εστιάσουμε εδώ! :-)

 

Όλα τα άλλα από εκεί και πέρα,με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα βρίσκει κανείς! :-D

Ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις/θέσεις/εμπειρίες σας...

Επεξ/σία από Mirlogria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mirlogria, δεν τον ξέρω τον χώρο σου, αλλά δυο πράγματα θα σου πω.

Πρώτον, αν βγεις πρώτος στη σχολή σου, δε νομίζω ότι παίζει ρόλο ο μέσος όρος. Αν πας χαρτί ότι είσαι ο πρώτος στο έτος σου, σιγά μην ασχοληθεί ο άλλος να δεις αν είχες 7 ή 8. Μετράει βέβαια και η σχολή στην οποία βγήκες πρώτος.

Το δεύτερο είναι να ψάξεις σε πανεπιστήμια της Αμερικής Έλληνες καθηγητές στον τομέα σου (υπάρχουν άπειροι) και να τους στείλεις email για συμβουλές. Οι περισσότεροι βοηθάνε τους Έλληνες και θα σου δώσουν πληροφορίες από μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mirlogria παροτι εισαι μιναριτζης και στο αλλο τοπικ μου την ειχες δωσει ασχημα,η συμβουλη μου ειναι η εξης.Γραψε οσο καλυτερα μπορεις GRE και Toefl και μην σε απασχολει τοσο ο Μ.Ο.Αμα τα πας καλα σε αυτα τα πτυχια,φαινεται οτι εισαι εξυπνος και οτι τα αγγλικα σου ειναι σε καλο επιπεδο αρα εισαι σε θεση να ''παρακολουθησεις'' το προγραμμα.

 

Διδακτορικα υπαρχουν,και με υποτροφιες.Στειλε mail σε ελληνες καθηγητες εκει οπως επισης μιλα και με τους εδω καθηγητες μηπως εχουν κανα κονε εκει και μπορουν να βοηθησουν (και με το καταλληλο σπρωξιματακι,ισως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διδακτορικα υπαρχουν,και με υποτροφιες.Στειλε mail σε ελληνες καθηγητες εκει οπως επισης μιλα και με τους εδω καθηγητες μηπως εχουν κανα κονε εκει και μπορουν να βοηθησουν (και με το καταλληλο σπρωξιματακι,ισως).

 

linkinp περισσότερο ανέδειξα το θέμα όχι για μένα,αλλά με αφορμή την περίπτωσή μου να εξετάσουμε γενικότερα το πόσο εφικτό είναι για κάποιον Έλληνα πτυχιούχο πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι. να παρακολουθήσει χρηματοδοτούμενες ή και επί πληρωμή μεταπτυχιακές ή/και διδακτορικές σπουδές στις Η.Π.Α.,γιατί υπάρχει διάχυτη η εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι το φοβερό και τρομερό...

Και δε μιλάμε φυσικά ντε και καλά για Harvard,MIT κ.λπ. αλλά τουλάχιστον για πανεπιστήμια άνω του εκεί Μ.Ο.!

 

Προσωπικά θα τη βρω την άκρη,σχεδόν όλοι οι επιστήμονες που εργάζονται στο κέντρο και ο επιβλέποντάς μου από Αμερική περάσανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι δεν είναι ρεαλιστικό από ΤΕΙ να πας κατευθείαν για χρηματοδοτούμενο διδακτορικό στις ΗΠΑ. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος από όλο τον πλανήτη και θα χρειαστείς τουλάχιστον κάποιο ενδιάμεσο μεταπτυχιακό σε καλό πανεπιστήμιο πρώτα.

 

Εγώ έκανα διδακτορικό στα οικονομικά στις ΗΠΑ σε ivy league, πλήρως χρηματοδοτούμενο, αλλά έκανα και πρώτες σπουδές στις ΗΠΑ.

Επεξ/σία από dreamercon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Mirlogria έχει πιάσει περίπου το νόημα.

Είσαι ότι έχεις κάνει.Για τα διδακτορικά παίξει πιο σημαντικό ρόλο ερευνητικές εργασίες και προυπηρεσία μαζί με μια ενδιαφέρουσα ερευνητική πρόταση.Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει να έχει καθηγητές με γνωριμίες και γέφυρες με το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο δε του είπατε.Τόπικ στάρτερ αγόρι μου,το μυαλό του Τόξου το έχεις?Αν ναι μπαίνεις κ κάνεις περίπατο σε Ivy φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και αν θες απαντάς.

 

Γιατί θες εξωτερικό και δη Αμερική; Ένα χρηματοδοτούμενο προγραμμα σε κάνα πολυτεχνείο στην Ελλάδα ας πούμε θα σε χαλάσει; Ή έστω ένα ταπεινό μεταπτυχιακάκι μη-χρηματοδοτούμενο στο Μετσόβειο θα σε ρίξει στα χαμηλά ;

 

Τα ακόμα πιο βασικά ερωτήματα...

Αγγλικά ξέρεις να μιλάς και να κατανοείς; Ξέρεις τι θες να κάνεις; Με τι θες να ασχοληθείς; Σε ποιο πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει να κάνεις την έρευνα και αν αυτή είναι χρηαμτοδοτούμενη; Τι απαιτείται για να μπεις εκεί μέσα το χεις ψάξει; Κάνα δυνατό κονέ να σε σπρώξει για εξωτερικό έχεις ή έτσι πάμε αέρα πατέρα να τους πάρουμε τα σώβρακα;

 

Σόρρυ αλλά εάν νομίζεις ότι για να πας σε τόσο υψηλό επίπεδο από ένα ελληνικό ΤΕΙ χρειάζεται απλά μια προϋπηρεσία και ένας βαθμός με 8  άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...