Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο harvard είναι εφικτό


alx_ff.c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Redodin, θα σου απαντήσω κι εγώ, όχι διότι δε με κάλυψαν οι παραπάνω, αλλά μου αρέσουν τα παραδείγματα.

Οπως ανέφερα παραπάνω, γνωστή μου από ΤΕΙ κάνει διδακτορικό σε tier 1 πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ, με υποτροφία. Αλλά, τέλειωσε στα 4.5 χρόνια, 4 υποτροφίες ικυ ως πρώτη στο έτος της, 3 χρόνια δούλευε στο ιτε, 2 διεθνή συνέδρια και κάποια εθνικά, co-author σε 1 paper και σε καναδυό ρίπορτς για εε.

Αυτός ο άνθρωπος ήταν ο καλύτερος φοιτητής της χρονιάς εισαγωγής, δούλεψε σκληρά 7 χρόνια και επωφελήθηκε από όσες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν προσπαθώντας σκληρά. Δεν κατάφερε να πάει σε ivy, αλλά ειλικρινά δε νομίζω πως έχει κι ιδιαιτερη σημασία. Παρόμοια άτομα υπάρχουν σε όλα τα τμήματα, ψάξε και θα τα βρεις.

 

Σημείωση στο cv γράφει: B.Eng.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redodin, θα σου απαντήσω κι εγώ, όχι διότι δε με κάλυψαν οι παραπάνω, αλλά μου αρέσουν τα παραδείγματα.

Οπως ανέφερα παραπάνω, γνωστή μου από ΤΕΙ κάνει διδακτορικό σε tier 1 πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ, με υποτροφία. Αλλά, τέλειωσε στα 4.5 χρόνια, 4 υποτροφίες ικυ ως πρώτη στο έτος της, 3 χρόνια δούλευε στο ιτε, 2 διεθνή συνέδρια και κάποια εθνικά, co-author σε 1 paper και σε καναδυό ρίπορτς για εε.

Αυτός ο άνθρωπος ήταν ο καλύτερος φοιτητής της χρονιάς εισαγωγής, δούλεψε σκληρά 7 χρόνια και επωφελήθηκε από όσες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν προσπαθώντας σκληρά. Δεν κατάφερε να πάει σε ivy, αλλά ειλικρινά δε νομίζω πως έχει κι ιδιαιτερη σημασία. Παρόμοια άτομα υπάρχουν σε όλα τα τμήματα, ψάξε και θα τα βρεις.

 

Σημείωση στο cv γράφει: B.Eng.

Εγω συμφωνω μαζι σου πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν δυνατοτητες το οτι καποιος που ειναι απο ΤΕΙ δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι αχρηστος ή οτι εχει πολυ χαμηλο επιπεδο υπαρχουν παιδια που μπηκαν σε ΤΕΙ με 16 κ 17 και γουσταραν πολυ αυτο που εκαναν.

 

 

 

 

Προφανως και δεν ειναι ΜΙΤ αλλα ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο,απο τα κορυφαια της Ευρωπης.Το delft ειδικα.

Ειναι αρκετα καλο αλλα στο τομεα μου ειναι νομιζω 25ο αρα δεν ειναι ουτε καν στην 20αδα δηλαδη δεν ειναι απο τα απιαστα, αλλα περα απο αυτο γιατι στην Αγγλια μπορει να με δεκτουν και μαλιστα σε αρκετα καλα πανεπιστημια οπως αυτο του Leeds ενω στην Ολλανδια οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απορρώ με την υπομονή σας για τόσο διάβασμα. Είτε για προπτυχιακό έξω και μάλιστα σε πανεπιστήμια με τρελό ανταγωνισμό είτε για μεταπτυχιακό + διδακτορικό..

 

Εγώ μόλις τελείωσα την σχολή μου το προπτυχιακό και πραγματικά δεν την παλεύω να φάω καπάκι μεταπτυχιακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απορρώ με την υπομονή σας για τόσο διάβασμα. Είτε για προπτυχιακό έξω και μάλιστα σε πανεπιστήμια με τρελό ανταγωνισμό είτε για μεταπτυχιακό + διδακτορικό..

 

Εγώ μόλις τελείωσα την σχολή μου το προπτυχιακό και πραγματικά δεν την παλεύω να φάω καπάκι μεταπτυχιακό...

 

ας πουμε οτι: ετσι και κανεις ενα μεταπτυχιακο στα αγγλικα θα εχεις καλυτερη προσβαση στην πληροφορια και συγκεκριμενες απαιτησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απορρώ με την υπομονή σας για τόσο διάβασμα. Είτε για προπτυχιακό έξω και μάλιστα σε πανεπιστήμια με τρελό ανταγωνισμό είτε για μεταπτυχιακό + διδακτορικό..

 

Εγώ μόλις τελείωσα την σχολή μου το προπτυχιακό και πραγματικά δεν την παλεύω να φάω καπάκι μεταπτυχιακό...

Φιλε Παντελη ειναι η μονη ελπιδα για να φυγεις εξω και να βρεις δουλια οποτε οποιος μπορει ας τον κανει εμεις απλα θα το συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον. Δεν τσουβαλιασα κανεναν, μιλαω για μια πραγματικοτητα στα ΤΕΙ, την οποια οποιος κανει οτι δεν την ξερει απλα κρυβεται πισω απτο δαχτυλο του. Αυτο δε συνιστα τσουβαλιασμα. Αν πω η Ελλαδα ειναι χωρα διαφθορας η ωριμη απαντηση σου θα 'ναι "προφανως εσυ εισαι ο διεφθαρμενος και εχεις κομπλεξ κατωτεροτητας, αλλα εγω δεν ειμαι!" ? Back to basics ητοι ξεκινα προσπαθειες στην κατανοηση της ελληνικης πριν ανοιξεις... φτερα για Χαρβαρντ...

 

Δευτερον. Τα (προφανη κιολας) συμπερασματα, απεφευγε τα γιατι σε περιμενουν εκπληξεις γενικοτερα.

 

Τριτον. Κομπλεξ κατωτεροτητας επειδη λεω οτι το Χαρβαρντ δε θα ασχοληθει ποτε με εναν τυπο που το μονο που εχει να παρουσιασει ειναι πτυχιο ΤΕΙ (και δεν εννοω εσενα, δεν διαβασα καν τα ποστ σου, οποτε απορω γιατι το πηρες και προσωπικα)...

Διάβασε πρώτα τα post του συνομιλητή σου,ρίξε και μια ματιά να δεις πόσο παλιό είναι το θέμα,ποιος το άνοιξε και τι σχέση έχουν αυτά που γράφει ο topic starter μ'αυτό που λέω εγώ πριν γίνεις εκνευριστικός μέχρι παρεξηγήσεως...

 

Προφανώς εδώ δεν μιλάμε για "έναν τύπο που το μόνο που έχει να παρουσιάσει είναι ένα πτυχίο ΤΕΙ",όπως επίσης δε μιλάμε για "έναν τύπο που το μόνο που έχει να παρουσιάσει είναι ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο" αλλά εντάξει,πρέπει να μπεις έτσι να το κάνεις λίγο μπουρδέλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για σένα η ζωή τελείωσε στο 14άρι του απολυτηρίου σου και απέκτησες πτυχίο με αυτό τον τρόπο,γι'αυτό και σε διακατέχει κόμπλεξ κατωτερότητος...fine by me,μη τσουβαλιάζεις όμως όλους τους υπόλοιπους!

Για να μου λένε οι ερευνητές στο κέντρο που με ξέρουν κι έχουν σπουδάσει εκεί "να το κυνηγήσω" και "γιατί όχι",κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εσένα...

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση,όπως είπα και πιο πάνω έχω συγκεκριμένο πλάνο για να βγει κάτι καλό και οικονομικά εκμεταλλεύσιμο από αυτή την ιστορία δεν είμαι κάνας σκιτζής,οπότε όταν στο προσεχές μέλλον έρθει η ώρα να κάνω τις αιτήσεις μου (Αμερική,Γερμανία,ταμτούμ κ.λπ.) θα ξέρω ότι "με παίρνει" για εκεί που θα αιτηθώ,έχοντας δει ποιοι και με τι προσόντα γίνονται δεκτοί...

Κι αν ακούσω κανένα αιτιολογικό του τύπου "πολύ ενδιαφέρουσα η ερευνητική σου πρόταση αλλά είσαι από Τ.Ε.Ι. γι'αυτό δε σε δεχόμαστε" θα το πάρω,θα πάω στο WC μου θα σκουπιστώ με αυτό και θα τους πω απλά ότι "υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια"! :P

Λες κι εγώ θα χάσω αν πάω αλλού να αναπτύξω την πρότασή μου...

 

2 Q

 

1] πως θα μαθεις ποιος μπαινει και ποιος οχι?

2] φοβασαι την αποτυχια και το ψαχνεις τοσο?

 

επισης 

γιατι τετοιο κολλημα με το harvard? SUITS βλεπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Πρωτον. Δεν τσουβαλιασα κανεναν, μιλαω για μια πραγματικοτητα στα ΤΕΙ, την οποια οποιος κανει οτι δεν την ξερει απλα κρυβεται πισω απτο δαχτυλο του. Αυτο δε συνιστα τσουβαλιασμα. Αν πω η Ελλαδα ειναι χωρα διαφθορας η ωριμη απαντηση σου θα 'ναι "προφανως εσυ εισαι ο διεφθαρμενος και εχεις κομπλεξ κατωτεροτητας, αλλα εγω δεν ειμαι!" ? Back to basics ητοι ξεκινα προσπαθειες στην κατανοηση της ελληνικης πριν ανοιξεις... φτερα για Χαρβαρντ...

 

Δευτερον. Τα (προφανη κιολας) συμπερασματα, απεφευγε τα γιατι σε περιμενουν εκπληξεις γενικοτερα.

 

Τριτον. Κομπλεξ κατωτεροτητας επειδη λεω οτι το Χαρβαρντ δε θα ασχοληθει ποτε με εναν τυπο που το μονο που εχει να παρουσιασει ειναι πτυχιο ΤΕΙ (και δεν εννοω εσενα, δεν διαβασα καν τα ποστ σου, οποτε απορω γιατι το πηρες και προσωπικα)...

Διάβασε πρώτα τα post του συνομιλητή σου,ρίξε και μια ματιά να δεις πόσο παλιό είναι το θέμα,ποιος το άνοιξε και τι σχέση έχουν αυτά που γράφει ο topic starter μ'αυτό που λέω εγώ πριν γίνεις εκνευριστικός μέχρι παρεξηγήσεως...

 

Προφανώς εδώ δεν μιλάμε για "έναν τύπο που το μόνο που έχει να παρουσιάσει είναι ένα πτυχίο ΤΕΙ",όπως επίσης δε μιλάμε για "έναν τύπο που το μόνο που έχει να παρουσιάσει είναι ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο" αλλά εντάξει,πρέπει να μπεις έτσι να το κάνεις λίγο μπουρδέλο!

Γιατι κλαις παλι; Τοσο δυσδιακριτο ειναι οτι απαντουσα στον redodin και το θεμα ρατσισμου, μεχρι να μπεις να γραψεις τον πονο σου ως προς τα ποστ μου; Επαναλαμβανω εντατικα μαθηματα στην κατανοηση της ελληνικης και αμεσα. Οσο για τον εκνευρισμο σου οι λυσεις πολλες, ξεκινωντας απο ξυδακι. Περαστικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Q

 

1] πως θα μαθεις ποιος μπαινει και ποιος οχι?

2] φοβασαι την αποτυχια και το ψαχνεις τοσο?

 

επισης 

γιατι τετοιο κολλημα με το harvard? SUITS βλεπετε?

Άντε πάλι...

 

Ρε ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο TOPIC STARTER,χέστηκα για το Harvard! :mad:

 

1)Ούτε τα CV των υποψηφίων,ούτε τα αιτιολογικά απόρριψης/αποδοχής είναι κρυφά!Ρωτάς και μαθαίνεις...

2)Δεν ήξερα ότι απαγορεύονται τέτοιου είδους θεωρητικές συζητήσεις,την άλλη φορά θα σε ρωτήσω προτού γράψω οτιδήποτε! :-)

 

Γιατι κλαις παλι; Τοσο δυσδιακριτο ειναι οτι απαντουσα στον redodin και το θεμα ρατσισμου, μεχρι να μπεις να γραψεις τον πονο σου ως προς τα ποστ μου; Επαναλαμβανω εντατικα μαθηματα στην κατανοηση της ελληνικης και αμεσα. Οσο για τον εκνευρισμο σου οι λυσεις πολλες, ξεκινωντας απο ξυδακι. Περαστικα

Ο τρόπος σου,είτε απευθύνεσαι σε μένα είτε όχι,είναι αυτός που περιγράφω...από εκεί και πέρα,δικαίωμά σου να θεωρείς δίκαια ή οτιδήποτε άλλο τέτοια ρατσιστικά φαινόμενα,όπως επίσης μπορεί και να σου αρέσει να πηγαίνεις Ελβετία και να σε αποκαλούν schwarzkopf και φοροφυγά,fine by me vol.2!

Λίγο πιο κόσμια και on-topic that's all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι...

 

Ρε ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο TOPIC STARTER,χέστηκα για το Harvard! :mad:

 

1)Ούτε τα CV των υποψηφίων,ούτε τα αιτιολογικά απόρριψης/αποδοχής είναι κρυφά!Ρωτάς και μαθαίνεις...

2)Δεν ήξερα ότι απαγορεύονται τέτοιου είδους θεωρητικές συζητήσεις,την άλλη φορά θα σε ρωτήσω προτού γράψω οτιδήποτε! :-)

Ο τρόπος σου,είτε απευθύνεσαι σε μένα είτε όχι,είναι αυτός που περιγράφω...από εκεί και πέρα,δικαίωμά σου να θεωρείς δίκαια ή οτιδήποτε άλλο τέτοια ρατσιστικά φαινόμενα,όπως επίσης μπορεί και να σου αρέσει να πηγαίνεις Ελβετία και να σε αποκαλούν schwarzkopf και φοροφυγά,fine by me vol.2!

Λίγο πιο κόσμια και on-topic that's all...

 

  • δεν θελεις harvard αλλα ψηνεσαι για ivy...
  • καποια unis λενε ποιοι ειναι οι υποψηφιοι στο site τους, δεν λενε ποιοι απετυχαν και γιατι. Αν για καποιο λογο, σου δινουν 5 κουτες με βιογραφικα (και λιγα λεω) και σου λενε αυτοι απετυχαν, τοτε ενημερωσε και εμας.
  • το θεμα με την αποτυχια, ειχε συγκεκριμένη υπογράμμιση...
  • Σημειωση: αν θελεις να σου μιλανε κοσμια/ θεωριτικα / ακαδημαικα [eng], τοτε θα επρεπε να ξερεις οτι τα θαυμαστικα απαγορευονται...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά όντως κυριαρχεί κόμπλεξ κατωτερότητας.... Δεν είπε κανείς ότι οι φοιτητές ΤΕι είναι άχρηστοι και χαμηλού επιπέδου.

 

Το αν είσαι καλός φοιτητής από ΤΕΙ με πτυχίο 8 δεν έχει καμία σχέση με το αν μπορείς να πας στο Ηarvard. Όσο και να επιμένουν μερικοί... Στο Harvard ξαναλέω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι πολύ καλός είτε τελειώσεις ΈΜΠ είτε ΤΕΙ έχεις πολλές πιθανότητες να σε δεχτούν σε ένα απο τα κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου(Τοπ 20).

Απλά από ΤΕΙ ένα 5-10% μπορεί να είναι πολύ καλοί και από το ΕΜΠ πχ το 60%.Γιαυτό και ο ΤΕΙτζης είναι κάτι σαν τον Μομπι Ντικ να το βρεις σε κορυφαίο πανεπιστήμιο μετά.  :P  Υπάρχουν αλλά είναι σπάνιο φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου για να μπεις σε top 20 από ΕΜΠ θέλεις από 8 και πάνω(lse πχ ξέρω άτομο που μπήκε με 7,3 σε Μaster και άλλο με 7,8 σε USA για διδακτορικό σε τοπ 30 ).Από τα άλλα πανεπιστήμια + μισό βαθμό .Από τει θέλεις σίγουρα 9+ και να έχεις κάνει και papers+interships . Χωρίς όλα αυτά να είναι απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ

 

Δεν μιλησα για το Harvard αλλα δια Ολλανδια αλλα και το Harvard να ηταν αφου τους πληρωνω και εχω τις δυνατοτητες τοτε επρεπε να μου δωσουν το δικαιομα για interview εστω ενα 5 λεπτο μεσω skype.

 

Φίλε μου συγνώμη κιόλας αλλά ποιος νομίζεις δλδ ότι είσαι εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε τελοσπάντων που θα πρέπει ντε και καλά πανεπιστήμια επιπέδου Ηarvard να σου ανοίγουν τις πόρτες και να σε δέχονται για συνέντευξη; 

 

 

Mιλάμε για κορυφαία πανεπιστήμια τα οποία καλώς ή κακώς είναι και ιδιωτικά...Ότι γουστάρει το καθένα θα δέχεται, ότι γουστάρει θα απορρίπτει χωρίς πολλά πολλά. Θέτουν υψηλότατες απαιτήσεις που αν τις έχεις προχωράς, αν δεν τις έχεις bb είτε σου αρέσει είτε όχι...

 

Ποιος σας είπε  ότι η πρόσβαση σε τέτοια πανεπιστήμια είναι μπάτε σκύλοι αλέστε;;;

Πρέπει να ξεκολλήσουμε από την ελληνική νοοτροπία επειδή έχουμε μάθει εδώ να μας ανοίγουν τις πόρτες σε όλα τα πανεπιστήμια ότι πρέπει το ίδιο να γίνεται και στο εξωτερικό. Και σόρρυ κιόλας αλλά ειδικά να είσαι από ΤΕΙ και να ζητάς κάτι τέτοιο είναι εντελώς παράλογο....  Με την ίδια λογική και ένας απόφοιτος φυσικής του ΕΚΠΑ να πάει να απαιτεί ερευνητική θέση στη NASA... Και μετά να διαμαρτύρεται ότι δεν το δέχτηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]  Με την ίδια λογική και ένας απόφοιτος φυσικής του ΕΚΠΑ να πάει να απαιτεί ερευνητική θέση στη NASA... Και μετά να διαμαρτύρεται ότι δεν το δέχτηκαν.

 

Δε γνωρίζω τις εμπειρίες σου, αλλά το παραπάνω είναι λάθος.- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...