Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο harvard είναι εφικτό


alx_ff.c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

GRE, TOEFL, έρευνα στο θέμα, συστατικές. Για να πάρεις διδακτορικό εδώ, είναι >5 χρόνια, επειδή τα πρώτα 2-3 παρακολουθείς τα μαθήματα του μεταπτυχιακού, μετά έχεις εξετάσεις και μετά επικεντρώνεσαι στην έρευνα σου. Τώρα να μαι ειλικρινής, πληρώνουν μόνο όσοι έχουν κάψα να πανε σε συγκεκριμένο πρόγραμμα σε συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν θες κάτι συγκεκριμένο ρώτα. Όσο για το ΤΕΙ, μη σε ανησυχεί, γνωστή μου από ΤΕΙ Κρήτης, με πέρασμα από Γερμανία είναι σε 1st tier uni στη Μασσαχουσέτη. Και ξέρω άνθρωπο από περιεφεριακό πανεπιστήμιο της Ελλάδας, παράτησε δουλειά σε Ivy league, διότι δεν άντεχε τον αρρωστημένο ανταγωνισμό.

 

Το μόνο όριο είναι ο ουρανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις κι'όλας αν όντως τα 200κ που θα δώσεις θα μπορέσεις κάποτε να τα ξεπληρώσεις. Αυτό είναι τεράστιο ζήτημα αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ όπου πάρα πολλοί φοιτητές οι οποίοι αποφοίτησαν απο κορυφαία Πανεπιστήμια ουσιαστικά εργάζονται (και θα εργάζονται για όλη τους τη ζωή) για να αποπληρώσουν το φοιτητικό δάνειο.

 

Να σπουδάσεις στο Harvard ή σε οποιοδήποτε άλλο κορυφαίο και να επιστρέψεις Ελλάδα είναι μάλλον ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Απο την άλλη θα δώσεις 200κ αλλά είσαι σε μια χώρα όπου είσαι ο "κανένας". Δηλαδή πρέπει να εργαστείς 10πλάσια απο τον αντίστοιχο Αμερικάνο για να σου εμπιστευθεί κάποιος μια καλά πληρωμένη θέση.

 

EDIT: Αλλος ένας που δεν πρόσεξε την ημερομηνία του TS. Λέτε να τα κατάφερε τελικά; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις κι'όλας αν όντως τα 200κ που θα δώσεις θα μπορέσεις κάποτε να τα ξεπληρώσεις. Αυτό είναι τεράστιο ζήτημα αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ όπου πάρα πολλοί φοιτητές οι οποίοι αποφοίτησαν απο κορυφαία Πανεπιστήμια ουσιαστικά εργάζονται (και θα εργάζονται για όλη τους τη ζωή) για να αποπληρώσουν το φοιτητικό δάνειο.

 

Να σπουδάσεις στο Harvard ή σε οποιοδήποτε άλλο κορυφαίο και να επιστρέψεις Ελλάδα είναι μάλλον ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Απο την άλλη θα δώσεις 200κ αλλά είσαι σε μια χώρα όπου είσαι ο "κανένας". Δηλαδή πρέπει να εργαστείς 10πλάσια απο τον αντίστοιχο Αμερικάνο για να σου εμπιστευθεί κάποιος μια καλά πληρωμένη θέση.

 

EDIT: Αλλος ένας που δεν πρόσεξε την ημερομηνία του TS. Λέτε να τα κατάφερε τελικά; :P

 

Κορυφαία πανεπιστήμια όπως το Princeton έχουν no loans policy - που σημαίνει ότι κανένας δεν χρωστάει δάνειο στο πανεπιστήμιο για πρώτες σπουδές. Όσο για μεταπτυχιακά - τα διδακτορικά προγράμματα σε πληρώνουν για να πας. Αν είσαι καλός, επιλογές υπάρχουν πάντοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linkinp περισσότερο ανέδειξα το θέμα όχι για μένα,αλλά με αφορμή την περίπτωσή μου να εξετάσουμε γενικότερα το πόσο εφικτό είναι για κάποιον Έλληνα πτυχιούχο πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι. να παρακολουθήσει χρηματοδοτούμενες ή και επί πληρωμή μεταπτυχιακές ή/και διδακτορικές σπουδές στις Η.Π.Α.,γιατί υπάρχει διάχυτη η εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι το φοβερό και τρομερό...

Και δε μιλάμε φυσικά ντε και καλά για Harvard,MIT κ.λπ. αλλά τουλάχιστον για πανεπιστήμια άνω του εκεί Μ.Ο.!

 

Προσωπικά θα τη βρω την άκρη,σχεδόν όλοι οι επιστήμονες που εργάζονται στο κέντρο και ο επιβλέποντάς μου από Αμερική περάσανε...

 

τωρα θα πρεπει να περασουν απο ΚΙΝΑ...

 

Πρέπει να δεις κι'όλας αν όντως τα 200κ που θα δώσεις θα μπορέσεις κάποτε να τα ξεπληρώσεις. Αυτό είναι τεράστιο ζήτημα αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ όπου πάρα πολλοί φοιτητές οι οποίοι αποφοίτησαν απο κορυφαία Πανεπιστήμια ουσιαστικά εργάζονται (και θα εργάζονται για όλη τους τη ζωή) για να αποπληρώσουν το φοιτητικό δάνειο.

 

Να σπουδάσεις στο Harvard ή σε οποιοδήποτε άλλο κορυφαίο και να επιστρέψεις Ελλάδα είναι μάλλον ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις. Απο την άλλη θα δώσεις 200κ αλλά είσαι σε μια χώρα όπου είσαι ο "κανένας". Δηλαδή πρέπει να εργαστείς 10πλάσια απο τον αντίστοιχο Αμερικάνο για να σου εμπιστευθεί κάποιος μια καλά πληρωμένη θέση.

 

EDIT: Αλλος ένας που δεν πρόσεξε την ημερομηνία του TS. Λέτε να τα κατάφερε τελικά; :P

 

στην Αμερικη ολοι ειναι ο "κανενας"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και αν θες απαντάς.

 

1)Γιατί θες εξωτερικό και δη Αμερική; 2)Ένα χρηματοδοτούμενο προγραμμα σε κάνα πολυτεχνείο στην Ελλάδα ας πούμε θα σε χαλάσει; Ή έστω ένα ταπεινό μεταπτυχιακάκι μη-χρηματοδοτούμενο στο Μετσόβειο θα σε ρίξει στα χαμηλά ;

 

Τα ακόμα πιο βασικά ερωτήματα...

3)Αγγλικά ξέρεις να μιλάς και να κατανοείς; 4)Ξέρεις τι θες να κάνεις; 5)Με τι θες να ασχοληθείς; 6)Σε ποιο πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει να κάνεις την έρευνα και αν αυτή είναι χρηαμτοδοτούμενη; 7)Τι απαιτείται για να μπεις εκεί μέσα το χεις ψάξει; 8)Κάνα δυνατό κονέ να σε σπρώξει για εξωτερικό έχεις ή έτσι πάμε αέρα πατέρα να τους πάρουμε τα σώβρακα;

 

9)Σόρρυ αλλά εάν νομίζεις ότι για να πας σε τόσο υψηλό επίπεδο από ένα ελληνικό ΤΕΙ χρειάζεται απλά μια προϋπηρεσία και ένας βαθμός με 8  άστο καλύτερα.

 

1)Δεν "θέλω" ντε και καλά Αμερική,είδα απλώς ένα νήμα που με αφορά κι είπα να συζητήσουμε ένα "ενδεχόμενο"...

Μια χαρά είμαι όπως είμαι τώρα δε θα υποφέρω αν μείνω εδώ ούτε είμαι και κάνας πεινάλας που του τρέχουνε τα σάλια,αλλά ότι θα ήθελα να ζήσω ένα διάστημα στο εξωτερικό θα το ήθελα πολύ,με την προοπτική να βρω τις συνθήκες που θα ήθελα και γιατί όχι να πηδήξω απ'το βυθιζόμενο σκάφος που λέγεται "Ελλάδα"...

 

2)Πρώτο και κυριότερο,δε με γοητεύει το ενδεχόμενο να φάω 7-8 χρόνια απ'τη ζωή μου σ'ένα διδακτορικό πρόγραμμα με το οποίο θα ασχολούμαι full-time χωρίς να πληρώνομαι δεκάρα και παραμελώντας οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα για αυτό,με κίνδυνο η δουλειά μου να μείνει στα συρτάρια ή να ιδιοποιηθεί απ'τον όποιο επιβλέποντα...

Δεύτερο,έχω συγκεκριμένη ερευνητική κατεύθυνση και στόχο οπότε ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ κατευθυνθώ σε διδακτορική διατριβή θα μπω στη διαδικασία αναζήτησης χορηγών για την ανάπτυξη του προϊόντος...τι ύψους τέτοιας χρηματοδότησης πιστεύεις ότι θα βρω στη χώρα μας;Ξέρεις πολλές επιχειρήσεις που επενδύουν σ'αυτό το κομμάτι;

Και τρίτο,ακριβώς επειδή είμαι από Ελληνικό Τ.Ε.Ι. δε πρόκειται να γίνω δεκτός σε σοβαρό διδακτορικό πρόγραμμα σε Ελληνικό πολυτεχνείο διότι δε λογίζομαι ως μηχανικός από αυτά! ;)

 

3)Proficient απ'τα 15 και χρήση της γλώσσας ανελλιπώς έκτοτε (σε διαπραγματεύσεις με προμηθευτές κ.λπ.) οπότε σε εξαιρετικό βαθμό...

4)+5) Hell yeah..

 

6)Σε όποιο γίνω δεκτός και βρω τις κατάλληλες συνθήκες!

 

7)Μόνο επιφανειακά,όταν έρθει η ώρα θα το ερευνήσω περαιτέρω! :)

 

8)Την πτυχιακή εργασία στο ερευνητικό κέντρο (η ποιότητα και τα αποτελέσματα της οποίας θα φανούν όταν ολοκληρωθεί) και τις συστατικές από τους ερευνητές του,for the moment...

 

9)Δε "νομίζω" κάτι,σ'αυτό το συμπέρασμα μόνος σου οδηγείσαι θαρρώ...εγώ έχω απλώς ως ενδείξεις την παρακίνηση από τον επιβλέποντά μου (του κέντρου όχι του Τ.Ε.Ι.) προς αυτή την κατεύθυνση και τα βιογραφικά κάποιων γνωστών που έχουν φύγει για κάτι παρόμοιο στην Αμερική,τα οποία δε βλέπω να υπερτερούν σε κάτι από το δικό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λοιπόν ξέρεις τι θες να κάνεις και θεωρείς ότι διαθέτεις κάποια από τα προσόντα που απαιτούνται, τοτε η άποψη μου περισσεύει.

 

Ενημέρωσε, εαν θες όταν προκύψει κάτι...

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε γενικες γραμμες το ολο συστημα στο us και σε διαφορες αλλες χωρες δεν βασιζεται εξ ολοκληρου στο τι χαρτι φερνεις(οπως ελλαδα πχ) αλλα στο τι εχεις πετυχει .Γιαυτο και θα δεις οτι σε μερικες χωρες σε δεχονται για μαστερ χωρις να εχεις bachelor αρκει να μπορεις να αποδειξεις μεσω εργασιακης εμπειριας οτι εχεις τις γνωσεις που αντιστοιχουν στο πτυχιο που σου λειπει, εξαιρεσεις μεν μιας κ ελαχιστοι ανηκουν στην κατηγορια αλλα ισχυει ,αυτο που θελω να πω χωρις να εχω γνωση του αμερικανικου συστηματος ειναι οτι αν εχεις ενα βιογραφικο που  ειναι ξεχωριστο(αναλογικα με την ηλικια σου) δηλ εμπειρια/ερευνα/δημοσιευεις κλπ κλπ κλπ ειναι αρκετα πιθανο να γινεις δεκτος, τωρα αν δεν ειναι το harvard/MIT και ειναι πχ το University of Chicago (το 2012 το βγαλανε νο1 στις ΗΠΑ για MBA) ειτε то Caltech(μεσα στο παγκοσμιο top 10) ειτε καποιο αλλο που ισως δεν θα ειναι νο1-2-3-4 αλλα νο10-15 τι πειραζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην γραφετε οτι να ναι ωρες ωρες....Τι νουμερο 10 κι 15 στον κοσμο? Ξερετε τι χρειαζεται να για να μπεις στο caltech,στο northwestern  και στο Princeton? Eπειδη εχω παιδικους φιλους στα παραπανω πανεπιστημια,δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζετε μερικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην γραφετε οτι να ναι ωρες ωρες....Τι νουμερο 10 κι 15 στον κοσμο? Ξερετε τι χρειαζεται να για να μπεις στο caltech,στο northwestern  και στο Princeton? Eπειδη εχω παιδικους φιλους στα παραπανω πανεπιστημια,δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζετε μερικοι...

 

ε ωραια γιατι εγω τι ειπα? αν εχεις αναλογικα με την ηλικια σου ξεχωριστο βιογραφικο δηλ εμπειρια/ερευνα/δημοσιευεις εχεις πιθανοτητα να γινεις δεκτος

το να εχεις τα λεφτα για τα διδακτρα και τοπ βαθμολογιες δεν χρειαζεται να το πω θεωρω οτι κ μονο αμερικανικες ταινιες να χει δει καποιος μπορει να το καταλαβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ωραια γιατι εγω τι ειπα? αν εχεις αναλογικα με την ηλικια σου ξεχωριστο βιογραφικο δηλ εμπειρια/ερευνα/δημοσιευεις εχεις πιθανοτητα να γινεις δεκτος

το να εχεις τα λεφτα για τα διδακτρα και τοπ βαθμολογιες δεν χρειαζεται να το πω θεωρω οτι κ μονο αμερικανικες ταινιες να χει δει καποιος μπορει να το καταλαβει

 

Στο Princeton που έκανα διδακτορικό, και στο Yale που έκανα πρώτες σπουδές, ποτέ μου δεν συνάντησα έλληνα από ελληνικό ΤΕΙ πάντως και η αίσθηση που έχω είναι ότι αυτό θα είναι σχεδόν αδύνατο αν δεν υπάρχουν πρώτα μεταπτυχιακές σπουδές σε άλλο ίδρυμα πριν κανείς επιδιώξει διδακτορικό στις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Princeton που έκανα διδακτορικό, και στο Yale που έκανα πρώτες σπουδές, ποτέ μου δεν συνάντησα έλληνα από ελληνικό ΤΕΙ πάντως και η αίσθηση που έχω είναι ότι αυτό θα είναι σχεδόν αδύνατο αν δεν υπάρχουν πρώτα μεταπτυχιακές σπουδές σε άλλο ίδρυμα πριν κανείς επιδιώξει διδακτορικό στις ΗΠΑ.

 

συμφωνω απολυτα στο οτι θελει δυνατο μεταπτυχιακο πριν σε δεχτουν  για διδακτωρικο αν φανηκε οτι εννοουσα το αντιθετο λαθος μου :D

παντως οπως και να εχει εγω θα προτεινα και προς κεντρικη ευρωπη να ψαξει καποιος αν δεν εχει εξασφαλισμενη καποια υποτροφια στις ΗΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα στο οτι θελει δυνατο μεταπτυχιακο πριν σε δεχτουν  για διδακτωρικο αν φανηκε οτι εννοουσα το αντιθετο λαθος μου :D

παντως οπως και να εχει εγω θα προτεινα και προς κεντρικη ευρωπη να ψαξει καποιος αν δεν εχει εξασφαλισμενη καποια υποτροφια στις ΗΠΑ..

 

Οι υποτροφίες στα περισσότερα διδακτορικά προγράμματα στις ΗΠΑ είναι σχεδόν δεδομένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ωραια γιατι εγω τι ειπα? αν εχεις αναλογικα με την ηλικια σου ξεχωριστο βιογραφικο δηλ εμπειρια/ερευνα/δημοσιευεις εχεις πιθανοτητα να γινεις δεκτος

το να εχεις τα λεφτα για τα διδακτρα και τοπ βαθμολογιες δεν χρειαζεται να το πω θεωρω οτι κ μονο αμερικανικες ταινιες να χει δει καποιος μπορει να το καταλαβει

 

 

Πρεπει να εχεις ΠΟΛΥ ξεχωριστο βιογραφικο φιλε μου,δεν αρκει να εισαι πολυ καλος. Σκεψου τι ανταγωνισμος παιζει απο ινδια και κινα που ειναι χωρες με πανω απο 1 δις ανθρωπους.

 

Για τον τοπικ σταρτερ,πιστευω μια ρεαλιστικη επιλογη ειναι να κοιταξει για πανεπιστημια στις θεσεις 100-300.Mια χαρα θα ειναι αμα βρει πληρωμενο διδακτορικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Princeton που έκανα διδακτορικό, και στο Yale που έκανα πρώτες σπουδές, ποτέ μου δεν συνάντησα έλληνα από ελληνικό ΤΕΙ πάντως και η αίσθηση που έχω είναι ότι αυτό θα είναι σχεδόν αδύνατο αν δεν υπάρχουν πρώτα μεταπτυχιακές σπουδές σε άλλο ίδρυμα πριν κανείς επιδιώξει διδακτορικό στις ΗΠΑ.

Ναι υπαρχει "ρατσισμος" σχετικα με τα ΤΕΙ και εγω πριν παρω το πτυχιο σαν ηλεκτρολογος ΤΕ εκανα αιτηση για να κανω μεταπτυχιακο στην Ολλανδια επειδη εχει φθηνα διδακτρα και μπορουσα να βρω δουλια εκει μονο με αγγλικα.

 

Δυστηχως ομως μου εριξαν πορτα για δεν δεχοντουσαν αποφοιτους ΤΕΙ μονο ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...