Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς κάνουμε αντίγραφο ασφαλείας όλου του συστήματος;

Πω ρε μαν και γω την ιδια απορία ειχα μολις τώρα και το βρήκα! Στα Ελληνικά πας πίνακας ελέγχου > Μικρά εικονίδια > Ανάκτηση αρχείων των Windows 7. Κάπου εκει γράφει αριστερά "δημιουργία ειδώλου συστήματος".

http://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=gr&lc=el&dlc=el&docname=c03578855

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πω ρε μαν και γω την ιδια απορία ειχα μολις τώρα και το βρήκα! Στα Ελληνικά πας πίνακας ελέγχου > Μικρά εικονίδια > Ανάκτηση αρχείων των Windows 7. Κάπου εκει γράφει αριστερά "δημιουργία ειδώλου συστήματος".

http://h10010.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=gr&lc=el&dlc=el&docname=c03578855

 

Ευχαριστώ! :D

 

Όταν πάω να κάνω backup μου δείχνει τους δίσκους που θα γίνουν backup και εκτός απ τον

C που έχει το σύστημα μου δείχνει και έναν ακόμα στον οποίο έχω διάφορα αρχεία (αρχεία παιχνιδιών, iso κτλ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα στα windows 8 που λογικα θα εχει αναφερθει σε προηγουμενα posts. Καθε φορα που αναβω τον υπολογιστη μετα απο κανονικο shut down, εχω μαυρη οθονη με ποντικο που δουλευει κανονικα αλλα τιποτα παραπανω. Το pc καθεται εκει και το μονο που παιρνει ειναι hard reboot και μετα μπαινει κανονικα στα windows. Τι να φταιει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χαιρετώ. Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν βάλει Windows 8 εάν αξίζει να τα βάλω και εγώ. Έχω Win 7 Ultimate και σκέφτομαι να τα αλλάξω. Υπάρχει περίπτωση να έχω προβλήματα ασυμβατότητας με προγράμματα ή παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα στα windows 8 που λογικα θα εχει αναφερθει σε προηγουμενα posts. Καθε φορα που αναβω τον υπολογιστη μετα απο κανονικο shut down, εχω μαυρη οθονη με ποντικο που δουλευει κανονικα αλλα τιποτα παραπανω. Το pc καθεται εκει και το μονο που παιρνει ειναι hard reboot και μετα μπαινει κανονικα στα windows. Τι να φταιει??

 

Παραθεση στον εαυτο μου! Κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους.

Προσπαθησα να φτιαξω δευτερο χρηση στα Win8 και αντι να μου ζηταει στην αρχη με ποιο χρηστη θελω αν μπω, φορτωνει τον πρωτο που εφτιαξα και τον αλλο τον βρισκω αφου εχω μπει στο προφιλ του πρωτου και πατησω πανω στο ονομα. Δεν γινεται οπως στα προηγουμενα win να διλαγεις στην αρχη ποιο χρηστη θελεις?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα στα windows 8 που λογικα θα εχει αναφερθει σε προηγουμενα posts. Καθε φορα που αναβω τον υπολογιστη μετα απο κανονικο shut down, εχω μαυρη οθονη με ποντικο που δουλευει κανονικα αλλα τιποτα παραπανω. Το pc καθεται εκει και το μονο που παιρνει ειναι hard reboot και μετα μπαινει κανονικα στα windows. Τι να φταιει??

 

 

Δοκίμασε τα εξής

 

control panel > hardware and sound > power options>system settings > και disable το  turn on fast startup(recommended)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν χρειαζεται να κανω ξεχωριστο τοπικ, αλλα οταν οριζω μια εφαρμογη να γινεται associate με διαφορα filetypes, μπορω να διατηρησω τα default windows εικονιδια και να μην παρει μετα τα εικονιδια της εφαρμογης που θα αναλαβει τα αρχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα καινουριο λαπτοπ το οποιο εχει win8 αλλα για μενα ειναι οτι χειροτερο εχω δουλεψει ολα αυτα τα χρονια. τα κατατασω χειροτερα και απ τα milenium. οποτε θελω να κανω format και να τα γυρισω σε 7αρια. πηγα να ξεκινησω την διαδικασια απ το cd των 7 αλλα μου βγαζει ενα σωρο partition μεσα στο δισκο και περα απ αυτο μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση μιας και ειναι σε αλλο format ο δισκος. υπαρχει καπου καποιος οδηγος του πως θα μπορεσω να κανω format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέχρι στιγμής έχω τα Windows 8 Pro 64bit από τότε που βγήκαν και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Ούτε μπλε οθόνες ούτε κολλήματα και μπορώ να πω ότι είναι πιο σταθερά από τα 7αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα καινούργιο φορητό toshiba amd win8. Πως μπορώ να βγάλω το επιπλέον λογισμικό όπως norton κλπ. και να βάλω το απλό antivirus microsoft για να ελαφρύνει το μηχάνημα. Ακολουθώ κανονικά τη διαδρομή προσθαφαίρεσης όπως παλιά? Και τι άλλο προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο norton εχεις?εγω οποτε ειχα norton το εκανα απεγκατασταση με το norton removal tool αλλιως με εβγαζε προβληματα.

 

https://support.norton.com/sp/el/gr/home/current/solutions/kb20080710133834EN_EndUserProfile_el_el

 

ενα καλο free ειναι το δωρεαν της microsoft το microsoft security essentials.

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/security-essentials-all-versions

 

αμα θες κατι με πληρωμη χρησιμοποιω τον eset security 6 το οποιο ειναι αψογο μεχρι στιγμης και πολυ ελαφρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα εξής

 

control panel > hardware and sound > power options>system settings > και disable το  turn on fast startup(recommended)

 

To Fast Startup τι ακριβως ειναι? Εγω εχω ενα θεμα που οταν τον ανοιγω δεν μπορω να μπω στο BIOS γιατι φορτωνει κατευθειαν. Μηπως αν το απενεργοποιησω να λυσω και εγω το προβλημα για την δικια μου περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fast Startup τι ακριβως ειναι? Εγω εχω ενα θεμα που οταν τον ανοιγω δεν μπορω να μπω στο BIOS γιατι φορτωνει κατευθειαν. Μηπως αν το απενεργοποιησω να λυσω και εγω το προβλημα για την δικια μου περιπτωση?

 

Fast Startup (aka: hybrid boot or hybrid Shutdown) is a new feature in Windows 8 to help your PC start up faster after shutting down. When turned on, Windows 8 does this by using a hybrid shutdown (a partial hibernate) method that saves only the kernal session and device drivers (system information) to the hibernate (hiberfil.sys) file on disk instead of closing it when you shut down your PC. This also makes the hiberfil.sys file to be much smaller than what hibernate would use (often 4GB or more). When you start your PC again, Windows 8 uses that saved system information to resume your system instead of having to do a cold boot to fully restart it. Using this technique with boot gives a significant advantage for boot times, since reading the hiberfile in and reinitializing drivers is much faster on most systems (30-70% faster on most systems tested). If you have a motherboard with UEFI, then fast startup will be even faster.

 

ΠΗΓΗ

http://www.eightforums.com/tutorials/6320-fast-startup-turn-off-windows-8-a.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...