Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και ποιος σου είπε ότι δεν παίζουν σωστά;

 

Και ποιος σου είπε ότι επειδή είσαι σε netbook είναι πιο εύκολος ο χειρισμός των metro; Έχει καμιά διαφορά ο τρόπος χρήσης ενός netbook με εκείνον ενός laptop και δεν το ξέρω; 

Στα netbooks στραβώνεσαι (μικρες οθονες), έχουν και atom (συνώνυμο της αργοσχολίας), περιορισμένη μνήμη (μερικά πρέπει να τα ανοίξεις ως τον πατο για να βαλεις μνημη και χανεις και εγγύηση) οχι οπτικά μέσα κτλπ.

 

με τα κουτάκια φαντάζομαι σαν το ubuntu θα ηταν πιο βολικά να τα χεις ολα εκει (καιρό, email, news) και να μπαινουν full screen και οχι να παίζεις σκοποβολη μπας και χτυπησεις το κοκκινο Χ για να κλείσεις το παραθυρό, alt tab συνεχεια, μεγιστοποιηση/ελαχιστοποιηση κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα netbooks στραβώνεσαι (μικρες οθονες), έχουν και atom (συνώνυμο της αργοσχολίας), περιορισμένη μνήμη (μερικά πρέπει να τα ανοίξεις ως τον πατο για να βαλεις μνημη και χανεις και εγγύηση) οχι οπτικά μέσα κτλπ.

 

Είναι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές (το λέει και το όνομά τους) και, προσωπικά, δεν θα το άλλαζα για κανένα tablet, εκτός ίσως με windows 8, αλλά όχι RT.

 

με τα κουτάκια φαντάζομαι σαν το ubuntu θα ηταν πιο βολικά να τα χεις ολα εκει (καιρό, email, news) και να μπαινουν full screen και οχι να παίζεις σκοποβολη μπας και χτυπησεις το κοκκινο Χ για να κλείσεις το παραθυρό, alt tab συνεχεια, μεγιστοποιηση/ελαχιστοποιηση κτλπ.

Εδώ ομολογώ ότι σε έχασα :P

 

Δεν έχω δει πως είναι το Ubuntu εδώ και πολύ καιρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, βασικα αυτο εννοω. τι αλλο. αεραγογοι και FAN να ειναι ΟΚ. εκτος εαν εννοεις καθαρο απο εφαρμογες που ουτως η αλλως ειναι μιας και ακομα δεν εχω εγκαταστησει τιποτε. μιλαμε για 5 ωρων λειτουργικο.

 

 

και για την ιστορια η λυση για την αναλυση οθονης που πραγματικα δεν αξιζει μιας και χαλαει ολα τα υπολοιπα. εκτος εαν εχει κανεις netbook που να μπορει να υποστηρίξει την αναλυση που θελουν τα 8αρια

 

http://www.howtogeek.com/134022/how-to-run-modern-windows-8-apps-on-a-netbook/

Σε ενα μηνα περιπου έρχεται η αναβαθμηση σε 8.1 και τελιωνου οι περιορισμοι στην αναληση και το νετμπουκ σου θα τρέχει κανονικα τις εφαρμογές του μετρο χωρις να το πειράξεις!

Υπομονη μεχρι τοτε και τρέχε μονο ντεσκτοπ εφαρμογές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ήξερα ektor :)

 

Αφου ειναι μια απο τις κυριες αλλαγές στα 8.1 για να μπορεί να υποστηρίξει τα νεα 7&8" ταμπλετ που θα εχουν πιο χαμηλές αναλυσεις,όπως το καινουριο 8" ταμπλετ της acer!;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση,μαλλων η ms θα κρατήσει το μινιμουμ της ανσλυσης στα 1024x768 απλα θα δώσει δυνατότητα και σ'αυτη την αναλυση για snap δυο μετρο εφαρμογων στην οθονη!

Έψαξα γιατι θυμομουνα οτι οι πρώτες αναφορές για τα blue μιλουσαν για αναλύσεις στα 1024x600,αλλα τώρα βλεπω οτι παραμένει στα 1024x768!Θα το κοιταξω καλύτερα και θα ενημερωσω τι ακρυβως ισχύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως στο netbook moy που εβαλα και τα PRO αλλα και τα Enterprize ειδα οτι ζεστενεται αρκετα το μηχανημα και πολλες φορες αργει. Ισως αυτες οι 2 εκδοσεις δεν ειναι για netbook και θα πρεπει να βαλω τα απλα 8αρια. γνωριζει κανεις εαν οντως ειναι περισσοτερο "βαρια" η PRO αλλα και τα Enterprize ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως στο netbook moy που εβαλα και τα PRO αλλα και τα Enterprize ειδα οτι ζεστενεται αρκετα το μηχανημα και πολλες φορες αργει. Ισως αυτες οι 2 εκδοσεις δεν ειναι για netbook και θα πρεπει να βαλω τα απλα 8αρια. γνωριζει κανεις εαν οντως ειναι περισσοτερο "βαρια" η PRO αλλα και τα Enterprize ??

Το ιδιο ειναι και οι 3 εκδωσεις,οσο αφορα τις απαιτήσεις!

Κανε απλα ενα reset(clean install)απο τις ρυθμησεις του metro(οχι του control panel) μήπως βελτιωθει και βλεπουμε!

Πάντως τα 8 ειναι φτιαγμένα να τρεχουν καλα κ σε πολυ αδυναμα συστήματα, σε αντιθεση με τα 7 που ειναι λιγο πιο ζορικο σαν λογισμικο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ειναι και οι 3 εκδωσεις,οσο αφορα τις απαιτήσεις!

Κανε απλα ενα reset(clean install)απο τις ρυθμησεις του metro(οχι του control panel) μήπως βελτιωθει και βλεπουμε!

Πάντως τα 8 ειναι φτιαγμένα να τρεχουν καλα κ σε πολυ αδυναμα συστήματα, σε αντιθεση με τα 7 που ειναι λιγο πιο ζορικο σαν λογισμικο!

 

οτι ειναι πιο ελαφρύ και σωστο λειτουργικο το εχω διαβασει απο παντου. για τις εκδοσεις ρρωτησα μιας και ελεγα μηπως η βασικη ειναι πιο light. το clean install πως το κανω στο metro ???

παραθετω μια εικονα προς κουβεντα.

 

nbuc.jpg
 
ολα αυτα μην εχοντας τιποτε ανοιχτο. 40% η μνημη !!!! αμα ανοιξω 4-5 σελιδες chrome τοτε το FAN δουλευει τρελα και αρχιζει να κολαει το συστημα μαλλον απο άνοδο της θερμοκρασίας κατι που δεν συνεβαινε με τα 7.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κάνεις λάθος :) 

 

Δες το δικό μου 

 

 

 

netbook.png

 

Παίζει από πίσω Doctor Who από network share έχω τον chrome με 5 καρτέλες ανοικτές, όπως είπες εσύ, και εκείνη την ώρα είχε ξεκινήσει και το update του bitdefender. 

 

 

 

 

Και σε idle είμαι 10% πιο κάτω από εσένα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την μια με κανεις και χαίρομαι απο την αλλη αναρωτιέμαι !!! και εχεις και netbook με παλαιοτερο επεξεργαστη.

 

στην κατασταση που περιγραφεις μπορεις και κινήσε στο συστημα χωρις κωλύματα και καθυστερισεις ?? 

εχω κανει 2 εγκαταστασεις λειτουργικου οπως ειπα και παραπανω. PRO, ENTERPISE. και στις 2 τα ιδια. η εκγκατασταση ολοκληρονεται κανονικα. το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να ειναι η κοπια απο τον Θειο "περιεργη".

εσυ μετα την εγκατασταση το λειτουργικο το αφήνεις οπως ειναι η σταματας καποιο service κλπ ?

 

σου ζεσταίνετε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο την εκκίνηση έχω πειράξει και φορτώνουν 6 υπηρεσίες. Από εκεί και πέρα όμως μια φορά τον χρόνο (αρχή του καλοκαιριού πάντα) κάνω γενικό καθαρισμό του μικρού - άνοιγμα, καθάρισμα με isoprop τη μητρική όλη, αλλαγή πάστας στη CPU, αλλαγή pad στη GPU (αν χρειάζεται), άνοιγμα ανεμιστήρα και καθάρισμα, πρόσθεση λάδι μηχανής στον ανεμιστήρα (για να είναι αθόρυβος) καθάρισμα ψύκτρας και πλαστικών (σε επίπεδο μπατονέτας όλα) και επανάληψη των ίδιων για την οθόνη. 

 

Το netbook είναι χωρίς τη μπαταρία πάνω (απλά σε σταθεροποιητή τάσης). 

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι κι εγώ έχω τα PRO.

 

 

Edit

 

 

 

μην με ρωτήσεις για τους σταθερούς μου -> τον ένα έχω να τον ανοίξω 4 χρόνια και τον άλλο δεν τον έχω καθαρίσει για 1,5 χρόνο :P

 

 

Edit 2:

 

Το σύστημα παίζει χωρίς κολλήματα - πέραν των κλασσικών όπως αργή εκκίνηση των εφαρμογών, αύξηση των στροφών του ανεμιστήρα όταν τις ξεκινάς, κ.λπ. (ότι γινόταν και με τα 7αρια πάνω απλά με λιγότερη αναμονή). 

 

Η θερμοκρασία είναι η ίδια που είχα πάντα :P

 

Edit 3:

 

Τώρα θυμήθηκα ότι στα 7 δεν είχα καν antivirus πάνω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα που λες περι καθαρισματος του μηχανιματος αλλα πριν 4-5 ημερες με τα 7 δεν ειχα προβληματα. εαν ειχα και εκει το ιδιο θα ελεγα οκ, κατι φταιει σε σχεση με το μηχανημα. αλλα τωρα οτι συμβαινει ειναι κατι σε σχεση με το λειτουργικο !!!!

 

εαν δεν βγαλω ακρη θα ξαναβαλω τα 7 για να το τσεκαρω παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα που λες περι καθαρισματος του μηχανιματος αλλα πριν 4-5 ημερες με τα 7 δεν ειχα προβληματα. εαν ειχα και εκει το ιδιο θα ελεγα οκ, κατι φταιει σε σχεση με το μηχανημα. αλλα τωρα οτι συμβαινει ειναι κατι σε σχεση με το λειτουργικο !!!!

 

εαν δεν βγαλω ακρη θα ξαναβαλω τα 7 για να το τσεκαρω παλι...

Βάλε ξανα τα 7 ή μονα τους ή σε dualboot να δεις αν θα εχει διαφορα μεταξύ των os!

Ισως παίζει θεμα μη ύπαρξης ετοιμων drivers για τα 8!

Επίσης έχε υποψην οτι χρειάζεται τουλαχιστων μερικές μερες για να βρει ολες τις αναβαθμησεις του λογισμικου και τους drivers για να δουλέψει οπως πρέπει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...