Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους, 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: κατεβάζω από το store εφαρμογές μουσικής που θέλουν stream, πχ tunein radio, ανοίγουν κανονικά, αλλά όταν πατάω σε έναν σταθμό, γράφει connecting και στο τέλος δεν παίζει ποτέ ο σταθμός, αλλά του και η εφαρμογή κρασάρει.

Να σημειώσω ότι για το λατπτοπ μου δεν υπάρχουν επίσημοι drivers για 8, αλλά οι συσκευές λειτουργούν κανονικά. Έχω την έκδοση Ν στα 8, που είναι χωρίς τo edia center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε windows 8 pro x64 δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στα power options του control panel με μήνυμα "the page failed to load". Επίσης δεν δουλεύει το search (αυτό στη δεξιά μπάρα). To πατάς και είναι σα να μην πατήθηκε.

Όλα αυτά σύμφωνα με τον φίλο μου έγιναν ξαφνικά, χωρίς να έχει κάνει καμιά αλλαγή στο σύστημά του. Μέχρι πριν λίγο δούλευε ολόσωστα λέει.

 

Έτρεξα το

sfc /scannow
αλλά δεν μπόρεσε να διορθώσει τα προβλήματα. Το log είναι γύρω στα 60mb, αν μπορεί να βοηθήσει κανείς βλέποντάς το ας μου πει να το ανεβάσω!

 

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους, 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: κατεβάζω από το store εφαρμογές μουσικής που θέλουν stream, πχ tunein radio, ανοίγουν κανονικά, αλλά όταν πατάω σε έναν σταθμό, γράφει connecting και στο τέλος δεν παίζει ποτέ ο σταθμός, αλλά του και η εφαρμογή κρασάρει.

Να σημειώσω ότι για το λατπτοπ μου δεν υπάρχουν επίσημοι drivers για 8, αλλά οι συσκευές λειτουργούν κανονικά. Έχω την έκδοση Ν στα 8, που είναι χωρίς τo edia center.

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω εδω και πολλους μηνες με οποιαδηποτε εφαρμογη για τον καιρο, αλλα και το skype του metro (το κανονικο δουλευει μια χαρα). Λυση δεν εχω βρει και πραγματικα εχω δοκιμασει οτι κι αν προτεινουν. Ελπιζω καποιος να γνωρζει κατι περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε να τρέξετε το apps troubleshooter αν δεν το έχετε κάνει  θα το βρείτε στο παρακάτω link έχει και κάποιες άλλες οδηγίες

 

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/what-troubleshoot-problems-app



Σε windows 8 pro x64 δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στα power options του control panel με μήνυμα "the page failed to load". Επίσης δεν δουλεύει το search (αυτό στη δεξιά μπάρα). To πατάς και είναι σα να μην πατήθηκε.
Όλα αυτά σύμφωνα με τον φίλο μου έγιναν ξαφνικά, χωρίς να έχει κάνει καμιά αλλαγή στο σύστημά του. Μέχρι πριν λίγο δούλευε ολόσωστα λέει.

Έτρεξα το

sfc /scannow
αλλά δεν μπόρεσε να διορθώσει τα προβλήματα. Το log είναι γύρω στα 60mb, αν μπορεί να βοηθήσει κανείς βλέποντάς το ας μου πει να το ανεβάσω!

thanks!

 

Έχεις στον υπολογιστή σου το IDT PC Audio ;  Αν ναι δοκίμασε να το κάνεις update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στον υπολογιστή σου το IDT PC Audio ; Αν ναι δοκίμασε να το κάνεις update

Όχι δεν το έχει (δεν είναι δικό μου το pc). Επίσης τα πάντα είναι updated.

 

Συνοψίζοντας:

Πρόβλημα 1: δεν ανοίγει το search με κανέναν τρόπο. Ακόμα και όταν δοκίμασα να πληκτρολογήσω κάτι στο start menu με τα tiles, δεν γίνεται τίποτα (ενώ κανονικά ξεκινάει αυτόματα το search). Ούτε με windows+w ανοίγει το search.

Πρόβλημα 2: Δεν ανοίγουν τα power options στο control panel ("The page failed to load").

 

Μου μυρίζει corruption σε αρχεία.

 

Πάμε για 2ο refresh μου φαίνεται. Το πρώτο το είχα κάνει στο pc μου(άλλο hardware) όταν για κάποιο λόγο τα windows σταμάτησαν να κάνουν updates. Είχα ζητήσει βοήθεια σε κάνα 2 φόρουμ και στο επίσημο community της microsoft, αλλά λύση δεν είχε βρεθεί... Τι διάολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στους insomnia φιλους . 

Εχω εδω και καιρο ενα βλαμμενο προβλημα . Αρχικα να πω οτι εχω 8αρια την εκδοση των φοιτητων . 

Παμε τωρα . Λογο windows phone κινητου και επειδη δεν ειχε βγει το teamviewer ακομα , ηθελα να χρισημοποιησω το Pc Remote . Επρεπε λοιπον να εγκαταστησω το pc remote server . Το θεμα ειναι ομως οτι δεν μπορουσα να κανω install . Κολαγε ο wizard χωρις να δειχνει την μπαρα να γεμιζει και αν παταγες ακυρο κολλαγε τελειως και δεν εκλεινε με το X . Εμπαινα απο ctrl + alt + del και το εκλεινα . Χθες παρατηρησα οτι δεν κανει installl ουτε το upgrade του java . Tι λετε να φταιει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από πού κατεβάζω το DaRT 8.0 (Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset) ;

Είναι τμήμα του desktop optimization toolset; Πού το βρίσκω;;;

Απο τη στιγμη που ρωτας, σιγουρα οχι καπου νομιμα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ρωτας, σιγουρα οχι καπου νομιμα ^_^

Αρχικά προσπάθησα να το βρω μέσω dreamspark που έχω πρόσβαση, αλλά τίποτα.

Τη σελίδα που παραθέτεις τη βρήκα και εγώ, αλλά δεν έχει download link, παρά μόνο οδηγίες για το toolset! Δεν αποκλείω να με έπιασε στραβωμάρα, οπότε κάνε το καλό και βοήθησε τον αόμματο να βρει το link!!!!

edit: μέσα σε ένα pdf οδηγιών βρήκα ένα λινκ που οδηγεί εδώ: https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/ Μάλλον είναι για εταιρείες ε; Εγώ ως ιδιώτης έχω πρόσβαση;

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να τρέξω το sfc από κάποιο repair disc, γι' αυτό όλη η φασαρία(δες λίγα ποστ παραπάνω). Όταν το τρέχω από την εγκατάσταση των win δεν μπορεί να διορθώσει τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο Dreamspark δεν υπαρχει μια και οπως πολυ σωστα καταλαβες απευθυνεται σε εταιριες. Ο μονος τροπος αποκτησης του ειναι μεσω subscription σε MSDN και Technet. Για αυτο και δεν υπαρχει download link στη διευθυνση που σου εδωσα.

Long story short, δεν θα το βρεις καπου αλλου νομιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

damn!!! Ευχαριστώ πάντως!

 

edit: Έλυσα το πρόβλημα με repair install των Windows. Πολύ απλή διαδικασία. Για την περίπτωσή μου ήταν προτιμότερη από το refresh, αφού μένουν τα πάντα όπως τα άφησε ο χρήστης. Αρχεία, εφαρμογές, settings, drivers, όλα ανέγγιχτα!

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

 

Στα καλά καθούμενα στα βίντεο του Youtube, σε ανύποπτο χρόνο, παγώνει το βίντεο. Βασικά δεν παγώνει ακριβώς απλά ακούγεται σαν μασημένη κασέτα από άλλες εποχές.Μου το έκανε και στο foobar.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα... Δεν βγάζω άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

 

Στα καλά καθούμενα στα βίντεο του Youtube, σε ανύποπτο χρόνο, παγώνει το βίντεο. Βασικά δεν παγώνει ακριβώς απλά ακούγεται σαν μασημένη κασέτα από άλλες εποχές.Μου το έκανε και στο foobar.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα... Δεν βγάζω άκρη!

Κάπως έτσι δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...