Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

parasaser, on 25 Apr 2014 - 4:19 PM, said:parasaser, on 25 Apr 2014 - 4:19 PM, said:parasaser, on 25 Apr 2014 - 4:19 PM, said:parasaser, on 25 Apr 2014 - 4:19 PM, said:parasaser, on 25 Apr 2014 - 4:19 PM, said:

όταν βρίσκετε σε sleep γίνετε να τρέχουν data?

πχ ειδοποιήσεις ή κάποιο ενεργό download?

Μονο σε υπολογιστες με παθητικο συστημα ψηξης οπως ειναι οι atoms των windows tablets και μονο οι metro εφαρμογες μπορουν να δουλευουν και να ενημερωνονται οταν ειναι σε sleep mode!

Luxx, on 30 Apr 2014 - 02:51 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 02:51 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 02:51 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 02:51 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 02:51 AM, said:

Ασχοληθηκα 10 λεπτα με τα windows 8.1 σε virtualbox.

 

Το θεωρω υπερτατη βλακεια να μη σε αφηνει να κανεις shortcuts απο την εναρξη ή οπως αλλιως λεγεται στην επιφανεια εργασιας, αλλα μονο στην taskbar.

 

Για να βαλεις ενα προγραμμα στην επιφανεια εργασιας θα πρεπει να πας μεσω file explorer και να το κανεις copy-paste. Κανω λαθος;

 

Αν ειναι δυνατον ο πιο γρηγορος τροπος να ειναι αυτος εδω :

 

Αμα ηταν ετσι, να τα ειχαν αποκλειστικα για tablets, οπου εκει σαφως ολα ειναι γρηγορορτερα, εκτος και εαν πιστευουν οτι θα τρεξουμε ολοι να αγορασουμε οθονες αφης.

 

Επισης πρεπει απαραιτητα να εχω ολα αυτα τα σχετικα με τον καιρο,παιχνιδια,φαγητα,lifestyle και λοιπες ηλιθιοτητες;

 

Τελος, ποια ειναι η συμβατοτητα τους με τα παιχνιδια;

Τα windows tablets ειναι και windows laptops,οποταν οτι ισχυει για τον desktop χρηστη ισχυει και για το tablet χρηστη!Για να τελειωνει η ιστορια με τις touch οθονες και τα tablets!

Και η συγκεκριμένης έλλειψη στην επιλογή του shortcut ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ  με τις touch οθονες και τα tablets??????

 

Αν ειχαμε τα λαπτοπς και desktop μονο για επαγγελματικη χρηση,να εισαι σιγουρος οτι τα pc δεν θα ειχαν ουτε 1/1 000 000-στο τις πωλησεις που εχουνε τα τελευταια χρονια!!!

 

Σε ποιο παιχνιδι που τρεχει στα windows 7 εχεις προβλημα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις δικαιωματα στην εταιρια "windows" ή κατι μου διαφευγει; Πληρωνεσαι αδρα;

 

Δεν ειπα οτι εχω καποιο προβλημα. Εν'τελει επειδη μου φανηκαν ψιλογρηγορα, θα τα εγκαταστησω μεθαυριο που θα κανω φορματ. Πρεπει κατι να προσεξω;

 

Να ενεργοποιησω το hardware fast boot; Με τους drivers τι παιζει; Τους βρισκει και εγκαταστει αυτοματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx, on 30 Apr 2014 - 06:28 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 06:28 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 06:28 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 06:28 AM, said:Luxx, on 30 Apr 2014 - 06:28 AM, said:

Εχεις δικαιωματα στην εταιρια "windows" ή κατι μου διαφευγει; Πληρωνεσαι αδρα;

 

Δεν ειπα οτι εχω καποιο προβλημα. Εν'τελει επειδη μου φανηκαν ψιλογρηγορα, θα τα εγκαταστησω μεθαυριο που θα κανω φορματ. Πρεπει κατι να προσεξω;

 

Να ενεργοποιησω το hardware fast boot; Με τους drivers τι παιζει; Τους βρισκει και εγκαταστει αυτοματα;

Εσυ ποσα πληρωνεσαι για να τρολλαρεις σε θεματα που ΔΕΝ σε ενδιαφερουν???

Kαι ΑΥΤΟ ειναι το προβλημα μου!!!

 

Σοβαρα το μεγαλο προβλημα που αντιμετοπιζεις ειναι τα short cut???

Και τι περιμενεις τωρα?Να σου βρουμε τη λυση?

Να σου πω εγω λυση.Παρε touchscreen!!!

Και αν λυθει το προβλημα σου,να παω να να να...!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi drivers μπηκαν ολοι απο μονοι τους χωρις να κανω τιποτα.. Εφτιαξα και ενα microsoft account για να μπαινω στα διαφορα apps που εχει, κατεβασα και μερικα παιχνιδια. Τι παιζει ομως με το privacy; Να τα αφηνω να συλλεγουν πληροφοριες;

 

Με λιγα λογια ειναι σαν να μπαινω σε ενα xbox store; Που εχουν και τα smartphones; Και να παιζω και παιχνιδια απο xbox;

 

Μια υπηρεσια που λεγεται one drive, να την σβησω;

 

 

 

Ποσο ασφαλη ειναι ολα αυτα με πειρατικα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υπηρεσια που λεγεται one drive, να την σβησω;

 

Δεν "σβήνει", είναι ενσωματωμένη λειτουργία των win8.1, το αναφέρω γιατί βλέπω αρκετούς φίλους που νομίζουν οτι το έβγαλαν ενώ συνεχίζει να τρέχει καθημερινά από πίσω και να συγχρονίζει. Μόνο μέσω group policy απενεργοποιείται: Enable or Disable OneDrive Integration in Group Policy

 

Επίσης, σε win8.1 δεν δουλεύει ο desktop client του onedrive δηλαδή είτε κρατάμε το ενσωματωμένο feature είτε χάνουμε τον συγχρονισμό με το onedrive.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα με πανε μεσα δλδ;;

 

Να τα γυρισω στα Windows 7;

 

Κανονικα δεν επρεπε να γινεται fast boot και να μην υπαρχει επιλογη για να μπω στην bios;

 

Και τι ειναι αυτο τωρα με το microsoft account που μου ζηταει καθε φορα password για να εισελθω στα windows;

 

Τελος, δεν εχω εγκαταστησει ουτε ενα driver μεχρι στιγμης, απλα εκανα τα updates. Φαινεται οτι τους εχει βρει ολους, εκτος απο 2, ή μπορει και να εχει απλα τα default.

 

Παντως στην προσθαφαιρεση προγραμματων δεν υπαρχει τιποτα.. Ουτε κατι intel chipset, rapidstorage, και αλλα διαφορα που εχω συνηθως οταν εγκαθιστω drivers. Δεν φαινεται ουτε drivers ηχουν να εχουν μπει, αν και ακουω κανονικα τα παντα. Τι παιζει;

 

post-69898-0-70653500-1398948802_thumb.jpg

 

 

EDIT

 

Και ετσι ειναι τωρα, που εγκατεστησα κατι drivers στα γρηγορα, χωρις να ξερω εαν ειναι 100% σωστοι. Παντως και χωρις αυτους ο υπολογιστης δουλευε μια χαρα.. Κατι μου διαφευγει..

 

Επισης πλεον εχουν αναγνωριστει ολες οι συσκευες απο το device manager.

 

post-69898-0-48444800-1398950764_thumb.jpg

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πανε μεσα δλδ;;

 

Να τα γυρισω στα Windows 7;

Δε θα σε παν μεσα.Απλα αν ανγνωριστει οτι εισαι με του θειου,θα απενεργοποιηθουν ολες οι δυνατοτητες που εχεις οταν εισαι με account και οχι local και θα δεχεσαι τα κλασσικα μηνυματα οπως συμβαινει και με τα 7!

Κανονικα δεν επρεπε να γινεται fast boot και να μην υπαρχει επιλογη για να μπω στην bios;

Για το fast boot πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το hibernate,αλλα για να εχεις πληρης υποστηριξη του fast boot,ωστε να μην μπορεις να μπεις στο bios,χριαζεσαι μητρικη ή λαπτοπ με uefi!

Και τι ειναι αυτο τωρα με το microsoft account που μου ζηταει καθε φορα password για να εισελθω στα windows;

Δυστυχως οταν εισαι συνδεδεμενος με τον ms account η επιλογες που εχεις ειναι,ειτε να βαλεις τετραψηφιο pin,ειτε φωτοφραφια και να επιλεξεις καποια σημια!

Επισης μπορεις να απενεργοποιησεις καθε φορα που ξυπνάει απο το sleep mode να σου ζητα password!

 

Τελος, δεν εχω εγκαταστησει ουτε ενα driver μεχρι στιγμης, απλα εκανα τα updates. Φαινεται οτι τους εχει βρει ολους, εκτος απο 2, ή μπορει και να εχει απλα τα default.

Παντως στην προσθαφαιρεση προγραμματων δεν υπαρχει τιποτα.. Ουτε κατι intel chipset, rapidstorage, και αλλα διαφορα που εχω συνηθως οταν εγκαθιστω drivers. Δεν φαινεται ουτε drivers ηχουν να εχουν μπει, αν και ακουω κανονικα τα παντα. Τι παιζει;

Καποιες φορες μπορει να κανει και εβδομαδες να βρει καποιο driver,αλλα μεχρι να βρεθει χρησιμοποιει τα default.

 

Το onedrive(skydrive) ειναι η cloud υπηρεσια της ms,αλλα με δυνατοτητες συγχρονισμου του λογαριασμου σου και των settings των windows και του browser,σε περιπτωση που θες να επαναφερεις ή να συγχονισεις σε αλλο pc με τον ιδιο account ή μετα απο φορματ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σε παν μεσα.Απλα αν ανγνωριστει οτι εισαι με του θειου,θα απενεργοποιηθουν ολες οι δυνατοτητες που εχεις οταν εισαι με account και οχι local και θα δεχεσαι τα κλασσικα μηνυματα οπως συμβαινει και με τα 7!

 

Οποτε τι κανουμε;;

 

Για το fast boot πρεπει να εχεις ενεργοποιημενο το hibernate,αλλα για να εχεις πληρης υποστηριξη του fast boot,ωστε να μην μπορεις να μπεις στο bios,χριαζεσαι μητρικη ή λαπτοπ με uefi!

 

Λογικα εχω uefi, αλλα γιατι χρειαζεται το hibernate;

Δυστυχως οταν εισαι συνδεδεμενος με τον ms account η επιλογες που εχεις ειναι,ειτε να βαλεις τετραψηφιο pin,ειτε φωτοφραφια και να επιλεξεις καποια σημια!

Επισης μπορεις να απενεργοποιησεις καθε φορα που ξυπνάει απο το sleep mode να σου ζητα password!

 

Καποιες φορες μπορει να κανει και εβδομαδες να βρει καποιο driver,αλλα μεχρι να βρεθει χρησιμοποιει τα default.

 

Το onedrive(skydrive) ειναι η cloud υπηρεσια της ms,αλλα με δυνατοτητες συγχρονισμου του λογαριασμου σου και των settings των windows και του browser,σε περιπτωση που θες να επαναφερεις ή να συγχονισεις σε αλλο pc με τον ιδιο account ή μετα απο φορματ!

 

Μαλλον θα το γυρισω στα 7, να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Αν και αυτο το windows shop εχει φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αν δε σου κανει προβλημα,μενεις οπως εισαι!Αν σου κανει,ακολουθας τις ιδιες διαδικασιες με τα windows 7,οταν αντιμετωπίζεις μια παρομοια περιπτωση!

2.Γιατι η συγκεκριμενη δυνατοτητα βασιζεται στο hibernate.Ειναι η εξεληξη του!

Την ωρα που θα κλεισεις το pc,κανει ακριβως οτι και στο hibernate,με την διαφορα,οτι δεν κραταει τιποτα ανοικτο απο τα προγραμματα που τρεχουν,αλλα μονο αυτα που ειναι προγραμματισμενα να ανοιγουν στο boot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο μειονεκτημα στο hibernate; Γιατι νομιζω οτι στα windows 7 και εαν ειχαμε ssd, προτεινοταν να απενεργοποιηθει σαν tweak. Οι σκληροι δισκοι δουλευουν; Ρευμα καιει;

 

Και για να καταλαβω. Οταν κλεινω τον υπολογιστη, παταω power off, ή hibernate για να ενεργοποιηθει το fast boot;

 

Θα ξανακανω format, αυτη τη φορα σε uefi. Επισης αυτη τη φορα δε θα φτιαξω microsoft account και θα επιλεξω να απενεργοποιηθουν ολες οι σχετικες ρυθμισεις που βγαζει στην αρχη σχετικα με τα apps.

 

Ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο μειονεκτημα στο hibernate; Γιατι νομιζω οτι στα windows 7 και εαν ειχαμε ssd, προτεινοταν να απενεργοποιηθει σαν tweak. Οι σκληροι δισκοι δουλευουν; Ρευμα καιει;

 

Και για να καταλαβω. Οταν κλεινω τον υπολογιστη, παταω power off, ή hibernate για να ενεργοποιηθει το fast boot;

 

Θα ξανακανω format, αυτη τη φορα σε uefi. Επισης αυτη τη φορα δε θα φτιαξω microsoft account και θα επιλεξω να απενεργοποιηθουν ολες οι σχετικες ρυθμισεις που βγαζει στην αρχη σχετικα με τα apps.

 

Ειδωμεν.

Στους ssd το απενεργοποιουμε μονο και μονο για να κερδισουμε χωρο!Δεσμευει τοσα gb οσα και τα gb της ram.Αυτο ειναι το μονο μειονέκτημα!

 

Το ενεργοποιεις και το απενεργοποιεις:

http://support.microsoft.com/kb/920730

 

Οταν θα ενεργοποιηθει το hibernate στις επιλογες του power options θα δεις και τις επιλογες του fast boot και hibernate!

 

http://www.askvg.com/how-to-enable-missing-hibernate-option-in-windows-8-power-menu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Την έκανα αλλού την ερώτηση αλλά μάλλον εδώ είναι το σωστό θέμα. 


Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θέλω να χρησιμοποιήσω το calendar των windows. Ωστόσο δεν με αφήνει να το χρησιμοποιήσω αν δεν έχω λογαριασμό Microsoft. Εγώ έχω λογαριασμό και τοπικο και Microsoft. ωστόσο θέλω να χρησιμοποιώ το calendar με τον τοπικο λογαριασμό. Γίνεται αυτό? Γίνεται να παρακάμψουμε την σύνδεση με λογαριασμο Microsoft? Το ίδιο πρόβλημα έχω με όλες τις εφαρμογές πχ το Skype ή αν θέλω να κατεβάσω καμία εφαρμογη? Καμία λύση? Ευχαριστω


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Την έκανα αλλού την ερώτηση αλλά μάλλον εδώ είναι το σωστό θέμα. 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θέλω να χρησιμοποιήσω το calendar των windows. Ωστόσο δεν με αφήνει να το χρησιμοποιήσω αν δεν έχω λογαριασμό Microsoft. Εγώ έχω λογαριασμό και τοπικο και Microsoft. ωστόσο θέλω να χρησιμοποιώ το calendar με τον τοπικο λογαριασμό. Γίνεται αυτό? Γίνεται να παρακάμψουμε την σύνδεση με λογαριασμο Microsoft? Το ίδιο πρόβλημα έχω με όλες τις εφαρμογές πχ το Skype ή αν θέλω να κατεβάσω καμία εφαρμογη? Καμία λύση? Ευχαριστω

Καθε φορα που ανοιγεις μια metro εφαρμογη σε local,θα σου ζηταει να συνδεθεις με το account της microsoft,αλλα εχει ακομη μια επιλογη να συνδεθεις με την εφαρμογη με οποιοδηποτε αλλο λογαριασμο,δλδ να μεινει ανεξαρτητο απο το λογισμικο!

post-192952-0-98217000-1398961468_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...