Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ χαζό bug, προφανώς δεν χειρίζονται σωστά το drop event.

Α ναι, μπορείς να κάνεις και shortcut κανονικό όχι batch file ;)

taskkill.exe /f /im explorer.exe && START explorer.exe

/lazy dev mode

Μα πραγματικά γιατί κάποιος να σέρνει εικόνες κάτω δεξιά; :P

μια διόρθωση:

 

cmd.exe /c taskkill.exe /f /im explorer.exe && start explorer.exe

 

ετσι ειναι το σωστο  B) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε πχ. το περιστέρι που έχω για avatar και σύρτο κάτω δεξιά (στο κουμπάκι show desktop)

Θέλει reset ο explorer μετά, αλλιώς δεν θα έχεις charms bar με ποντίκι, μόνο με Win+C ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω σε μένα, είναι ότι το κάνει σε όλες τις γωνίες και μάλιστα αρκεί να το σύρεις χωρίς να το αφήσεις. Για την ακρίβεια αρκεί να πλησιάσεις 3-4 pixel στις πάνω και περίπου 20 pixel στις κάτω γωνίες.

Επίσης το κάνει και με τους 5 τύπους αρχείων που δοκίμασα. (png, exe, zip, ico, txt) αλλά και με κάποιον φάκελο. Υποθέτω λοιπόν ότι δεν έχει να κάνει τι είναι αυτό που σέρνεις.

 

Αλλά εντάξει. Μόνο από λάθος αν σύρεις κάτι, αλλιώς όπως είπε και ο pigeon, γιατί να σύρεις το οτιδήποτε, σε οποιαδήποτε γωνία; :-)

Κανένας λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όλοι εσείς που ρωτάτε το γιατι να συρουμε τις εικόνες. Υπαρχει καποιος αλλος ποιος σύντομος τροπος να τραβήξω μια εικονα απο μια ιστοσελιδα στην επιφανεια εργασιας??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όλοι εσείς που ρωτάτε το γιατι να συρουμε τις εικόνες. Υπαρχει καποιος αλλος ποιος σύντομος τροπος να τραβήξω μια εικονα απο μια ιστοσελιδα στην επιφανεια εργασιας??

 

Jesus! Firefox & SuperDrag (27kb). Αν το κάνεις συχνά αυτό με τις εικόνες, βάλε το addon και θα σωθείς.

 

 

..εκτός των απλούστατων:

  • δεξί κλικ, save image as.
  • ρυθμίζεις μικρότερο παράθυρο του browser και drag&drop απ'ευθείας στο desktop.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αυτού που λέει ο flogerakos, αν θες πχ να μεταφέρεις ένα αρχείο από έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας αντί να κάνεις Ctrl-X και Ctrl-V το σέρνεις κατευθείαν κάτω δεξιά. Βολεύει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αυτού που λέει ο flogerakos, αν θες πχ να μεταφέρεις ένα αρχείο από έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας αντί να κάνεις Ctrl-X και Ctrl-V το σέρνεις κατευθείαν κάτω δεξιά. Βολεύει πολύ.

 

Βασικά εγώ κάνω κάτι πιο ανώμαλο, πολλά χρόνια τώρα:

1. drag & hold mouse

2. WinKey + D

3. Drop. :)

4. Winkey+D (προαιρετικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όλοι εσείς που ρωτάτε το γιατι να συρουμε τις εικόνες. Υπαρχει καποιος αλλος ποιος σύντομος τροπος να τραβήξω μια εικονα απο μια ιστοσελιδα στην επιφανεια εργασιας??

 

Έχεις δίκιο. Η κάτω δεξιά γωνία έχει κάποια χρησιμότητα, άσχετα αν εγώ είμαι του δεξί κλικ - save image as.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω εδώ και πολύ καιρό δύο προβλήματα... Πρώτον μου βγάζει λάθος ώρα δηλαδή μία ώρα πίσω και παρόλο που την αλλάζω χειροκίνητα μετά απο κάποια update των windows τα ίδια. Και το δεύτερο πιο σπαστικό όταν παίζω μου πετάει αυτό το μήνυμα:

 

post-283079-0-76528800-1400272758_thumb.png

 

 

 

[ATTACH]567331[/ATTACH]

 

υπάρχει κάποια λύση; να πω ότι του έχω κάνει αρκετές φορές επαναφορά σε προηγούμενες ημερομηνίες ενημερώσεων αν αυτό βοηθάει στο να βρεθεί μία λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν ρωτάω σε λάθος νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα! :-) Δεν ανέφερα ότι έχω windows 8.1 και 8GB RAM και το λάπτοπ έχει μέσα 9 παιχνίδια του θείου και λίγες φωτογραφίες δεν μου φαίνεται λογικό να μην έχει μνήμη... Το λάπτοπ είναι αυτό: http://www.msi.com/product/nb/GE60_2OE.html#overview με 750GB σκληρό δίσκο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά εδώ και καιρό ψαχνω λύση στο πρόβλημα αλλά τίποτα και έλεγα μηπως ήξερε κάποιος να βοηθήσει...κάποιες φορές (όχι πάντα) όταν ανοίγω το pc (fast start up) μου κάνει επανεκκίνηση...στο event log μου βγάζει critical error kernel-Power ID:41 και αναφέρει γενικά απο κάτω ότι δεν έκλεισε σωστά ο υπολογιστής...έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι αυτό;

παιδιά κανείς δεν ξέρει να βοηθήσει σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...