Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθε φορα που ανοιγεις μια metro εφαρμογη σε local,θα σου ζηταει να συνδεθεις με το account της microsoft,αλλα εχει ακομη μια επιλογη να συνδεθεις με την εφαρμογη με οποιοδηποτε αλλο λογαριασμο,δλδ να μεινει ανεξαρτητο απο το λογισμικο!

Ευχαριστω αν και για να κάνω σύνδεση ενώ βάζω το mail μου μου γυρεύει του password του windows λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Bakxos, on 02 May 2014 - 12:51 AM, said:Bakxos, on 02 May 2014 - 12:51 AM, said:

Ευχαριστω αν και για να κάνω σύνδεση ενώ βάζω το mail μου μου γυρεύει του password του windows λογαριασμού

Εννοειται οτι θελει password,ΤΟΥ EMAIL που θες να συγχρωνισεις/ενεργοποιησεις την εφαρμογη και ΟΧΙ ΤΟΥ Windows, για να ενεργοποιηθει το app για πρωτη φορα και ολα τα apps θα σου ζητουν password την πρωτη φορα που θα τα ενεργοποιεις στο pc σου οταν εισαι local.Ειναι σαν να θες να μπεις στο skype και να μην σου ζητα κωδικο για να μπει.Το θεωρεις λογικο!Οποιος θελει θα μπαινει και θα αλωνιζει στα email και τους λογαριασμους σου,φτανει να ξερει ΜΟΝΟ το email σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους ssd το απενεργοποιουμε μονο και μονο για να κερδισουμε χωρο!Δεσμευει τοσα gb οσα και τα gb της ram.Αυτο ειναι το μονο μειονέκτημα!

 

Το ενεργοποιεις και το απενεργοποιεις:

http://support.microsoft.com/kb/920730

 

Οταν θα ενεργοποιηθει το hibernate στις επιλογες του power options θα δεις και τις επιλογες του fast boot και hibernate!

 

http://www.askvg.com/how-to-enable-missing-hibernate-option-in-windows-8-power-menu/

Και το fast boot που εχει η bios σαν επιλογη, τι ειναι; Εγω τι να κανω;

 

Απενεργοποιησα το fast boot απο τα windows, και δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα. Ακριβως τον ιδιο χρονο κανει παλι.. Εχω μπερδευτει.

 

Επιτελους μετα απο 10+ ωρες καταφερα να εγκαταστησω windows σε uefi, μεσω usb bootable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ενεργοποιήσει το fast startup των windows 8, κάθε φορά που κάνεις shutdown τότε όπως σου είπε ο ektor πιο πάνω, το σύστημα κάνει ένα είδος hibernate και στην επανεκκίνηση φορτώνει πιο γρήγορα. Αν κλείσεις το fast startup τότε κάνεις full shutdown όπως το ξέραμε στα μέχρι τώρα windows.

 

Το UEFI fast boot είναι διαφορετικό (ενδεικτικό video). Ας πούμε οτι παρακάμπτει κάποιους ελέγχους POST και ξεκινάει να φορτώνει λειτουργικό πολύ πιο γρήγορα. Με ενεργοποιημένο το fast boot (uefi) και το fast startup (win8) τότε το boot γίνεται στον λιγότερο δυνατό χρόνο, αυτόν που διαφημίζει η microsoft και οι κατασκευαστές motherboard.

 

Προσωπικά έχω κρατήσει το ultra fast boot της Gigabyte και έχω κόψει το fast startup των windows γιατί δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα (μάλλον λόγω SSD) και μάλιστα 2 φορές έφαγε κόλλημα και μπλέ οθόνη. :unsure:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, θα ήθελα να κάνω ένα format στο laptop μου. Έχει τα windows 8.1, είναι Dell Inspiron 3537,έχω κάποια σοβαρά προβλήματα του τύπου, δεν μπορεί να κάνει shutdown,sleep,hiberate καθώς σβήνει η οθόνη και δεν επανέρχεται ποτέ ενώ συνεχίζει να δουλεύει. Θα ήθελα να τονίσω ότι, ούτε θέλω πλέον τα 8 στο laptop μου ούτε να το φτιάξω. Θέλω να βάλω τα 7 και μόνο αυτό, δε με ενδιαφέρει πόσο καλύτερα εύχρηστα κτλπ είναι, θέλω απλώς ένα format. Προσπάθησα να το κάνω από Ρυθμίσεις>Αλλαγή Ρυθμίσεων υπολογιστή>Ενημέρωση και αποκατάσταση>Εκκίνηση για προχωρημένους και να το βάλω να κάνει boot από το EFI CD/DVD γιατί έχω το Dvd με τα 7 μέσα αλλά δεν με άφηνε και έπαιρνα το μήνυμα στο boot menu "System does not support boot ..και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.." και bootαρε κανονικά πάλι.
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω format γιατί χρειάζομαι το laptop αλλά θα το κάνω το βράδυ, γι'αυτό αν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες τις οποίες να ακολουθήσω αργότερα θα ήταν υπέροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγουραίος, on 03 May 2014 - 5:07 PM, said:

Χαίρετε, θα ήθελα να κάνω ένα format στο laptop μου. Έχει τα windows 8.1, είναι Dell Inspiron 3537,έχω κάποια σοβαρά προβλήματα του τύπου, δεν μπορεί να κάνει shutdown,sleep,hiberate καθώς σβήνει η οθόνη και δεν επανέρχεται ποτέ ενώ συνεχίζει να δουλεύει. Θα ήθελα να τονίσω ότι, ούτε θέλω πλέον τα 8 στο laptop μου ούτε να το φτιάξω. Θέλω να βάλω τα 7 και μόνο αυτό, δε με ενδιαφέρει πόσο καλύτερα εύχρηστα κτλπ είναι, θέλω απλώς ένα format. Προσπάθησα να το κάνω από Ρυθμίσεις>Αλλαγή Ρυθμίσεων υπολογιστή>Ενημέρωση και αποκατάσταση>Εκκίνηση για προχωρημένους και να το βάλω να κάνει boot από το EFI CD/DVD γιατί έχω το Dvd με τα 7 μέσα αλλά δεν με άφηνε και έπαιρνα το μήνυμα στο boot menu "System does not support boot ..και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.." και bootαρε κανονικά πάλι.

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω format γιατί χρειάζομαι το laptop αλλά θα το κάνω το βράδυ, γι'αυτό αν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες τις οποίες να ακολουθήσω αργότερα θα ήταν υπέροχο.

Εφοσον δεν θες να διορθωσεις κατι στα 8,τοτε εγραψες σε λαθος θεμα!

Ανοιξε αλλο θεμα ή γραψε σε καποιο θεμα που ηδη υπαρχει,για dowgrade απο windows 8 σε windows 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ενεργοποιήσει το fast startup των windows 8, κάθε φορά που κάνεις shutdown τότε όπως σου είπε ο ektor πιο πάνω, το σύστημα κάνει ένα είδος hibernate και στην επανεκκίνηση φορτώνει πιο γρήγορα. Αν κλείσεις το fast startup τότε κάνεις full shutdown όπως το ξέραμε στα μέχρι τώρα windows.

 

Το UEFI fast boot είναι διαφορετικό (ενδεικτικό video). Ας πούμε οτι παρακάμπτει κάποιους ελέγχους POST και ξεκινάει να φορτώνει λειτουργικό πολύ πιο γρήγορα. Με ενεργοποιημένο το fast boot (uefi) και το fast startup (win8) τότε το boot γίνεται στον λιγότερο δυνατό χρόνο, αυτόν που διαφημίζει η microsoft και οι κατασκευαστές motherboard.

 

Προσωπικά έχω κρατήσει το ultra fast boot της Gigabyte και έχω κόψει το fast startup των windows γιατί δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα (μάλλον λόγω SSD) και μάλιστα 2 φορές έφαγε κόλλημα και μπλέ οθόνη. :unsure:

Το εψαξα λιγο. Υπαρχει το hybrid shutdown που ειναι το fast boot, αλλα οταν κλεινεις τον υπολογιστη απο την εναρξη, δεν ενεργοποιειται.. Κατεβασα το εικονιδιο απο εδω και το εκτελω οταν ειναι να κλεισω τον υπολογιστη. Εχω την εντυπωση οτι με το εικονιδιο, δλδ με τον 2ο τροπο που δειχνει το λινκ, η εκκινηση ειναι πιο γρηγορη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες. αν και εχω ψαξει αρκετα και εχω δοκιμασει καποιες λυσεις δεν μπορω να κανω το win 8.1 update (KB2919355)

μου το εβγαλε σαν σημαντικη ενημερωση, πηγα το εκανα download και ενω ξεκιναει η εγκατασταση πεταει σφαλμα.

την πρωτη φορα εβγαλε 8024000Β.

την δευτερη φορα παλι το ιδιο.

την τριτη φορα εβγαλε 80070005.

ακολουθησα καποια βηματα και κατεβασα το update απο εδω

http://www.microsoft.com/el-gr/download/details.aspx?id=42335

οταν τα κατεβασε ενα ενα ολα διαβασα την σειρα που πρεπει να τα περασω και παρατηρησα οτι το που ειναι πρωτο στην σειρα KB2919442 ηταν ηδη περασμενο απο προηγουμενο update.

ξεκινησα χειροκινητα το επομενο KB2919355 και ξανα σταματαει η εγκατασταση.

τι να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαφνικα σε 2 pc φιλων me 8aria ανοιγουν τα windows κανεις log in και απευθειας σε κανει log out! το χει συναντήσει κανείς?

 

indeed μου έχει συμβεί σε 2-3 pc κάτι παραπλήσιο

 

σε windows που ήταν με Loader , έκανε logoff τον χρήστη έτρεχε ο KMS και στο επόμενο Login μετά απο 10 δεύτερα ήταν όλα οκ. Αλλά δε συνέβαινει σε κάθε login

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το νεο μου PC έχει Windows 8.1 και χρειάζεται update. Έχω ακούσει όμως για μια ενημέρωση η οποία είναι προβληματική.

1. Είναι αλήθεια?

2. Να κάνω μήπως πρώτα ένα backup? Ας μου πει όμως κάποιος πως γίνεται στα 8.1 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update για το πρόβλημα εγκατάστασης του ΚΒ2919355:

 

Χτες η ms έκανε republish το ΚΒ2919355 μαζί με μια διόρθωση για το πρόβλημα, η οποία συμπεριλαμβάνεται μέσα στο ΚΒ2919355. Σε μένα έγινε εγκατάσταση τώρα χωρίς πρόβλημα. 

 

yay!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update για το πρόβλημα εγκατάστασης του ΚΒ2919355:

 

Χτες η ms έκανε republish το ΚΒ2919355 μαζί με μια διόρθωση για το πρόβλημα, η οποία συμπεριλαμβάνεται μέσα στο ΚΒ2919355. Σε μένα έγινε εγκατάσταση τώρα χωρίς πρόβλημα. 

 

yay!  :-)

εγω ξανα προσπαθησα και σημερα να το περασω αλλα τιποτα...

απενεργοποιησα και το antivirus και παλι τζιφος.

δεν ξερω τι να κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...