Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι.Σ' αυτές τις kenton του leroy ,με τους δυο και με τους τρεις καυστήρες ,χωράει η μπουκάλα από κάτω; Η δεκακιλη ας πούμε.Από κατανάλωση πως πάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2144

  • ilpapacha

    1973

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει ειδικη θεση που μπαίνει απο κατω, μαλιστα το ταψι για τα λίπη εχει διπλο πατο σε εκείνο το σημειο για να μην επηρεαζεται απο θερμοκρασίες η φιαλη 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Εχει ειδικη θεση που μπαίνει απο κατω, μαλιστα το ταψι για τα λίπη εχει διπλο πατο σε εκείνο το σημειο για να μην επηρεαζεται απο θερμοκρασίες η φιαλη 

η φιαλη ποτε κατω απο τους καυστηρες......στα περισσοτερα μοντελα ειναι διπλα απεξω......κυριως η 10 κιλη.....δεν ξερω αν για τις 5κιλες εχουν ιδιαιτερη θεση μεσα γιατι ειναι μικροτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasbm είπε

η φιαλη ποτε κατω απο τους καυστηρες......στα περισσοτερα μοντελα ειναι διπλα απεξω......κυριως η 10 κιλη.....δεν ξερω αν για τις 5κιλες εχουν ιδιαιτερη θεση μεσα γιατι ειναι μικροτερες

Στην συγκεκριμένη υπαρχει προφανώς σχεδιασμός για να μπει εκει.. Το αναφερει και στο manual... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 1993 που αγόρασα την πρώτη υγραερίου, η φιάλη ήταν πάντα κάτω από την γάστρα, στην θέση που προβλεπόταν από τον κατασκευαστή δηλαδή, και η ψησταριά στο μπαλκόνι χειμώνα καλοκαίρι.

Ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα, ποτέ δεν ζεστάθηκε το πάνω μέρος της φιάλης ούτε καν το λάστιχο. Μάλιστα αυτό που είχε επάνω η ψησταριά άρχισε να κάνει ραγάδες και να σκληραίνει στα 20 χρόνια!

Απλά, μια στο τόσο έλεγχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω εγκαταταση οποτε η φιαλη ειναι 20 μετρα μακρυα  σε προφυλαγμενο μερος και δεν εχω ασχοληθει περαιτερω

2 αμερικης  που εχουν γειτονες ,εχουν τη φιαλη διπλα εξω απο το κουτι το ντουλαπι της ψηταριας....

τα λαστιχα δεν καιγονται ευκολα αλλα αν ζεσταθουν χαλαρωνουν καμμια φορα οι κολλιεδες και θελουν σφιξιμο ακομα και με τον ηλιο αν δεν ειναι προφυλαγμενες τα λαστιχα μπορει να χαλαρωσουν σις συνδεσεις

οι συγκεκριμενες αν προβλεπει ο κατασκευαστης μεσα  εννοειται μεσα θα τη βαλεις,αν εχεις ομως χωρο για μενα ας ειναι εξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

η φιαλη ποτε κατω απο τους καυστηρες......στα περισσοτερα μοντελα ειναι διπλα απεξω......κυριως η 10 κιλη.....δεν ξερω αν για τις 5κιλες εχουν ιδιαιτερη θεση μεσα γιατι ειναι μικροτερες

Εχεις καποιο link απο καποια εταιρεια με την οδηγια αυτη ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nosstrom είπε

Καλημέρα Θα δοκιμάσω σήμερα χοιρινές με sauce jack daniels, στη μικρή ψησταριά  . Τις έχω μαρινάρει από εχτές το βράδυ . Για να δούμε δεν έχω ξαναδοκιμάσει , φαντάσου πως θα είναι σε μπιφτέκι με καραμελωμένα κρεμμύδια μπέικον, hamburger . Αμάν τι μου έχει κάνει αυτό το thread ... 10:00 είναι πάλι και σκέφτομαι το φαγητό .😅

Φοβάμαι ότι θα γίνει χαμουλης με τη ζάχαρη που θα καεί. Γράψε εντυπώσεις όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι , έχω μεγαλωσει με το αέριο,ειμαι 62 , και μόνο από εμπειρία είναι αυτά που ανέφερα , δεν είναι κανόνας .

στα χωριά μας όλα τα σπίτια με φιάλες προπανίου είναι από 1967 .....εχω δει διαφορά ....στην αρχή τις είχαν όλοι μέσα στις κουζίνες τώρα τις έχουν όλοι σε στεγασμένο εξωτερικό χώρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μέτρα ασφαλείας που επαιρναν παλια νομίζω εμπαζαν από παντου.. 

Θυμάμαι μικρός (τελη 80's) ειχε η μανα μου πετρογκαζ με φιαλη και φωναζε τον παντοπωλη στο χωριο να την αντικαταστησει οταν αυτη τελειωνε.. Ε ερχοταν ο μπαρμπας με την νεα φιαλη, εκανε την αλλαγη, εβγαζε μετά τον αναπτηρα και κοιτούσε με φλογα για τυχον διαρροές.. Το θυμάμαι χαρακτηριστικότατα, με εναν φοβο σαν μικρο παιδι.. Τωρα κάτι τετοιο ειναι έγκλημά, τότε ηταν απλα άγνοια.. 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η kenton του leroy όντως έχει ειδικό χώρο για την στήριξη της φιάλης και διπλό πάτο για την προστασία. Για λόγους ασφαλείας εγώ την έχω δίπλα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maktheo είπε

ερχοταν ο μπαρμπας με την νεα φιαλη, εκανε την αλλαγη, εβγαζε μετά τον αναπτηρα και κοιτούσε με φλογα για τυχον διαρροές..

Επικίνδυνο σίγουρα. Αλλά για να πάρει φωτιά μια φιάλη θα πρέπει να αδειάσει όλο το αέριο. Μέχρι τότε η φωτιά είναι εξωτερική και απλά κλείνεις τη βαλβίδα αν έχεις διαρροή. Σε κάθε περίπτωση, έχοντας δουλέψει χιλιάδες φιάλες προπανίου, συνιστώ να την βγάζουμε εκτός του αποθηκευτικού χώρου της ψησταριάς όταν ψήνουμε για να μπορούμε να επέμβουμε σε περίπτωση διαρροής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maktheo είπε

Τα μέτρα ασφαλείας που επαιρναν παλια νομίζω εμπαζαν από παντου.. 

Θυμάμαι μικρός (τελη 80's) ειχε η μανα μου πετρογκαζ με φιαλη και φωναζε τον παντοπωλη στο χωριο να την αντικαταστησει οταν αυτη τελειωνε.. Ε ερχοταν ο μπαρμπας με την νεα φιαλη, εκανε την αλλαγη, εβγαζε μετά τον αναπτηρα και κοιτούσε με φλογα για τυχον διαρροές.. Το θυμάμαι χαρακτηριστικότατα, με εναν φοβο σαν μικρο παιδι.. Τωρα κάτι τετοιο ειναι έγκλημά, τότε ηταν απλα άγνοια.. 

 

Ακόμα γίνεται αυτό με τον αναπτήρα και δεν ξαναφωναξα συγκεκριμένο προμηθευτή στο σπίτι όταν είδα να το κάνει live μπροστά μου και τα μωρά στο σπίτι. Ένας από τους λόγους που σκεφτομαι το ΦΑ και built in κατασκευή είναι ότι με εκνευρίζει αφάνταστα να βλέπω φιάλες και σωλήνες χύμα οπως έχω παρόμοιο θέμα να βλέπω καλώδια με ροκα και δερματικά  αντί για κανάλια και νοικοκυρεμένα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σήμερα Κυριακή μέρα για ψάρια. Εψησα μελανούρια βγήκαν πολύ νόστιμα. Δυστυχώς δεν με αφήνει το insomnia να ανεβάσω φώτο. Λεει πάνω απο 2 mb φώτο. Στο θέμα μας λαδωσα καλα τα ψάρια ούτε κόλλησαν ούτε τίποτα ευτυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, skoudinio είπε

. Δυστυχώς δεν με αφήνει το insomnia να ανεβάσω φώτο. Λεει πάνω απο 2 mb φώτο. Στο θέμα μας λαδωσα καλα τα ψάρια ούτε κόλλησαν ούτε τίποτα ευτυχώς. 

Κατέβασε την ανάλυση σε κινητό-φωτογραφικη που χρησιμοποιείς,και θα ανέβουν οι φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...