Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, sndev είπε

και εγώ θέμα χώρου  έχω γαμώτο αλλιώς η δικιά μου ψήθηκε για το ooni koda

Σε μια βιβλιοθήκη πάνω το έχω μέσα στο σπίτι και όταν το χρειάζομαι το βγάζω έξω σε ένα τραπεζάκι. Μικρό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Pizzaioli ενωθείτε !!

Μεγαλη υπόθεση η πίτσα και ειδικά η Neapolitan. Έχω κι εγώ τρέλα με πίτσες και ψωμιά και ίσως ο κύριος λόγος που πήρα την ψησταριά ήταν αυτός. Δεν περιμένω να έχει τα ίδια αποτελέσματα με το ooni, αλλά περίμενα ότι θα είναι καλύτερα από ηλεκτρικό φούρνο. 

Οπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post η πρώτη προσπάθεια σε ψωμί ήταν μια μεγάλου βεληνεκούς αποτυχία. Ψωμί καμένο από κάτω, χωρίς καθόλου χρωμα από πανω και σκληρό σαν φρυγανιά. Τότε το είχα σε ταψί που ακουμπούσε απευθείας πάνω στην σχάρα και θερμοκρασία στην ψησταριά πολύ υψηλή (300) indirect. 

Πριν από μερικές ώρες σε πείσμα της αποτυχίας έβαλα να ψησω πίτσα με λιγο διαφορετικό τρόπο αυτή την φορά σε σχέση με το ψωμί.

Φούρνος σταθερά στους 250 indirect, έβαλα ένα μικρό ταψάκι ανάποδα πάνω στην σχάρα, για να αποφύγω το κάψιμο από κάτω ενω πάνω στο ανάποδα γυρισμένο ταψάκι, έβαλα το ταψι που είχα την πίτσα. Το ανάποδο και η πίτσα μπήκαν στον ίδιο χρόνο καθώς αν είχα αφήσει το ανάποδο να πάρει θερμοκρασία θα είχε σίγουρα καεί η πίτσα από κάτω. 

Μετα από 20 λεπτά είχε πάρει ένα ελαφρύ ρόδινο χρωμα από πάνω, χωρίς όμως να κάνει τα χαρακτηριστικά φουσκώματα της Neapolitan, ενω από κάτω ήταν ψημένη ωραία. Μόνο όπου το ταψί της πίτσας εξείχε του ταψιού στήριξης είχε λίγο καεί. 

Ταυτοχρονα έβαλα και μια ακριβώς ίδια πίτσα στον ηλεκτρικό φούρνο για να έχω κοντά τις διάφορες. 

Συμπερασματα :

1. Γευστικά ανώτερη η πίτσα της ψησταριάς για τα δικά μου γούστα. Είχε μια χαρακτηριστική γεύση καπνίσματος ξυλόφουρνου, ηπιότερης έντασης προφανώς από κανονικό ξυλόφουρνο. 

2. Στην ψησταριά δεν παίρνει το χρωμα που θα ήθελα από πάνω, αφού αν μείνει παραπάνω για να ροδίσει σωστά, τότε καίγεται από κάτω.

3. 20 λεπτά στην ψησταριά με θερμοκρασία 250-260, 8 λεπτά στον φούρνο με ίδια θερμοκρασία. 

Πέτρα και ψησταριά : Αν και δεν έχω πέτρα, πιστεύω ότι στην πραγματικότητα η πέτρα στην ψησταριά δεν βοηθάει πουθενά, σε αντίθεση με ηλεκτρικό φούρνο ο οποίος έχει την δυνατότητα της πάνω αντίστασης που δίνει άμεση θερμότητα από πάνω για γρήγορο ροδίσμα ενω η πέτρα ταυτόχρονα από κάτω βοηθάει την γρήγορη μετάδοση υψηλής θερμοτητας στην βάση της πίτσας. Θεωρώ πως οτιδήποτε δίνει άμεση θερμότητα κάτω από το ζυμάρι στην ψησταριά, το μόνο που κάνει είναι να ψήσει γρήγορα από κάτω, αλλά όχι και από πάνω. Αν προσέξετε και το ooni, θα δείτε ότι το «καπάκι» είναι πολύ χαμηλά με σκοπό να παίξει τον ρόλο μιας αντίστασης φούρνου για πολύ γρήγορο αποτέλεσμα. 
 

Με λίγες διορθώσεις στο μέγεθος του ταψιού που βάζω ανάποδα ή και χρήση αλουμινόχαρτου κάτω από το ζυμάρι, νομίζω θα μπορέσω να κατεβάσω λιγο τον χρόνο των 20 λεπτών και να ανεβάσω θερμοκρασία για να έχω το επιθυμητό χρωμα από πάνω. 
 

Επομενο project open crumb ψωμί. Το θεωρώ απίθανο να γίνει σωστά, κυρίως λόγω περιορισμένου χώρου της ψησταριάς για να μπει υπερυψωμενα η σωστή γάστρα μέσα 
 

Καλα ψησίματα. 


 


 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν δοκίμαζες πάνω από την πίτσα να βάλεις ένα ταψί για να εγκλωβιστεί η θερμοκρασία όπως ανεβαίνει από κάτω. Δεν ξέρω.... Λέω ότι ίσως δουλέψει.

Εδώ ένα βιντεάκι real time ψήσιμο πίτσας. Ήταν στις αρχές που το είχα πάρει και είχα πάει σε ένα φίλο μαζί με το φουρνακι μου και φτιάξαμε πίτσες σπίτι του. 1.5 λεπτό μαζί με τα γυρίσματα. Θέλει 90 μοίρες γύρισμα κάθε 15 δευτερόλεπτα περίπου.

https://www.dropbox.com/s/7fdi5g591hwofdc/VID-10ca9f6c4162d019908422b025694290.mp4?dl=0

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε μια βιβλιοθήκη πάνω το έχω μέσα στο σπίτι και όταν το χρειάζομαι το βγάζω έξω σε ένα τραπεζάκι. Μικρό είναι.

Ναι αυτό κοιτούσα στο YouTube πιστευα είναι πιο ογκοδες μαλλον μες τη βδομάδα θα το τσιμπήσω κ αυτό! 

 

12 λεπτά πριν, PHadji είπε

Pizzaioli ενωθείτε !!

Μεγαλη υπόθεση η πίτσα και ειδικά η Neapolitan. Έχω κι εγώ τρέλα με πίτσες και ψωμιά και ίσως ο κύριος λόγος που πήρα την ψησταριά ήταν αυτός. Δεν περιμένω να έχει τα ίδια αποτελέσματα με το ooni, αλλά περίμενα ότι θα είναι καλύτερα από ηλεκτρικό φούρνο. 

Οπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post η πρώτη προσπάθεια σε ψωμί ήταν μια μεγάλου βεληνεκούς αποτυχία. Ψωμί καμένο από κάτω, χωρίς καθόλου χρωμα από πανω και σκληρό σαν φρυγανιά. Τότε το είχα σε ταψί που ακουμπούσε απευθείας πάνω στην σχάρα και θερμοκρασία στην ψησταριά πολύ υψηλή (300) indirect. 

Πριν από μερικές ώρες σε πείσμα της αποτυχίας έβαλα να ψησω πίτσα με λιγο διαφορετικό τρόπο αυτή την φορά σε σχέση με το ψωμί.

Φούρνος σταθερά στους 250 indirect, έβαλα ένα μικρό ταψάκι ανάποδα πάνω στην σχάρα, για να αποφύγω το κάψιμο από κάτω ενω πάνω στο ανάποδα γυρισμένο ταψάκι, έβαλα το ταψι που είχα την πίτσα. Το ανάποδο και η πίτσα μπήκαν στον ίδιο χρόνο καθώς αν είχα αφήσει το ανάποδο να πάρει θερμοκρασία θα είχε σίγουρα καεί η πίτσα από κάτω. 

Μετα από 20 λεπτά είχε πάρει ένα ελαφρύ ρόδινο χρωμα από πάνω, χωρίς όμως να κάνει τα χαρακτηριστικά φουσκώματα της Neapolitan, ενω από κάτω ήταν ψημένη ωραία. Μόνο όπου το ταψί της πίτσας εξείχε του ταψιού στήριξης είχε λίγο καεί. 

Ταυτοχρονα έβαλα και μια ακριβώς ίδια πίτσα στον ηλεκτρικό φούρνο για να έχω κοντά τις διάφορες. 

Συμπερασματα :

1. Γευστικά ανώτερη η πίτσα της ψησταριάς για τα δικά μου γούστα. Είχε μια χαρακτηριστική γεύση καπνίσματος ξυλόφουρνου, ηπιότερης έντασης προφανώς από κανονικό ξυλόφουρνο. 

2. Στην ψησταριά δεν παίρνει το χρωμα που θα ήθελα από πάνω, αφού αν μείνει παραπάνω για να ροδίσει σωστά, τότε καίγεται από κάτω.

3. 20 λεπτά στην ψησταριά με θερμοκρασία 250-260, 8 λεπτά στον φούρνο με ίδια θερμοκρασία. 

Πέτρα και ψησταριά : Αν και δεν έχω πέτρα, πιστεύω ότι στην πραγματικότητα η πέτρα στην ψησταριά δεν βοηθάει πουθενά, σε αντίθεση με ηλεκτρικό φούρνο ο οποίος έχει την δυνατότητα της πάνω αντίστασης που δίνει άμεση θερμότητα από πάνω για γρήγορο ροδίσμα ενω η πέτρα ταυτόχρονα από κάτω βοηθάει την γρήγορη μετάδοση υψηλής θερμοτητας στην βάση της πίτσας. Θεωρώ πως οτιδήποτε δίνει άμεση θερμότητα κάτω από το ζυμάρι στην ψησταριά, το μόνο που κάνει είναι να ψήσει γρήγορα από κάτω, αλλά όχι και από πάνω. Αν προσέξετε και το ooni, θα δείτε ότι το «καπάκι» είναι πολύ χαμηλά με σκοπό να παίξει τον ρόλο μιας αντίστασης φούρνου για πολύ γρήγορο αποτέλεσμα. 
 

Με λίγες διορθώσεις στο μέγεθος του ταψιού που βάζω ανάποδα ή και χρήση αλουμινόχαρτου κάτω από το ζυμάρι, νομίζω θα μπορέσω να κατεβάσω λιγο τον χρόνο των 20 λεπτών και να ανεβάσω θερμοκρασία για να έχω το επιθυμητό χρωμα από πάνω. 
 

Επομενο project open crumb ψωμί. Το θεωρώ απίθανο να γίνει σωστά, κυρίως λόγω περιορισμένου χώρου της ψησταριάς για να μπει υπερυψωμενα η σωστή γάστρα μέσα 
 

Καλα ψησίματα. 


 


 

Για ψωμί χρειάζεσαι υγρασία κ οι ψησταριές υγραερίου δε τα πάνε καλά με την υγρασία. Το ψωμί εμείς το βάζουμε στη γάστρα κ στο τέλος κανα 25 ανοίγουμε το καπάκι κ γίνεται εξαιρετικό. Μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια όμως ,ΣΕ όλη τη διάρκεια υπάρχει μέσα ταψακι σανιτας γεμάτο με νερό!!!!!!. 

 

Όσον αφορά τη πίτσα την κανω σε μαντεμι τηγάνι το οποίο το καίω κανα 10μλεπτο να πιάσει φουλ θερμοκρασία. Βαζω τη πίτσα κλείνω καπάκι μετράω 2 λεπτά κ κλείνω το καυστήρα κάτω από το μαντέμι κ την αφήνω indirect αλλά 6 λεπτά κ γίνεται όπως πρέπει. -λεπτη ζύμη-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

και εγώ θέμα χώρου  έχω γαμώτο αλλιώς η δικιά μου ψήθηκε για το ooni koda

Προσωπικά αν είχα μεγάλη ψησταριά θα την έψηνα εκεί τη πίτσα πάνω σε πέτρα θα έκλεινα το καπάκι και πιστευω το αποτέλεσμα θα ήταν καλό. Αλλιώς αν είχα αυλή θα έκανα και ξυλόφουρνο, εκει ψήνεις και άλλα φαγητά 😁 πωπω...ειναι10:00 το πρωι και μιλάω για φαγητοο! κακό αυτό 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Efkarmir3 είπε

 

Μιας και που λέμε για πιτσα. Είχα πάρει ηλεκτρονικό φούρνο της neff και έχει ειδικό πρόγραμμα για πιτσα. Βγάζει καταπληκτικο αποτέλεσμα. Τώρα στο θέμα μας όταν καθαρίζετε την σκαρα την καθαρίζετε και από της δυο μεριές η μόνο από την πλευρά που ψήνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς μεμβράνη σιλικονης;Ο χασαπακλας μου μου το είπε και πως χρησιμοποιεί αυτός και το ίδιο μου είπε κι ένας πελάτης που ήταν μέσα εκείνη την ώρα.

Βρήκαν λέει την υγεία τους,γιατί άρπαζε φωτιές από τα λίπη.

Εγω βέβαια έβαλα αρκετές πέτρες λαβας στην δικιά μου campingaz expert woody 2 και δεν πολυετή θέματα φωτιάς τώρα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Υπάρχουν ψησταριές με 2 καυστήρες να δεις εκεί κοντά στα λεφτά που ψάχνεις ή ίσως με λίγα ακόμα, απλά ίσως να μην έχουν μαντεμένια σχάρα ή πλαϊνό μάτι που φαντάζομαι δεν θα σε ενδιαφέρουν και πολύ.

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/f/700142/2-esties.html?o=ψησταρια+υγραεριου&order_by=pricevat&order_dir=asc

Απλά να ξέρεις όσο ανεβαίνει το budget βρίσκεις και ποιοτικότερα πράγματα.

Για παράδειγμα εγώ θα σου πρότεινα και αυτή που έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια αλλά πας στα 150ευρώ.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209595/

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια.. λέω μάλλον να αρχίσω με αυτήν του leroy στα 150 περίπου που βγαίνει... Κάποιος που την έχει καμία συμβουλή??? Κάτι αρνητικό.. (αν κ είμαι σίγουρος ότι σε κάποια από τις προηγούμενες σελίδες θα μπορούσα να βρω κάτι πιο συγκεκριμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Χρησιμοποιεί κανείς μεμβράνη σιλικονης;Ο χασαπακλας μου μου το είπε και πως χρησιμοποιεί αυτός και το ίδιο μου είπε κι ένας πελάτης που ήταν μέσα εκείνη την ώρα.

Βρήκαν λέει την υγεία τους,γιατί άρπαζε φωτιές από τα λίπη.

Εγω βέβαια έβαλα αρκετές πέτρες λαβας στην δικιά μου campingaz expert woody 2 και δεν πολυετή θέματα φωτιάς τώρα πια.

Eιχαν γραψει κατι παιδια πιο πισω οτι καλο ειναι να αποφευγονται γιατι σε ψηλες θερμοκρασιες δεν κανουν καλο στην υγεια. Πιο καλα παρε μια μαντεμενια πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, linkin7 είπε

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια.. λέω μάλλον να αρχίσω με αυτήν του leroy στα 150 περίπου που βγαίνει... Κάποιος που την έχει καμία συμβουλή??? Κάτι αρνητικό.. (αν κ είμαι σίγουρος ότι σε κάποια από τις προηγούμενες σελίδες θα μπορούσα να βρω κάτι πιο συγκεκριμένο)

Αν ψαξεις 3-4 σελίδες πισω αναφέρονται κάποια πράγματα για την ψησταρια του leroy (το μοντελο kenton, γιατι βγαζει 3-4) εσυ ποια λες με 150ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Χθές,Πρωτομαγιά κοτοπουλάκι imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583 στο ειδικό σκεύος,το φάγαμε και αυτό.😀

4692FA3C-F8E6-4BD3-ACDB-DC2E7566621B.jpeg

Ωραίο φαίνεται!

Για πες πως βγήκε; Ώρα;

Έχω πάρει και εγώ το σκεύος αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη. Μέχρι στιγμής πάντως ότι έχω φτιάξει βγαίνει άψογο. Καμμία σχέση με την προηγούμενη ψησταριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Αν ψαξεις 3-4 σελίδες πισω αναφέρονται κάποια πράγματα για την ψησταρια του leroy (το μοντελο kenton, γιατι βγαζει 3-4) εσυ ποια λες με 150ε;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209595/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και βλέπω ότι παίζει του leroy να πω πώς κατά 99,9%(δεν παίρνω όρκο, είναι απλά εσωτερική πληροφόρηση από υπάλληλο)ότι οι προσφορές στις ψησταριές είναι μέχρι 3/5.

Και τα καταστήματά τους ανοίγουν αν όλα πάνε καλά και δεν αλλάξει τίποτα άλλο, στις 11/5.

 

Καλό είναι πριν βιαστείτε να παραγγείλετε, να μιλήσετε μαζί τους μπας και έκανε λάθος αυτός που μίλησα.

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...