Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Υπάρχουν παρόμοιες λύσεις και από άλλες εταιρίες πάντως, πχ Weber. Κάποιος από εδώ μέσα έχει κάποια τέτοια. Αλλά μάλλον μιλάμε για τα διπλά χρήματα εκεί. 

@est

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1964

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

30 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ. Άρα εμείς με τις 5-6 κακομοιρομπριζόλες, μια φορά τη βδομάδα, που θέλουμε 1 ώρα στην ηλεκτρική, φαντάζομαι θα βγάζουμε άνετα 2-3 μήνες με μία μπουκάλα.

Καλώς, οπότε παραγγέλνω και προτείνεις να πάω σε ΕΚΟ πρατήριο της γειτονιάς να ρωτήσω;

Εταιρεία θα επιλέξεις αναλόγως που έχεις κοντά πρατήριο ή προμηθευτή για να προμηθεύεσαι όταν αδειάζει. Απλά προτείνω για βενζινάδικο γιατί είναι περισσότερες ώρες ανοικτό. Πρόσεχε απλά να έχει μπουκάλες και να μην χρειάζεται παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Σκέφτομαι αυτήν την ψησταριά για 4 άτομα. Ως τώρα έχουμε μία ηλεκτρική roller 1050 βαττ με ψηστική επιφάνεια 35χ45. Δυστυχώς, ο χώρος μας δεν επιτρέπει κάτι με πόδια και/ή μεγαλύτερο. Θα δω σοβαρή διαφορά λέτε;

Επιπλέον, ποια είναι η μικρότερη ταιριαστή μπουκάλα αερίου; Είναι το ίδιο θέμα χώρου που προανέφερα (μικρό μπαλκόνι κουζίνας) και θέλω να κρατήσω χαμηλά τους όγκους.

Μια χαρά φαίνεται για τα λεφτά της και ελπίζω να είναι πράγματι. Η διαφορά που θα δεις με την ηλεκτρική, θα είναι τεράστια. Ξέχνα την αργή προθέρμανση της ηλεκτρικής, τα σκαμπανεβάσματα της ισχύος λόγω του θερμοστάτη και γενικά το αδύναμο ψήσιμο της ηλεκτρικής. Οπωσδήποτε, ξέχνα το πλυντήριο πιάτων και τον καθαρισμό σαν να πρόκειται για σερβίτσιο καθώς δεν μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία με τις υγραερίου.

Αν θελήσεις να πας σε αντίστοιχη από τις κυρίαρχες μάρκες, θα πρέπει να υπολογίσεις σχεδόν τριπλάσιο κόστος ή έστω διπλάσιο με κάποια δυνατή προσφορά.

Η φιάλη να μη σε προβληματίσει. Πάρε αυτή που σε βολεύει ανάλογα και με τη διαθεσιμότητα στην περιοχή σου. Πάντα υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής της κενής και αντικατάστασής της με άλλη, διαφορετική και το μόνο που θα επιβαρυνθείς είναι ενδεχομένως ένας άλλου τύπου ρυθμιστής.

Σε κάθε περίπτωση, κάνε μια βόλτα από ένα κατάστημα με ποικιλία συσκευών και εξέτασε από κοντά, τις επιλογές σου για επιτραπέζια ή για μία μεγαλύτερη, με βάση.

Edit: Ξέχασα να σου πω ότι παλαιότερα την είχα δει και με καλύτερες σχάρες αντί των εμαγιέ που θα πρέπει να αποφύγεις. Βέβαια μετά αρχίζει και ο οικονομικός ανήφορος που αν τον αντέχεις και αν επιμείνεις σε επιτραπέζια να κοιτάξεις και εδώ.

Επεξ/σία από est
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@est Σε ευχαριστώ θερμά για το χρόνο και τον κόπο σου. Το εκτιμώ πολύ.

Κάποια σημεία:

1) Η ηλεκτρική που έχω, δεν έχει θερμοστάτη. Δουλεύει πάντα τελικιασμένη, όσο είναι στην πρίζα.

2) Οι φιάλες πού και πώς αλλάζουν; Από βενζινάδικο σε βενζινάδικο; Υπάρχουν distributors που δουλεύουν και εναλλάσσουν διαφορετικές μάρκες; Συγγνώμη, είμαι τελείως άσχετος, η τελευταία φορά που είδα υγραέριο ήταν το 2002 που παντρευόταν ένας θείος μου στην Κρήτη και έβραζε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου κρέας σε κάτι γιγάντες κατσαρόλες.

3) Το μπάτζετ δεν είναι θέμα. Φυσικά, εντός λογικών πλαισίων, τα οποία ορίζω αυθαίρετα στο "μισός βασικός μισθός".  Το θέμα είναι ο χώρος. Τα 71 εκατοστά πλάτος της μίας, είναι ήδη οριακά. Αν πάω στα 74, το πράγμα ζορίζει. Στο βάθος είμαι καλά. Και τα 47 και τα 49 εκ, θα χωρέσουν.

4) Όντως οι μαντεμένιες πλάκες είναι καλύτερες: Με μία διαφορά, η ψησταριά απευθύνεται σε 60χρονους με steep learning curve σε οτιδήποτε. Θα τις γεμίσουν σκουριές και θα γκρινιάζουν που είναι βαριές ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Καλύτερα εμαγέ, να μπαίνουν και πλυντήριο πιάτων, να είναι κι αντικαταστάσιμες. Άλλωστε και η θερμογκατζ προσφέρει τη δυνατότητα αγοράς μαντεμένιων αν δούμε ότι "χωράει" στον εγκέφαλο των χρηστών κι αυτή η αγορά. :)

5) Μπορείς να προτείνεις ένα καλό - αξιόπιστο κατάστημα πλησίον μετρό να πεταχτώ το Σάββατο που δε θα έχω αμάξι, να δω κι από κοντά συσκευές και διαστάσεις; Βλέπω τον ψήστη στην Κηφισίας που είναι επίσης κοντά μου με πόδια/λεωφορείο. Αλλά πέρα από σκρουτζομάγαζα, ίσως υπάρχει και κάποιος ειδικευμένος λόκαλ/αλυσίδα που δεν είναι σκρουτζ, γι' αυτό ρωτώ.

Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σουβλάκια με ξύλα πως ψήνετε? 

Όσες φορές προσπάθησα δεν μπορώ να τα ψήσω μου καίει τα ξυλαράκια.

Αν τα τοποθετήσω σε σημείο να είναι τα ξύλα έξω μπροστά δεν τα ψήνει η κάνει έναν αιώνα γιατί μπροστά δεν έχω καθόλου δυνατή φλόγα!!!

Καμιά ιδέα εκτός από το να βάλω σιδερένια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mastoras007 said:

Καλησπέρα.

Σουβλάκια με ξύλα πως ψήνετε? 

Όσες φορές προσπάθησα δεν μπορώ να τα ψήσω μου καίει τα ξυλαράκια.

Αν τα τοποθετήσω σε σημείο να είναι τα ξύλα έξω μπροστά δεν τα ψήνει η κάνει έναν αιώνα γιατί μπροστά δεν έχω καθόλου δυνατή φλόγα!!!

Καμιά ιδέα εκτός από το να βάλω σιδερένια 

Βάλε κάτω από τα ξυλάκια μια λωρίδα αλουμινόχαρτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sndev είπε

SmartSelect_20240409_220319_Gallery.jpg.db7937122cf81b94482a57c8f3f6d235.jpg

Το παραπάνω δεν έβγαινε σε θερμοκρασία και πλακα νατεριαλ (ουτε για αστείο εκει μου γίνονται βραστά 😅.) Δεν έβγαινε ούτε στη campimgaz των τωρινών 600σιων.  Η πλακα που το φτιαξα ηταν της campingaz αλλα σε ψησταρια Ναπολέον με ανοιχτό κιολας το καπάκι.

@vinsεμφανίσου 

Τι εργαλείο έχεις; Ο καυστήρας ποσα kW;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Καλύτερα εμαγέ, να μπαίνουν και πλυντήριο πιάτων, να είναι κι αντικαταστάσιμες.

Πάντως εγώ όσες φορές δοκίμασα να βάλω στο πλυντήριο πιάτων εξαρτήματα της ψησταριάς, το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό. Είτε γιατί είχε ξεραμένα λίπη που έβγαιναν μόνο με δυνατό τρίψιμο με το χέρι, είτε είχαν τέτοιο σχήμα χωρίς ενιαίες επιφάνειες (πχ σχάρες) που επίσης δεν καθάριζαν καλά. Και υπόψην, έχω καλό πλυντήριο. 

Οπότε θα σου έλεγα να μην βασίζεσαι σε αυτό και να έχεις υπόψην σου ότι θα πρέπει να τρίβεις με το σφουγγάρι για να καθαρίζεις τα εξαρτήματα, και με ατσαλόβουρτσα για τις κυρίως σχάρες. Μια ρουτίνα είναι, και αν γίνεται συχνά θα είναι αρκετά εύκολο. 

Στις ψησταρίες υγραερίου δεν είναι όπως τα κάρβουνα που τα λίπη πέφτουν πάνω τους και μετά τα πετάς. Στο υγραέριο πέφτουν στον κάδο, συνήθως σε κάποιο ταψάκι , οπότε χρειάζεται καθάρισμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2024 στις 6:24 ΜΜ, MikhailBakurin είπε

@est Σε ευχαριστώ θερμά για το χρόνο και τον κόπο σου. Το εκτιμώ πολύ.

Κάποια σημεία:

1) Η ηλεκτρική που έχω, δεν έχει θερμοστάτη. Δουλεύει πάντα τελικιασμένη, όσο είναι στην πρίζα.

2) Οι φιάλες πού και πώς αλλάζουν; Από βενζινάδικο σε βενζινάδικο; Υπάρχουν distributors που δουλεύουν και εναλλάσσουν διαφορετικές μάρκες; Συγγνώμη, είμαι τελείως άσχετος, η τελευταία φορά που είδα υγραέριο ήταν το 2002 που παντρευόταν ένας θείος μου στην Κρήτη και έβραζε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου κρέας σε κάτι γιγάντες κατσαρόλες.

3) Το μπάτζετ δεν είναι θέμα. Φυσικά, εντός λογικών πλαισίων, τα οποία ορίζω αυθαίρετα στο "μισός βασικός μισθός".  Το θέμα είναι ο χώρος. Τα 71 εκατοστά πλάτος της μίας, είναι ήδη οριακά. Αν πάω στα 74, το πράγμα ζορίζει. Στο βάθος είμαι καλά. Και τα 47 και τα 49 εκ, θα χωρέσουν.

4) Όντως οι μαντεμένιες πλάκες είναι καλύτερες: Με μία διαφορά, η ψησταριά απευθύνεται σε 60χρονους με steep learning curve σε οτιδήποτε. Θα τις γεμίσουν σκουριές και θα γκρινιάζουν που είναι βαριές ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Καλύτερα εμαγέ, να μπαίνουν και πλυντήριο πιάτων, να είναι κι αντικαταστάσιμες. Άλλωστε και η θερμογκατζ προσφέρει τη δυνατότητα αγοράς μαντεμένιων αν δούμε ότι "χωράει" στον εγκέφαλο των χρηστών κι αυτή η αγορά. :)

5) Μπορείς να προτείνεις ένα καλό - αξιόπιστο κατάστημα πλησίον μετρό να πεταχτώ το Σάββατο που δε θα έχω αμάξι, να δω κι από κοντά συσκευές και διαστάσεις; Βλέπω τον ψήστη στην Κηφισίας που είναι επίσης κοντά μου με πόδια/λεωφορείο. Αλλά πέρα από σκρουτζομάγαζα, ίσως υπάρχει και κάποιος ειδικευμένος λόκαλ/αλυσίδα που δεν είναι σκρουτζ, γι' αυτό ρωτώ.

Ευχαριστώ και πάλι!

Δεν έγινε και τίποτα. Μάλιστα, υπάρχουν ειδικότεροι εδώ μέσα, ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε που με τον καιρό θα σε κατατοπίσουν αναλυτικά... Να σου πω ακόμα ότι:

1) Κάθε ηλεκτρική συσκευή έχει θερμοστάτη άσχετα αν είναι ρυθμιζόμενος ή όχι.

2) Ισχύουν όλα αυτά. Εσύ θα επιλέξεις πρατήριο που είσαι ήδη πελάτης και ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις για έκπτωση, πρόγραμμα ανταμοιβής από τα καύσιμα που βάζεις στο αυτοκίνητο ή κατάστημα πώλησης που κατά κανόνα είναι γενικά φθηνότερο.

3) Αν το μπάτζετ δεν είναι θέμα τότε μελέτησε το ακόμα καλύτερα για να παίξεις σωστά.

4) Ελαφριές και λεπτές εμαγιέ σχάρες ούτε καν. Ξεχνάς τα χαρακτηριστικά των ηλεκτρικών και πλέον παίζεις σε άλλο επίπεδο.

5) Όπως σου είπε και ο @protathlitis το πλυντήριο πιάτων το ξεχνάς 😂

Καλή τύχη και υπομονή. Και αν στο βουνό των επιλογών σου, συναντήσεις εδώ μέσα κάποιον με κουπί 🤔 εμπιστέψου τον 👌

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Σουβλάκια με ξύλα πως ψήνετε?  

Επειδη εχω δει να το ρωτανε κ αλλοι κατα καιρους το ιδιο πραγμα.

Μια υποθεση που θα κανω γιατι προσωπικα δε μου εχει συμβει ποτε με κανενα καλαμακι κ εχω δοκιμασει απο πολλα κρεοπωλεια, ειναι οτι μαλλον εχετε τη φωτια πιο δυνατα απο οτι πρεπει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mastoras007 said:

Καλησπέρα.

Σουβλάκια με ξύλα πως ψήνετε? 

Όσες φορές προσπάθησα δεν μπορώ να τα ψήσω μου καίει τα ξυλαράκια.

Αν τα τοποθετήσω σε σημείο να είναι τα ξύλα έξω μπροστά δεν τα ψήνει η κάνει έναν αιώνα γιατί μπροστά δεν έχω καθόλου δυνατή φλόγα!!!

Καμιά ιδέα εκτός από το να βάλω σιδερένια 

Εγω στην Rogue 525 (4 καυστηρες) βαζω μεχρι και 30 σουβλακια στους 2 μεσσαιους με τα ξυλα δεξια και αριστερα στους κλειστους. Ετσι εχω και λιγο πιο δυνατη φωτια ωστε να ροδισουν πιο γρηγορα. Το σουβλακι αν βαλεις χαμηλα καυστηρες για να μην καουν τα ξυλα τοτε αργει να ψηθει και βγαινει σαν σταφιδα (μισο σε παχος απο το στεγνωμα). Ετσι τα εκανα παλια βαζοντας τα οπως τα ψηνουν στα καρβουνα και εβγαιναν σαν παξιμαδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 7:05 ΜΜ, Vagosman είπε

Naterial 2B εδω επειτα απο δώρο κουμπάρου χωρίς καν να με ρωτήσει.

Κατέληξα άμεσα να πάρω ινοξ φλογοκρύπτες και ινοξ σχάρες μιας και τα άλλα ήταν αμφιβόλου ποιότητας που ξέφτιζαν οι βαφές.

Με ανοικτό καπάκι ειναι πολύ αδύναμη, λιγα τα kW απο τα 2 καυστηράκια.

Κλειστό καπάκι είναι οκ, σούβλες πολύ ικανοποιημένος.

Πλύσιμο; Η κόλαση του Δάντη. Χίλιες φορές να ανάψεις κάρβουνα απο το να καθαρίζεις μετα.

 

Εννοείται οτι τα αξεσουάρ ηταν αρκετά ακριβότερα απο την ίδια την ψησταριά.

 

Εξτρα

Διαιρούμενη ινοξ σχαρα

2 ινοξ φλογοκρύπτες

Σουβλα απο Leroy αδύναμο μοτερ αλλα οκ η ίδια η σούβλα.

Εχεις κάποιο λινκ για τα αξεσουάρ πλυν της σούβλας; Έχω τη 4Β εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Εχεις κάποιο λινκ για τα αξεσουάρ πλυν της σούβλας; Έχω τη 4Β εγώ 

https://gmd-inox.gr/product/σχάρα-μονοκόμματη-kenton-naterial-4b-gas/

 

Διαρουμενη η μη σχάρα

Ταψί πλενομενο

Φλογοκρυπτες

Όλα ινοξ

Πολύ καλή ποιότητα, τσιμπημενα ομως

3 ώρες πριν, sndev είπε

Θα πρέπει να ψήνεις κάθε μέρα για να γίνει απόσβεση. Ωραίο εργαλείο άλλα πολλά τα ντολαρς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vagosman είπε

https://gmd-inox.gr/product/σχάρα-μονοκόμματη-kenton-naterial-4b-gas/

 

Διαρουμενη η μη σχάρα

Ταψί πλενομενο

Φλογοκρυπτες

Όλα ινοξ

Πολύ καλή ποιότητα, τσιμπημενα ομως

Θα πρέπει να ψήνεις κάθε μέρα για να γίνει απόσβεση. Ωραίο εργαλείο άλλα πολλά τα ντολαρς

Αυτή τη εταιρία κοιτούσα. Ευχαριστώ 🙏

https://www.skroutz.gr/s/42032006/GBG-INOX-Antallaktikos-Diachytis-Kenton-Naterial-2B-3B-4B-Gas.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios
 

αυτό είναι το ίδιο με αυτό στο σάιτ τους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...