Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Έχει αφαιρούμενο πάτο, όπως η Naterial Kenton;

Ουπς🫢. Έχεις δίκιο είναι σημαντική λεπτομέρεια αλλά δεν το πρόσεξα . Περνώντας, στάθηκα κυρίως στη σχάρα και σε μια γενική εικόνα που μου φανηκαν ανώτερα της τιμης που είχε με την έκπτωση.

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 5/7/2021 στις 9:23 ΜΜ, gsisr είπε

Καλησπέρα σε όλους! Αν και δεν πρόκειται για ψησταριά αερίου θα ήθελα να μοιραστώ σε όλους τους λάτρεις του bbq την δική μου υπαίθρια κουζίνα. Μετά από δύο χρόνια μελέτης και αποταμίευσης ένα όνειρο πραγματοποιήθηκε και βάζω 2-3 φωτογραφίες και βίντεο να μοιραστώ τη χαρά μου. Καλά ψησίματα σε όλους!

 

https://photos.app.goo.gl/rVskAy56vEaA6Pk97

Έχω πιάσει και κοιτάω το topic ,πωωωωω απίστευτος είσαι αδερφε!!!Να σαι πάντα καλά!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, est είπε

Ουπς🫢. Έχεις δίκιο είναι σημαντική λεπτομέρεια αλλά δεν το πρόσεξα . Περνώντας, στάθηκα κυρίως στη σχάρα και σε μια γενική εικόνα που μου φανηκαν ανώτερα της τιμης που είχε με την έκπτωση.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΠΩς φαίνεται αν έχει αφαιρούμενο πιάτο? βγαίνει σαν συρτάρι από εκεί που είναι τα κουμπιά ρύθμισης έντασης ή από πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, titikos είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΠΩς φαίνεται αν έχει αφαιρούμενο πιάτο? βγαίνει σαν συρτάρι από εκεί που είναι τα κουμπιά ρύθμισης έντασης ή από πίσω?

Αν είχε αφαιρούμενο από μπροστά συρτάρι μάλλον θα το είχα προσέξει. Δεν παρατήρησα αν αφαιρείτο από πίσω ή αν απλώς τα λίπη και υπολείμματα καθαρισμού αφού έπεφταν στον επικλινή πάτο, κατέληγαν σε αφαιρούμενο δοχείο που νομίζω ότι υπήρχε κάτω από τρύπα, στο κέντρο του.

IMG_20240407_125650.jpg.489658d43868c90bfc0b6d0ee7f39ebc.jpg

Hot and fast 😔 baby back ribs ...

Επεξ/σία από est
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.  Έχω μπερδευτεί λίγο με τις φιάλες. Πήρα την naterial kenton και οσο την περιμένω θέλω να πάρω και τις φιάλες. 

Μεταξύ αυτών των δύο τι διαφορά υπάρχει;

https://gas24.gr/en/home/4083-598--10kg-coral-gas.html#/316-do_you_have_an_empty_bottle-yes_i_do

https://gas24.gr/en/home/4084-607--prime-10kg.html#/316-do_you_have_an_empty_bottle-yes_i_do

 

Επίσης βλέπω και για ρυθμιστές αερίου και λάστιχα για σύνδεση με την ψησταριά. Χρειάζομαι κάτι τέτοιο ή τα περιλαμβάνει η ψησταριά; Και αν ναι, ποια να πάρω; Όπως καταλαβαίνετε έχετε να κάνετε με νουμπα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2024 στις 11:31 ΜΜ, Jim D. Ace είπε

Μια ακόμη ερώτηση.  Πρόσφατα παρήγγειλα και γω τη νατεριαλ με τους τρεις καυστήρες.  Από φιάλη ποια προτείνετε? Ποια είναι η πιο vfm?

Ουσιαστικά υπάρχουν 3 τύποι φιαλών

α) Η κλασσική σιδερένια - βιδωτός ρυθμιστής 

β) Η «πλαστική», όπως οι νέες Πετρογκάζ (βιδωτός ρυθμιστής-προπάνιο και μείγμα, 7,5 και 10 κιλά)/ΕΚΟ (κουμπωτός ρυθμιστής - μείγμα, 7,5 κιλά)

γ) Η coral prime (μισή σιδερένια - μισή «πλαστική») - κουμπωτός ρυθμιστής (προπάνιο και μείγμα, 10 κιλά)

Η πιο οικονομική είναι η κλασσική σιδερένια. Η πιο βολική είναι αυτή που διαθέτει κουμπωτό ρυθμιστή, καθώς είναι πιο ελαφριά και πιο εύκολη/γρήγορη στην αλλαγή της, χωρίς χρήση κάποιου εργαλείου.

Θα πρέπει να ρωτήσεις στην περιοχή σου ποιες φιάλες διαθέτουν, σε τι τιμή και έπειτα να αποφασίσεις ποια σε βολεύει/συμφέρει περισσότερο.

2 ώρες πριν, Jim D. Ace είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.  Έχω μπερδευτεί λίγο με τις φιάλες. Πήρα την naterial kenton και οσο την περιμένω θέλω να πάρω και τις φιάλες. 

Μεταξύ αυτών των δύο τι διαφορά υπάρχει;

https://gas24.gr/en/home/4083-598--10kg-coral-gas.html#/316-do_you_have_an_empty_bottle-yes_i_do

https://gas24.gr/en/home/4084-607--prime-10kg.html#/316-do_you_have_an_empty_bottle-yes_i_do

 

Επίσης βλέπω και για ρυθμιστές αερίου και λάστιχα για σύνδεση με την ψησταριά. Χρειάζομαι κάτι τέτοιο ή τα περιλαμβάνει η ψησταριά; Και αν ναι, ποια να πάρω; Όπως καταλαβαίνετε έχετε να κάνετε με νουμπα 😂

Οι τιμές αυτές αφορούν την αλλαγή φιάλης. Εφόσον έχεις ήδη δηλαδή, την πας πίσω άδεια και παίρνεις γεμάτη, πληρώνοντας μόνο το αέριο που περιέχει.

Εάν δεν διαθέτεις φιάλη, τότε την πρώτη φορά που θα αγοράσεις, θα πληρώσεις το περιεχόμενο και την ίδια την φιάλη. Στις παραπάνω περιπτώσεις που παραθέτεις, θα χρειαστεί να πληρώσεις αλλά 23-25 ευρώ για την φιάλη.

Η coral prime είναι πιο ελαφριά και διαθέτει κουμπωτό ρυθμιστή και κάνει πιο εύκολη/γρήγορη την διαδικασία αλλαγής, χωρίς την χρήση κάποιου εργαλείου.

Επίσης θα χρειαστείς λάστιχο και ρυθμιστή, καθώς δεν τα περιλαμβάνει η συσκευασία. Ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι στα 30mbar για μείγμα και στα 37mbar για προπάνιο. Για την coral prime, ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι κουμπωτός. Μπορείς να τα προμηθευτείς και από το κατάστημα που θα αγοράσεις την φιάλη.

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Ουσιαστικά υπάρχουν 3 τύποι φιαλών

α) Η κλασσική σιδερένια - βιδωτός ρυθμιστής 

β) Η «πλαστική», όπως οι νέες Πετρογκάζ (βιδωτός ρυθμιστής-προπάνιο και μείγμα, 7,5 και 10 κιλά)/ΕΚΟ (κουμπωτός ρυθμιστής - μείγμα, 7,5 κιλά)

γ) Η coral prime (μισή σιδερένια - μισή «πλαστική») - κουμπωτός ρυθμιστής (προπάνιο και μείγμα, 10 κιλά)

Η πιο οικονομική είναι η κλασσική σιδερένια. Η πιο βολική είναι αυτή που διαθέτει κουμπωτό ρυθμιστή, καθώς είναι πιο ελαφριά και πιο εύκολη/γρήγορη στην αλλαγή της, χωρίς χρήση κάποιου εργαλείου.

Θα πρέπει να ρωτήσεις στην περιοχή σου ποιες φιάλες διαθέτουν, σε τι τιμή και έπειτα να αποφασίσεις ποια σε βολεύει/συμφέρει περισσότερο.

Οι τιμές αυτές αφορούν την αλλαγή φιάλης. Εφόσον έχεις ήδη δηλαδή, την πας πίσω άδεια και παίρνεις γεμάτη, πληρώνοντας μόνο το αέριο που περιέχει.

Εάν δεν διαθέτεις φιάλη, τότε την πρώτη φορά που θα αγοράσεις, θα πληρώσεις το περιεχόμενο και την ίδια την φιάλη. Στις παραπάνω περιπτώσεις που παραθέτεις, θα χρειαστεί να πληρώσεις αλλά 23-25 ευρώ για την φιάλη.

Η coral prime είναι πιο ελαφριά και διαθέτει κουμπωτό ρυθμιστή και κάνει πιο εύκολη/γρήγορη την διαδικασία αλλαγής, χωρίς την χρήση κάποιου εργαλείου.

Επίσης θα χρειαστείς λάστιχο και ρυθμιστή, καθώς δεν τα περιλαμβάνει η συσκευασία. Ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι στα 30mbar για μείγμα και στα 37mbar για προπάνιο. Για την coral prime, ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι κουμπωτός. Μπορείς να τα προμηθευτείς και από το κατάστημα που θα αγοράσεις την φιάλη.

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

 

Ουαου φίλε σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Το μαγαζί που έστειλα είναι κοντά στο σπίτι οπότε αύριο θα περάσω και από κει. Γενικά από την εμπειρία μια φιάλη πάνω κάτω πόσα ψησιματα βγάζει.  Προφανώς κάτι τέτοιο εξαρτάται από τον χρόνο και το μέγεθος της ψησταριας αλλά γενικά βγάζει πχ 10 ή ξέρω γω 2-3;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

Ουαου φίλε σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Το μαγαζί που έστειλα είναι κοντά στο σπίτι οπότε αύριο θα περάσω και από κει. Γενικά από την εμπειρία μια φιάλη πάνω κάτω πόσα ψησιματα βγάζει.  Προφανώς κάτι τέτοιο εξαρτάται από τον χρόνο και το μέγεθος της ψησταριας αλλά γενικά βγάζει πχ 10 ή ξέρω γω 2-3;

Προφανώς αρκετά παραπάνω από 2-3. Το αν θα είναι 10-20-30 κτλ έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες, όπως ανέφερες. Η καλύτερη λύση, για να μην ψάχνεις/«τρέχεις» τελευταία στιγμή, σε περίπτωση που αδειάσει η φιάλη, είναι να έχεις και μία δεύτερη φιάλη καβάντζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, est είπε

Αν είχε αφαιρούμενο από μπροστά συρτάρι μάλλον θα το είχα προσέξει. Δεν παρατήρησα αν αφαιρείτο από πίσω ή αν απλώς τα λίπη και υπολείμματα καθαρισμού αφού έπεφταν στον επικλινή πάτο, κατέληγαν σε αφαιρούμενο δοχείο που νομίζω ότι υπήρχε κάτω από τρύπα, στο κέντρο του.

IMG_20240407_125650.jpg.489658d43868c90bfc0b6d0ee7f39ebc.jpg

Hot and fast 😔 baby back ribs ...

Να ξέρεις αυτά, όταν είναι άκοπα και ενωμένα, γίνονται πολύ ωραία low n slow. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Να ξέρεις αυτά, όταν είναι άκοπα και ενωμένα, γίνονται πολύ ωραία low n slow. 

Και low and slow και hour and fast γίνονται λουκούμι 🐽

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Να ξέρεις αυτά, όταν είναι άκοπα και ενωμένα, γίνονται πολύ ωραία low n slow. 

Ακριβώς, την εξαίρεση ήθελα να επισημάνω 😊

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και low and slow και hour and fast γίνονται λουκούμι 🐽

Συμφωνώ απολύτως 😄

Και με bbq sauce και με όλων των ειδών τα καρυκεύματα και στο φούρνο και παντού. Για να μη σου πω ότι καμιά φορά ούτε τη μεμβράνη δεν βγάζω. 

Είναι ο κύριος λόγος που επισκέπτομαι το κρεοπωλείο του ΑΒ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, est είπε

Είναι ο κύριος λόγος που επισκέπτομαι το κρεοπωλείο του ΑΒ 

Γιατί, βρίσκεις συχνά ribs στον ΑΒ? Σε κανονικά  κρεοπωλεία πάντως δεν έχουν όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Γιατί, βρίσκεις συχνά ribs στον ΑΒ? Σε κανονικά  κρεοπωλεία πάντως δεν έχουν όλα. 

Ο ΑΒ φερνει σε καποια καταστηματα σιγουρα. Πχ ειχα βρει σε ενα πανω στη Λ. Κυμης.

Τα καλυτερα που εχω παρει ειναι απο κρεοπωλειο Λεβεντης στο Περιστερι. Γενικα αυτος φερνει ολα τα premium κομματια απο μοσχαρι, αλλα και καλα χοιρινα. Δυστυχως ειναι μακρια μου και δεν μπορω να ψωνιζω απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσα καταστήματα ΑΒ έχω επισκεφτεί, υπάρχουν πάντα στην προθήκη του κρεοπωλείου.

Δυστυχώς, μόνο επιλεγμένα κρεοπωλεία διαθέτουν αυτή την κοπή και μάλιστα σε αρκετά υψηλότερη τιμή. Τα υπόλοιπα καθώς και το σύνολο των υπεραγορών έχουν μόνο spare ribs, κορτεζίνες που όπως ξέρουμε, υπολείπονται κατά πολύ σε υφή και γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...