Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, gallikan said:

Τι παιζει με το ψησιμο σε μεμβρανη;

Γιατι ειναι ανθυγιεινο;; 

Ειναι σαν να τηγανιζεται το κρεας στο δικο του λιπος; η απο πιθανον χημικα που αποβαλλει η μεμβρανη;

Τι παιζει με κατι αλλες μεμβρανες που ειναι διατρητες;; Τα ιδια ισχυουν;

 

το οτι τηγανίζονται στα λίπη τους οκ, μπορεί κάποιος μερακλής να σου πει ότι έχουν ω3 οπότε το προσπερνάμε

Έχεις μετρήσει την θερμοκρασία στο επίπεδο της σχάρας πόσο είναι? (tip δεν ειναι ίδια με αυτη που λεει το θερμόμετρο) 

3 hours ago, rallistas said:

Ω ρε ομορφιές!

Καλημερα ομάδα!

Η Knox 4.2 δεν υπάρχει πουθενα να τη δω.Ενα τελευταίο κομμάτι έχει το κατάστημα στο Ελληνικό κλειστο,μου είπαν.

Φοβερη προσφορά 🤣

Ξεπουλάει σα ζεστό ψωμάκι! 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, sndev είπε

 

το οτι τηγανίζονται στα λίπη τους οκ, μπορεί κάποιος μερακλής να σου πει ότι έχουν ω3 οπότε το προσπερνάμε

Έχεις μετρήσει την θερμοκρασία στο επίπεδο της σχάρας πόσο είναι? (tip δεν ειναι ίδια με αυτη που λεει το θερμόμετρο) 

Καλα αυτο νομιζω ειναι απολυτως κατανοητο

Οποτε ξεπερναει κατα πολυ τα ορια της μεμβρανης με αποτελεσμα να περνανε ουσιες στο φαγητο; Αυτο δηλ το κανει ανθυγιεινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gallikan said:

Καλα αυτο νομιζω ειναι απολυτως κατανοητο

Οποτε ξεπερναει κατα πολυ τα ορια της μεμβρανης με αποτελεσμα να περνανε ουσιες στο φαγητο; Αυτο δηλ το κανει ανθυγιεινο;

αν μπορείς να αποβάλεις απο τη φυσική οδό  το πλαστικό κ τις ουσίες που το κάνουν "αντικολλητικο" θα μπορούσε να ηταν και healthy, ιδανικο για δίαιτα , καθώς θα χε μηδενικές θερμίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, protathlitis said:

Αυτό ισχύει και για τα αντικολλητικά τηγάνια,συγκεκριμένα όσον αφορά την αντικολλητική τους επίστρωση, teflon ή άλλη σχετική τεχνολογία. 

ναι προφανως.. αλλα κοίτα να δεις. ενα τηγανι είναι φτιαγμένο ετσι ωστε θεωρητικά η επίστρωση να αντέχει στα δεδομένα κουζινας . Εκει χαλάει επειδή χρησιμοποιούμε μεταλλικά αντικείμενα. ε κ πόσο να φτάσει η θερμοκρασία στο ματι? και πόσο υλικό να φας?

απο την στη ψησταρια πχ όταν λέει το θερμόμετρο κάδου 300 παίζει στη σχάρα να χει 400 εκει δεν ξύνετε απλά η όποια επίστρωση.. 

 τεσπα νομίζω κάποια πράγματα είναι αυτονόητα

Μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος μπορεί να μη σκευτικε ότι στη σχάρα μπορεί να έχει 350 βαθμούς κ να πήγαινε βάση θερμομέτρου κάδου. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να μην καταλαβαίνει γτ είναι κακό να τρως τα χημικά

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν βαλεις στην εξισωση οτι δεν πρεπει να καταναλωνουμε και κοκκινο κρεας σε ποσοτητες θα πρεπει να κλεισουμε το τοπικ και να πεταξουμε τις ψησταριες..

😀

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gallikan said:

Τωρα αν βαλεις στην εξισωση οτι δεν πρεπει να καταναλωνουμε και κοκκινο κρεας σε ποσοτητες θα πρεπει να κλεισουμε το τοπικ και να πεταξουμε τις ψησταριες..

😀

ΠΟΤΕ !!! 

😍

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gallikan είπε

δεν πρεπει να καταναλωνουμε και κοκκινο κρεας σε ποσοτητες

Αυτό είναι μια μεγάλη παρανόηση. Οι έρευνες αναφέρονταν στο επεξεργασμένο κρέας (αλλαντικά, λουκάνικα), και για αρκετά χρόνια αναφερόταν ως "έρευνα για το κόκκινο κρέας" συλλήβδην. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι αυτήν την ψησταριά για 4 άτομα. Ως τώρα έχουμε μία ηλεκτρική roller 1050 βαττ με ψηστική επιφάνεια 35χ45. Δυστυχώς, ο χώρος μας δεν επιτρέπει κάτι με πόδια και/ή μεγαλύτερο. Θα δω σοβαρή διαφορά λέτε;

Επιπλέον, ποια είναι η μικρότερη ταιριαστή μπουκάλα αερίου; Είναι το ίδιο θέμα χώρου που προανέφερα (μικρό μπαλκόνι κουζίνας) και θέλω να κρατήσω χαμηλά τους όγκους.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gallikan είπε

Τι παιζει με το ψησιμο σε μεμβρανη;

Γιατι ειναι ανθυγιεινο;; 

Ειναι σαν να τηγανιζεται το κρεας στο δικο του λιπος; η απο πιθανον χημικα που αποβαλλει η μεμβρανη;

Τι παιζει με κατι αλλες μεμβρανες που ειναι διατρητες;; Τα ιδια ισχυουν;

Ε ναι ρε συ, λογω του υλικου. Μπορει να σου λεει πιστοποιημενη και  αντεχει εως 250 και καποιος να βλεπει 250 στο καπακι και να εχει στη σχαρα 350 για πολλους λογους (ειναι πιο χαμηλα, συσσωρεύεται θερμοτητα στις σχαρες, μπλοκαρεται η ζεστη να ανεβει στο θερμομετρο απο τη μεμβρανη κλπ). Οποτε σκεψου τι τρως στο τελος.

Δεν βαζω καν στην εξισωση μεμβρανες απο jumbo, temu κλπ που μπορει να χρησιμοποιουν καποιοι.

Αν θες να ψησεις σε επιφανεια, παρε μαντεμενια πλακα και τελος. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Σκέφτομαι αυτήν την ψησταριά για 4 άτομα. Ως τώρα έχουμε μία ηλεκτρική roller 1050 βαττ με ψηστική επιφάνεια 35χ45. Δυστυχώς, ο χώρος μας δεν επιτρέπει κάτι με πόδια και/ή μεγαλύτερο. Θα δω σοβαρή διαφορά λέτε;

Επιπλέον, ποια είναι η μικρότερη ταιριαστή μπουκάλα αερίου; Είναι το ίδιο θέμα χώρου που προανέφερα (μικρό μπαλκόνι κουζίνας) και θέλω να κρατήσω χαμηλά τους όγκους.

Σε θέμα απόδοσης σίγουρα. Απλά στην ηλεκτρική έχεις μόνο το ρεύμα να συνδέσεις. Αλλά αυτή που έβαλες έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος και τιμή καλή. Να έχεις υπόψη σου ότι θες σωλήνα  και ρυθμιστή δεν τα έχει μέσα.

Για μπουκάλα ίσως σε βολέψει της ΕΚΟ που είναι 7,5 κιλά και πιο μαζεμένη και συνήθως δίνουν και τον ρυθμιστή της μαζί για να κουμπώνει στην μπουκάλα. (https://www.skroutz.gr/s/45777483/Eko-Fiali-Ygraeriou-7-5kg-34007634.html) Η τιμή είναι η αρχική αγορά της μπουκάλας (μπορεί να την βρεις και 50€ στα πρατήρια ΕΚΟ) με το περιεχόμενο και σε κάθε αλλαγή το κόστος είναι περίπου 22 €. Αντίστοιχες επιλογές υπάρχουν και σε άλλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, plasTOST said:

Σε θέμα απόδοσης σίγουρα. Απλά στην ηλεκτρική έχεις μόνο το ρεύμα να συνδέσεις. Αλλά αυτή που έβαλες έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος και τιμή καλή. Να έχεις υπόψη σου ότι θες σωλήνα  και ρυθμιστή δεν τα έχει μέσα.

Για μπουκάλα ίσως σε βολέψει της ΕΚΟ που είναι 7,5 κιλά και πιο μαζεμένη και συνήθως δίνουν και τον ρυθμιστή της μαζί για να κουμπώνει στην μπουκάλα. (https://www.skroutz.gr/s/45777483/Eko-Fiali-Ygraeriou-7-5kg-34007634.html) Η τιμή είναι η αρχική αγορά της μπουκάλας (μπορεί να την βρεις και 50€ στα πρατήρια ΕΚΟ) με το περιεχόμενο και σε κάθε αλλαγή το κόστος είναι περίπου 22 €. Αντίστοιχες επιλογές υπάρχουν και σε άλλες εταιρείες.

Δεν με ενοχλεί τρομερά το κόστος, είναι δώρο σπιτιού. Ψήνουμε τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα και θέλω να έχω τη δυνατότητα να ψήνουμε καλύτερα (φωτιά), με λιγότερη ταλαιπωρία πλυντηρίου πιάτων (λιγότερα καθαριζόμενα μέρη) και μεγαλύτερη ψηστική επιφάνεια (να μπορώ να καλέσω 3 φίλους, ενώ τώρα με την ηλεκτρική τι θα πω, ελάτε για μια μπριζολίτσα ο καθένας; 😝 ).

Πόσες ώρες βαστάει περίπου αυτή η 7,5κιλη μπουκάλα; Υπάρχει άραγε επιλογή για 3κιλη; (διαβάζω στο σκρουτζ, αλλά δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Δεν με ενοχλεί τρομερά το κόστος, είναι δώρο σπιτιού. Ψήνουμε τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα και θέλω να έχω τη δυνατότητα να ψήνουμε καλύτερα (φωτιά), με λιγότερη ταλαιπωρία πλυντηρίου πιάτων (λιγότερα καθαριζόμενα μέρη) και μεγαλύτερη ψηστική επιφάνεια (να μπορώ να καλέσω 3 φίλους, ενώ τώρα με την ηλεκτρική τι θα πω, ελάτε για μια μπριζολίτσα ο καθένας; 😝 ).

Πόσες ώρες βαστάει περίπου αυτή η 7,5κιλη μπουκάλα; Υπάρχει άραγε επιλογή για 3κιλη; (διαβάζω στο σκρουτζ, αλλά δεν ξέρω).

Δεν την έχω δει από κοντά για εκφέρω γνώμη για τον καθαρισμό.

Όσο για την μπουκάλα, εγώ που έχω με 3 καυστήρες και 10 κιλη μπουκαλά βγάζω 20 ψησίματα της 1 ώρας άνετα με τους καυστήρες στο χαμηλό. Αν θυμάμαι καλά με την διπλάσια δύναμη καυστήρων από αυτή που έχεις βάλει και στο φουλ καυστήρες η κατανάλωση στην δική μου είναι περίπου <1kg/ώρα. Στο ψήσιμό σου δεν απαιτείται να τους έχεις φουλ τους καυστήρες, εκτός αν έχεις συνέχεια ανοικτό καπάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ. Άρα εμείς με τις 5-6 κακομοιρομπριζόλες, μια φορά τη βδομάδα, που θέλουμε 1 ώρα στην ηλεκτρική, φαντάζομαι θα βγάζουμε άνετα 2-3 μήνες με μία μπουκάλα.

Καλώς, οπότε παραγγέλνω και προτείνεις να πάω σε ΕΚΟ πρατήριο της γειτονιάς να ρωτήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν παρόμοιες λύσεις και από άλλες εταιρίες πάντως, πχ Weber. Κάποιος από εδώ μέσα έχει κάποια τέτοια. Αλλά μάλλον μιλάμε για τα διπλά χρήματα εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...