Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, BELIAS είπε

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια σούβλα? 

Γύρισε καμία τριανταρια ελιδες, ίσως και λίγο παράπανο, το έχουν συζήτηση. 

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Εχει κανεις αποψη για τα μαχαιρια της Wusthof ???

Βρήκες σε καλή τιμή? Γενικά είναι ακριβά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 9/5/2020 στις 7:46 ΜΜ, nageorg είπε

εχω την ιδια εμπειρια σε φιλου με υγραεριο, οταν ψηνω εγω στην δικια μου (καρβουνο) η γευση δεν παιζεται , στη δικια του Weber πρεπει να ειναι η πιο ακριβη, γευση μηδεν , στην δικια μου 150 ευρω απιστευτη η διαφορα, εχει βεβεαια περισσοτερο δουλεια αλλα αξιζει

βαζω λινκ εδω https://www.praktiker.gr/p/psistaria-karvounou-jamestown-107349 

Πήρα την ψησταριά που πρότεινε ο φίλος από τα praktiker. Είναι κάρβουνο βέβαια, αλλά την προτίμησα από τις υγραερίου μιας και τα 400+ δεν υπάρχουν αυτή την περίοδο. 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, ψήνει πολύ ωραία, η θερμοκρασία που είδα όταν πήραν όλα τα κάρβουνα ήταν 330 βαθμούς, στο άνοιξε-κλείσε έπεφτε βέβαια, αλλά κράταγε γύρω στους 250 όταν την ξανακλείνα. 

Έψησα για 10 άτομα με τα ίδια κάρβουνα και στο τέλος έβαλα και πατάτες να τις ψήσω με όση θερμοκρασία είχε κρατήσει. Μια χαρά, είναι σούπερ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ. Μόλις τέλειωσα το στήσιμο και ξεκίνησα κάψιμο. Σε 5 λεπτά 300 βαθμούς χωρίς υπερβολές. Βέβαια ζέστη πολλή στο πίσω μπαλκόνι που την έχω. Πρώτες εντυπώσεις άριστες εκτός από το ένα λουρί που έχει και δεν μπορώ να ασφαλίσω σωστά την 12 κιλών φιάλη αερίου. Απορώ πως το σκέφτηκαν. Έχω να αγοράσω δυο ιμάντες λοιπόν και να βρω ανταλλακτικά ταψάκια για τα λίπη που να ταιριάζουν στο περίπου. Αν γνωρίζει κάποιος μας λέει μάρκα και νούμερο. Πρώτο ψήσιμο ελπίζω αύριο με εντυπώσεις.

 Weber Spirit ii E-310 Gbs

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrinano είπε

Δεν γνωρίζω και δεν βλέπω να το γράφει κιόλας. Φαντάζομαι πως αν είναι αληθινή η αρχική τιμη θα πρέπει να είναι μαντέμι, σωστά? 

Δεν γνωρίζω και πολλά για τις ψησταριές και τη θέλω ισα ισα για χαβαλέ με τα φιλαράκια να ψηνουμε καμια πανσέτα στο μπαλκόνι και να πίνουμε καμια μπύρα.. Επειδή συνήθως μαζευόμαστε 6 άτομα κοιτάω αυτές με τους 4 καυστήρες. Είδα και μια bormann bbq4100 στο σκρούτζ με καλές κριτικές αλλα με βολεύει το πράκτικερ για να περάσω να την φορτώσω και να την έχω πιο άμεσα.. Βέβαια αν κάποιος έχει να προτείνει κατι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα θα ηταν ευπρόσδεκτο. Ακόμα και αν χρειαστεί να περιμένω περισσότερο για να την πάρω στα χέρια μου.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τις στρογγυλές της outdoorchef 420g και 480g, ποιοτικές ελάχιστες αναφλεξεις και εύκολες στον καθαρισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πρώτη προσπάθεια για πίτσα σήμερα με έτοιμη ζύμη καθώς δεν υπάρχει και πολύς χρόνος.

Ψήθηκε πάνω στη μαντεμένια πλάκα για περίπου 7 λεπτά με το θερμόμετρο να δείχνει λιγο κάτω από 250 βαθμούς (άρα πολύ παραπάνω στο μαντέμι)

Ψήσιμο και γεύση σούπερ για τα γούστα μου.

Ένα θέμα μόνο ρε μπαγάσες. Από τον πάγκο στο μαντέμι ή την πέτρα (αφού πρέπει να προθερμανθούν) πώς τη βάζετε; τρία ευχέλαια έκανα για να μην την αδειάσω στο πάτωμα. ή την ετοιμάζετε πάνω στην πέτρα και τη βάζετε εκείνη την ωρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία εύκολη λύση είναι να τη φτιάχνεις πάνω σε λαδόκολλα ή σε ξύλο κοπής (με λίγο σιμιγδάλι ίσως από κάτω για να μην κολλήσει) και μετά να την "αδειάζεις" πάνω στην πέτρα/πλάκα.

Το θέμα μου εμένα είναι μετά που θα ψηθεί πως θα την πάρω. Έχω μεν εκείνο το ανοξείδωτο ταψάκι/φύλλο που ήρθε μαζί με την πέτρα μου αλλά αν δεν το χρησιμοποιήσω θα πρέπει να την πιάσω με καμιά απλή σπάτουλα και να τη σπρώξω πάνω σε κάποιο πιάτο.

Έχει κανείς πρόταση για καμιά φτηνή από αυτές τις μεγάλες σπάτουλες/φτυάρια για πίτσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξα δύο μικρές εκ των οποίων τη μια στη Λαδόκολλα στην οποία μάλιστα είχα ρίξει και λίγο αλεύρι. Και πάλι υπήρχαν σημεία που κολλούσε όμως το ζυμάρι. 

 

Αν το μαντεμι δεν προθερμανθει και ο χρόνος ψησιματος αυξηθεί κατά λίγο ποιο λέτε να είναι το αποτέλεσμα ; το έχει δοκιμάσει κανείς ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aspis είπε

Γνωρίζουμε κάποιον κωδικό ή έχει ένα είδος?

Τα είχε στο κατάστημα δίπλα στα weber και ήταν ακριβώς ίδιο μέγεθος. Πρέπει να πας από εκεί να τα πάρεις μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skoudinio είπε

Γύρισε καμία τριανταρια ελιδες, ίσως και λίγο παράπανο, το έχουν συζήτηση. 

Βρήκες σε καλή τιμή? Γενικά είναι ακριβά 

Μπα , κλασικές τιμές στα ύψη , αλλά πρέπει να παρω 1-2 σετακια  γιατί υποφέρω από μαχαίρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, zanskou είπε

Εφτιαξα δύο μικρές εκ των οποίων τη μια στη Λαδόκολλα στην οποία μάλιστα είχα ρίξει και λίγο αλεύρι. Και πάλι υπήρχαν σημεία που κολλούσε όμως το ζυμάρι. 

Αν το μαντεμι δεν προθερμανθει και ο χρόνος ψησιματος αυξηθεί κατά λίγο ποιο λέτε να είναι το αποτέλεσμα ; το έχει δοκιμάσει κανείς ; 

Διευκρινίζω εξαρχής ότι δεν έχω ακόμη περάσει στην πράξη αλλά έχω ξοδέψει κάμποσο χρόνο στη θεωρία, δηλαδή διαβάζοντας και βλέποντας βιντεάκια. 

Όποιος έχει άποψη ας σχολιάσει. 

Χωρίς καλή προθέρμανση μου ακούγεται τραγικό λάθος. Θα πάρει κάμποση ώρα στην πλάκα να ζεσταθεί, ακομη και με την ψησταριά στο φουλ. Στο μεταξύ το ζυμάρι σου τι θα κάνει; Μάλλον θα χάνει σταδιακά την υγρασία του και ενδεχομένως τις φυσαλίδες αέρα. Επομένως στην καλή περίπτωση θα πάρεις ψωμί, στην κακή μπισκότο... 

Όπως έχουν πει κάποια παιδιά εδώ και το είδα και στο ίντερνετ πρέπει να βάλεις συμιγδαλι ή καλαμποκαλευρο (Αέναος). Το αλεύρι δεν κάνει δουλειά γιατί κολλάει. 

Λίγες σελίδες πίσω κάποιος είχε προτείνει ακριβώς αυτό που έκανες, δηλαδή λαδόκολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το εξής. Προθερμαινω στο φουλ την πέτρα. Βάζω πάνω στο φτυάρι ή σε λεπτό ξύλο κοπής (από jumbo) σιμιγδάλι. Ανοίγω το ζυμάρι, το βάζω πάνω στο φτυάρι και μετά βάζω τα υλικά. Στην συνέχεια την τοποθετώ στην καυτή πέτρα. Για να την βγάλω χρησιμοποιώ πάντα το φτυάρι, αλλά πιστεύω θα τραβιέται και με κάποια σπάτουλα πάνω σε πιάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Violator1978 είπε

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τις στρογγυλές της outdoorchef 420g και 480g, ποιοτικές ελάχιστες αναφλεξεις και εύκολες στον καθαρισμό 

Παίδες πήγα πρακτικερ είδα την ψησταριά και ήταν σκέτη απογοήτευση. Εννοείται πως οι πλάκες δεν ήταν μαντέμι.. ήταν άλλη μια κινεζια απο αυτές που κυκλοφορούν.. σίγουρα τα 500 αρχική δεν ισχύουν.. και 300 που την δίνανε δεν άξιζε. Μετά πήγα λεροι και είδα την άλλη που προτείνατε εδω αλλά ούτε εκείνη μου κάθησε.. φεύγοντας σταμάτησα και πήρα την outdoor chef Leon 570g που είχα δει σε ένα μαγαζί κάνα 2 μέρες νωρίτερα. Νταξει αρκετά ακριβότερη αλλά νομίζω έκανα καλύτερη επιλογή. Θα φανεί στον χρόνο.

Την εστησα σε μια ωρίτσα και έκανα και το πρώτο ψήσιμο σήμερα. Έπιασε χωρίς υπερβολές 360 βαθμούς στα πρώτα 7-8 λεπτα.. 360 είναι το τέρμα από το θερμόμετρο δεν ξέρω αν έπιασε και παραπάνω. Πολύ ωραίο ψήσιμο!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...