Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, iannis15 είπε

Καλημερα εγω με αυτο το ταψακι το φτιαχνω , και στο κυπελακι βαζω μπυρα.

το κοτοπουλο το μαριναρω απο την προηγουμενη μερα.

δεν μενει τιποτα!!!

121699515_2816594078583962_3700867022790987239_n_3389441201133865.jpg

τρομερό φαινεται. πόση ωρα και σε τι θερμοκρασία το ψήνεις ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

27 λεπτά πριν, iannis15 είπε

Καλημερα εγω με αυτο το ταψακι το φτιαχνω , και στο κυπελακι βαζω μπυρα.

το κοτοπουλο το μαριναρω απο την προηγουμενη μερα.

δεν μενει τιποτα!!!

121699515_2816594078583962_3700867022790987239_n_3389441201133865.jpg

ωραιος! δεν το εχω αυτό το σκεύος, αλλα θα την φτιάξω μονος μου καπως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ωραία μερακλήδικη παρέα σας. Ήρθε χθές το "μωρό μου" και δεν βλέπω την ώρα να την βάλω μπροστά.

Μου πήρε κανά 4ωρο να την στήσω (έβλεπα και το ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συγχρόνως...). Έχω μια απορία για την σύνδεση του πλαινού ματιού. Όπως δείχνει στο σχέδιο και ανεβάζω και τις φωτό, αφήνει ένα τετράγωνο κενό στην ένωση. Είναι σωστό αυτό; Δεν θα φεύγει από κει αέριο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.1.jpg.93000d9a1ec7baab6cff69c802bc30e1.jpg

IMG_20201217_104036.jpg

IMG_20201217_104046.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gsisr said:

το χω απορία. η συγκεριμένη που παραθέτεις αναφέρεται σαν χαμηλής πιέσεως. οι κλασικές που γνωρίζουμε όλοι https://www.skroutz.gr/s/18468913/Thermogatz-ΕΛ-200.html αναφέρονται σαν υψηλής πιέσεως. ποια απ τις δύο είναι δυνατότερη;

Εσυ θα παρεις χαμηλης 30-50mbar (με λαστιχενιους σωληνες) που εχουν ολα τα bbq σε ολο τον πλανητη.
Τα υψηλης (0,5-4 bar - προσεξε οχι mbar !) ειναι για επαγγελματικα μαγαζια-ψησταριες, 
θελουν ειδικες μεταλλικες σωληνώσεις, μελέτες, βανες, κλπ συνήθως θέλουν και άδεια-μελέτη. Και επισης αν δεν ξέρεις κανουν μπουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasKourakos είπε

Καλησπέρα στην ωραία μερακλήδικη παρέα σας. Ήρθε χθές το "μωρό μου" και δεν βλέπω την ώρα να την βάλω μπροστά.

Μου πήρε κανά 4ωρο να την στήσω (έβλεπα και το ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συγχρόνως...). Έχω μια απορία για την σύνδεση του πλαινού ματιού. Όπως δείχνει στο σχέδιο και ανεβάζω και τις φωτό, αφήνει ένα τετράγωνο κενό στην ένωση. Είναι σωστό αυτό; Δεν θα φεύγει από κει αέριο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.1.jpg.93000d9a1ec7baab6cff69c802bc30e1.jpg

IMG_20201217_104036.jpg

IMG_20201217_104046.jpg

ετσι πρέπει νανε θα δω μετα τη δικια μου να το επιβεβαιώσω, νεα Σμύρνη εδώ εχω την ιδια.

παρε coral gas μπουκάλα με το ρυθμιστή της. ειμαι μεν ακομα στη πρωτη μπουκαλα κ κανω δοκιμες αλλα λειτουργεί πολύ καλυτερα η απόδοση της κ η ζεστη σε σχέση με τη πετρογκαζ για κάποιο  λογο..

με το πλαινο ματι δεν εχω καταφερει να κανω πολλα της προκοπης κ σκοπεύω να το πειράξω με βάση αυτά που έστειλε χθες ο @Elderman_19730

θα το δεις στη πραξη βέβαια αλλα αν δε χρεισημοπoιεις το πλατο δεξιά μη παρεις εξτρα μαντεμένια σχαρα (εχει καναν 60αρι) .. παρε διαστάσεις κ επενδύσε σε μια μονοκοματι σχαρα inox.

επίσης οι ανακλαστήρες σε κανα 8 μηνο θα κλασουν μεντες..  εχε το νου σου σε ανταλλακτικά συχνά πυκνά δείχνουν εξαντλημένα αλλα φέρνουν συνέχεια. οταν παρεις , παρε εξτρα κανα 2 ακόμα να χεις κανα 12 ε νομίζω έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

τρομερό φαινεται. πόση ωρα και σε τι θερμοκρασία το ψήνεις ;

2 ωρες στους 180~200(indirect) με μονο τους ακριανούς  αναμενους

1 ώρα πριν, Rabbit30 είπε

ωραιος! δεν το εχω αυτό το σκεύος, αλλα θα την φτιάξω μονος μου καπως. 

της campingaz ειναι και το ειχα παρει απο skroutz στα 30 αν θυμαμαι καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KostasKourakos said:

Καλησπέρα στην ωραία μερακλήδικη παρέα σας. Ήρθε χθές το "μωρό μου" και δεν βλέπω την ώρα να την βάλω μπροστά.

Μου πήρε κανά 4ωρο να την στήσω (έβλεπα και το ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συγχρόνως...). Έχω μια απορία για την σύνδεση του πλαινού ματιού. Όπως δείχνει στο σχέδιο και ανεβάζω και τις φωτό, αφήνει ένα τετράγωνο κενό στην ένωση. Είναι σωστό αυτό; Δεν θα φεύγει από κει αέριο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.1.jpg.93000d9a1ec7baab6cff69c802bc30e1.jpg

IMG_20201217_104036.jpg

IMG_20201217_104046.jpg

Αρχηγε το ματι δεν μου φαινεται σωστο! θα επρεπε να φτυνει αεριο ΜΕΣΑ! και η τετραγωνη τρυπα ειναι για να παιρνει αερα (αναμιξη μιγματος). Για δες καλυτερα το σχεδιο, μηπως πρεπει να το σπρωξεις πιο μεσα? 
μιλα και με αντιπροσωπεια. Μη σου λεω μπουρδες, καλυτερα ρωτα τους, αλλα θα επρεπε να ειναι καπως ετσι κανονικα!

Grill Tube Burner Installation - The BBQ Depot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

παιδια δυσκολο τασκ! Γλωσσα ψητη εχει κανει κανεις; φοβαμαι οτι θα μεινει πανω στη σχαρα.

μου ακουγεται τρελα δυσκολο- δεν ξερω. Εμεις τηγανι τις κανουμε και ησυχάζουμε

32 minutes ago, sndev said:

ετσι πρέπει νανε θα δω μετα τη δικια μου να το επιβεβαιώσω, νεα Σμύρνη εδώ εχω την ιδια.

παρε coral gas μπουκάλα με το ρυθμιστή της. ειμαι μεν ακομα στη πρωτη μπουκαλα κ κανω δοκιμες αλλα λειτουργεί πολύ καλυτερα η απόδοση της κ η ζεστη σε σχέση με τη πετρογκαζ για κάποιο  λογο..

με το πλαινο ματι δεν εχω καταφερει να κανω πολλα της προκοπης κ σκοπεύω να το πειράξω με βάση αυτά που έστειλε χθες ο @Elderman_19730

θα το δεις στη πραξη βέβαια αλλα αν δε χρεισημοπoιεις το πλατο δεξιά μη παρεις εξτρα μαντεμένια σχαρα (εχει καναν 60αρι) .. παρε διαστάσεις κ επενδύσε σε μια μονοκοματι σχαρα inox.

επίσης οι ανακλαστήρες σε κανα 8 μηνο θα κλασουν μεντες..  εχε το νου σου σε ανταλλακτικά συχνά πυκνά δείχνουν εξαντλημένα αλλα φέρνουν συνέχεια. οταν παρεις , παρε εξτρα κανα 2 ακόμα να χεις κανα 12 ε νομίζω έχουν

@sndev  επειδη σε ακουω "καβλωμενο" με το πλαϊνο ματι, σκεφτηκα να σου προτεινω 2 πραγματα
1) αν μπορεις βρες "με μπρουτζινους διασπορεις" αντι σιδερενιους και με διπλο δαχτυλιδι (μεσα εξω δακτυλκιος φλογας). Ειναι οι καλυτεροι. Η la germania και η Bosch ειχαν βγαλει ενα με 5 και με 6 KW αντιστοιχα αλλα ηταν πανακριβα.
αν δεν θες να πας ψηλα, εχει ενα γαματο η Thermogatz 4.3 πχ https://pazis.gr/product/koyzinaki-thermogatz-chamilis-piesis-ks-1/

2) για κοιτα μια και εδω αν σε νοιαζει (αν και καταλαβα πως ματι θες και οχι υπερυθρο, αλλα δες) https://www.amazon.de/dp/B08MWBJFXD/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

παιδια δυσκολο τασκ! Γλωσσα ψητη εχει κανει κανεις; φοβαμαι οτι θα μεινει πανω στη σχαρα.

Αν την βάλεις για αρχή σε σχάρες για ribs πριν το ακούμπισμα στην σχάρα μήπως κάνεις δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αν την βάλεις για αρχή σε σχάρες για ribs πριν το ακούμπισμα στην σχάρα μήπως κάνεις δουλειά?

να ειναι ορθια δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

να ειναι ορθια δλδ;

πλαγιαστή ώστε να μην έχεις μεγάλη επιφάνεια επαφής με την σχάρα. Το λέω σαν ιδέα για να μην κολλήσει ΑΝ κολλήσει βέβαια.

 

Διαβάζω ότι κάποιοι την βράζουν πρώτα ώστε να βγάλουν την σκληρή επιφάνεια και μετά την ψήνουν. Εσύ πως θα την κάνεις?

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

πλαγιαστή ώστε να μην έχεις μεγάλη επιφάνεια επαφής με την σχάρα. Το λέω σαν ιδέα για να μην κολλήσει ΑΝ κολλήσει βέβαια.

 

Διαβάζω ότι κάποιοι την βράζουν πρώτα ώστε να βγάλουν την σκληρή επιφάνεια και μετά την ψήνουν. Εσύ πως θα την κάνεις?

Τωρα θα καταυθασει απο τον ψαρα. Δεν ξερω πως θα ειναι. Δεν εχω ξανακανει. Σκεφτομαι μηπως την περασω και σε σουβλακι μεταλικο και την ψησω πανω απο φωτια χωρις σχαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Τωρα θα καταυθασει απο τον ψαρα. Δεν ξερω πως θα ειναι. Δεν εχω ξανακανει. Σκεφτομαι μηπως την περασω και σε σουβλακι μεταλικο και την ψησω πανω απο φωτια χωρις σχαρα.

Για ψάρι μιλάμε? Νόμιζα για μοσχαρίσια γλώσσα που είναι και εκλεκτός μεζές στην Ιαπωνία. Αν θεωρηθεί μεζές 2 κιλά κρέας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elderman_19730 είπε

 

@sndev  επειδη σε ακουω "καβλωμενο" με το πλαϊνο ματι, σκεφτηκα να σου προτεινω 2 πραγματα
1) αν μπορεις βρες "με μπρουτζινους διασπορεις" αντι σιδερενιους και με διπλο δαχτυλιδι (μεσα εξω δακτυλκιος φλογας). Ειναι οι καλυτεροι. Η la germania και η Bosch ειχαν βγαλει ενα με 5 και με 6 KW αντιστοιχα αλλα ηταν πανακριβα.
αν δεν θες να πας ψηλα, εχει ενα γαματο η Thermogatz 4.3 πχ https://pazis.gr/product/koyzinaki-thermogatz-chamilis-piesis-ks-1/

2) για κοιτα μια και εδω αν σε νοιαζει (αν και καταλαβα πως ματι θες και οχι υπερυθρο, αλλα δες) https://www.amazon.de/dp/B08MWBJFXD/

πρωτειμο το υπέρυθρο αλλά πρέπει να ψαχτώ κατα ποσο μπορεί να ταιριάξει στις διαστάσεις. το απλο ματι οκ σκευτομαι βαζω εξτρα συσκευη σαν αυτη που έδωσες με διακλάδωση στη μπουκάλα 

σε ευχαριστώ πολυ για τα λινκ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...