Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος που εχει χρονια ψησταρια υγραεριου μου ειπε οτι στο ταψακι που εχει απο κατω η δικια του εχει ριξει αμμο ωστε τα λιπη να μην πεφτουν κατευθειαν εκει και καιγονται και δεν καθαριζουν ευκολα. Προφανως αλλαζει καθε τοσο την αμμο και δεν εχει προβλημα απο οτι ειπε, δεν ξερω αν δημιουργουνται αλλα προβληματα ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 λεπτό πριν, james9tito είπε

Φίλος που εχει χρονια ψησταρια υγραεριου μου ειπε οτι στο ταψακι που εχει απο κατω η δικια του εχει ριξει αμμο ωστε τα λιπη να μην πεφτουν κατευθειαν εκει και καιγονται και δεν καθαριζουν ευκολα. Προφανως αλλαζει καθε τοσο την αμμο και δεν εχει προβλημα απο οτι ειπε, δεν ξερω αν δημιουργουνται αλλα προβληματα ομως. 

Θα μπορούσε να βάλει κι ένα αλουμινόχαρτο, στο μέγεθος του ταψιού και να το πέταγε μετά από κάποια ψησίματα που θα έπιανε λίπη κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Θα μπορούσε να βάλει κι ένα αλουμινόχαρτο, στο μέγεθος του ταψιού και να το πέταγε μετά από κάποια ψησίματα που θα έπιανε λίπη κτλ

Αυτο με το αλουμινοχαρτο το εχω δοκιμασει και εγω , σιγουρα θελει πεταμα σε καθε ψησιμο. Η αμμος θεωρω οτι θα κραταει περισσοτερο, αναλογα και ποση θα βαλεις βεβαια. Στη δικια μου το ταψακι ειναι αυτο που με δυσκολευει περισσοτερο στο καθαρισμα οποτε θα δοκιμασω με αμμο και βλεπω πως θα παει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SKOKMAN είπε

Λεω να κανω παω ενα σκαλί πιο πάνω απο μια κινεζική που εχω (300ων ευρω) και να παω σε κατι καλύτερο 

Λεω για μια απο αυτες 

https://bbq.gr/rogue-525-black-napoleon

 

https://www.center-gas.gr/index.php?route=product/product&product_id=28&skr_prm=WyJmYTA1NjkzYy1mZDJhLTQ5ZjUtOTgwOC0xMDljMDk5YjBkYzciLDE2MTA2NjQzODA3MzAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

https://www.psistis.gr/GENESIS-II-E-310-GBS-WEBER-61011175?skr_prm=WyJmYTA1NjkzYy1mZDJhLTQ5ZjUtOTgwOC0xMDljMDk5YjBkYzciLDE2MTA2NjM5MzczMDgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

εχει κανενας εμπειρία με ψησταριες υγραεριου?

Το μεγαλο μου προβλημα με αυτη που εχω ειναι οτι μπροστά η σχαρα δεν πιανει την θερμοκρασια που εχει στην πισω μερια

Καμια αλλη προταση?

Ευχαριστω  

Θα σου πω κι εγώ την εμπειρία μου γιατί ήμουν στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα πριν 1.5 μήνα. Κι εγώ με ψησταριά των 330€, αγορασμένη πριν 10 χρόνια, σκουριασμένη από τα πρώτα 3, ψήσιμο συχνό και καλό όμως. Ξεκίνησα να ψάχνω με budget στα 500€ max και πήγα να δω τις Βroil King στην αντιπροσωπεία στα Βριλήσσια. Εντυπωσιακή ποιότητα, μάλιστα αμέσως μετά πήγα στον Κωτσόβολο και είδα και την Weber Spirit με τους 3 καυστήρες και μου φάνηκε υποδεέστερη των BK. Τις Broil King τις απέρριψα διότι στο budget μου υπήρχαν μόνο μικρών διαστάσεων ψησταριές και δεν θα μου έφταναν. Η Spirit δεν μου άρεσε και χωρίς την προσφορά ήταν αρκετά πάνω από το budget μου. Μετά ανακάλυψα ότι έχει έρθει αντιπροσωπεία της Napoleon στην Ελλάδα και μπήκαν και αυτές στο παιχνίδι. Ανέβασα το budget μου γιατί είδα τις εμπειρίες των ειδικών εδώ μέσα, που με έπεισαν ότι αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω. Αναφορικά με το μέγεθος ήμουν μεταξύ Napoleon Rogue 525 και Weber Genesis Ε310, που ήταν και ένα φετίχ μου ας το πούμε. Παρόλα αυτά, κατέληξα στην Rogue 525 διότι στην τιμή της δεν βρήκα ψησταριά με τις ίδιες διαστάσεις στις 3 καλές εταιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα (= Broil King, Weber, Napoleon). Για τα ψησίματα που έχω κάνει ως τώρα έχω ανεβάσει μερικά ποστ που μπορείς να δεις στις προηγούμενες σελίδες. 

Τώρα σε σχέση με το πρόβλημα που περιγράφεις, και εκεί ήμασταν στην ίδια μοίρα. Εγώ όταν έψηνα στην παλιά μου, τα έτοιμα τα έβαζα μπροστά στην σχάρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΨΗΝΩ διότι ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας που εκεί απλώ ζεσταίνονταν, ενώ λίγο πιο μέσα ψήνονταν τα κρέατα κανονικά. Τώρα στην Napoleon τα έχω ξεχάσει αυτά, και για να πω την αλήθεια, επειδή είναι κεκλιμμένοι οι ανακλαστήρες προς τα μέσα, στην εξωτερική πλευρά μπορεί να ψήνει και λίγο δυνατότερα, πάντως σίγουρα το ίδιο με την μέσα πλευρά.

Από πλευράς καθαρισμού, δεν την έχω καθαρίσει ακόμα. Σίγουρα ο αφαιρούμενος inox πάτος θα είναι ένα πλεονέκτημα όταν την καθαρίσω, αλλά όπως είπε και ο @SagoniasSlutRos καμία ψησταριά δεν είναι καθαρίζει χωρίς κόπο.

Αναφορικά με τις φλόγες, ως τώρα είναι αυτό που με έχει εντυπωσιάσει περισσότερο, μαζί με το πόσο γρήγορα ανεβάζει θερμοκρασία. Φλόγες δεν έχω δει ακόμα και έχω ψήσει και χοιρινές μπριζόλες λαιμού. Φαντάζομαι φταίει ότι είναι καινούρια και δεν την έχω γεμίσει λίπη ακόμα, αλλά στην παλιά μου (και γι αυτό και μόνο αξίζει να κάνεις upgrade) από την πρώτη μέρα γινόταν το έλα να δεις, και φυσικά μετά από καθαρισμό πάλι τα ίδια.

Το αρνητικό που έχω δει είναι ότι το περασμένο ΣΚ που έψηνα και είχε τρελά μποφώρ νοτιά (η ψησταριά μου είναι έκθετη λόγω προσανατολισμού του μπαλκονιού) έσβησε ο καυστήρας που ήταν προς τον νότο όταν τον έβαλα στο τέρμα χαμηλό. Στο λίγο πιο δυνατό δεν είχα θεμα.

Εσύ έχεις περισσότερο budget και μπορείς να πας και σε sizzle zone σε Napoleon, και σε Weber Genesis, και σε ΒΚ Baron με οπίσθιο καυστήρα και σούβλα. Ευχάριστα διλήμματα είναι αυτά!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, δες κάπου στις προηγούμενες σελίδες που ανέβασα την τελευταία μοσχαρίσια που έψησα. Από έξω ωραία κρούστα και μέσα medium to medium rare! Θεωρώ ότι με το sizzle zone θα μπορείς να κάνεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα, και σίγουρα θα έχεις 100% επιτυχία κάθε φορά, αλλά προς το παρόν είμαι πολύ ικανοποιημένος και χωρίς αυτό! Δεν χρησιμοποιούσα και πλαϊνό μάτι ποτέ έτσι κι αλλιώς...

Θα την μάθω και καλύτερα σιγά σιγά και πιστεύω θα πάει ακόμα πιο καλά το πράγμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, james9tito είπε

Φίλος που εχει χρονια ψησταρια υγραεριου μου ειπε οτι στο ταψακι που εχει απο κατω η δικια του εχει ριξει αμμο ωστε τα λιπη να μην πεφτουν κατευθειαν εκει και καιγονται και δεν καθαριζουν ευκολα. Προφανως αλλαζει καθε τοσο την αμμο και δεν εχει προβλημα απο οτι ειπε, δεν ξερω αν δημιουργουνται αλλα προβληματα ομως. 

Το ταψακι ειναι το πιο ευκολο πραγμα να καθαρισεις, τουλαχιστον στη δικη μου. Απλα πετας το ταψακι ή το αλουμινοχαρτο που εχεις βαλει και βαζεις καινουριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το ταψακι ειναι το πιο ευκολο πραγμα να καθαρισεις, τουλαχιστον στη δικη μου. Απλα πετας το ταψακι ή το αλουμινοχαρτο που εχεις βαλει και βαζεις καινουριο.

To ταψακι πως το πετας? Εμενα ειναι της ψησταριας , ειναι σε ολο το μηκος απο κατω απο τους καυστηρες και εχει και οπες για να φευγει τοο λιπς σε ενα βαθυ μεταλλικο δοχειο. Εννοω ειναι κομματι της ψησταριας δεν πετιεται.  Το αλουμινοχαρτο οκ το ειπαμε σαν ιδεα , θα δοκιμασω και αμμο και θα ανεβασω και φωτο να δειτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, james9tito είπε

To ταψακι πως το πετας? Εμενα ειναι της ψησταριας , ειναι σε ολο το μηκος απο κατω απο τους καυστηρες και εχει και οπες για να φευγει τοο λιπς σε ενα βαθυ μεταλλικο δοχειο. Εννοω ειναι κομματι της ψησταριας δεν πετιεται.  Το αλουμινοχαρτο οκ το ειπαμε σαν ιδεα , θα δοκιμασω και αμμο και θα ανεβασω και φωτο να δειτε. 

Εδω περα μπαινει ενα ταψακι μιας χρησης πανω απο το μαμα, και οταν γεμισει το πεταμε

image.png.dc1e861e22ed7fa2763cff4562b3f9f4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αρα προτεινεις προπανιο το χειμωνα και μειγμα το καλοκαιρι; 

Παντως εγω ειχα καταλαβει οτι το προπανιο ειναι πιο δυνατο απο το μειγμα. Θα την αναψω αποψε και θα γραψω εντυπωσεις. Ποσο γρηγορα φτανει 300C και ποσο το μεγιστο. Επισης θα συγκρινω και ποσο "καλη" φαινεται η φλογα.

Οσο για τον ρυθμιστη δεν πηρα αλλον. Εχω εναν σταθερό 37 mbar 1.5kg, αν δεν κανω λαθος αυτον εδω. Τον ειχα αγορασει βαση του μαμα ρυθμιστη που ειχε ερθει η ψησταρια απο UK αλλα δεν εκανε για τις εδω μπουκαλες. Πηρα ενα δλδ με τα ιδια νουμερα.

 οχι ακριβώς ,   για μένα  το προπάνιο είναι καλύτερη λύση χειμώνα καλοκαίρι ,  απλά  το καλοκαίρι  μπορείς να εχεις και μείγμα η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη  ενω τον χειμώνα  ειδικά σε περιοχές με χαμηλές θερμοκρασίες το μείγμα  παγώνει ειδικά απο τα μισά και κάτω  εδώ  προπάνιο είναι καλύτερη λύση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα πάρει την πρώτη μου ψησταριά, η οποία στο manual έλεγε ότι ήταν προπανίου, ο άνθρωπος από τον οποίο είχα πάρει την φιάλη μου είπε να μην πάρω προπανίου γιατί το μείγμα ήταν πιο ασφαλές. Τον άκουσα και πήρα την κλασική φιάλη, όμως από ό,τι βλέπω ίσως έπρεπε να πάρω προπανίου. Τώρα με το μείγμα η Napoleon ξεπερνάει τους 370 με άνεση, αλλά ίσως θα πρέπει να δοκιμάσω και το προπάνιο. Θα είναι και καλύτερη η φλόγα. Πόσο κοστίζουν αυτές άραγε; Τις παίρνουμε από πιο εξειδικευμένα καταστήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρέλαβα, αύριο πρωί πάω την 365 στο εξοχικό, αύριο το απόγευμα την στήνω και μετά ψήνω μπριζολιτσες.. 

20210115_202333.jpg

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...