Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Έχω μια ανοξείδωτη. 

Δεν έχει θέμα με την ανοξείδωτη? Έχω ακούσει ότι το μαντέμι πρέπει να το τρίβεις με ορειχάλκινη για να μην το φθείρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2136

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Και στην προηγούμενη που είχα με κάρβουνο με ανοξείδωτη την έκανα.. Δεν το γνωρίζω αυτό που λες.. Αν γνωρίζει κάποιος να μας βοηθήσει. 

Όντως! Τώρα που είναι νωρίς ας μας βοηθησει όποιος γνωρίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο τιπ για μοσχαρίσιες κόντρα?

Έχω σκοπό να τις αφήσω σε θερμοκρασία δωματίου, να αλατοπιπερωσω, λίγο λαδι και να τις βάλω στην ψησταριά αφού έχει κάψει όσο γίνεται. Μέτα από ένα γύρισμα να τις αφήσω σε χαμηλή θερμοκρασία μέχρι να φτάσει 60-65 βαθμούς εσωτερικό.

Τα λέω καλά? 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Όντως! Τώρα που είναι νωρίς ας μας βοηθησει όποιος γνωρίζει!

 

1 ώρα πριν, Pyrosvestis είπε

Δεν έχει θέμα με την ανοξείδωτη? Έχω ακούσει ότι το μαντέμι πρέπει να το τρίβεις με ορειχάλκινη για να μην το φθείρεις...

 

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Και στην προηγούμενη που είχα με κάρβουνο με ανοξείδωτη την έκανα.. Δεν το γνωρίζω αυτό που λες.. Αν γνωρίζει κάποιος να μας βοηθήσει. 

Εδώ οι οδηγίες από 

Broil King

https://broilkingbbq.com/supports/faq/cleaning_and_maintenance/seasoning_cast_iron_grids/

Weber

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-care-for-your-cast-iron-cooking-grates/weber-29675.html

Napoleon

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/cleaning-your-grids

Αναφέρουν για ανοξείδωτες και υπάρχει κι ένα βίντεο που δείχνει να καθαρίζονται και με την πράσινη πλευρά του σφουγγαριού

 

Στο παρακάτω βιντεάκι γίνεται αναφορά για τις μπρούτζινες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsounis είπε

Τελικά πήρα την 425 SIB, και μόλις τελείωσα το στήσιμο. Πολύ στιβαρή κατασκευή, ενώ το μοταρισμα μου πήρε 1.30 ώρα στο χαλαρό γιατί έχει και κρυο😁. Δε θα έλεγα ότι δυσκολεύτηκα κάπου, αφού οι οδηγίες είναι πολύ κατατοπιστικές και τα εξαρτήματα πολύ ομαδοποιημένα.

Αργότερα θα κάνω και seasoning, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.

Αύριο θα πέσουν τα μπριζολικα πάνω και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.

Παρεμπιπτόντως, τι θερμοκρασία θα πρέπει να πιάσω και σε τι χρόνο για να θεωρηθεί ότι δουλεύει άψογα?

Καλορίζικη!!

Δες το manual, πριν από την πρώτη χρήση πρέπει να αφήσεις όλους τους καυστήρες στο τέρμα να καίνε για 30'. Τουλάχιστον έτσι έλεγε στην δική μου 525. Εμένα έπιασε τους 300 σε 7 ή 9 λεπτά δεν θυμάμαι και στο 15λεπτο είχε περάσει τους 370. Όμως έχω 4 καυστήρες. Επίσης παίζει ρόλο και ο αέρας και η εξωτερική θερμοκρασία. Βέβαια σήμερα που έψησα μέσα στο κρύο έφτασε 300 κάπου στα 8 λεπτά. 

Για το seasoning υπάρχει αρκετό υλικό στο internet (δες και αυτό που είναι της Napoleon

1 ώρα πριν, imr είπε

Κάποιο τιπ για μοσχαρίσιες κόντρα?

Έχω σκοπό να τις αφήσω σε θερμοκρασία δωματίου, να αλατοπιπερωσω, λίγο λαδι και να τις βάλω στην ψησταριά αφού έχει κάψει όσο γίνεται. Μέτα από ένα γύρισμα να τις αφήσω σε χαμηλή θερμοκρασία μέχρι να φτάσει 60-65 βαθμούς εσωτερικό.

Τα λέω καλά? 

 

 

Ανάλογα με το πάχος τους, μπορεί και να φτάσεις τους 60-65 πολύ γρήγορα και να μην χρειαστείς χαμηλή θερμοκρασία. Αν έχεις θερμόμετρο είσαι ΟΚ.

Επεξ/σία από gdeli
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω πάρει ποτέ. Είναι λίγο ακριβοί όμως. Εκεί πρέπει να έχει ωραία κρέατα γιατί έχει αρκετές αγελάδες. Πρέπει να βρεις έναν χασάπη και να του λες να σου κρατάει κομμάτια για να σιτεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gdeli είπε

Έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω πάρει ποτέ. Είναι λίγο ακριβοί όμως. Εκεί πρέπει να έχει ωραία κρέατα γιατί έχει αρκετές αγελάδες. Πρέπει να βρεις έναν χασάπη και να του λες να σου κρατάει κομμάτια για να σιτεύουν.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποιον που να του έχω εμπιστοσύνη.. Συνήθως όταν πας κάπου για καιρό σε θεωρούν δεδομένο και σου δίνουν όχι καλά κομμάτια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είπα να βάλω στην ψησταριά λίγο δύσκολα. Έψησα 4 rump steaks από τα Lidl, με τις γνωστές καιρικές συνθήκες που είχε χθες (χιονόνερο, 4 βαθμοί Κελσίου και μέτριος βοριάς με συχνές ριπές). Σε 8 λεπτά η ψησταριά έφτασε στους 300 και οι μπριζόλες ψήθηκαν μια χαρά (medium to medium rare οι χοντροκομμένες και well οι λεπτοκομμένες, για την κυρία μου). Συνολικό ψήσιμο για τις χοντροκομμένες 8 λεπτά (4+4), με τους καυστήρες στο μέσο προς χαμηλό, με μια εξαίρεση αμέσως μετά το γύρισμα, που τους ανέβασα πάλι για μισό λεπτό στο τέρμα διότι όταν άνοιξα το καπάκι μπούκαρε ο παγωμένος βοριάς. Οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καλές γιατί πεινούσαμε πάλι και πέσαμε με τα μούτρα.

20210116_125920375_iOS (2).jpg

20210116_133751794_iOS (2).jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα καλοφαγαδες, εφτασε η ωρα να παρω το πρωτο μου BBQ υγραεριου. Αρχικα κοιταγα αυτα που εχει το leroy merlin αλλα ειπα να δω και κατι πιο επώνυμο οπως προτεινετε οι περισσοτεροι εδω μεσα. Σαν τιμη που ειναι μεσα στο μπατζετ μου βρηκα την broil king porta chef 320 στα 350€. 

μου γυαλισε γιατι διαβαζω καλα σχολια απο γερμανια και αμερικη και για την τιμη της. Την εχει κανεις να πει καμια γνωμη? περισσοτερο θελω να μαθω αν ψηνει σε ολη την επιφανια με την ιδια θερμοκρασια. Το "φορητο" συστημα που εχει δε με χαλαει γιατι σκεφτομαι να το πηγαινω και καμια βολτα σε σπιτια φιλων με κηπο (που δεν εχουν BBQ οι αλητες).

Ειμαι ανοιχτος σε γνωμες και αποψεις επι του θεματος καθως και για εναλλακτικές σε αυτο το μπατζετ (μεχρι 400€) 

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από duke21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά με το φούρνο πίτσας που έχουμε δει σε κάποιο post πιο πίσω είδα αυτό και με εντυπωσίασε, από την λένε ανεβάζει πάρα πολύ θερμοκρασία

2C77FB37-1046-4C72-AFCB-A302C4F10F2A.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εναλλακτικά με το φούρνο πίτσας που έχουμε δει σε κάποιο post πιο πίσω είδα αυτό και με εντυπωσίασε, από την λένε ανεβάζει πάρα πολύ θερμοκρασία

2C77FB37-1046-4C72-AFCB-A302C4F10F2A.jpeg

Ωπα; για δωσε λεπτομέρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zanskou είπε

Ωπα; για δωσε λεπτομέρειες 

Πολλά πράγματα δεν μπορώ να σου πω ,το είδα σε ένα γερμανικό Φόρουμ που εχθές με - 6 έψησε αυτή την πίτσα που βλέπεις, μου φαίνεται πολύ καλή και το σύστημα μου φαίνεται επίσης πολύ καλό και φαντάζομαι αρκετά φθηνό σε σχέση με ένα φούρνο πίτσας

Ψάχνοντας βρήκα αυτό,https://grill-supply.de/products/pizzahaube-2-0-der-echte-pizzachef

Και από Amazon αρκετές προτάσεις, όπως είπα και φτηνές,https://www.amazon.de/s?k=Pizzahaube&ref=nb_sb_noss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, duke21gr είπε

Καλημερα καλοφαγαδες, εφτασε η ωρα να παρω το πρωτο μου BBQ υγραεριου. Αρχικα κοιταγα αυτα που εχει το leroy merlin αλλα ειπα να δω και κατι πιο επώνυμο οπως προτεινετε οι περισσοτεροι εδω μεσα. Σαν τιμη που ειναι μεσα στο μπατζετ μου βρηκα την broil king porta chef 320 στα 350€. 

μου γυαλισε γιατι διαβαζω καλα σχολια απο γερμανια και αμερικη και για την τιμη της. Την εχει κανεις να πει καμια γνωμη? περισσοτερο θελω να μαθω αν ψηνει σε ολο την επιφανια με την ιδια θερμοκρασια. το "φορητο" συστημα που εχει δε με χαλαει γιατι σκεφτομαι να το πηγαινω και καμια βολτα σε σπιτια φιλων με κηπο (που δεν εχουν BBQ οι αλητες).

Ειμαι ανοιχτος σε γνωμες και αποψεις επι του θεματος καθως και για εναλλακτηκες σε αυτο το μπατζετ (μεχρι 400€) 

Ευχαριστω!

Δες και αυτήν εδώ https://homing.gr/forites-psistaries-napoleon/foriti-psistaria-ygraeriou-napoleon-travelq-pro285-pro285-bk.html

δεν έχει 3 καυστήρες όμως όπως η BK. Αυτό σε περιορίζει λίγο σε τεχνικές ψησίματος, αλλά από ό,τι έχω δει έχει πολύ ομοιόμορφη κατανομή θερμότητας, αξιοπερίεργο για τόσο μικρή ψησταριά. Μου φαίνεται πιο φορητή από την ΒΚ, αλλά δεν ξέρω με τις φιάλες τι γίνεται στις φορητές ψησταριές. Πάντως σε καλό δρόμο είσαι, με τα χρήματα αυτά παίρνεις μεγαλύτερη από Leroy και σία μεν, αλλά δεν θα έχεις την ίδια ποιότητα δε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...