Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Merel40 είπε

Ναι  νομιζω ,με αυτα που λες, οτι πιο συνετη επιλογη ειναι να παω στη Weber Spirit με 3 καυστηρεσ αν την βρω στα 550ε παλι .Οπως και να εχει σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!

Για αυτά τα λεφτα -550€- είναι η καλύτερη επιλογή,  όμως με τη σημερινή τιμή της -689€ -θεωρω ότι η Napoleon 425 είναι πολύ καλύτερη με +50€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

14 λεπτά πριν, skskre είπε

Δε ξέρω αν είναι οντως προσφορά αλλά το στέλνω. Εσείς που χρησιμοποιείτε γάστρες, είναι καλή για ψησταριά και φούρνο ηλεκτρικό? 

https://www.parousiasi.gr/gastra-minero-10-lt-36cm-kela?mfp=3f-[80081]

Ουτε εγω ξερω τη μαρκα. Καλυτερα να πας σε καποια πιο γνωστη σε αυτα τα λεφτα.

Επισης με το μεγεθος αυτο αν την γεμισεις να ξερεις οτι δυσκολα θα μπορει να την βαζει σε φουρνο γυναικα.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ουτε εγω ξερω τη μαρκα. Καλυτερα να πας σε καποια πιο γνωστη σε αυτα τα λεφτα.

Επισης με το μεγεθος αυτο αν την γεμισεις να ξερεις οτι δυσκολα θα μπορει να την βαζει σε φουρνο γυναικα.

Πολύ σωστό, δεν το σκέφτηκα. Εδώ την δική μου Le Creuset που είναι και το κλασικό μέγεθος την χειρίζομαι μόνο εγώ γιατί η γυναίκα μου δεν μπορεί να την σηκώνει εύκολα. Η 10λιτρη θα είναι ασήκωτη, βάλε και το βάρος του φαγητού, θέλεις μπράτσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gtheod είπε

χωρις να εχω εμπειρια απο infra εστια, ο συναθλητης ilpapacha στη σελιδα 372 εχει μια φωτο που τηγανιζει πατατες σε μια τετοια εστια, ισως θα μπορουσε να μας βοηθησει, αν εκτος απο searing το infra εχει επιπλεον πλεονεκτηματα εναντι μιας απλης εστιας, μιας και το κοστος ειναι αρκετο ...

απο το manual της Napoleon:

 

RXT525-1 NA GRILL

4 x 12,000 BTU/h MAIN BURNER

1 x 9,000 BTU/h FLAME SIDE BURNER (IF EQUIPPED)

1 x 9,000 BTU/h INFRARED SIDE BURNER (IF EQUIPPED)

1 x 14,500 BTU/h REAR BURNER (IF EQUIPPED)

 

δηλαδη  ειτε απλο ειτε infra ειναι της ιδιας θερμικης αποδοσης ... (~3KWh)

καταλαβαινω οτι ο δυνατος αερας εχει μεγαλη επιδραση στο τελικ αποτελεσμα, αλλα αν δε φυσαει, και δεν εχεις αναγκη για searing, προχωρας στο μεγαλυτερο κοστος ή οχι? Αξιζει?

την εχω δει και γω τη φωτογραφία , αυτό βεβαια δεν σημαίνει κάτι , απο τη στιγμή που η ίδια η εταιρία δεν  υποστηρίζει  κάτι τετοιο  η όποια χρήση πέρα απο την καραμελοποίηση  , θωράκιση  πες την όπως θες είναι αιθαίρετη

12 ώρες πριν, laskos0 είπε

Καλησπερα,

 

Έχω δεξαμενή υγραερίου . Γνωρίσω ότι θέλει αλλά στόμια από τις εστίες υγραερίου που ήδη έχω . Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι δεν είδα ποικιλία στις εντοιχιζομενες .. Από την άλλη να κάνω παρέμβαση σε έτοιμη ψησταριά τροχήλατη λίγο το φοβάμαι μια και δεν έχω ξανασχοληθεί ...

 

φιλε μου δεν χρειαζετε να κάνεις κάποια αλλαγή , αυτή θα χρειαζόταν εαν ελιχες φυσικό αέριο
πες όμως τι ακριβώς ψάχνεις ;
 

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Απ ότι βλέπω ναι, μόνο σε stainless steel

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/m/7877/Napoleon.html?keyphrase=425+xt&o=napoleon+425+xt

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, κάνε την και δεν θα το μετανιώσεις...

Εγώ έχω την Prestige Pro 500

απ ότι βλέπω  εχει  μαντεμένια σχάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ουτε εγω ξερω τη μαρκα. Καλυτερα να πας σε καποια πιο γνωστη σε αυτα τα λεφτα.

Επισης με το μεγεθος αυτο αν την γεμισεις να ξερεις οτι δυσκολα θα μπορει να την βαζει σε φουρνο γυναικα.

 

1 ώρα πριν, gdeli είπε

Πολύ σωστό, δεν το σκέφτηκα. Εδώ την δική μου Le Creuset που είναι και το κλασικό μέγεθος την χειρίζομαι μόνο εγώ γιατί η γυναίκα μου δεν μπορεί να την σηκώνει εύκολα. Η 10λιτρη θα είναι ασήκωτη, βάλε και το βάρος του φαγητού, θέλεις μπράτσα.

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν ξέρω, οπότε δεν το σκέφτηκα το υπερβολικό βάρος. Τι μέγεθος είναι βολικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

την εχω δει και γω τη φωτογραφία , αυτό βεβαια δεν σημαίνει κάτι , απο τη στιγμή που η ίδια η εταιρία δεν  υποστηρίζει  κάτι τετοιο  η όποια χρήση πέρα απο την καραμελοποίηση  , θωράκιση  πες την όπως θες είναι αιθαίρετη
 

απ ότι βλέπω  εχει  μαντεμένια σχάρα

Παραθέτω την εικόνα από το manual 

BAA028E8-7218-4D70-AB53-FB8AC419B6B8.jpeg.e754915ac66ec6a2101b016c254e2b26.jpeg

Προφανώς είναι δικαίωμά σου να εκφέρεις την άποψή σου.

Όσον αφορά για τις μαντεμένιες σχάρες που αναφέρεις, όντως ισχύει. Εγώ αναφέρθηκα στην κατασκευή της ψησταριάς, καθώς αυτό κατάλαβα ότι εννοούσε ο @tsounis. Ενδεχομένως μπορεί να μας το διευκρινίσει.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Παραθέτω την εικόνα από το manual 

BAA028E8-7218-4D70-AB53-FB8AC419B6B8.jpeg.e754915ac66ec6a2101b016c254e2b26.jpeg

Προφανώς είναι δικαίωμά σου να εκφέρεις την άποψή σου.

Όσον αφορά για τις μαντεμένιες σχάρες που αναφέρεις, όντως ισχύει. Εγώ αναφέρθηκα στην κατασκευή της ψησταριάς, καθώς αυτό κατάλαβα ότι εννοούσε ο @tsounis. Ενδεχομένως μπορεί να μας το διευκρινίσει.

Ε ναι, προφανώς εννοούσα την κατασκευή, αυτή ειναι η πλέον ορατή διαφορά μεταξυ των μοντέλων 425.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

 

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν ξέρω, οπότε δεν το σκέφτηκα το υπερβολικό βάρος. Τι μέγεθος είναι βολικό?

Γενικά τα μαντεμένια σκεύη είναι βαριά, οπότε όντως χρειάζεται προσοχή. Δεν ξέρω αν αυτοί οι τύποι φέρουν την επανάσταση...

https://www.indiegogo.com/projects/prepd-skillet-the-ultimate-pan#/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Γενικά τα μαντεμένια σκεύη είναι βαριά, οπότε όντως χρειάζεται προσοχή. Δεν ξέρω αν αυτοί οι τύποι φέρουν την επανάσταση...

https://www.indiegogo.com/projects/prepd-skillet-the-ultimate-pan#/

Υπαρχουν και τα carbon steel που ειναι αρκετα πιο ελαφρια και πιο ανθεκτικα νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γνωρίζει κάνεις από δαύτες τι λένε θέλει να αγοράσει ένας φίλος?από τιμή δελεαστική με υπέρυθρο καυστήρα σούβλας και τούρμπο ζώνη για θωρακίσει,έχει κάνεις καμιά εμπειρία

 https://el.enders-outdoor.com/product/psistaries/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-monroe-pro-3-sik-turbo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimitris557 είπε

παιδιά γνωρίζει κάνεις από δαύτες τι λένε θέλει να αγοράσει ένας φίλος?από τιμή δελεαστική με υπέρυθρο καυστήρα σούβλας και τούρμπο ζώνη για θωρακίσει,έχει κάνεις καμιά εμπειρία

 https://el.enders-outdoor.com/product/psistaries/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-monroe-pro-3-sik-turbo/

Δεν τις γνωρίζω. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχω μια αμφιβολία κατά πόσο το γυαλί θα παραμείνει καθαρό και δεν θα μαυρίσει με τις θερμοκρασίες, αλλά μπορεί να μην τον ενδιαφέρει, και το πως ακριβώς τοποθετείται η σούβλα. Λογικά στερεώνεται με βίδες στο πλάι που φαίνονται 2 τρύπες. Επίσης δεν είδα κάπου αναφορά για τους όρους εγγύησης.

Απ ότι φαίνεται είναι γερμανικές και έρχονται Ελλάδα, μέσω του αντιπροσώπου στην Βουλγαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris557 είπε

παιδιά γνωρίζει κάνεις από δαύτες τι λένε θέλει να αγοράσει ένας φίλος?από τιμή δελεαστική με υπέρυθρο καυστήρα σούβλας και τούρμπο ζώνη για θωρακίσει,έχει κάνεις καμιά εμπειρία

 https://el.enders-outdoor.com/product/psistaries/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-monroe-pro-3-sik-turbo/

μόνο 24 μήνες εγγύησή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

μόνο 24 μήνες εγγύησή.

Σωστός...

D4921E85-B2B9-42DF-B453-C5E7A0E97EDD.jpeg.c608785d96b720c2cbbaff9cdca73776.jpeg

16 ώρες πριν, laskos0 είπε

Καλησπερα,

 

Έχω δεξαμενή υγραερίου . Γνωρίσω ότι θέλει αλλά στόμια από τις εστίες υγραερίου που ήδη έχω . Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι δεν είδα ποικιλία στις εντοιχιζομενες .. Από την άλλη να κάνω παρέμβαση σε έτοιμη ψησταριά τροχήλατη λίγο το φοβάμαι μια και δεν έχω ξανασχοληθεί ...

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις κάποια επέμβαση. Μπορείς απλά να «χτίσεις» γύρω της

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...